Jump to content


Photo
- - - - -

"Dragulj Medine"


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
549 replies to this topic

#61 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 18 August 2008 - 21:30

On je pozvao muslimanske vernike da, kako je rekao, ma koliko bili povređeni, ne podležu emocijama jer treba da znaju da je "uzvišeni Poslanik tako visoko da ga nikakva uvreda te vrste ne može dotaći".

Ovo su reči koje ilustruju (po meni) istinsku veru tj. kako bi "normalni" ljudi trebalo da doživljavaju veru. Čemu onda te reakcije i osećanje uvređenosti?
Svaki vernik ma koje religije, ako nije ostrašćeni fanatik, treba tako da reaguje. Veruješ u nešto za šta misliš da je ispravno i šta te briga šta pričaju ili u šta veruju drugi. "Božiji advokati" ne brane Boga nego sebe i svoje slabosti.

#62 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 18 August 2008 - 22:20

Odakle moralno pravo hrišćaninu da se sprda sa muslimanima? Zamisli hrišćanina kojem je inspiracija Muhamed; šta, Isus mu nije dovoljna inspiracija?


Da razradimo malo tu misao: otkuda Srbinu moralno pravo da kritikuje Dzordza Busa? Sta, Milosevic mu nije dovoljna inspiracija?

#63 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 18 August 2008 - 22:25

Ми не оспоравамо њено право на слободно изражавање. Међутим, суштина је да књига није веродостојна, те не може да промовише идеје ислама. Праву истину неке религије могу аутентично пренети само припадници те конфесије. Тако је и са нашом вером. То не могу чинити такозвани познаваоци ислама – категоричан је муфтија.

http://www.beobook.c...hp/news/view/21


I tebe ću pitati da li si čitao knjigu ili si samo uzeo muftijino mišljenje? kakve veze ima da li je knjiga verodostojna? Čuo si za fikciju? da li si čuo za odvojenost crkve i države? Zašto bi mene, ateistu, trebalo ograničavati u tome šta ću da čitam sammo zato što to tebi smeta? Ne čitaj i gotovo. Ali ne sprečavaj nas da čitamo.


Psovanje,vredjanje,sikaniranje,podcenjivanje,izrugivanje,...NIJE SLOBODA IZRAZAVANJA Ako imas nesto,kazi to sa dokazima i cinjenicama i bez previse emocija...

O čemu ti to?

#64 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 18 August 2008 - 22:36

Da razradimo malo tu misao: otkuda Srbinu moralno pravo da kritikuje Dzordza Busa? Sta, Milosevic mu nije dovoljna inspiracija?

O "dvorištu", opet?
Pa nije Milošević večna inspiracija, osim kada se povampiri. Postoji bitna razlika između Miloševića i Buša: onaj prvi više nije u stanju da pravi sranja. Ovaj drugi jeste. "Suđenje" Muhamedu je više nalik onom suđenju Klintonu u Srbiji, Miloševićevoj.
Kako rekoh, nije svako Ruždi. Neki su obični hrišćanski goniči.

edit: Apropo "da razradimo" podrazumeva da možeš i ti. Ali, ajde. Sve vreme i pričamo o "čišćenju dvorišta"; meni kao ateisti hrišćanstvo je jednako strano kao i islam. Hrišćanstvo samo utoliko gore ukoliko je zastupljenije, a u Srbiji jeste tako. Valjda nećeš da me ubeđuješ kako je u Americi ili Danskoj drugačije? Ponoviću jedno pitanje koje je dugo bez odgovora: da li znaš nekog na vlasti u "slobodnom svetu" da nije ili ne mora da se izjašnjava kao vernik, hrišćanin? Može li filtraciju "slobodnog društva" da prođe neko ko u te budalaštine ne veruje i iskren je da to i kaže? Toliko o slobodi "slobodnog društva", pa i njegovoj medijskoj refleksiji. To je jedna hrišćanski bezočna laž.

E kad se oslobodimo hrišćanske torture, svako pravo da solimo pamet muslimanima. Ako tada uopšte bude potrebno.
Ko to sada čisti tuđa dvorišta? Znam, znam ... hrišćanska su divna i uređena, pokošena. Tuitamo i Snežana sa sedam patrljaka ... idila. :ph34r:

Edited by Hill Bill, 18 August 2008 - 23:37.


#65 ebu_davud

ebu_davud
  • Members
  • 252 posts

Posted 18 August 2008 - 23:53

Ovo su reči koje ilustruju (po meni) istinsku veru tj. kako bi "normalni" ljudi trebalo da doživljavaju veru. Čemu onda te reakcije i osećanje uvređenosti?

Uzme neki kreten i izda roman u kojem ti majku naziva kurvom a oca pedofilom. Ti naravno poznavajuci svoju majku i svog oca znas da oni to nisu vec da su casni ljudi i kazes jednostavno: "Ma neka pisu i neka izdaju sta hoce, neka to cita ko hoce. Ja znam kakvi su moji roditelji. To sto oni rade me se ne tice."

To je reakcija koja se ocekuje od svakog, zar ne?

Edited by ebu_davud, 18 August 2008 - 23:55.


#66 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 August 2008 - 00:01

Ja nisam bas siguran da li sam dobro razumeo ali se ovde radi o dobrovoljnom povlacenju knjige od strane izdavaca a ne zabrani.Ako je knjigu povukao izdavac u cemu je problem?Ako se radi o zabrani od strane drzave voleo bih da cujem obrazlozenje.

#67 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 19 August 2008 - 00:07

O "dvorištu", opet?
Pa nije Milošević večna inspiracija, osim kada se povampiri.


Milosevic je metafora. Ako u mrtve necemo da diramo (sto je, jel te, hriscanski :) ) onda mozemo o Seselju, Karadzicu, Mladicu, etc. Princip je isti.

edit: Apropo "da razradimo" podrazumeva da možeš i ti. Ali, ajde. Sve vreme i pričamo o "čišćenju dvorišta"; meni kao ateisti hrišćanstvo je jednako strano kao i islam.


Da, ti si ateista, moderan gradjanin sveta 21-vog veka. Od Marksa na ovamo je "moderno" zapljunuti se na Hriscanstvo, a na Islam nekako nije. I uvek su opravdanja slicna: ne trebamo mi, Hriscani (pa cak ni ateisti, ako su odgajani u hriscanskoj zemlji) da to radimo; to trebaju Muhamedanci da rade, ako misle da ima potrebe. Ako misle da nema, onda nista. A u stvari je u pitanju najobicniji strah, jer za izgovorenu rec protiv Isusa nema reperkusije; Dzordz Bus/Kostunica/Tadic nece izreci fatvu i poslati krstase na tvoju kucnu adresu ako kazes da je "Isus bio kopile i jad". Sa Islamom je uvek bilo drugojacije - fatva te stize bez obzira da li si insajder ili autsajder. I zato je meni pomalo :ph34r: kada citam ovo tvoje pisanje jer nisam navikao da gledam kako ustupas pred zmajem a hrabro vuces za rep lava koji lezi na zemlji i ne pomera se.

#68 ebu_davud

ebu_davud
  • Members
  • 252 posts

Posted 19 August 2008 - 00:25

Postoje i dijametralno suprotna misljenja - recimo, kao sto je ono Dzordza Orvela, po kome sloboda kao pojam jednostavno nema smisla ako je dozvoljeno reci samo ono sto drugi zele da cuju. Ja se, recimo, slazem sa Orvelom, a ne sa tobom.

I ja se slazem sa Orvelom. On je potpuno u prvu kada kaze da sloboda kao pojam nema smisla ako je dozvoljeno reci samo ono sto drugi zele da cuju. I to se ne kosi sa onim sto sam ja rekao.

Ovde se radi o necemu drugome - ne o granicama slobode govora, vec o implicitnoj pretnji nasiljem.

Prijetnja nasiljem ukoliko postoji (nisam je primjetio) kao i u slucaju karikatura moze biti samo posljedica neodgovornog ponasanja usijanih glava kojima je malo licne reklame vaznije od mira. A mudar covjek ce u svakom problemu uvijek prije uperiti prst na uzrok nego na posljedicu.

Edited by ebu_davud, 19 August 2008 - 00:26.


#69 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 19 August 2008 - 00:26

Sta reci - neko ovde na diskusijama ima lep potpis koji bi opisao ovu situaciju

Dve stvari su beskonacne - univerzum i ljudska glupost, za univerzum doduse nisam 100% siguran.

-Albert Ajnstajn -

#70 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 19 August 2008 - 00:55

... I zato je meni pomalo :ph34r: kada citam ovo tvoje pisanje jer nisam navikao da gledam kako ustupas pred zmajem a hrabro vuces za rep lava koji lezi na zemlji i ne pomera se.

Joj, koliko hrabrosti treba da se iz Amerike ili Srbije pljuje po muslimanima!!! Dobar broj tih heroja niti je bio u zemlji u kojoj većinu čine muslimani, niti čak poznaje jednog jedinog. Pa opet, stvara se atmosfera slična antisemitizmu: nije uopšte neophodno da tamo gde je antisemitizam jak ima ijednog Jevrejina. No, ono što se prećutkuje je da baš tamo ima mnogo žestokih hrišćana i/ili muslimana. To je nekako normalno, a?
Znaš kako, ne možemo biti sigurni da je lav mrtav dok ga ne povučemo za rep. Jeste hrabrost kada sumnjaš da stvarno jeste mrtav. A ja sam čak uveren da nije, štaviše da i nije lav nego hijena. Da lovi u čoporu, to je sigurno.

Edited by Hill Bill, 19 August 2008 - 00:59.


#71 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 August 2008 - 01:01

Joj, koliko hrabrosti treba da se iz Amerike ili Srbije pljuje po muslimanima!!! Dobar broj tih heroja niti je bio u zemlji u kojoj većinu čine muslimani, niti čak poznaje jednog jedinog. Pa opet, stvara se atmosfera slična antisemitizmu: nije uopšte neophodno da tamo gde je antisemitizam jak ima ijednog Jevrejina. No, ono što se prećutkuje je da baš tamo ima mnogo žestokih hrišćana i/ili muslimana. To je nekako normalno, a?
Znaš kako, ne možemo biti sigurni da je lav mrtav dok ga ne povučemo za rep. Jeste hrabrost kada sumnjaš da stvarno jeste mrtav. A ja sam čak uveren da nije, štaviše da i nije lav nego hijena. Da lovi u čoporu, to je sigurno.

dobro Hill jel si ti procitao tu knjigu pa znas da se pljuje po muslimanima i islamu.Ja sam procitao onu Ruzdijevu knjigu pre nekih 15 godina a i dalje mi nije jasno sto je popio fatvu

#72 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 19 August 2008 - 01:26

Joj, koliko hrabrosti treba da se iz Amerike ili Srbije pljuje po muslimanima!!! Dobar broj tih heroja niti je bio u zemlji u kojoj većinu čine muslimani, niti čak poznaje jednog jedinog.


Pa sta? Ni ti nisi bio nikad u Americi niti si licno upoznao Amerikance pa ti to ne smeta da formiras kriticko misljenje o toj drzavi i o ljudima koji tamo zive. Google is your friend.

Pa opet, stvara se atmosfera slična antisemitizmu: nije uopšte neophodno da tamo gde je antisemitizam jak ima ijednog Jevrejina. No, ono što se prećutkuje je da baš tamo ima mnogo žestokih hrišćana i/ili muslimana. To je nekako normalno, a?


Meni nije normalno da ti previdis da najzesci antisemtiski ispadi u 21-vom veku dolaze od predsednika drzave koja sebe zove "Islamskom republikom" i za antisemitizam u danasnje vreme podjednako optuzis hriscane i muslimane.

Znaš kako, ne možemo biti sigurni da je lav mrtav dok ga ne povučemo za rep.


Ma vuces ti nas kolektivno za nos, onako iz zabave.

#73 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 19 August 2008 - 01:33

...
Ma vuces ti nas kolektivno za nos, onako iz zabave.

Ju di bi ja to! Nego, ni ti da se setiš nekog nehrišćanskog predsednika u hrišćanskoj državi, a? :ph34r:

#74 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 19 August 2008 - 01:47

dobro Hill jel si ti procitao tu knjigu pa znas da se pljuje po muslimanima i islamu.Ja sam procitao onu Ruzdijevu knjigu pre nekih 15 godina a i dalje mi nije jasno sto je popio fatvu

Nisam sigurno prvi koji je ovo povezao sa karikaturama. Uostalom, problem sa karikaturama i jeste što sada više ne možemo da razaznamo šta je kritika a šta provokacija. Znaš priču o vuk, vuk, vuk ...
Inače, feministička obrada istorijskih ličnosti može biti postmodernistički interesantna. Samo mi deluje malo kukavički kada se ne bavi poznatijim ikonama. Ustvari, lako je biti prorok u svome selu; treba samo vikati isto što i drugi seljani. Provereno.

#75 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 19 August 2008 - 01:47

Ju di bi ja to! Nego, ni ti da se setiš nekog nehrišćanskog predsednika u hrišćanskoj državi, a? :)


Sinan Hasani. :ph34r:

Aj se sad ti seti nekog nemuslimanskog predsednika u muslimanskoj drzavi.