Jump to content

Photo
- - - - -

News from USA

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6459 replies to this topic

#91 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 12 September 2008 - 21:23

@ Klotzen a jel to isto ko sto i Pakistan procesljava teren u potrazi za Al Kaidom, pa im Ameri po katkad naprave "razdeljak" cisto da pomognu :ph34r:

Kad su im napravili "razdeljak" ? Vrlo bi me zanimali podaci o antiamerikanizmu na Filipinima. Vidim da tvrdnja sa pocetka teme jos nije povucena pa bih zeleo da prodiskutujemo o ovome.

Irak, Iran... su već prežvakane teme, hajde malo da se bacimo na države koje ne komentarišemo tako često.

#92 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 12 September 2008 - 22:21

Kad su im napravili "razdeljak" ? Vrlo bi me zanimali podaci o antiamerikanizmu na Filipinima. Vidim da tvrdnja sa pocetka teme jos nije povucena pa bih zeleo da prodiskutujemo o ovome.

Irak, Iran... su već prežvakane teme, hajde malo da se bacimo na države koje ne komentarišemo tako često.

Pa imas navod o reakciji islamabada negde gore.
Oko Filipina rekoh ti guglaj i citaj imas interesantne stvari,....narocito oko juznog i jugozapadnog dela.
No dok sam citao ovo oko Filipina naidjoh na interesantan podatak koji govori u prilog tezi o tome da je war on terror sprdacina koja koristi Americi da bude i vojno prisutna u svim delovima sveta a i da pri tome zaradi koji dinar.

The United States has also increased the number of arms that it sells to the Philippines. According to the Center for Defense Information, U.S. arms sales to the Philippines were 63 percent higher in the five years after September 11 than during the five years prior to September 11.

63% vise oruzja? Pa oni bi trebalo Bin Ladenu da podignu spomenik samo zbog ovoga. Ko god se razume u biznis nek preracuna kolika je to zarada kad povecas prodaju za 63 posto na 5ogodisnjem nivou. Npr Coca cola ( kao jedna od uspesnijih kompanija ) je ostvarila povecanje prodaje za samo 3.8% u periodu od 98 do 2002.

Looking at a five-year rolling period, we can calculate, using a hand-held Texas Instruments BA-35 Solar Calculator, the increase in earnings and sales over the rolling five-year period 1998-2002. For earnings, this is 16.9 %, for sales only 3.8%

A ovo je podatak samo za Filipine. Pitanje je koliko je jos "Filipina" ucestvovalo u war on terror kampanji na slican nacin.

PS samo jedan mali trolic, ...zaista nema potrebe da se troluje ova tema generalizacijom i vredjanjem ostalih ucesnika, niko ovde nema nista protiv Amerike an general, nego protiv spoljne politike i doktrina koje sprovodi u celom svetu. /troll off

#93 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 13 September 2008 - 00:02

@steinsfild

Namerno sam se uhvatio za filipine jel si proglasio jednog od najvernijih SAD saveznika za državu koja je u lošim odnosima sa SAD. Upravo taj ogroman izvoz oružija govori o tome. Da ne pričam o istoriji jel su SAD i stvorile Filipine a jedna od najomiljenijih istorijskih licnosti na Filipinima i dan danas je Daglas Mekartur.

Irak i Avganistan su zvanicno saveznici SAD. Njihove armije se bore zajedno sa SAD a vlade su im u odlicnim odnosima sa SAD. Dakle još dve neprijateljske zemlje manje :ph34r:

Edited by Klotzen, 13 September 2008 - 00:03.

#94 SoS

SoS
  • Members
  • 348 posts

Posted 13 September 2008 - 05:23

Honduras se solidarisao sa Venecuelom i Bolivijom.

#95 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 13 September 2008 - 07:40

ovaj, naročito.

1. ne mogu da sudim o namerama (ne možeš ni ti, btw), ali meni izgleda kao da su postavljeni s namerom da oponiraju tezi koju si postavio.

2. ne bih se složila sa tobom. da podsetim, ovo je četvrti topik koji postavljaš sa istom temom, i istom tezom. hoćeš da ti saberem i broj strana koje su napisane na ovu temu?

1. Na topicu o sukobu SAD i drugih zemalja postaviti text o putinu i tigru? To je chisti trol, da ne moze biti cistiji. Ne vidim kako se tu oponira bilo kojoj tezi. To shto je Putin uspavao, ili nije, tigricu, znachi da shta? Da Amerikanci ne prave haos po Latinskoj Americi i Srednjoj Aziji?

2. Ja sam potpuno saglasan da se ovaj topic odmah zameni jednim sa neutralnim naslovom. No ja ne znam koji to naslov teme o onome shto SAD rade shirom sveta ne bi zasmetao vladanima, dwsovima i ostalima. Nije ovde problem naslov teme (ako jeste, ponavljam, voljan sam da ga odmah promenimo), nego je problem shto se njima ne svidja da tema o onome shto SAD rade po svetu uopshte postoji, u bilo kom obliku.
Dakle, svaki topic o ovome, pod bilo kojim naslovom, bio bi, po njima, samo za deponiju. Svaka kritika spoljnje politike SAD se ovde odmah kvalifikuje kao "mrznja prema americi" i sl, a oni koji se usude da kazu koju protiv zlocina koje SAD cine sirom sveta su "radikaloidi" i sl.

Da ponovim josh jednom: ako je problem naslov topica, zamenimo ga odmah!

No ovde, koliko vidim, nije problem ni naslov topica, ni onaj koji je postavio topic: problem je samo postojanje topica na kojem bi se informisali o svemu shto je loshe u spoljnjoj politici SAD i kritikovali to isto. Ja ne dozvoljavam podelu na "patrijotske" forume (na kojima bi tema o, recimo, "djeneralu Drazhi" u kojoj bi se chovek kritikovao, imala isti prijem kao ova) i "prozapadne", na kojima bi, po misljenju vladana i slicnih, svaka tema koja odstupa od "mainstreama" (America good) bila ovako tretirana.

Takva podela je glupa. Zar cemo se ravnati sa nedicevcima, ljoticevcima, velikosrbima i slicnima? Zar cemo i ovde teme deliti na "podobne" i "nepodobne"? Valjda nam je cilj da sucelimo misljenja, a ne da razglabamo o onome o chemu se svi slazemo???

Shvatite bre malo i nas levicare: ne mozemo da pisemo na "onim" forumima, iz razumljivih razloga, a ovde smo cesto u ideoloskom sukobu sa mainstreamom. No ne trazimo mnogo, zaista: samo da pishemo, civilizovano i kulturno (ne kazem da nismo cesto zajedljivi i ironicni) o onome u shta najiskrenije verujemo i o chemu smo voljni da argumentovano raspravljamo. Meni je jasno da vecina liberala i slicnih ovaj forum dozivljava kao "svoj", tj. da najradije ne njemu ne bi gledala ni marxiste ni slicne, no upravo je to test njihove samoproklamovane teznje ka toleranciji.
A ovde, ne bih mogao da kazem da pojedini forumashi pokazuju veci stepen tolerancije od radikala sa onih foruma. Sve shto im smeta oni bi, jednostavno, da se o tome ne diskutuje; jednostavno ga diskvalifikuju kao "antiamerikanizam" i "pljuvanje po americi".
Isto ovo rade i radikali, koji svaku kritiku srpskog nacionalizma proglasavaju za "antisrpstvo". I tako dalje.

Na kraju, ovo chak nije ni neshto specijalno provokativna tema, ako cemo iskreno. Vecina obrazovanih ljudi u SAD i velika vecina u Evropi (o ostatku sveta da ne pricam) je jako, jako kriticna prema spoljnjoj politici SAD i stalnom krsenju medjunarodnog prava koje se desava.

Hajde da ne budemo veci republikanci od republikanaca, molim vas.

#96 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 13 September 2008 - 08:54

@steinsfild

Namerno sam se uhvatio za filipine jel si proglasio jednog od najvernijih SAD saveznika za državu koja je u lošim odnosima sa SAD. Upravo taj ogroman izvoz oružija govori o tome. Da ne pričam o istoriji jel su SAD i stvorile Filipine a jedna od najomiljenijih istorijskih licnosti na Filipinima i dan danas je Daglas Mekartur.

Irak i Avganistan su zvanicno saveznici SAD. Njihove armije se bore zajedno sa SAD a vlade su im u odlicnim odnosima sa SAD. Dakle još dve neprijateljske zemlje manje :ph34r:

Filipinska vlada mozda jeste jedan od najvernijiih SAD saveznika, ali tamo postoje izuzetno jaka uporista islamskih terorista kao npr Abu Sayyaf grupa ...vidi LINK za njihove akcije....kao i jos neke koje deluju medu izrazito antiamericki raspolozenim stanovnistvom na jugu i jugozapadu Filipina.

Nadam se da se salis za boldovano. Pa to su vlade instalirane tokom vojne okupacije Amerike. A cak i one povremeno osudjuju "kolateralnu stetu" koju nacine US army.

#97 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 13 September 2008 - 09:26

ali tamo postoje izuzetno jaka uporista islamskih terorista kao npr Abu Sayyaf grupa

To ništa ne znači. U UK ima mnogo jačih terorističkih grupa pa nisi UK svrstao u zemlje koje su u konfliktu sa SAD

#98 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 13 September 2008 - 11:07

No ovde, koliko vidim, nije problem ni naslov topica, ni onaj koji je postavio topic: problem je samo postojanje topica na kojem bi se informisali o svemu shto je loshe u spoljnjoj politici SAD i kritikovali to isto. Ja ne dozvoljavam podelu na "patrijotske" forume (na kojima bi tema o, recimo, "djeneralu Drazhi" u kojoj bi se chovek kritikovao, imala isti prijem kao ova) i "prozapadne", na kojima bi, po misljenju vladana i slicnih, svaka tema koja odstupa od "mainstreama" (America good) bila ovako tretirana.

Takva podela je glupa. Zar cemo se ravnati sa nedicevcima, ljoticevcima, velikosrbima i slicnima? Zar cemo i ovde teme deliti na "podobne" i "nepodobne"? Valjda nam je cilj da sucelimo misljenja, a ne da razglabamo o onome o chemu se svi slazemo???

činjenica da topik postoji, kao i da ga, uz veliku pomoć moderacije, postavljaš četvrti put govori da nisi u pravu.

#99 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 13 September 2008 - 11:13

činjenica da topik postoji, kao i da ga, uz veliku pomoć moderacije, postavljaš četvrti put govori da nisi u pravu.

Ajde sad, znash da nisam mislio na moderaciju, ni na one sa kojima se ne slazhem ni u snu, a sa kojima je milina raspravljati (Yossarian, Pontijak, Ratsko povremeno etc.), nego na one koji namerno trolluju, vredjaju, u svakom postu pominju "rusofile", "radikale" i sl.

#100 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 13 September 2008 - 12:35

Ajde sad, znash da nisam mislio na moderaciju, ni na one sa kojima se ne slazhem ni u snu, a sa kojima je milina raspravljati (Yossarian, Pontijak, Ratsko povremeno etc.), nego na one koji namerno trolluju, vredjaju, u svakom postu pominju "rusofile", "radikale" i sl.

Ovo je tipičan šibicarski trik i ovdašnjih i svetskih bushoida. Čim se počne kritikovati USA imperijalizam, oni smesta izmišljaju Rusiju, rusofile, kim-il-sungovce, talibane..., pa kreću u junački boj protiv tih svojih izmišljotina. Ko je to ovde podržavao i branio talibane, Sadama ili severnu Koreju? Šta je to dobro američka okupacija donela Afganistanu, Iraku? Otkad je to Gadafi postao demokrata? Da li je možda i De Gol bio taliban kada Engleskoj nije dozvoljavao ni da priviri u EZ zato što ju je smatrao produženom rukom Vašingtona? Da li su Francuska i Nemačka ("stara Evropa" kojoj je Bush pretio 2003) bile talibanske države pre Sarkozija i Merkelove? Šta to dobro ikome može doneti američki protektorat? Šta može doneti Venecueli i Boliviji, osim pljačke njihovih nacionalnih resursa? Svet je davno postao monopolaran i USA imperijalizam mu nameće svoj sve rigidniji protektorat. Evropske banke su u pokušaje sanacije američke finansijske krize (subprime krize) upumpale mnogo više kapitala od američkih, a cena za to su tekovine socijalne države u Evropi. Nema prljavštine na koju Bushova vlada nije spremna u širenju svog svetskog protektorata - od izmišljanja preteksta za rat i okupaciju do masakra sopstvenog stanovništva kao 11.9.2001. i za vreme i posle uragana Ketrina u Luizijani. Sa kradikaloidnim i taliboidnim bushoidima je o tome nemoguće razgovarati, jer oni i neće da razgovaraju, nego hoće da zabrane svaki razgovor o carevom novom odelu. Njima je umerena formulacija "USA vs Rest of the World" istog ranga kao i "vatikanska kurva ta i ta", isto kao i Šešeljugi. Očigledno da su svi fašisoidi na istim talasnim dužinama, pa ma kako se ideološki šminkali.

#101 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 13 September 2008 - 12:37

Da Amerikanci ne prave haos po Latinskoj Americi i Srednjoj Aziji?

L. Amerika i srednja Azija su u haosu sa Amerikancima ili bez njih. Da se USA povuce odatle oni bi nastavili da se ubijaju oko naftnih izvora i polja kokaina izmedju sebe. zatim, na Balkanu rat ne bi prestao ni sledecih 140 godina, dok se svako selo ne bi podelilo, a to je nemoguce. Amerika je reagovala i reaguje samo zato sto je najjaca trenutno, a ne sto je zasnovana na zlu i potrosnji i vodjena masonima. nemaju vremena da cekaju da se kriminalci namire medjusobno. da je Rusija pobedila u hladnom ratu isto bi morala da "intervenise" na Balkanu, protiv nekog drugog verovatno, ali znajuci nas Srbe opet bi to verovatno bili mi. jer je taj rat drzao Evropu u strahu 10 godina i stetio ekonomiji svih suseda. neko jak je morao da dodje da prelomi, a kad dotle dodje ne mozes ocekivati pravdu. isto je i u J. Americi, lokalni diktatori bi se pokrvili izmedju sebe oko naftnih polja, da nema neke jake vojske da ih kontrolise. trenutno je to USA, ali kad sutra Kina bude svetska supersila, morace isto to da radi jer im treba jebena nafta odatle i zabole ih da li ce im je prodati Ugo Cavez ili Evo Morales. naci ce nekoga ko je spreman da im proda naftu i obezbedi konstantan dotok i pomoci mu ekonomski, politicki i vojno na kraju ako bas mora. tako svet funkcionise danas, a tako je funkcionisao i do sad, to je princip stariji od USA jedno 5000 godina.

sve shto je loshe u spoljnjoj politici SAD i kritika tog istog.

eto ti naslova teme, a ne USA vs Rest of The World. ponavljam USA je 300 miliona ljudi, nema kurca da ce oni da budu vs. 6 milijardi ostalih da se na neki nacin ne uklapaju u interese josh mnogih. to su recimo trenutno cela EU, Japan , Australija, J. Koreja, bar za sad trebaju i Kini dok ne ojaca da moze sama da "intervenise"... oni samo zavrsavaju dirty work za mnoge druge i to posle naplacuju. Amerika NIJE kriva za svo zlo na svetu i sto se ljudi ubijaju oko resursa, oni samo koriste svoju istorijsku sansu sto su trenutno jedina svetska supersila.

Ko je to ovde podržavao i branio talibane, Sadama ili severnu Koreju?

a ko je podrzavao GWB i njegovu spoljnu politiku? njega i u Americi niko ne podrzava jer je budalcina. ali za razliku od Uga Cavesa, njega ce da smene na izborima za 2 meseca, sto nije mala stvar. dzaba je da okrivljujes Vladana za politiku USA prema svetu, ovo je samo jebeni forum, covek moze da se izloguje i nikad ne vrati a politika USA ce ostati ista i bez njega na forumu. samo ce vama biti lakse sto vam niko ne odgovara.

dakle jos jednom da ponovim, Bolivija nije siromasna zato sto su im zli Amerikanci oteli naftu, ta nafta im se posteno placa po ceni koja je na trzistu, nego zato sto te pare ne ulagaze u obrazovanje i infrastrukturu, nego im diktatori na foru borbe protiv imperijalizma sve pokupe i odu u tu istu Ameriku da trose i izigravaju veleposednike, zato sto su im na vlasti nepismeni seljaci a narod im je zatucan i veruje im. sva nafta ovog sveta ne moze pomoci Boliviji dok ne napravi iole uredjenu pravnu drzavu i ne pokrene privredu i pocne da proizvodi, recimo makete vozova, lego kockice, petarde, bilo sta sto moze da se proda. a za to mora da se rmba po 10 sati dnevno i uvode inovacije kao u USA i Japanu i Swici... kad to postignu nece im nafta vise ni trebati, lepo ce je kupiti na svetskom trzistu kao sav normalan svet i nece morati da ginu za nju. ispada da Amerikanci gde god vide naftu potrce da pobiju sve oko izvora i prigrle je i ne daju siromasnima. njima samo treba pouzdan dotok, jer imaju para da je kupe. ako Bolivijci nece da se bore da urede svoju drzavu, nego vise vole da veruju u svetske zavere i obozavaju svog vodju, sigurno im je Amerika niti neko drugi nece urediti. a i ne mogu sve i da hoce.

niko ne voli da ratuje, ako ne mora, kakvi bre masoni, qrci - palci, USA centar zla, eto, uskoro ce Kina biti svetska velesila br. 1, samo nemoj posle da bude da su se masoni i jevreji i ti koji vec spadaju u tu zaveru samo preselili tamo gde ce jos vise da umnoze svoj kapital. to je fiks - ideja i nemojte pls da je sirite po ovom forumu. (ne mislim na vas forumase koji ovde ucestvujete, nego sam te gluposti pokupio na drugim forumima, i zato tamo vise i ne zalazim, zato nemojte to ovde da nam donesete) Amerikanci su obicni ljudi kao i svi mi, bice najjaci jedno vreme, pa posle nece, no big deal.

#102 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 September 2008 - 12:49

Uzgred budi kazano, postoje neka misljenja da SAD i Kanada poseduju tolike vlastite rezerve nafte, da im uvozna, zapravo, nije nuzna. Jedino sto bi eksploatacija nafte iz kanadskih polarnih podrucja toliko kostala, da se za sada eksploatacija ne isplati.

#103 Verbatim

Verbatim
  • Members
  • 906 posts

Posted 13 September 2008 - 13:12

a ko je podrzavao GWB i njegovu spoljnu politiku? njega i u Americi niko ne podrzava jer je budalcina. ali za razliku od Uga Cavesa, njega ce da smene na izborima za 2 meseca, sto nije mala stvar.

I šta kada ga smene? Šta će se to tačno promeniti na bolje kada pobedi Mekejn (ajde neka bude i Obama, mada ne verujem)? Jedna figura menja drugu.

Edited by Verbatim, 13 September 2008 - 13:13.

#104 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 13 September 2008 - 13:21

dobro, da kazemo da si u pravu, ali naslov USA protiv ostatka sveta, gde se u ostatak sveta ubrajaju Venecuela i Iraq i vi srpska gerila je moras priznati malo...kako da kazem... deponijski :ph34r: III svetski rat nije ni na pomolu osim u glavama malog broja vas extremista. do tad niko nije protiv ostatka sveta, svi saradjuju kako umeju i znaju samo vi vidite zaveru svih protiv svih, u stvari Amerike protiv svih. polazna pretpostavka nije tacna, Amerika NIJE u sukobu sa ostatkom sveta niti ce biti uskoro. kad izadjes iz Srbije i sretnes jednog Amerikanca to ce ti biti jasno

edit: u stvari bolje Amerikanku

Prva stvar, pogresne mi etikete prisivas. Drugo, zar ti je toliko bitan naslov topica? Da li oslikava samu njegovu sustinu? Bilo je i drugacijih naslova, sto neke nije sprecilo da truju. Trece, ja apsolutno nemam nista protiv nijednog obicnog coveka, stanovnika planete Zemlje, ali itekako imam protiv moderne birokratizovane i korumpirane drzave, koja vise ne predstavlja blagodet njenih gradjana vec kamen oko vrata. A kada tek predje u tlacenja malih i slabih zarad svojih imperijalistickih prohteva, e onda stvarno ne znam kako neko moze da taj aspekt politike podrzava. Stvarno mi nije jasno. Mozemo velicati americki politicki sistem, koji je, teoretski, najsavrseniji, po mom misljenju, mozemo velicati jos neke aspekte tog drustva, americki san, ali ovaj - nikako. Zato mi niste jasni vi koji zmurite nad ovim, a sve vreme uplicuci tu i Rusiju, sizofreno pricajuci o rusofilima i KGB-u. Ako sam protiv americke hegemonije, daleko od toga da sam za rusku. Daleko im, bre, lepa kuca, i jednima i drugima. Ja samo hocu da zivim u normalnom svetu, nista vise.

Edited by McLeod, 13 September 2008 - 13:22.

#105 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 13 September 2008 - 13:27

L. Amerika i srednja Azija su u haosu sa Amerikancima ili bez njih. Da se USA povuce odatle oni bi nastavili da se ubijaju oko naftnih izvora i polja kokaina izmedju sebe. zatim, na Balkanu rat ne bi prestao ni sledecih 140 godina, dok se svako selo ne bi podelilo, a to je nemoguce. Amerika je reagovala i reaguje samo zato sto je najjaca trenutno, a ne sto je zasnovana na zlu i potrosnji i vodjena masonima. nemaju vremena da cekaju da se kriminalci namire medjusobno. da je Rusija pobedila u hladnom ratu isto bi morala da "intervenise" na Balkanu, protiv nekog drugog verovatno, ali znajuci nas Srbe opet bi to verovatno bili mi. jer je taj rat drzao Evropu u strahu 10 godina i stetio ekonomiji svih suseda. neko jak je morao da dodje da prelomi, a kad dotle dodje ne mozes ocekivati pravdu. isto je i u J. Americi, lokalni diktatori bi se pokrvili izmedju sebe oko naftnih polja, da nema neke jake vojske da ih kontrolise. trenutno je to USA, ali kad sutra Kina bude svetska supersila, morace isto to da radi jer im treba jebena nafta odatle i zabole ih da li ce im je prodati Ugo Cavez ili Evo Morales. naci ce nekoga ko je spreman da im proda naftu i obezbedi konstantan dotok i pomoci mu ekonomski, politicki i vojno na kraju ako bas mora. tako svet funkcionise danas, a tako je funkcionisao i do sad, to je princip stariji od USA jedno 5000 godina.

eto ti naslova teme, a ne USA vs Rest of The World. ponavljam USA je 300 miliona ljudi, nema kurca da ce oni da budu vs. 6 milijardi ostalih da se na neki nacin ne uklapaju u interese josh mnogih. to su recimo trenutno cela EU, Japan , Australija, J. Koreja, bar za sad trebaju i Kini dok ne ojaca da moze sama da "intervenise"... oni samo zavrsavaju dirty work za mnoge druge i to posle naplacuju. Amerika NIJE kriva za svo zlo na svetu i sto se ljudi ubijaju oko resursa, oni samo koriste svoju istorijsku sansu sto su trenutno jedina svetska supersila.

a ko je podrzavao GWB i njegovu spoljnu politiku? njega i u Americi niko ne podrzava jer je budalcina. ali za razliku od Uga Cavesa, njega ce da smene na izborima za 2 meseca, sto nije mala stvar. dzaba je da okrivljujes Vladana za politiku USA prema svetu, ovo je samo jebeni forum, covek moze da se izloguje i nikad ne vrati a politika USA ce ostati ista i bez njega na forumu. samo ce vama biti lakse sto vam niko ne odgovara.

dakle jos jednom da ponovim, Bolivija nije siromasna zato sto su im zli Amerikanci oteli naftu, ta nafta im se posteno placa po ceni koja je na trzistu, nego zato sto te pare ne ulagaze u obrazovanje i infrastrukturu, nego im diktatori na foru borbe protiv imperijalizma sve pokupe i odu u tu istu Ameriku da trose i izigravaju veleposednike, zato sto su im na vlasti nepismeni seljaci a narod im je zatucan i veruje im. sva nafta ovog sveta ne moze pomoci Boliviji dok ne napravi iole uredjenu pravnu drzavu i ne pokrene privredu i pocne da proizvodi, recimo makete vozova, lego kockice, petarde, bilo sta sto moze da se proda. a za to mora da se rmba po 10 sati dnevno i uvode inovacije kao u USA i Japanu i Swici... kad to postignu nece im nafta vise ni trebati, lepo ce je kupiti na svetskom trzistu kao sav normalan svet i nece morati da ginu za nju. ispada da Amerikanci gde god vide naftu potrce da pobiju sve oko izvora i prigrle je i ne daju siromasnima. njima samo treba pouzdan dotok, jer imaju para da je kupe. ako Bolivijci nece da se bore da urede svoju drzavu, nego vise vole da veruju u svetske zavere i obozavaju svog vodju, sigurno im je Amerika niti neko drugi nece urediti. a i ne mogu sve i da hoce.

niko ne voli da ratuje, ako ne mora, kakvi bre masoni, qrci - palci, USA centar zla, eto, uskoro ce Kina biti svetska velesila br. 1, samo nemoj posle da bude da su se masoni i jevreji i ti koji vec spadaju u tu zaveru samo preselili tamo gde ce jos vise da umnoze svoj kapital. to je fiks - ideja i nemojte pls da je sirite po ovom forumu. (ne mislim na vas forumase koji ovde ucestvujete, nego sam te gluposti pokupio na drugim forumima, i zato tamo vise i ne zalazim, zato nemojte to ovde da nam donesete) Amerikanci su obicni ljudi kao i svi mi, bice najjaci jedno vreme, pa posle nece, no big deal.

boldovano: izgleda da nisi pratio prethodne topice na ovu temu...

Shto se tiche tvoje pozicije u vezi sa Lat. Amerikom, ne mogu da se slozim. Levica je tamo ojacala upravo zbog bezobzirnog i upornog pljackanja naroda koje su decenijama unazad sprovodili SAD i domaci tajkuni. Dolazak levice na vlast u vecem delu J. Amerike prirodan je izraz nezadovoljstva cinjenicom da se 90% bogatstva skoncentrisalo u rukama 5% stanovnistva, dok ostatak naroda zivi u karton sitijima. Nazivanje Moralesa, Caveza, Kastra, Ortege i slicnih "diktatorima koji idu u ameriku i trose i izigravaju veleposednike" je cist promashaj; Morales, Cavez i ostali su na vlast dosli upravo zbog takvih diktatora i takvih veleposednika, poshto su se narodu smucili lazi i licemerije. Ne znam da li si ovo rekao iz neznanja ili iz nekog drugog razloga.
Dalje, iz tvoje pozicije se ne nazire kako bi se moglo objasniti silno obavestajno i vojno prisustvo SAD u Latinskoj Americi, odnosno obicaj da se finansiraju i podsticu snage koje nasilno obaraju demokratski izabranu vlast. Konkretno, iz slike koju si ti iscrtao, ne vidi se zasto bi USA obarala rezime u Cileu, Boliviji, Venecueli, na Kubi...