Jump to content


Photo
- - - - -

Zasto astrologija tako cesto funkcionise?


  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#121 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 15 January 2016 - 13:12

^Oukej. :) Da se nadovezem http://www.psihoverz...ze-o-horoskopu/

Vi imate potrebu da se dopadnete drugim ljudima i da vam se dive, ali ipak uspevate ostati samokritični. Iako imate neke slabosti, generalno ste u stanju da ih kompenzujete. Imate dosta neiskorišćenih kapaciteta koje još uvek niste usmerili u svoju korist. Disciplinovani i samokontrolisani spolja, iznutra ste skloni brigama i nesigurnostima. S vremena na vreme sumnjate da li ste doneli pravu odluku ili učinili najbolju stvar. Preferirate izvestan stepen promene i različitosti, pa postanete nezadovoljni kada se osetite sputanim ili vas nešto ograničava. Ponosni ste na to što ste nezavisni mislilac i što ne prihvatate mišljenja drugih bez zadovoljavajućih argumenata. Ipak, smatrate da nije baš najmudrije biti previše otvoren u pokazivanju cele svoje ličnosti drugima. Obično ste ekstrovertni, dostupni i društveni, ali ima perioda kada se povučete u sebe ili postanete oprezni. Neki od vaših ciljeva imaju tendenciju da budu prilično nerealni.

 

Opisi licnosti u psihologiji su jos uopsteniji od ovoga, a kako je tek sa filozofijom? Ovaj tekst ne lici na natalni horoskop nego na isecak iz dnevnih novina. Dnevni horoskopi su preterivanje, iako se kroz njih stalno provlace stereotipne karakteristike odredjenih znakova. U sustini, mozda su i neka vrsta medijske manipulacije pa dodatno podgrevaju astroloski sistem vrednosti koga se politicari i istaknute licnosti u svim zemljama sveta drze kao pijani plota vec hiljadama godina, danas mozda jos i vise nego ranije.

 

Psihologija je na osnovu svojih kategorija i istrazivanja (ima ih milion na internetu)  potvrdila sledece:

 

- Rodjeni u neparnim astroloskim mesecima su ekstrovertni, u parnim introvertni. Fenomen nije objasnjen, inace u astrologiji se ekstrovertnost i intropvertnost definisu kao muski i zenski princip pa su vatreni i vazdusni znaci muskog a zemljani i vodeni zenskog polariteta.

- Rodjeni u vodenim znacima su emotivni i neuroticni (kad se to kaze misli na prosek, ne mora da znaci da je svako ko je emotivan istovremeno i neurotican)

- Na uzorku od 60.000 natalnih horoskopa potvrdjena je 100%-a korelacija sa profesionalnom orijentacijom, na osnovu aspekata merkura, meseca i jos nekih planeta. Prvobitni cilj istrazivanja je inace bio da se ovo opovrgne.

- Poredjenjem natalnih karti sa psiholoskim profilima koje su radili psiholozi utvrdjena je korelacija od 90%.

- Otkriveno je nesto jako vazno za podznake: da citave grupe ljudi koji su uspesni u odredjenim oblastima imaju isti podznak.

- Korelaciju Meseca kod izbora bracnih partnera je potvrdio jos Jung (oko 96% ako se ne varam?), u vreme kada nije bilo kompjutera pa se podaci nisu mogli znati unapred (Jung je sve radio rucno, kao profesionalni astrolog).

- Godisnje doba odredjuje temperament (sangvinik, kolerik, melanholik, flegmatik).

 

U psihologiji ne postoji jedinstven sistem tipologije licnosti (osim podele na ekstrovertne/introvertne) i sve sto je do sada radjeno po tom pitanju se pokazalo kao vrlo skromno. Jung je pokusavao sa 4 podtipa koja su odgovarala astroloskim sa izuzetkom zemljanog. Zasto? Zato sto se zemljani tip definise kao licnost koja ima realne rezone i odlikuje je zdrav razum - koji shodno tome ostalim tipovima nedostaje. Psiholozima se na takvu formulaciju dize kosa na glavi, pre svega zbog cinjenice da po tom kriterijumu i sama psihologija spada u domen nerealno-apstraktnog mlacenja prazne slame.

 

Zato, element zemlja u astrologiji zalazi u oblast filozofije (ko ima monopol na istinu ko nema) dok su ostala tri tipa psiholoska.

 

Inace evo primera Jungove tipologije koja je krajnje uopstena http://wannabemagazi...nosti-po-jungu/


Edited by JovanDamaskin, 15 January 2016 - 18:12.

  • 0

#122 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 15 January 2016 - 17:48

Forerov efekat predstavlja tendenciju da određene tvrdnje procenjujemo kao izuzetno tačne i istinite za nas lično, iako se ove tvrdnje mogu odnositi na ogroman broj ljudi. Ovaj efekat poznat je i pod nazivima “Barnum efekat”, “izveštaj tetke Fani” ili “izveštaji sa Medison Avenije”.

 

Drugog coveka uvek vidimo u jednom istom svetlu i energiji, dok o sebi mozemo da mastamo da smo ovakvi, onakvi.

 

Kakva bi bila psihologija kada bi se psiholozi bavili svojim sopstvenim psiholoskim profilima? :lala: Frojd se navodno bavio celim covecanstvom, a u stvari je izveo zakljucke samo o prirodi svoje zodijacke ose bik-skorpija ili u prevodu eros-tanatos.

 

Jung se bavio individualnom psihologijom i kolektivnim arhetipovima sto se svelo na njegovu osu lav-vodolija.

 

Po prirodi stvari, ni jedna ni druga teorija nisu izdrzale test vremena...


Edited by JovanDamaskin, 15 January 2016 - 17:55.

  • 0

#123 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 15 January 2016 - 18:35

Vladeta Jerotic o Frojdu:

 

Frojd je rušio zablude o slobodnoj čovekovoj volji, i to sa strane sa koje se napad najmanje očekivao - psihološke. Čovekovo Ja u svome delovanju najčešće nije slobodno, ono je zavisno od nesvesnog života koji nosi neke druge, u odnosu na svesni život, starije, menjanju slabo ili nikako podložne zakonitosti.

http://www.lovesensa...-ili-zakonitost


Edited by JovanDamaskin, 15 January 2016 - 18:39.

  • 0

#124 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 17 January 2016 - 14:33

Zamisli kako bi to bilo odes kod psihijatra i on ti da dijagnozu, a ti moras da je potvrdis da bi bila relevantna.

 

mislis odes u crkvu, svi se mole bogu, a ti trazis da ti potvrde da bog postoji kako bi molitva bila relevantna?

 

ili verujes da psihijatar ne moze da me pogresno proceni i da mi dijagnozu F22,

a kad ono, kod mene neki sasvim drugi F u pitanju...

 

moras da znas da ako pacijent,

sam bez prisile ode psihijatru, takav pacijent vec dosta o sebi zna i zapravo sam daje dijagnozu opisujuci svoje stanje,

a psihijatar samo stavi sifru na to...a ako pacijenta nasilno dovedu, tada je takodje svojim ponasanjem vec potvrdio dijagnozu...potvrda za izreceno mora da postoji, pacijent mora da se slozi inace napusta lecenje i niko ne moze da ga u tome spreci

 

 

 

 

ne valja ti poredjenje to kazem.


  • 0

#125 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 21 January 2016 - 19:09

mislis odes u crkvu, svi se mole bogu, a ti trazis da ti potvrde da bog postoji kako bi molitva bila relevantna?

 

ili verujes da psihijatar ne moze da me pogresno proceni i da mi dijagnozu F22,

a kad ono, kod mene neki sasvim drugi F u pitanju...

 

moras da znas da ako pacijent,

sam bez prisile ode psihijatru, takav pacijent vec dosta o sebi zna i zapravo sam daje dijagnozu opisujuci svoje stanje,

a psihijatar samo stavi sifru na to...a ako pacijenta nasilno dovedu, tada je takodje svojim ponasanjem vec potvrdio dijagnozu...potvrda za izreceno mora da postoji, pacijent mora da se slozi inace napusta lecenje i niko ne moze da ga u tome spreci

 

Jedina razlika je u tome sto:

- astrologija tvrdi da je pojedinac predodredjen za odredjenu vrstu ponasanja koje se u vecini slucajeva ne moze izmeniti

- psihijatrija i psihologija su zasnovane na ideji da je promena moguca, bilo ponasanje predodredjeno ili ne

 

Pitanje slobodne volje je povezano sa determinizmom koji se odnosi i na sve vrste buducih dogadjaja uopsteno: prema ovom principu oni su vec unapred ispisani, jer bi se mogli projektovati iz postojeceg stanja stvari samo kada bismo o njemu imali dovoljno informacija.


Edited by JovanDamaskin, 22 January 2016 - 12:40.

  • 0

#126 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 01 February 2016 - 13:15

ili verujes da psihijatar ne moze da me pogresno proceni i da mi dijagnozu F22,

 

Pre nekoliko godina jedan (holandski?) psihijatar je rekao da se Djokovic posvetio tenisu zbog zelje za dominacijom. Astroloski posmatrano, njegov podznak je u Lavu. Po cemu se ove dve konstatacije razlikuju i sa kojom bi se pre slozio sam Djokovic, a sa kojom mi koji posmatramo sa strane i navijamo?

Da nema podznak u lavu niti zelju za dominacijom naravno ne bi bio to sto jeste. Psihijatar koji da takvu ocenu medjutim ne moze da objasni i gde je izvor zelje za dominacijom (zasto je ima bas on a ne neki drugi teniseri, da li Djokovica treba leciti ili ga ostaviti da bude ovako uspesan kao sto jeste i nastavi da obara rekorde?).

Sam pojam podznaka je inace nesto sto najvise nadilazi karakter i povezano je direktno sa nacinom delovanja u najrazlicitijim vrstama okolnosti, sa gradjenjem karijere (ili lezanjem na kaucu i prelistavanjem dnevne stampe) i sudbinom.


  • 0

#127 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 01 February 2016 - 15:09

Pa lavovi obicno samo bleje u hladu, a lavice se lome oko lova i odgoja mladih...
  • 0

#128 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 01 February 2016 - 16:06

Pa lavovi obicno samo bleje u hladu, a lavice se lome oko lova i odgoja mladih...

 

To je u sustini tacno, ali znak i podznak imaju razlicita (i cesto ne tako bukvalna) znacenja. ;)

Podznak opisuje nacin delovanja u svetu (Djokovic funkcionise i bori se kao pravi “kralj zodijaka“, iako to nije deo njegovog karaktera i energije kada se posmatra njegova licnost, nezavisno od centralnog terena i milionskog auditorijuma).


  • 0

#129 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 26 May 2016 - 16:12

Napokon je doslo na red i razbijanje predrasuda o tome da astronomija nema kapacitet da bude multidisciplinarna nauka. Seminar za prosvetare (i sve ostale zainteresovane) "Sa krova do zvezda" bice odrzan 3. i 4. juna na PMF-u u Nisu. http://www.svetnauke...-krova-zvezda-2

Specijalni gost seminara biće prof. dr Rosa Doran, profesorka iz Portugala, jedan od nosioca programa za nastavnike fizike i prirodnih nauka, kao sto su NUCLIO, Galileo Teachers, Go-Lab i Hands on Universe. U okviru ovih projekata Prof. Doran radi na promociji astronomije i edukaciji nastavnika na svim kontinentima širom sveta. Više o njenom radu možete saznati na stranicama programa ili Facebook strani.

U okviru aktivnosti nazvane “Bebe i Mesec”, prvog dana programa, Prof. Doran će predstaviti edukativnu platformu Inspiring Science. Prisutni će, u okviru ove aktivnosti pomoću planetarijuma na računaru, saznati kako mogu da istraže najčešće zablude u astronomiji i otkriti multidisciplinarni potencijal ove nauke. Sledećeg dana, u sklopu aktivnosti “Astronomija i astrologija” posetioci će “krenuti” u istraživanje noćnog neba i sazvežđa pomoću teleskopa širom sveta. Na kraju ovog dela programa prisutni će dobiti mogućnost da samostalno snime fotografiju omiljenog astronomskog objekta jednim od velikih, udaljenih, robotizovanih teleskopa.

Predavanja će biti praćena dnevnim i večernjim teleskopskim posmatranjima (Sunce, Mesec, najsjajnije planete i atraktivni objekti dubokog neba) i drugim praktičnim aktivnostima. Deo posmatračkih aktivnosti biće realizovan pomoću astronomske opreme koju poseduje Departman za fiziku PMF-a u Nišu, a deo pomoću dvometarskog robotizovanog teleskopa iz programa Faulkes Telescope.


  • 0

#130 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 26 May 2016 - 18:20

A sto o astronomiji pises u svojoj temi o astrologiji?


  • 0

#131 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 27 May 2016 - 11:40

Pa zato sto je to sve kod njega deo bozije kreacije, babe, žabe, svejedno...


  • 0

#132 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 29 June 2016 - 14:39

A sto o astronomiji pises u svojoj temi o astrologiji?

 

Ima vise razloga. Prvi je praksa koja pokazuje da je kod planetarnih polozaja svaki stepen bitan, drugi se odnosi na astrobiologiju - zar nisu upravo astronomski faktori presudni kod traganja za zivotom na dalekim planetama - koliko su udaljene od maticne zvezde, kakav je planetarni sistem, kakva su godisnja doba i temperature, od cega zavisi i agregatno stanje vode, kakva je zvezda, atmosfera i magnetno polje...?

Postoji bezbroj planeta od kojih je svaka milionita nastanjena. To pokazuje koliki je znacaj ”astronomskih faktora” (koliko toga mora da se poklopi) da bi doslo do nastanka zivota u kosmosu ovakvom kakav je.


  • 0

#133 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 29 June 2016 - 15:17

A to si saznao u Trecem oku ili Mikijevom zabavniku?


  • 0

#134 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 29 June 2016 - 16:25

http://www.uncommond...ally-a-science/

http://www.evolution...sc_1063371.html

...

Interesting as those questions are philosophically or theologically, they do not substantiate astrobiology's claim to scientific status.

 

Nedostaje samo odgovor na  jednostavno pitanje - zasto onda Venera i Mars ne vrve od flore i faune, kao sto se verovalo do prve polovine XX veka, ako je astrobiologija nepouzdana/neproverljiva.

...

Uslovi u drugim planetarnim sistemima se razlikuju ali postojanje naseljive zone ili recimo masivnih planeta cija je uloga da privuku pojas asteroida i zastite naseljenu zonu su neupitni faktori....


Edited by JovanDamaskin, 30 June 2016 - 11:01.

  • 0

#135 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 05 July 2016 - 17:05

Dal' da popijem neko pivo veceras? Riba sam po horoskopu. Hvala. :)


  • 0