Jump to content


Photo
- - - - -

Zakon o literarnome kvizu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
25 replies to this topic

#1 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 07 September 2008 - 22:38

Kako nema načina da moj (ja, moderator - op. ur. :ph34r: ) post bude prvi na ovom iznuđenom topiku, moram da upadam editom.

- splitovano je pošće koje se više bavi pravilima, nego kvizom (uz par kolateralnih šteta).
- ne postoji poll, jer je besmisleno staviti na glasanje nešto ovako nedorečeno.
- kad se dogovorite, poll vam neće ni biti potreban, a ja ću vrlo rado utvrđenim pravilima obogatiti king luijev uvodni post na kviz topiku.
- od mene ne očekujte nikakav kviski autoritet, sem kad kršite pravila foruma ili po pitanju tehnikalija - u određivanje pravila kviza nemam nameru (niti vidim razlog) da se mešam ravnopravnije nego bilo koji drugi forumaš.
- nije zgoreg napomenuti - ja ovo pišem posle posta #9. to je ujedno i post gde se može naći (za sada jedini) predlog pravila sočinjen od strane korisnika Uma.
- da stvari mogu jednostavno, pokazuje i šeridan (koji je, kao i uvek, u pravu :) )


-------------------

Moderator Ljuban se jos nije javio, pa ga i ovim putem pozivam da se javi i postavi pravila.
Vise puta sam apelovala da glasate o pravilima, da kazete sta bi menjali, ali to nije donelo rezultat. Od mene dosta.
Evo, sad ocenite sta je bolje - da se igra po pravilima ili bez njih ( sto je prakticno nemoguce i vec je dovelo do konfuzije ) - jedno pitanje povlaci 2 dana.
Sa svoje strane dovoljno sam ucinila, sastavila pravila, pitala vas da li se slazete, pisala moderatoru, rado cu ucestvovati njihovom doradjivanju i glasati, ali necu da se igram, ne iz razloga koje navodi Hroboatos, ja u raznovrsnosti vidim prednost i podsticaj da procitam neku knjigu koju nisam, nego necu da se igram dok / ako uopste/ ne usaglasimo pravila i drzimo se njih.
Moj poslednji apel, javite se ovde sa idejama ili jos bolje pisite i vi moderatoru da jednom resimo pitenje i nastavimo da se igramo.

Edited by Ljuban, 09 September 2008 - 01:46.


#2 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 08 September 2008 - 08:11

King louie, ako ovo citas napisi da li se slazes da u prvi post na temi budu ubacena pravila.

Apsolutno. Ali mislim da se uvodni post više ne može editirati. Ono će se to malo po malo regulirati kad po potrebi podsjetite na pravila one koji ih eventualno prekrše.

#3 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 08 September 2008 - 08:15

Apsolutno. Ali mislim da se uvodni post više ne može editirati. Ono će se to malo po malo regulirati kad po potrebi podsjetite na pravila one koji ih eventualno prekrše.


Evo doslo je do rasula, Gojko & Stojko je postavio pitanje ( koje je vec postavio), a nije sacekao potvrdu odgovora :ph34r: .
Uvodni post moze da edituje Ljuban, on to nije hteo bez tvoje saglasnosti, sad je ima, jos samo da se javi, jer koliko vidim retko dolazi na forum.

#4 shadowplay

shadowplay
  • Members
  • 353 posts

Posted 08 September 2008 - 08:37

Evo doslo je do rasula, Gojko & Stojko je postavio pitanje ( koje je vec postavio), a nije sacekao potvrdu odgovora :ph34r: .
Uvodni post moze da edituje Ljuban, on to nije hteo bez tvoje saglasnosti, sad je ima, jos samo da se javi, jer koliko vidim retko dolazi na forum.



Polako, moramo da se sredimo. Zbunili smo se.
Gojkovo pitanje se ne vazi, posto je vec postavljeno.
Cekamo potvrdu odgovora, pa ako je tacan neka Gojko postavi drugo pitanje.
Moze?

#5 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 08 September 2008 - 08:45

ju kako ste zakomplikovali.
shto bi iko chekao potvrdu odgovora ako je siguran u odgovor. pa nije valjda da postoje dve knjige sa istom radnjom.

#6 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 08 September 2008 - 10:46

Evo doslo je do rasula, Gojko & Stojko je postavio pitanje ( koje je vec postavio), a nije sacekao potvrdu odgovora :ph34r: .
Uvodni post moze da edituje Ljuban, on to nije hteo bez tvoje saglasnosti, sad je ima, jos samo da se javi, jer koliko vidim retko dolazi na forum.

Jamacno se nadamo da se pitanje koje je vec postavljeno - automatski diskvalifikuje? Na moje pitanje prvi put niko nije pokusao da odgovori a ti si vec postavila novo pitanje zbog 'isteka vremena'. Dodaj u svoja pravila da novo pitanje u slucaju isteka vremena predvidjenog za odgovaranje na tekuce pitanje moze da postavi samo ucesnik koji je bar pokusao da odgovori na tekuce pitanje.

Polako, moramo da se sredimo. Zbunili smo se.
Gojkovo pitanje se ne vazi, posto je vec postavljeno.
Cekamo potvrdu odgovora, pa ako je tacan neka Gojko postavi drugo pitanje.
Moze?

Ne moze, na pitanje nije niko odgovorio. Posto u prvom slucaju niko nije pokusao, dodao sam jos detalja.

ju kako ste zakomplikovali.
shto bi iko chekao potvrdu odgovora ako je siguran u odgovor. pa nije valjda da postoje dve knjige sa istom radnjom.

Ako DEVO kaze da odgovor nije tacan, moje pitanje ne vazi. Interesantno, u ovom slucaju ima jedna novija (mnogo bolja) knjiga sa skoro istom radnjom (Marisha Pessl - Special Topics in Calamity Physics).

SaE

#7 DEVOlution

DEVOlution
  • Members
  • 101 posts

Posted 08 September 2008 - 11:40

Donna Tartt - The secret history


correct.

čujte, ja se slažem da će se stvoriti haos ako ne budu utvrđena neka pravila, ali mi je pravilo o zastarevanju pitanja, tačnije obelodanjivanje odgovora, malo problematično. hoću da kažem, nismo se samo mi pretplatili na kviz, šta ako se za mesec dana pojavi neko ko će pogoditi ono što mi nismo? možda bi bilo bolje da nakon 24h autor edituje post kao "nepogođeno" ili tako nešto, a ne da odgovori sam. ili tako nekako...

#8 shadowplay

shadowplay
  • Members
  • 353 posts

Posted 08 September 2008 - 12:51

Hm, :ph34r:
hajde onda da uvedemo da na svako pitanje mora da se odgovori, ako je postavljac pitanja tu i zeli da daje pomoc. Ali on mora da bude aktivan u davanju pomoci pogotovu ako je samo on procitao tu knjigu.
Ako primetimo da je neaktivan i da zbog njegovog pitanja kviz stoji, neko ko je pokusao da odgovori na to pitanje, postavlja novo pitanje.
Ne znam, ovaj predlog mi je jedini pao na pamet..... :)

#9 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 08 September 2008 - 14:08

Koncept pravila je napisan i poslala sam ga moderatoru Ljubanu sa idejom da se o njima diskutuje i da onda vecina odluci sta je najbolje.
Takodje mislim da pravila treba da budu u prvom postu, on to hoce da stavi, tj. da edituje post, a posto se king louie slozila sa tim ne vidim prepreku.
Najbitnije je da pravila budu precizna tj. da obuhvate sto vise situacija koje se mogu desiti u kvizu i onda kome nije jasno samo pogleda na stranicu br. 1.
Problem je sto moderatora nema vec od petka, na forumu tako da nije stavio pravila na glasanje.
Da ne bi vise cekali ja cu kopirati ona koja sam mu poslala, a vi pisite da li se slazete ili ne, a ako se ne slazete zasto i predlozite svoje pravilo umesto toga, pa da vidimo za sta ce vecina da se odluci.
Nadam se da ce se Ljuban dotle javiti i da ce okaciti pravila o kojima smo se zajedno dogovorili na prvu stranu, tako da mozemo da nastavimo sa kvizom.
EDIT :
Nasla sam ih.

1) Ukratko se prepricava pocetak knjige, ili daje citat, na odgovor se ceka najvise 24 casa
2) Ako neko odgovori tacno i onaj ko je postavio pitanje to potvrdi igrac koji je odgovorio postavlja svoje pitanje
3) Vreme za odgovor na novo pitanje tece od tog trenutka
4) Ako 2 ili vise igraca odgovore u istom minutu pravo na postavljanje novog pitanja ima onaj ciji je odgovor racunar registrovao kao prvi
5) Ako se igrac koji je odgovorio prvi ne oglasi unutar 24 casa, pravo na postavljanje pitanja ima onaj koji je odgovorio drugi i tako redom ( naravno, predhodno je potrebno da se dobije potvrda da je odgovor tacan ), ali tek nakon 24 casa
6) Ako se odgovor ne dobije za 24 casa postavljac pitanja postavlja novo
7) Ako se ne oglasi da potvrdi ili negira da je odgovor tacan unutar 24 casa, onaj ko prvi vidi da kviz stoji duze od tog vremena stavlja svoje pitanje
8) Igraci mogu da pitaju o detaljima vezanim za knjigu, pisca i sl., da bi lakse i brze dosli do odgovora
9) Isto tako i postavljac moze malo da pomogne u startu, ako smatra da je knigu procitao manji broj ljudi
10) Cilj igre je da se knjiga pogodi, sto zahteva angazman svih igraca, bez obzira na poziciju u kojoj se nalaze, s tim da onaj ko je postavio pitanje treba se se potrudi i pomogne da se dodje do odgovora. Zato treba bar jednom u 24 casa da dodje na temu da bi video da li ima odgovora, proverio da li su tacni i dao odgovor da li su tacni ili ne
11) Ako neko nema vremana da postavi pitanje ili mu se ne igra, moze to da prepusti drugom, odn. opet onom ko prvi vidi njegov post u kome ce napisati da odustaje od postavljanja pitanja pitanja
12) Satnice se treba pridrzavati, jer moze da se desi da neko odgovori i u poslednjem minutu. Nova pitanja se mogu postavljati tek posle isteka 24. casa

Ja bih izbacila clanove 4 i 5 prvo sto ce se situacija da dva ili vise igraca odgovore u istom minutu retko desavati. a cekanje drugog igraca, ako se prvi ne javi samo ce usporiti kviz. Time bi se i broj pravila smanjio na 10. Ove clanove sam napisla jer je shadowplay uocila i tu mogucnost ( dva odgovora u istom minutu ).

correct.

čujte, ja se slažem da će se stvoriti haos ako ne budu utvrđena neka pravila, ali mi je pravilo o zastarevanju pitanja, tačnije obelodanjivanje odgovora, malo problematično. hoću da kažem, nismo se samo mi pretplatili na kviz, šta ako se za mesec dana pojavi neko ko će pogoditi ono što mi nismo? možda bi bilo bolje da nakon 24h autor edituje post kao "nepogođeno" ili tako nešto, a ne da odgovori sam. ili tako nekako...


Razmislala sam o ovome. OK, neko posle mesec dana pogodi knjigu. I sta onda ? Ko postavlja pitanje ? Onaj ko je u tom trenutku odgovorio na pitanje koje je aktuelno i ima pravo ili taj koji je pogodio pitanje od pre mesec dana ?
Opet dolazimo dao toga da imamo 2 pitanja, pa (mozda) 2 tacna odgovora i kviz se racva u 2 smera.
Ovo je zanimljivo ali nije definisano do kraja, tj. mogu da se jave problemi.

Edited by Uma, 08 September 2008 - 14:29.


#10 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 09 September 2008 - 02:34

Ova pravila mozda zvuce OK - sa izuzetkom broja 6. Ako niko ne pokusava da odgovori na pitanje, onaj koji je postavio pitanje nema razloga da postavlja novo pitanje.

Da bi se davala pomoc, potrebno je da ima nekoga ko je za tu pomoc zainteresovan - znaci da rok od 24 sata (a ima nas iz vrlo razlicitih vremenskih zona) ima smisla samo u odnosu na prvi post (nakon poslednjeg posta postavljaca pitanja) u kome se pokusao odgovor.

SaE

#11 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 09 September 2008 - 09:44

Ova pravila mozda zvuce OK - sa izuzetkom broja 6. Ako niko ne pokusava da odgovori na pitanje, onaj koji je postavio pitanje nema razloga da postavlja novo pitanje.

Da bi se davala pomoc, potrebno je da ima nekoga ko je za tu pomoc zainteresovan - znaci da rok od 24 sata (a ima nas iz vrlo razlicitih vremenskih zona) ima smisla samo u odnosu na prvi post (nakon poslednjeg posta postavljaca pitanja) u kome se pokusao odgovor.

SaE


Pozdravljam sve poslenike dobre knjige :ph34r: .
Predlazem da svako ko ima zamerku na neki od clanova kaze da li je za to da se taj clan potpuno brise ili da svoje resenje.
Npr. ako obrisemo clan 6 , kako cemo dalje ? Sta ce biti ako niko ne pogodi knjigu 24 casa ?
Neki clanovi mogu i da se izbrisu, jer ne remete samu igru, vec sam napisala clan 4 i 5, dakle ne ceka se na drugog takmicara koji je odgovorio u istom minutu, nego idemo po utvrdjenim pravilima, onaj ko prvi vidi da niko nije odgovorio 24 casa postavlja svoje pitanje.
Ovo oko pomoci mi nije sasvim jasno, ja sam zamislila i da postavljac daje pomoc na pocetku, ako misli da je potrebna, da je drugi traze od njega, takodje i da je da kada vidi da nema odgovora neko vreme. Npr. ja sam u kvizu postavila knjigu "Hodocasca Arsenija Njegovana", dosla posle 12 sati na forum i videla da nema odgovora, dala sam pomoci vezane za pisca i naziv dela i dobili smo odgovor.
Toliko od mene... za sada

#12 shadowplay

shadowplay
  • Members
  • 353 posts

Posted 09 September 2008 - 10:45

Pa, eto i mene kopka onaj clan 6, 24 casa je suvise kratak period, narocito ako je pitanje malo teze.
Ja bih da ili ukinemo to vremensko ogranicenje ili da ga produzimo.

#13 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 09 September 2008 - 13:19

Pa, eto i mene kopka onaj clan 6, 24 casa je suvise kratak period, narocito ako je pitanje malo teze.
Ja bih da ili ukinemo to vremensko ogranicenje ili da ga produzimo.

Ako ukines vremensko ogranicenje, mozes da ukines i sva ostala pravila. Kako zamisljas bilo koji kviz, bez ogranicenog vremena za odgovor ?
Pretrpostavka je da ce u kviz ukljuciti jos takmicara i da ce postavljac pitanja davati pomoc, pa onda ako se ne pogodi - sledi novo pitanje.
Po meni je 24 casa optimalno, mogu da ucestvuju takmicari iz svih vremenskih zona, koje pominje Gojko, produzenje tog roka bi umrtvilo kvz, tj. oduzelo mu potrebnu dinamiku.

#14 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 09 September 2008 - 13:32

produzenje roka bi umrtvilo kvz, tj. oduzelo mu potrebnu dinamiku.

Meni ubija dinamiku što ne znam odgovore na pitanja. Dajte neka lakša. Na radio kvizu pitali Dinu Dervišhalidovića koji je simbol za kisik. Veli, kakva su to teška pitanja za jednog pjesnika?

#15 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 09 September 2008 - 14:34

Predlazem da svako ko ima zamerku na neki od clanova kaze da li je za to da se taj clan potpuno brise ili da svoje resenje.
Npr. ako obrisemo clan 6 , kako cemo dalje ? Sta ce biti ako niko ne pogodi knjigu 24 casa ?

Lako - prvo neko mora da pokusa da da odgovor. Ako se niko ne javi 24 casa od postavljanja pitanja, znaci da niko nije zainteresovan za kviz. Ako se neko javi sa bilo kakvim odgovorom ili trazenjem pomoci, postavljac pitanja je duzan da kaze da li je odgovor tacan ili da da pomoc, u tvom roku od 24 casa. Ako se postavljac pitanja ne javi da kaze da li je odgovor tacan, u kom slucaju predaje skoljku ucesniku kviza koji se prvi javio sa tacnim odgovorom (pitanje: iz koje je ovo knjige?), ili da da pomoc ako je trazena ili ako odgovor nije tacan, oduzima mu se skoljka u roku od 24 casa nakon posta koji je prvi nakon njegovog poslednjeg posta, i predaje autoru bas tog posta (prvog nakon poslednjeg posta postavljaca tekuceg pitanja). Postupak sa pomoci se ponavlja sve dok se ne dodje do tacnog odgovora (postavljac pitanja predaje skoljku) ili dok se postavljac pitanja ne javi u roku od 24 casa od posta u kome je neko drugi pokusao da odgovori ili trazio pomoc (postavljacu pitanja se oduzima skoljka).

Ako ukines vremensko ogranicenje, mozes da ukines i sva ostala pravila. Kako zamisljas bilo koji kviz, bez ogranicenog vremena za odgovor ?
Pretrpostavka je da ce u kviz ukljuciti jos takmicara i da ce postavljac pitanja davati pomoc, pa onda ako se ne pogodi - sledi novo pitanje.
Po meni je 24 casa optimalno, mogu da ucestvuju takmicari iz svih vremenskih zona, koje pominje Gojko, produzenje tog roka bi umrtvilo kvz, tj. oduzelo mu potrebnu dinamiku.

Slazem se sa 24 casa, ali ne kao apsolutnim nego kao relativnim (delta) ogranicenjem, kao sto sam objasnio gore. Moze i po clanovima, ako nije dovoljno jasno ...

Share & Enjoy