Jump to content


Photo

Imati i nemati


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
222 replies to this topic

#16 MiraB.

MiraB.
  • Members
  • 225 posts

Posted 29 October 2002 - 01:35

A seca li se neko (ili sam ja premator)onih UNRA konzervi sa americkim puterom i sirom? Ne zas sta je zuce, unutrasnjost konzerve ili puter (sir). Sta bih dao da mogu samo jedan komad sira da gricnem!


Prijatelju, ti bas mnogo pamtis. :smile: Nije da sam neka mladunica, ali o ovome sam samo slusala od tetke, i mislim da je pominjala neki period posle rata. Onog tamo..
Nije valjda? :smile: Sta ti je mlad duh!

[ Izmena poruke: MiraB. na dan 2002-10-29 01:36 ]

#17 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 29 October 2002 - 05:26

Ne samo da ima dobro pamcenje, nego je bas mnogo gladan kada mu se jede tako zut puter :smile:

#18 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 29 October 2002 - 08:53

Seća li se neko prof.Baltazara mene je uvek
oduševljavao taj crtać.

#19 MiraB.

MiraB.
  • Members
  • 225 posts

Posted 29 October 2002 - 09:05

Ma,kako da ne... Za nostalgicne ima ga ponovo na TV. :smile: Seca li se neko Kalimera?
2 Henry:
Da li su Pitralon i Brion bili aktuelni u isto vreme ili gresim?

[ Izmena poruke: MiraB. na dan 2002-10-29 09:10 ]

#20 5ko

5ko
  • Members
  • 1,479 posts

Posted 29 October 2002 - 09:53

Uuuuuuh, al' me nadjoste sa ovim secanjima! :smile:
Sad' u vreme Internet-a secam se, kako je moj deda u selu osamdesetak km od Beograda pedesetih godina or'o drvenim ralom a u kuci je uvece paljena luc. Posle je krenulo na bolje, pa je bilo i "gasa" za fenjer.....
Secam se Lajke, kad je poletela u svemir...
Pa je onda dosla i struja ... baba je pocela da gleda "velizor"... gledali smo spustanje Apolla na mesec, a baba sve vreme "ma lazu, to oni prikazuju neku pustinju na zemlji, ne da Bog da se seta tamo gore"..secam se "cire" koji je kretao sa Cukarice prema Sarajevu (max. brzina cca 30 km/h)..secam se, kad sam prvi put video bananu i pomorandju..secam se, kada sam prestao da verujem u Deda Mraza..secam se "Gradjanina pokornog"..festivala u Opatiji..
Ma dosta bre..bilo, pa proslo!

#21 gastarbeiter

gastarbeiter
  • Members
  • 1,942 posts

Posted 29 October 2002 - 09:59

2 MiraB.& Diskutant

Zahvaljujem Miri na takticnom pristupu glede mojih godina upotrebom tetaka (pozdrav tetkama :smile:).
Diskutant, da si jednom probao taj puter ili sir i ti bi bio ovako nostalgican kao ja. Bio je stvarno dobar (oboje). Posle se narod izbezobrazio pa je sir poceo da koristi kao mamac za ribu.
Ne znam da li je to normalno, al' ne pamtim sta sam juce radio ali odlicno pamtim voznju ćirom do Meljina u Boki a imao sam 3 godine!
Pamtim stajerske vojne konje koji su vukli topove,ostali su od Nemaca, balvane na Ibru (mogao si da predjes Ibar a da se ne pokvasis), mislim da jos uvek osecam miris simita sa mitrovackog korzo-a. Moja bi cerka rekla "Opet si poceo od hladjenja zemlje", da se prebacim u moderna vremena: secateli se prvih suskavaca i najlon kosulja?

#22 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 29 October 2002 - 10:08

Unrin margarin (a ne puter) mrzeo sam iz dna duse, imao je vrlo specifican miris i uvek sam plakao kad sam morao da ga jedem, a dobijali smo ga u zabavistu za uzinu; nasuprot njemu, sir sam obozavao. Bio je to neki sir iz ogromnih limenki, najvise nalik crvenom lesteru (red leicester) danas u Engleskoj, i ovde ga danas volim i rado jedem.
Brion i Pitralon postojali su u priblizno isto vreme - ja sam tada pocinjao da se brijem i secam se da su mi u odnosu na tada vrlo popularne bolje kolonjske vode (Pino Silvestre npr.) vrlo prostacki mirisali.

#23 5ko

5ko
  • Members
  • 1,479 posts

Posted 29 October 2002 - 10:17

Vladane, zaboravio si "Trumanova jaja" :smile:
Za one, koji ne znaju: "Trumanova jaja" su bila jaja u prahu iz unrine pomoci.
A one konzerve sira su bile stvarno velike (mislim, da su bile od 5 kg). Limenka zuta k'o zlato..Imao sam "debelu" vezu u kuhinji u osnovnoj skoli, pa sam te konzerve (prazne) donosio kuci, a majka ih koristila k'o saksije za cvece.

#24 MiraB.

MiraB.
  • Members
  • 225 posts

Posted 29 October 2002 - 10:18

Jaooj, gde se cire seti? :lol:

#25 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 29 October 2002 - 10:33

Ja se ne secam trumanovih jaja, mada znam da su postojala.
Kad sam se rodio (1951.) oba moja roditelja bili su studenti; veliki deo detinjstva proveo sam kod babe i dede u Jagodini - deda je bio predratni jagodinski trgovac, kome je radnja nacionalizovana, ali je bar bilo sta da se jede u Jagodini.
Iz Beograda se islo autobusom preko starog mosta (danasnji tramvajski) ili brodom u Zemun, jer je tamo bilo boljeg peciva, kojeg u Beogradu nije bilo ("kajzerice"), a takodje ni milerama (kisele pavlake), koji se donosio iz Zemuna. Prva je, cini mi se, pocela da se prodaje na Jovanovoj pijaci, koja sada vise ne postoji i na cijem je mestu ona ruzna zgradurina i "Alonso".
U Zemunu su se mogle kupiti i odlicne virsle, vecno nezadovoljena zelja mog detinjstva, a u to doba za mene pojam najbolje hrane. Trazim od majke da mi ih kupi, a ona odgovara da ne moze jer jos nije dobila stipendiju, a ja na to tuzno kazem: "Dobro, kad dobijes stipendiju, kupi mi sto kila!"

_________________

[ Izmena poruke: vladan na dan 2002-10-29 10:35 ]

#26 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 29 October 2002 - 11:03

Ama jeste Pino Silvestre bio za izvesne prilike isto sto sada Dolce i Gabana i slicno, ali je i Pitralon sa svojim ostrim mirisom bio nekako kako se sada kaze cool, kao i onaj Tabac ili kako se zvao u malim flasicama.

Mozda je tada sve "bilo bolje" (u mislima) jer smo mi bili mladji, a mozda je "bilo bolje" jer jos nije sve bilo pretvoreno u biznis (i ovde i u drugim zemljama), ko zna.

"Covek samo srcem dobro vidi. Sustina se ocima ne da sagledati - Antoan De Sent Egziperi, Mali Princ" - a posto deca i tinejdzeri gledaju srcem...

[ Izmena poruke: Henry Chinaski na dan 2002-10-29 11:24 ]

#27 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 29 October 2002 - 11:21

5ko,

gledali smo spustanje Apolla na mesec, a baba sve vreme "ma lazu, to oni prikazuju neku pustinju na zemlji, ne da Bog da se seta tamo gore"..

Ja znam neke koji i dan danas ne veruju da su Ameri bili gore.

#28 Alias

Alias
  • Members
  • 1,297 posts

Posted 29 October 2002 - 11:29

Neko spomenu Trumanova jaja a zaboravi na "Glas Amerike" (konzerva pasulja)!!!

#29 5ko

5ko
  • Members
  • 1,479 posts

Posted 29 October 2002 - 11:42

Ne znam za pasulj, ali sam slus'o ono: :"Ovde Washington, "Glas Amerike", govori Grga Zlatoper"

Bas smo matori :grin: :grin:
"Udavismo" ove mlade snage na Forumu :smile:

_________________
Posted Image Zemljo, otvori se !

[ Izmena poruke: 5ko na dan 2002-10-29 11:44 ]

#30 gastarbeiter

gastarbeiter
  • Members
  • 1,942 posts

Posted 29 October 2002 - 11:52

5ko:


Bas smo matori :grin: :grin:
"Udavismo" ove mlade snage na Forumu :smile:


Kad bi pristali da slusaju ovakve price? Nikad, verovatno :smile:. Ovako, koristi priliku, a njima nece biti lose da saznaju nesto iz detinjstva oceva.
Hajd sad za mlade:
-Zna li ko sta je "puvalo"? (moza je lokalizam ali mislim da ce se stariji setiti)
- Jel neko tero tocak?
-

[ Izmena poruke: gastarbeiter na dan 2002-10-29 11:53 ]