Jump to content


Photo
- - - - -

Kuvajmo zdravo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
100 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 September 2008 - 13:09

Mislim da tema pripada kulinarstvu vise nego medicini, jer je nacin kuvanja, na kraju krajeva, izraz i nekakvog civilizacijskog stava.
Svi mi znamo da previse masna hrana nije zdrava. Medjutim, sta je to previse masna hrana, cesto se necemo sloziti.
Sve masnoce koristene u kuhinji dele se na one sa saturiranim (zasicenim) masnim kiselinama, mononesaturiranim i polinesaturiranim. Ispitivanja su, takodje, pokazala, da nakon obroka bogatog saturiranim masnim kiselinama i holesterol u krvi raste, uz mononesaturirane on ostaje neizmenjen pre i posle obroka, a unosenjem polinesaturiranih masnoca holesterol posle obroka pada.
Nazalost, tipicna srpska ishrana puna je saturiranih masnoce. To se pre svega odnosi na nacin pripreme - przenje hrane, kao i na upotrebu "crvenih", posebno masnih mesa, putera, masnih sireva, pavlake i sl., kao i tzv. gee (maslo ili puter koristeni u istocnjackim kuhinjama).
Mononesaturirane masnoce nalaze se u maslinovom ulju, ne nuzno extra vergine, koje je bolje za kuvanje koristiti od drugih masnoca.
Polinesaturirane masnoce nalaze se pre svega u morskim ribama severnih mora, koje, osim toga, sadrze omega3 i omega 6, koji se smatraju za protektivne substance u odnosu na infarkt srca i druge vaskularne poremecaje. Samo kao ilustracija, ishrana Eskima sastoji se iskljucivo od morskih riba severnih mora, pa medju Eskimima infarkt srce nije poznat.
Kustunicavo voce, paradoksalno (orasi, bademi, lesnici i sl.) sadrze visoku koncentraciju "dobrih" masnoca.
Ukupno:
Pre svega treba kovati sto je moguce manje masno.
Namesto obicnog, bolje bi bilo koristiti najjeftinije maslinovo ulje, a svinjska mast, naravno, ni u kojoj varijanti ne dolazi u obzir (a kako su bili dobri salcici, kad sam bio mlad :ph34r: ).
Extra vergine maslinovo ulje koristiti samo za salate, ili, ako je to potrebno, dodavati jelu kada je vec gotovo (npr. razlicite paste).
Namesto "crvenih" mesa jesti uglavnom piletinu i curetinu; divljac takodje sadrzi manju kolicinu masti, a od crvenih mesa izbegavati sva ona masna. Zanimljivo je napomenuti da je jagnjetina/ovcetina vrlo masno meso.
Izbegavati masne sireve (francuski i italijanski pre svega), namesto toga opredeliti se za mlad postan sir i obrane sireve (A ja dodjen na Kalenic, probam sir, pa kazem seljanki: "Ti ne da si mu izvadila kajmak, nego si mu izvadila i dusu! :) ) Takodje, radije koristiti poluobrano i potpuno obrano mleko, a kajmak zaboraviti (osim na drzavne i crkvene praznike :D ).
Svako povrce je OK, ali zaboravite na avokado.
Sve iznutrice, kao i plodovi mora (skampi, jastozi i ostali rakovi (krustacee), skoljke, hobotnice i lignje i sl.) jesti vrlo retko i ograniceno.
I ne zaboravite: Dolaze zimske slave, ali i klanje svinja tek sto nije pocelo.
Zaboravite vojvodjanske paprikase (u kojima varjaca stoji uspravno kad se stavi u serpu, a nema krompira), pecene prasice i masna svinjska pecenja; curka, koja se dobro ocedila tokom pecenja i bez koze moze biti jednako ukusna. Piletini skidajte kozu, kao i recnoj ribi (saran, som), koja nije uopste posna, mada je crkva ne uzima za greh u vreme posta.
Divlje ptice (jarebice, prepelice, fazani), posno meso divljaci (jelen, srna) mada ne previse dostupni, nisu los izbor.
Za kraj, jedan malo poznat paradoks: Savremene sorte svinja daju meso, kad mu se skine mast, jedva nesto malo masnije od piletine. Medjutim, ipak pilece i curece meso su na vrhu, zajedno sa ribom severnih mora.

#2 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 09 September 2008 - 14:00

a zar nije fora sa mesom da se ne jede sva ona mast okolo-naokolo? (kad je "prošarano" i sl)

pošto npr ako očistim juneću šniclu od svega toga i ostanu samo "mišići" ne vidim problem

#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 September 2008 - 14:31

Ali, problem i dalje postoji; struktura juneceg (govedjeg) mesa je takva da sadrzi i mnogo nevidljive masnoce, kao, uostalom, i jagnjetina i ovcetina.

#4 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 09 September 2008 - 17:04

Prijateljica mi preporucuje "Olitalia" rafinisano ulje od semenki grozdja, kaze da ostaje zdravo i na temperaturi od 270 st.C. Da li imate iskustva sa ovim uljem? Ima ga u MAXIju, 1l = 447 din.
Psle afere (u Italiji) u kojoj je otkriveno da se obicno rafinisano suncokretovo ulje prodavalo kao maslinovo, imam rezervu da isprobavam jer 447 dinara i nije malo.

#5 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 September 2008 - 17:31

O tom ulju, na zalost, ne znam nista.

#6 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 09 September 2008 - 17:38

sa tim obranim mlecima je nezgodno što su <meni> jako bljutava

#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 September 2008 - 17:54

Sve u zivotu ima svoju cenu. :ph34r:

#8 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 09 September 2008 - 17:56

Mononesaturirane masnoce nalaze se u maslinovom ulju, ne nuzno extra vergine, koje je bolje za kuvanje koristiti od drugih masnoca.

...............
Extra vergine maslinovo ulje koristiti samo za salate, ili, ako je to potrebno, dodavati jelu kada je vec gotovo (npr. razlicite paste).


e to oko maslinovog mi nije nikad bilo jasno, inace koristim samo njega.
prilican broj godina (..skoro deceniju..) sam zivela u italiji i primetila odmah da ljudi kupuju uglavnom extra vergine. pa onda i ja tako a razlog mi nikad nije bio jasan: zasto extra vergine i zasto je ono uvek skuplje. e da, i ona prica da je maslinovo jedino ulje koje ne menja sastav pri termickoj obrati, da li je tacna uopste?

i jos nesto: sta govori nivo triglicerida u krvi? posledji put kada sam radila test krvi imala sam manje od donje granice (nesto manje).
tacno je da mesozder nisam, izuzetno retko jedem meso ali zato sir prozderavam. sve moguce vrste, masne, slane...svakodnevno, dva puta dnevno.
ako bi trigliceridi bili pokazatelj koliko masno se hranis (jel tako?) onda ne vidim logiku kod mene.

i kljucno pitanje: da li uopste zdrava ishrana postoji? cula sam za toliko paradoksalnih slucajeva da sam pocela da sumnjam u te recepte o zdravom zviotu i zdravoj hrani.

#9 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 09 September 2008 - 18:03

Svako povrce je OK, ali zaboravite na avokado.


Kad se samo sjetim koliko su me puta tjerali da pojedem sendvic sa avokadom umjesto puterom/margarinom jer je "jako zdrav". Sva sreca pa se po pitanju ishrane vise oslanjam na savjete doktora i nutricionista nego na ono sto se moze procitati u magazinima, cuti na tv-u, "saznati" od prijatelja koji su "negdje procitali"... Raznorazne ala daviddabic gurue da ne spominjem...

#10 SoS

SoS
  • Members
  • 348 posts

Posted 09 September 2008 - 18:25

I ja na mlečnim mastima ič ne štedim - il' je mleko il' je voda, ono između me ne zanima. Ne jedem crvena mesa, divljač i ribu ne volim, tako da imam tedenciju da se u nekom periodu života pretvorim u kokošku... ili ćurku.

Mi (u Srbiji) na neki način imamo i sreću jer i dalje koristimo najviše suncokretovog ulja. Naravno da je lošije od maslinovog, ali je ipak zdravije od palminog, sojinog i onog od uljane repice, koji čine oko 60% svetske potrošnje biljnih ulja. Još kad bi postali imuni na kajmak, gde bi nam bio kraj...

#11 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 09 September 2008 - 18:27

i kljucno pitanje: da li uopste zdrava ishrana postoji? cula sam za toliko paradoksalnih slucajeva da sam pocela da sumnjam u te recepte o zdravom zviotu i zdravoj hrani.


I ja poznajem paradoksalne slucajeve, ali mnogo vise onih koji to nisu. Jeste, bilo je onih koji su se cijeli zivot pazili pa ih je neki cancer brzinom svjetlosti oslobodio svih ovozemaljskih briga u roku od nekoliko sedmica i onih koji su cijeli zivot zivili samodestruktivno i opet bili, uslovno receno, zdravi i dugovjecni. Medjutim, broj onih koji nisu marili, razboljevali se i umirali je daleko veci.

Nikad ne znas, ali statistike su svakako na strani "healthy lifestyle".

#12 SoS

SoS
  • Members
  • 348 posts

Posted 09 September 2008 - 18:40

e to oko maslinovog mi nije nikad bilo jasno, inace koristim samo njega.
prilican broj godina (..skoro deceniju..) sam zivela u italiji i primetila odmah da ljudi kupuju uglavnom extra vergine. pa onda i ja tako a razlog mi nikad nije bio jasan: zasto extra vergine i zasto je ono uvek skuplje. e da, i ona prica da je maslinovo jedino ulje koje ne menja sastav pri termickoj obrati, da li je tacna uopste?

Devičansko :ph34r: se dobija fizičkim metodama, bez upotrebe hemijskih sredstava, dok su ona druga ulja rafinisana. I za dobijanje ulja iz koštica se koriste hemikalije i visoka temperatura. U prodaji postoji makar pet, šest "međuproizvoda" - mešavine različitih vrsta maslinovog ulja, u različitim odnosima, a naravno najzdravije je već pomenuto hladno ceđeno - "Extra-virgin". Svako ulje menja svojstva na nekoj temperaturi. Za hladno ceđeno maslinovo ulje je ta temperatura dosta niska, pa se zato i ne upotrebljava za prženje.

Edited by SoS, 09 September 2008 - 18:43.


#13 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 September 2008 - 18:43

I ja na mlečnim mastima ič ne štedim - il' je mleko il' je voda, ono između me ne zanima. Ne jedem crvena mesa, divljač i ribu ne volim, tako da imam tedenciju da se u nekom periodu života pretvorim u kokošku... ili ćurku.

Mi (u Srbiji) na neki način imamo i sreću jer i dalje koristimo najviše suncokretovog ulja. Naravno da je lošije od maslinovog, ali je ipak zdravije od palminog, sojinog i onog od uljane repice, koji čine oko 60% svetske potrošnje biljnih ulja. Još kad bi postali imuni na kajmak, gde bi nam bio kraj...

Zdrava ishrana postoji; ne postoji ishrana koja obezbedjuje besmrtnost.
Sto se mlecnih masnoca tice, preporuke su da covek s njima bude krajnje oprezan; namesto putera preporucuje se margarin, posebno oni sa redukovanom kolicinom masnoce i dodatim maslinovim uljem, a postoje i posebne vrste margarina (ne znam da li i u Srbiji), koje u sklopu odgovarajuce dijete redukuju nivo holesterola u ishrani.
Znam babu koja svoje unuce, koje cuva, redovno hrani pavlakom, "jer je zdravo"; kad sam pokusao da joj objasnim da se ateromatozni plakovi razvijaju jos od detinjstva, ismejala me je.
Sto se samog maslinovog ulja tice, extra vergine je prva, hladna presa. Obicno maslinovo ulje dobija se drugacijim postupcima i u vecim kolicinama, pa je zato jeftinije. Extra vergine nikada ne zagrevati, nego ga koristiti ili za salate, ili dodati kad je neko jelo (paste obicno) vec gotovo i sklonjeno sa vatre.

Edited by vladan, 09 September 2008 - 18:46.


#14 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 09 September 2008 - 18:55

e to oko maslinovog mi nije nikad bilo jasno, inace koristim samo njega.
prilican broj godina (..skoro deceniju..) sam zivela u italiji i primetila odmah da ljudi kupuju uglavnom extra vergine. pa onda i ja tako a razlog mi nikad nije bio jasan: zasto extra vergine i zasto je ono uvek skuplje. e da, i ona prica da je maslinovo jedino ulje koje ne menja sastav pri termickoj obrati, da li je tacna uopste?



U maslinama se nalazi izvesna količina raznoraznih organskih kiselina. Ako su previše kisele, ono što iz njih iscediš ćeš morati da rafinišeš (hemijski obradiš) da bi dobila ukusno i jestivo ulje. Većina maslina je takva.
Mali deo najkvalitenijih maslina po prirodi ima tako mali procenat organskih kiselina da ih je moguće jednostavno ispresovati i tako dobiti kvaliteno i ukusno ulje, bez ikakve dalje obrade. Te masline su na najvišoj ceni, a njihovo ulje se zove "devičansko".



Inače, nedavno sam pročitao da je svinjska mast (koje sam se nakrkao kao klinac, namazanu na hleb, sa dosta soli i oblakom aleve paprike) sasvim nepravedno proglašena nezdravom i da je zdravija za prženje i duboku "frituru" (french fries, krofne, uštipci i tako to) od biljnih ulja. Da li je to bajka, ili ima u tome i neke istine

Edited by yossarian, 09 September 2008 - 18:56.


#15 SoS

SoS
  • Members
  • 348 posts

Posted 09 September 2008 - 18:55

Zdrava ishrana postoji; ne postoji ishrana koja obezbedjuje besmrtnost.
Sto se mlecnih masnoca tice, preporuke su da covek s njima bude krajnje oprezan...


Složila sam se samo sa nečijim stavom da su "obrani" mlečni proizvodi bezukusni i da je to teren gde se moj gurmanski stomak ne da prevariti.
Radije ću jednom nedeljno (ili čak mesečno) pojesti sjenički sir, ili dobar kajmak, ili punomasni tvrdi sir ili pravi jogurt i mleko nego svaki dan "fit jogurt s 0%", mleko s 0,5% ili nedajbože tofu ili neki drugi biljni sir.

Edited by SoS, 09 September 2008 - 20:37.