Jump to content


Photo
- - - - -

"Dragulj Medine"


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
549 replies to this topic

#31 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 17 August 2008 - 22:20

Niko nije bacio kamen . Nego poredjenja su ti malo :ph34r: ... ta stolica ,injekcija itd. se dobijaju za ubistva ,silovanja ,mucenja(i to spada u humana ubistva) ,a muslimani bese ako si gay, preljuba ,ako ukrades .... seku prste,ruke.... Hocu procitacu ,daj mi neki sajt posto nemam literature.

Pa takodje se ne kamenuje ,bicuje itd(ne podrzavam sigurno to)ako razbijse komsiji staklo.ili mu nesto sitno drpish.
Evo ti web.stranica,ali molim te pridji joj nepristarsno i daj sama sebi vremena
http://www.studio-din.com/

P.S.Ima puno i ekstremnih stranica kojih se i ja gadim

#32 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 17 August 2008 - 22:22

Jopet zaboravih
"Humana ubistva" :ph34r:

#33 milica 04

milica 04
  • Banned
  • 279 posts

Posted 17 August 2008 - 22:35

Jopet zaboravih
"Humana ubistva" :ph34r:



Pričate o šerijatskim državama. To nije tema ovde, Srbija nije šerijatska država.

Mislim da je svima jasno da je to što je knjiga povučena iz prodaje zbog prozivke vođe jedne verske zajednice užasna stvar za jedno građansko društvo, i da ništa dobro iz toga ne može da proizađe. I da nije reč ni o kakvom poštovanju tananih osećaja nekakvih "vernika". Zabalujev je jako lepo izložio razlog za napad na knjigu a i moguće posledice popuštanja ekstremizmu od strane države, nema potrebe da se to ponavlja.

#34 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 17 August 2008 - 23:13

Znas li koliko drzava egzistira na serijetskom pravu.
I ne pravi se veci katolik od pape

Pošto šerijatsko pravo nije kodifikovano na onaj način kako smo mi "nevernički" pravnici navikli, na to pitanje je teško dati precizan odgovor.

Uglavnom "tvrdo" šerijatsko pravo se primenjuje u Iranu i S.Arabiji, to se može pouzdano zaključiti a u ove 2 države živi oko 100 miliona ljudi.Primena šerijatskog prava u ovim zemljama se odnosi i na krivično pravo, što uglavnom znači smrtne kazne za neka ponašanja koja u drugim sistemima nisu ni kr.dela.

U Iranu postoje "zimije"(tolerisane verske manjine) a u S.Arabiji je jednostavno zabranjeno ispovedati drugu veru sem islama pa nema ni zimija.

Pa takodje se ne kamenuje ,bicuje itd(ne podrzavam sigurno to)ako razbijse komsiji staklo.ili mu nesto sitno drpish.

Nije baš tako.

Krivični aspekt šerijatskog prava obuhvata i smrtnu kaznu za muslimana koji se odrekne od islama, samo što se islamski učenjaci spore da li ga je dozvoljeno spaliti ili egzekuciju treba izvršiti na drugi način.Islamski učenjaci su naročito složni da u slučaju "velike apostazije"-kada se musliman odrekne islama i počne druge da poziva da to učine treba primeniti smrtnu kaznu.

Znači sledbenik "velike apostazije" koji se otvoreno odriče islama i druge poziva da to učini kažnjava se smrtnom kaznom bezuslovno, a sledbenik "male apostazije"(koji se samo odrekao islama ali to ne propagira drugima) se može spasiti ako se pokaje i vrati islamu.Kažnjavanje smrću je predviđeno i za nemuslimane ako vređaju islam i poslanika Muhameda.

I ne pravi se veci katolik od pape

A ti nemoj drugima da soliš pamet.Napadaš SPC a braniš Zukorlića, a vrlo je verovatno da bi bar 50% velikodostojnika SPC podržalo Zukorlićevo traženje da se knjiga ne štampa, iz čisto kolegijalnih razloga, a preostalih 50% da bi predupredili izdavanje "anticrkvenih knjiga".

Edited by istvan001, 17 August 2008 - 23:29.


#35 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 18 August 2008 - 03:36

Mislim da je svima jasno da je to što je knjiga povučena iz prodaje zbog prozivke vođe jedne verske zajednice užasna stvar za jedno građansko društvo...

Globalno, u pitanju je jos nesto bezveznije - ta knjiga je povucena ne zbog protesta islamske zajednice, vec zbog autocenzure samog izdavaca Random House iz straha od mogucih protesta, stavise od terorizma prema zaposlenima u Random House. Necija (implicitno nasilna) uvredljivost je izgleda bitnija od slobode govora (i slobode uopste, kako stvari stoje). Srbija je stigla dalje od vecine zemalja. Knjiga je barem objavljena (pre nego sto je povucena).

#36 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 18 August 2008 - 08:49

Pošto šerijatsko pravo nije kodifikovano na onaj način kako smo mi "nevernički" pravnici navikli, na to pitanje je teško dati precizan odgovor.

Uglavnom "tvrdo" šerijatsko pravo se primenjuje u Iranu i S.Arabiji, to se može pouzdano zaključiti a u ove 2 države živi oko 100 miliona ljudi.Primena šerijatskog prava u ovim zemljama se odnosi i na krivično pravo, što uglavnom znači smrtne kazne za neka ponašanja koja u drugim sistemima nisu ni kr.dela.

U Iranu postoje "zimije"(tolerisane verske manjine) a u S.Arabiji je jednostavno zabranjeno ispovedati drugu veru sem islama pa nema ni zimija.

Nije baš tako.

Krivični aspekt šerijatskog prava obuhvata i smrtnu kaznu za muslimana koji se odrekne od islama, samo što se islamski učenjaci spore da li ga je dozvoljeno spaliti ili egzekuciju treba izvršiti na drugi način.Islamski učenjaci su naročito složni da u slučaju "velike apostazije"-kada se musliman odrekne islama i počne druge da poziva da to učine treba primeniti smrtnu kaznu.

Znači sledbenik "velike apostazije" koji se otvoreno odriče islama i druge poziva da to učini kažnjava se smrtnom kaznom bezuslovno, a sledbenik "male apostazije"(koji se samo odrekao islama ali to ne propagira drugima) se može spasiti ako se pokaje i vrati islamu.Kažnjavanje smrću je predviđeno i za nemuslimane ako vređaju islam i poslanika Muhameda.

A ti nemoj drugima da soliš pamet.Napadaš SPC a braniš Zukorlića, a vrlo je verovatno da bi bar 50% velikodostojnika SPC podržalo Zukorlićevo traženje da se knjiga ne štampa, iz čisto kolegijalnih razloga, a preostalih 50% da bi predupredili izdavanje "anticrkvenih knjiga".


Istvane ostavi se pravnih tumacenja Serijatskog prava.Ne pravi budalu od sebe. To nije u domenu pravnih nauka(ne samo serijat veci tipici,itd.).Kao prvo radi se o iskrivljenom tumacenju Q'uranskih ajeta koji se u dosta slucejeva krivo tumace.To cine "LJUDI".Toga ima u svim religijama.
Zbog toga postoje veoma radikalna tumacenja, kao sto postoje i ona umerenija tumacenja.
Kazes mi da ja branim Muhamera Zukorlica?Da li ti to cituckas izmedju redova?.On je legalno izabrani muftija IZ u Srbiji,(a ne Adem Zilkic) i kao takav ima pravo da reaguje.Isto kao sto ima pravo da reaguje na neke slicne izjave i jos neki duhovni vodja.I ne upustaj se u diskusiju kada ne poznajes materiju.
Vidis ima ljudi koji se vencavaju u crkvi,ima ljudi koji brak sklapaju i po Serijatskom pravu,no u oba slucaja u sekularistickim(gradjanskim)uredjenim drzavama ,oni moraju sklopiti i gradjanski brak.
Svaki bira po svom nahodjenju.Mene ne smeta niti jedno niti drugo,a niti u "Dopellpacku"

#37 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 18 August 2008 - 09:46

...
Kazes mi da ja branim Muhamera Zukorlica?Da li ti to cituckas izmedju redova?.On je legalno izabrani muftija IZ u Srbiji,(a ne Adem Zilkic) i kao takav ima pravo da reaguje.Isto kao sto ima pravo da reaguje na neke slicne izjave i jos neki duhovni vodja.
...

Ima pravo da reaguje, tu se slažem, ali ne na ovakav način. Vođa (bilo koje) verske zajednice ima pravo da skrene pažnju javnosti, a naročito svojih vernika, da nešto nije u skladu sa njegovom verom, ali nema pravo da traži zabranu i nagoveštava "mere", jer niko nije dužan da postupa prema "moralnim pravilima i zakonima" bilo koje vere.
Ako bismo gledali na način na koji to gleda Zukorlić, onda je ceo Islam uvreda za Hrišćanstvo, jer osporava božansku prirodu Isusa Hristosa. Suština verske tolerancije nije u tome da se svi pridržavamo svih mogućih normi, nego da ne osporavamo drugima pravo na sopstvenu veru, obred i sl. Da li ćemo se složiti da su Buda, Isus, Muhamed ili neko četvrti živi bogovi, proroci, "obični" mudri ljudi, šarlatani ili mentalni bolesnici nije bitno. Bitno je da svako ima pravo na svoje viđenje i da ga drugi u tome ne ometaju.

Edited by namcor, 18 August 2008 - 09:48.


#38 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 18 August 2008 - 09:49

Istvane ostavi se pravnih tumacenja Serijatskog prava.Ne pravi budalu od sebe. To nije u domenu pravnih nauka(ne samo serijat veci tipici,itd.).Kao prvo radi se o iskrivljenom tumacenju Q'uranskih ajeta koji se u dosta slucejeva krivo tumace.To cine "LJUDI".Toga ima u svim religijama.
Zbog toga postoje veoma radikalna tumacenja, kao sto postoje i ona umerenija tumacenja.
Kazes mi da ja branim Muhamera Zukorlica?Da li ti to cituckas izmedju redova?.On je legalno izabrani muftija IZ u Srbiji,(a ne Adem Zilkic) i kao takav ima pravo da reaguje.Isto kao sto ima pravo da reaguje na neke slicne izjave i jos neki duhovni vodja.I ne upustaj se u diskusiju kada ne poznajes materiju.
Vidis ima ljudi koji se vencavaju u crkvi,ima ljudi koji brak sklapaju i po Serijatskom pravu,no u oba slucaja u sekularistickim(gradjanskim)uredjenim drzavama ,oni moraju sklopiti i gradjanski brak.
Svaki bira po svom nahodjenju.Mene ne smeta niti jedno niti drugo,a niti u "Dopellpacku"


Ja uopšte ne razumem s kim, odnosno s čim ti polemišeš. Ištvan reče da nije poznavalac šerijatskog prava, dakle kao i svi mi, laici, zna o primeni tog prava u nekim zemljama na osnovu onoga što čuje ili pročita u medijima. Suština je u tome da ne želimo da nam verske zajednice vode politiku, kako državnu, tako ni izdavačku politiku. U konkretnom slučaju, izdavač je sam odlučio da povuče kjige iz prodaje, možda iz straha, a mošda će tako više prodati, ispod tezge, "zabranjena gnjiga" se bolje prodaje. Glupost koju je učinila IVZ nije ništa novo, takve gluposti su činile i čine SPC i KC, recimo zahtev da se zabrani film o Hari Poteru, a da ne govorimo i o vađnijim stvarima, uticaj na donošenje zakona kojima se uređuje oblast obrazovanja, ljudskih prava, zdravstvene zaštite.

Povlačenje knige iz prodaje povređena su moja ateistička osećanja, treba li ja da polupan izloge knjižara u kojima nema te knjige ili da pozovem istomišljenike da linčujemo izdavača. Gomila knjiga koje izdaju razne verske organizacije su čista propaganda, često i širenje netrpeljivosti, da ne kažem mržnje prema pripadnicima drugih religija, a prema ateistima posebno. Treba li da polupamo izloge knjižara gde se prodaje verska literatura. Ta literatura vređa i zdravu logiku, ne samo ateistička osećanja.

#39 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 18 August 2008 - 10:33

Ja uopšte ne razumem s kim, odnosno s čim ti polemišeš. Ištvan reče da nije poznavalac šerijatskog prava, dakle kao i svi mi, laici, zna o primeni tog prava u nekim zemljama na osnovu onoga što čuje ili pročita u medijima. Suština je u tome da ne želimo da nam verske zajednice vode politiku, kako državnu, tako ni izdavačku politiku. U konkretnom slučaju, izdavač je sam odlučio da povuče kjige iz prodaje, možda iz straha, a mošda će tako više prodati, ispod tezge, "zabranjena gnjiga" se bolje prodaje. Glupost koju je učinila IVZ nije ništa novo, takve gluposti su činile i čine SPC i KC, recimo zahtev da se zabrani film o Hari Poteru, a da ne govorimo i o vađnijim stvarima, uticaj na donošenje zakona kojima se uređuje oblast obrazovanja, ljudskih prava, zdravstvene zaštite.

Povlačenje knige iz prodaje povređena su moja ateistička osećanja, treba li ja da polupan izloge knjižara u kojima nema te knjige ili da pozovem istomišljenike da linčujemo izdavača. Gomila knjiga koje izdaju razne verske organizacije su čista propaganda, često i širenje netrpeljivosti, da ne kažem mržnje prema pripadnicima drugih religija, a prema ateistima posebno. Treba li da polupamo izloge knjižara gde se prodaje verska literatura. Ta literatura vređa i zdravu logiku, ne samo ateistička osećanja.

Mozda jesi Div,ali ti je post liliputanski po sadrzaju.
Naravno da se ovde ne radi da li kao verska zajednica ima prava da trazi zabranjivanje verskog skupaili ne, vec kako na to institucije (u ovom slucaju drzava) reaguju.U Srbiji nazaalost nije "Ni po babu ni po stricevima".U tome je i problem tih duplih arshina,kako zabalujev veoma dobro formulisa.
Ima mali milion podataka gde je drzava turala nos u takve rabote.Pa ko je proterao Carls Darvina iz udzbenika u Srbiji?Ko je davao podrske popovima na granicnim prelazima ,pa cak i pretio blokadom granice?Ko je oslobodio pedofilije dokazane pedofile svake krivice ,i pod cijim uticajem?I jos puno,puno takvih slucaja.
A sve pod pokroviteljstvom R.Srbije kao drzave.
A tvoja prosudjivanja zdrave logike ,ovakvim misljenjem da neko vredja tvoja ateisticka ubedjenja ,je ista kao sto ateisticka ubedjenja vredjaju vernike?
Znaci povreda prava u oba slucaja.
Vidis ima ljudi koji smatraju da je povreda njihovih prava vredjati svece.Ima takodje ljudi koji smatraju da je zabrana knjiga sa takvim sadrzajem povred njihovih prava.Po tvome ispade da samo ateisti mogu da budu povredjeni.Da li su ateisti povlasceni sloj drustva u sekularnim drzavama?Zasto ateisti ne rade za verske praznike koje su i neradni dani?
Za Namcora
Namcor U Q,uranu se i Isa (Isuh Hrist) spominje kao jeden od bozjih poslanika .Vidim da nazalost ne poznajes tu tematiku.Ustvari je obrnuto.Islam kao religija priznaje i Stari i Novi zavet(Tevrat i Indzil) kao Bozju objavu,dok Hriscanstvo ne priznaje proraoka Muhameda s.a.v.s
Na radi se ovda naravno o nekakvom verskom fanatizmu,vec jednostavno o predrasudamajednih prema drugim.Samo sto neke predrasude dobijaju vetar u jedra od drzavnih institucija,dok druge trpamo na lomacu kao remetioce seklularne drzave.
Evo ja kao musliman ,pozivam te lepo u Islam,jer u veri nema prisile :) (Nadamse da ces shvatiti sta sam hteo reci :ph34r: )

#40 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 18 August 2008 - 10:47

Ti si jednu kjigu nazvao svinjarijom, tvrdiš da je njen izlazak tempiran pred Ramazan, verovatno to znaš baš pouzdano, i onda totalno okrećeš temu na položaj muslimana u Beogradu, da bi malo opleo po SPC. Sve to, osim povlačenja knjige iz prodaje, nije tema. Bilo je na desetine topika na kojima se raspravljalo o religiji, o crkvi, položaju vernika, odnosu države i crkve.



A gde ti vidis pretnje muftije Muamera ef.Zukrlica?.Tvoj komentar je toliko obogacen mrznjom prema Islamu da zasluzujes BAN nazivajuci proroka Muhameda s.a.v.s pedofilom. A Moderacija foruma cuti. :ph34r: Bolje bi ti bilo da se bavis dokazanom pedofilijom u redovima SPC koja je ostala nekaznjena i to zastitom od samog drzavnog vrha.
Drugo ta svinjarija od te knjige je namerno izdata pred sam pocetak meseca Ramazana sa ociglednim ciljem da izazove netrpeljivost.
Uostalom kada ne poznajes tu tematiku bolje bi ti bilo da cutis.
Sto se ne osvrnes na probleme muslimana koji zive u glavnom gradu.Ima ih prko 20.000 .Decenijaama obijaju vrata gradskih oca da im se dodeli zemljiste za mezarje jer se u Beogradu i okolini ne ogu shranjivati.A ojalni su gradjani R.Srbije. Cim neka zena sa maramom udje u gradski autobus ili tramvaj izaziva gadjenje i prezir,a neretko se cuje i poneka psovka. To bii trebalo da te interesuje Sto im drazava ne napravi jos neku bogomolju nego se vernici moraju organizovati po privatnim kucama.I cim neko prijavi takva okpljanja MUP srbije odmah posalje antiteroristicke jedinice.a vecina place uredno porez drzavi,deca im sluze u vojsci Srbije,i da dalje ne nabrajam
Trebalo bi da se stidis zbog ove uvrede.



#41 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 18 August 2008 - 10:54

Koliko znam, priznaje se Isa za proroka/poslanika, ali ne za "Sina Božijeg", ali nije u tome poenta. Poenta je da svakome treba omogućiti da izrazi svoje mišljenje i stav. Ja mogu da mislim da je Buda (uzećemo njega za primer kao neutralnog u hrišćansko-islamskoj stvari) avatar tj. otelovljenje Boga, a ti da misliš da je običan poremećeni kreten koji nije imao ništa pametnije nego da sedi pod drvetom i smišlja gluposti. Mislim da su oba stava podjednako legitimna i da ni jedan od nas ne treba da se uvredi, niti drugome da osporava pravo da svoje mišljenje javno iznosi.

#42 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 18 August 2008 - 11:02

Ti si jednu kjigu nazvao svinjarijom, tvrdiš da je njen izlazak tempiran pred Ramazan, verovatno to znaš baš pouzdano, i onda totalno okrećeš temu na položaj muslimana u Beogradu, da bi malo opleo po SPC. Sve to, osim povlačenja knjige iz prodaje, nije tema. Bilo je na desetine topika na kojima se raspravljalo o religiji, o crkvi, položaju vernika, odnosu države i crkve.

Nazvacu i svaku drugu knjigu koja vredja Hriscanstvo svinjarijom,jer je i cilj takvih knjiga da izazovu versku netrpeljivost,bz obzira da li sam ateista ili vernik.

#43 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 18 August 2008 - 11:03

Koliko znam, priznaje se Isa za proroka/poslanika, ali ne za "Sina Božijeg", ali nije u tome poenta. Poenta je da svakome treba omogućiti da izrazi svoje mišljenje i stav. Ja mogu da mislim da je Buda (uzećemo njega za primer kao neutralnog u hrišćansko-islamskoj stvari) avatar tj. otelovljenje Boga, a ti da misliš da je običan poremećeni kreten koji nije imao ništa pametnije nego da sedi pod drvetom i smišlja gluposti. Mislim da su oba stava podjednako legitimna i da ni jedan od nas ne treba da se uvredi, niti drugome da osporava pravo da svoje mišljenje javno iznosi.

Naravno da ne.

#44 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 18 August 2008 - 11:06

Ti si jednu kjigu nazvao svinjarijom, tvrdiš da je njen izlazak tempiran pred Ramazan, verovatno to znaš baš pouzdano, i onda totalno okrećeš temu na položaj muslimana u Beogradu, da bi malo opleo po SPC. Sve to, osim povlačenja knjige iz prodaje, nije tema. Bilo je na desetine topika na kojima se raspravljalo o religiji, o crkvi, položaju vernika, odnosu države i crkve.

Pa dobro,knjiga je povucena.Treba li zatvoriti temu do pojave nove knjige?Uostalom slucajnost ili ne, knjiga je i trebala da izidje pred mesec Ramazan,zar ne.Pa nije to Lunov Magnus strip pa da izlazi nedeljno jednom

#45 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 18 August 2008 - 11:23

Naravno da ne.

Zašto?