Jump to content


Photo

crnogorski jezik


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
118 replies to this topic

#76 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 03 September 2008 - 00:24

Ako zelis da postavim jos tekstova od Evlije Celebi iz 16. vijeka gdje se spominju Bosnjaci koji govore Bosanski samo reci.



nemoj molim te .. dosta je i ovaj


Uvijek su Bosnjaci od 1500-1900 govorili Bosanskim jezikom.


i sto kazes od 1500te? a sto bi do 1500te?

Bosnjak pusti tu pricu .. ta pak nema nikakve veze sa stokavicom .. vise s turskim tj. osmanlijskim vojnicima, el' tako il' nije?

#77 Saralija

Saralija
  • Members
  • 138 posts

Posted 03 September 2008 - 00:24

zato shto su politichari na ovim prostorima najvece barabe od ljudi... i zato shto narod na ovim prostorima nije u stanju da ukljuchi svoju glavu, nego mora da slusha svoje politichke tate, kao shto ovce slede pastira... zbog toga je bio rat, a ne zbog jezika...

stoga, i dalje te razumem sve shta pishesh, kao shto i dalje tvrdim da nas dvojica govorimo istim jezikom, kako god ga nazvali


Bilo bi ludilo ocekivati da Bosnjak ili Hrvat govore Srpskim jezikom. Svi mi govorimo jednim jezikom ali mi nas jezik ne zelimo da zovemo niti Srpskim niti Hrvatskim vec Bosanskim i za to imamo dobre argumente. :ph34r:

#78 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 03 September 2008 - 00:28

Bilo bi ludilo ocekivati da Bosnjak ili Hrvat govore Srpskim jezikom.
Svi mi govorimo jednim jezikom ali mi nas jezik ne zelimo da zovemo niti Srpskim niti Hrvatskim vec Bosanskim i za to imamo dobre argumente. :ph34r:



Don Jabilio evo procitaj ovo i shvati .. moj jezik i ovog Bosnjaka nikako nisu isti .. vjeruj mi.



poz

#79 Saralija

Saralija
  • Members
  • 138 posts

Posted 03 September 2008 - 00:34

nemoj molim te .. dosta je i ovaj




i sto kazes od 1500te? a sto bi do 1500te?

Bosnjak pusti tu pricu .. ta pak nema nikakve veze sa stokavicom .. vise s turskim tj. osmanlijskim vojnicima, el' tako il' nije?


Pa najvise su Bosnjacki katolici forisrali Bosanski jezik. Npr. oni su pisali u samostanima citave knjige i uvijek su na prvoj stranici (ili vrlo cesto) pisali kako je jezik na kojem je knjiga napisana Bosanski a pismo koji su koristili je bila Bosancica ili latinica. To pismo i taj jezik su koristili i Bosnjacki muslimanski intelektualci i kadije. Osmanlije nikada nisu govorili Bosanskim niti su sebe ikada nazivali Bosnjacima. Nasuprotno, oni su uvijek probali da regiraju postojanje Bosnjackog naroda i forsirali Islamisku naciju, Osmansku.

O tome imamo mnogo zapisa. Npr. razgovor Husein Gradascevica je zabiljezen gdje Husein govori o Bosnjacima katolicima koji su "braca krscanska" ili kada govori kako su "Bosnjaci bili tu i prije Osmanlija i kako ce ako bog da, biti tu posle njih". Zbog toga je Husein Kapetan i ubijen. U nekoliko povelja Bosanski kraljevi (znaci prije 1463.) pominju Bosanski jezik. Probat cu ako budem imao vremena staviti taj link tih povelja. Ali mi Bosanci smo imali nesto mnogo vrijednije od jezika, mi smo imali svoje vlastito pismo Bosancicu koja je, kako sam vec rekao, bila mjesavina latinice, cirilice i glagotice i koristili su je SVI Bosnjacki intelektualci i katolici i muslimani.

#80 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 03 September 2008 - 00:41

a pismo koji su koristili je bila Bosancica ili latinica. To pismo i taj jezik su koristili i Bosnjacki muslimanski intelektualci i kadije.

Osmanlije nikada nisu govorili Bosanskim niti su sebe ikada nazivali Bosnjacima.
Nasuprotno, oni su uvijek probali da regiraju postojanje Bosnjackog naroda i forsirali Islamisku naciju, Osmansku.


Ali mi Bosanci smo imali nesto mnogo vrijednije od jezika, mi smo imali svoje vlastito pismo Bosancicu koja je, kako sam vec rekao, bila mjesavina latinice, cirilice i glagotice i koristili su je SVI Bosnjacki intelektualci i katolici i muslimani.


i sto kazes bosancicom (hrvatska cirilica) se koristili muslimanski intelektualci i kadije .. za krepat' od smija .. haha


el' prije il' poslije 1500te .. haha


ebalo jeza .. nepismena - koja je, kako sam vec rekao


*Sarajlija svaka cast .. uljepsa' si mi vece .. osmijehom

laHka i ugodna

#81 Don Jabilio

Don Jabilio
  • Banned
  • 640 posts

Posted 03 September 2008 - 00:41

Bilo bi ludilo ocekivati da Bosnjak ili Hrvat govore Srpskim jezikom. Svi mi govorimo jednim jezikom ali mi nas jezik ne zelimo da zovemo niti Srpskim niti Hrvatskim vec Bosanskim i za to imamo dobre argumente. :ph34r:

vidish, meni ne bi bilo bilo ispod chasti da kazem za sebe da govorim bosanskim ili hrvatskim jezikom... za mene ime jezika koje govorim ne mora biti "srpski"...

jedino, ne zelim da me neko pravi ludim sa tvrdnjama da mi govorimo razlichitim jezicima, kad je ochito u pitanju jedan te isti jezik, a taj jedan nazovite kako hocete

#82 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 03 September 2008 - 00:45

jedino, ne zelim da me neko pravi ludim sa tvrdnjama da mi govorimo razlichitim jezicima, kad je ochito u pitanju jedan te isti jezik, a taj jedan nazovite kako hocete

upravo to i radimo... :ph34r:

#83 Saralija

Saralija
  • Members
  • 138 posts

Posted 03 September 2008 - 00:53

i sto kazes bosancicom (hrvatska cirilica) se koristili muslimanski intelektualci i kadije .. za krepat' od smija .. haha


el' prije il' poslije 1500te .. haha


ebalo jeza .. nepismena - koja je, kako sam vec rekao


*Sarajlija svaka cast .. uljepsa' si mi vece .. osmijehom

laHka i ugodna


Hrvatska cirilica je bila glagotica druze a Bosancica je bila mjesavina Glagotice, Cirilice i latinice. Muslimani su pisali Bosanciom. Evo najektremniji Hrvatski website to pise:

http://www.hercegbos.../rasclane1.html

Tu mozes tacno i naci koje knjige su muslimani napisali u Bosancici. Srbi probaju da kazu kako to pismo nije postojalo i kako je nedovoljno bilo razlike sa cirilicom da bi se nazvalo zasebnom pismom. Mislim da je to glupost. Benjamin Kalaj je cak probao da uvede Bosancicu kao nacionalno Bosansko pismo ali to mu nije uspjelo jer je ideja o Bosanskoj naciji tada vec davno bila propala.

#84 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 03 September 2008 - 00:55

a taj jedan nazovite kako hocete



stokavica bre .. tako se zove to sto ti nazivas - isto.

al' jezik je politicko pitanje pa zato hrvatski srpski bosnjacki


ala tebe, sto bi rekao drug Vladan .. knjige u sake pa u ucionicu


ps

Don Jabilio znas kako je meni moja nona (baka) uzala rec' - Ja i ona priko puta ti ne govorimo isti jezik .. sto je tilo rec' Ne razumijemo se.
jezik ti je cudo .. ziva tvar .. a postoji da bi se razumijevali unutar grupe koju mozes nazvati i Narod.

i kad smo vec kod razumijevanja pogledaj danas Hrvate .. nikad u svojoj povijesti nisu se bolje razumijeli no otkad je u sluzbenoj uporabi samo i iskljucivo - hrvatski jezik.

bas kao i Bosnjaci medju sobom otkad je bosnjacki (bosanski?) sluzbeni, u Sarajevu.


Hrvatska cirilica je bila glagotica druze a Bosancica je bila mjesavina Glagotice, Cirilice i latinice.


ah da? haha

glagotica oh got

ma bezi bre :ph34r: ne zasmijavaj

#85 Saralija

Saralija
  • Members
  • 138 posts

Posted 03 September 2008 - 00:58

stokavica bre .. tako se zove to sto ti nazivas - isto.

al' jezik je politicko pitanje pa zato hrvatski srpski bosnjacki


ala tebe, sto bi rekao drug Vladan .. knjige u sake pa u ucionicu


ps

Don Jabilio znas kako je meni moja nona (baka) uzala rec' - Ja i ona priko puta ti ne govorimo isti jezik .. sto je tilo rec' Ne razumijemo se.
jezik ti je cudo .. ziva tvar .. a postoji da bi se razumijevali unutar grupe koju mozes nazvati i Narod.

i kad smo vec kod razumijevanja pogledaj danas Hrvate .. nikad u svojoj povijesti nisu se bolje razumijeli no otkad je u sluzbenoj uporabi samo i iskljucivo - hrvatski jezik.

bas kao i Bosnjaci medju sobom otkad je bosnjacki (bosanski?) sluzbeni, u Sarajevu.




ah da? haha

glagotica oh got

ma bezi bre :ph34r: ne zasmijavaj


Ma moram te malo zasmijavati. Evo ti malo info o toj glagolici:

http://en.wikipedia....olitic_alphabet

Ne pravite se ludi. Mi svi govorimo isti jezik. Ti govoris Srpski a ja govorim Bosanski a onaj Hrvat govori Hrvatski. Sve je to dijalekt jednog jezika. Taj jezik dan danas na sudenju u Hagu nazivaju B/S/H Bosansko Srpsko Hrvatski. Isto kao sto je se prije ucio Srpsko Hrvatski danas se uci Bosanski/ Srpski i Hrvatski. Niko nikada od Bosnjaka nije probao da objasni kako je Bosanski neki drugi jezik od Hrvatskog ili Srpskog.

Edited by Saralija, 03 September 2008 - 01:01.


#86 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 03 September 2008 - 01:06

Ma moram te malo zasmijavati. Evo ti malo info o toj glagolici:

http://en.wikipedia....olitic_alphabet



Saraj'lijo dobro bre .. dosta .. to (glagoljicu) dica u hrvatskoj skoli uce na'misto cirilice, danas.

i sto ce ti to - en. u adresi stranice - kad imas hr. ?

hebi ga .. pa valjda se radi o hrvatskom pismu? ono jest da je bosancica cirilica al' isto .. hrvatska je.

http://hr.wikipedia..../wiki/Bosančica


*strasno neznanje .. prestrasno

#87 Don Jabilio

Don Jabilio
  • Banned
  • 640 posts

Posted 03 September 2008 - 01:10

Ma moram te malo zasmijavati. Evo ti malo info o toj glagolici:

http://en.wikipedia....olitic_alphabet

Ne pravite se ludi. Mi svi govorimo isti jezik. Ti govoris Srpski a ja govorim Bosanski a onaj Hrvat govori Hrvatski. Sve je to dijalekt jednog jezika. Taj jezik dan danas na sudenju u Hagu nazivaju B/S/H Bosansko Srpsko Hrvatski. Isto kao sto je se prije ucio Srpsko Hrvatski danas se uci Bosanski/ Srpski i Hrvatski. Niko nikada od Bosnjaka nije probao da objasni kako je Bosanski neki drugi jezik od Hrvatskog ili Srpskog.

u hagu je to danas jezik b/h/s, ali, koliko vidim, od nove godine ce u hagu koristiti b/h/s/cg... jbg, moraju svi da nadju mesta pod suncem

#88 Don Jabilio

Don Jabilio
  • Banned
  • 640 posts

Posted 03 September 2008 - 01:13

upravo to i radimo... :)

ochigledno :ph34r:

#89 Saralija

Saralija
  • Members
  • 138 posts

Posted 03 September 2008 - 03:46

Bosanski jezik: Mit ili stvarnost:

Knjiga koja se moze sa i neta procitati:

http://www.balkanand...orija-t128.html

#90 Rave92

Rave92
  • Members
  • 356 posts

Posted 03 September 2008 - 18:33

Ma neznam. Ja zelim Crno Gorcima sve najbolje. Zelim da Crna Gora i BiH imaju dobre odnose. Jaka Crna Gora koja nije pod uticajem Srbije je samo dobro za BiH. Samo mi je to sve malo smijesno. Hajde neka su Crno Gorci zaseban narod i neka imaju svoj jezik. Ali kako onda objasnjavas da su u Sarajevo, u sred rata dolazili "weekend cetnici" (kao sto smo ih mi zvali) najcesce iz Crne Gore. Mi smo uvijek govorili kako su najgori cetnici Crno Gorci. Zajedno ste vi rusili Bosnu i Hrvatsku. I onda na kraju ste se vrlo perfidnu izvukli ( vi Crno Gorci) i pokazali prstom kako ste vi nevini i kako je Srbija krivi za sve to, kako vi nemate veze ni sa Srbima ni sa tim ratom. Ovo je mozda malo off topic ali ipak ima malo veze sa temom. Jer vi zelite dan danas da svijetu objasniti kako niste Srbi a u zadnjih 100 godina ste bili uvijek najveci Srbi. Malo cudno....


Ne znam je li to namjerno, ali se ne pise Crno Gorci i ne pise se crno gorski, nego zajedno tj. Crnogorci i crnogorski. Eto ciste ako nisi znao, jer na bosanskom se zasigurno tako ne pise kao sto ti pises :D. Pa to da su Crnogorci najveci cetnici ti i stoji. Poslije kralja Nikole i Njegosa, u Crnoj Gori su izgleda ljudi pokusali da budu veci Srbi od Srba :ph34r:. Zasto je tako? Pa nazalost takva politika je bila. Ali takodje zaboravljas da je 32% izjasnjenih kao Srbi u Crnoj Gori, pa moguce da su oni napadali? Kao i Srbi iz RS. Ne kazem da su to samo oni ili da su opste, ali ti skrecem paznju :). To sto smo bili, ne znam, ali znam da je kralj Nikola bio u dusi sigurno najveci Crnogorac, on je ucio svoju cerku da prica "crnogorski" a ne srpski, tako je odgovorila njegova cerka na upit nekog srpskog ministra, da ne prica srpski nego crnogorski, a i takodje je tu "Ko crnogorstvu nebio vjeran, svud bio ceran". Naravno da Crna Gora i BiH treba da saradjuju, pa i u pravo to rade. Mozda ne znas, ali crnogorska vlada je donirala skolu i bolnicu u Srebrenici? Kao drzava jeste grijesila, ali ne trebas da generalizujes cijeli narod.

Malo je off, ali nisam mogao da ne odgovorim.