Jump to content

Photo
- - - - -

Molim pomoc oko baterija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#1 nneki

nneki
  • Members
  • 1,392 posts

Posted 07 August 2008 - 20:56

Pozdrav svim clanovima foruma,imam jedan problem,tacnije ne znam koje baterije da kupim za foto aparat.

Cuo sam da ne valja ako se kupe prejake baterije za fotoaparat,i ne znam da li moj punjac moze da puni bilo koje baterije.
Dacu vam karaktreistike koje sam nasao na mom punjacu i one koje sam nasao na fotoaparatu.

Sto se punjaca tice na njemu pise ovako:

VARTA
Varta type 57039
AC/DC Lader/Charger
Ni-Cd/Ni-MH Accu-2 oder/or/ou 4 batt./Accus
1 oder-or/ou 2 9-Volt-Block

PRI: 230V/~50 Hz/7W
SEC: AA -2 x (2.8V ----- 260 mA 0.73VA)
AAA -2 x (2.8V ----- 110 mA 0.31 VA)
9-V-Block -2 x (9.0V------ 20 mA 0.18 VA)

Sto se natpisa na fotoaparatu tice,tamo od bitnijih informacija pise sledece:

Rated: +3.3V = 2.0A MAX

Kao laik pretpostavljam da ne treba da kupim jace od 2000 mAh jer toliko moj aparat moze da podnese.
I neko kaze da nema veze ako je baterija jaca,mada nisam bas siguran :ph34r:

#2 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 07 August 2008 - 21:55

Kao laik pretpostavljam da ne treba da kupim jace od 2000 mAh jer toliko moj aparat moze da podnese.
I neko kaze da nema veze ako je baterija jaca,mada nisam bas siguran :ph34r:

Ono "h" u mAh znači "sat vremena". To je mera za kapacitet, za količinu električne energije koja može da stane u tu bateriju.

Dakle, neka baterija od 5000 mAh može da pet sati konstantno daje struju potrošaču koji od nje traži 1 amper (1000 mA puta 5 sati), može da dva i po sata opsužuje potošača nalik tvom fotoaparatu koji traži dva ampera (2000 mA x 2.5 h) ili da traje 10 sati efektivno u uređaju koji iz nje crpi samo pola ampera (500 mA x 10 h).

Ako je mAh broj veći, baterije će utoliko duže da ti traju, a davaće samo onoliko ampera koliko tvoj aparat od njih traži.

Što se tiče modernih elektronskih punjača baterija, nisam se bavio tom temom i uopšte se u to ne razumem. :)

edit: mAh zapravo nije ništa drugo nego Kulon (Coulomb, oznaka C) kojim se meri količina naelektrisanja. Neki fizičar bi na bateriji napisao koliko Kulona u nju stane, ali je industrija odlučila da piše amper x vreme, jer je to potrošačima poznatije. Struja od 1 ampera je kada kroz žicu prostruji kulon naelektrisanja u jednoj sekundi. Opet, amper je fundamentalne jedinica u SI sistemu a kulon je derivat, iako bi meni bilo logičnije da je obrnuto....

Edited by yossarian, 07 August 2008 - 22:53.

#3 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 07 August 2008 - 22:24

Ako stavis jace baterije aparat ce ti nestati u vatri i dimu :ph34r: Salu na stranu stavi najvece koje mogu da se uglave. Enormno veci kapacitet bi mogao da stavi na muke punjac ako nije narocito pametno konstruisan. Inace ce se samo produziti vreme punjenja.

#4 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 08 August 2008 - 02:19

To sto ti pise na aparatu su MAX rating za napon i struju. Napon je ono sto je bitno u ovom slucaju jer ako stavis bateriju koja daje vishe od 3.3V spalices aparat. Struja od 2A je maximalna struja koju aparat moze da izdrzi ali koliko ce struje zaista da trosi zavisi od aparata a ne od baterije. U zavisnosti koliko struje aparat vuce zavisi i koliko ce ti trajati baterije a one pak imaju svoj kapacitet oznacen u mAh (mili amper casovima).

Znaci kad biras baterije uzmi velicinu baterije propisane za aparat a to ce u vecini slucaheva definisati voltazu - AA i AAA baterije su 1.2V-1.3V ako su Ni-MH, alkalne koje nisu na punjenje ce ti dati oko 1.5V po bateriji, Li-ion zavisi od baterije ali one su poprilicno skupe. Znaci sa dve baterije nemozes da predjes 3.3V. Takodje kupi baterije sa sto vecim kapacitetom - standardni je izmedju 2000-2500mAh za AA baterije.

Punjaca zaista ima raznih. Zavisi od elektronike koju imaju u sebi mogu da budu brzi i sporiji od 15minuta do 15 sati za punjenje a od toga im zavisi i cena - pa vidi sta mozes da priustis.

Nemoj da padas na marke baterije - i no-name su OK. Ne treba trositi reci da se skoro sve baterije svih kompanija u sveti najverovatnije prave u istoj fabrici negde u nekoj kineskoj zapizdini.

#5 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 08 August 2008 - 02:34

Nemoj da padas na marke baterije - i no-name su OK. Ne treba trositi reci da se skoro sve baterije svih kompanija u sveti najverovatnije prave u istoj fabrici negde u nekoj kineskoj zapizdini.

Mozda se prave u istoj fabrici ali definitivno nisu istog kvaliteta.Duracell baterije traju mnogo duze od recimo Panasonic baterija.O onim baterijama koje su se svojevremeno donosile iz Rumunije na treba trositi reci

Edited by MAGRIPA65, 08 August 2008 - 02:34.

#6 Brane2

Brane2
  • Members
  • 39 posts

Posted 08 August 2008 - 03:57

Mozda se prave u istoj fabrici ali definitivno nisu istog kvaliteta.Duracell baterije traju mnogo duze od recimo Panasonic baterija.O onim baterijama koje su se svojevremeno donosile iz Rumunije na treba trositi reci

Što se tiče NI-Mh akumulatora, ja bih išao na SANYO 2700 mAh - u tom AA pakovanju još nisam video ćelije sa većim kapacitetom. Imam ih u svojoj profi opremi i rade jako dobro. Inače, ako to što imaš troši jako puno i vrlo brzo prazni baterije ( za recimo sat ili manje) možda Ni-Cd akuji ne bi bili slab izbor. Jeste da imaju manji nominalni kapacitet ali zato podnose daleko jača pražnjenja.

Istina je da se svi oni manje više proizvode u Kini ali to ne znači da je i kvalitet isti. Za mene je SANYo oprobani "no-brainer", izbor oko kojeg ne moram baš puno da razmišljam.
Možda je mrvicu skuplji ali je kao proizvođać nekako otišao najdalje sa razvojem o tom smeru i bio prvi, koji je ponudio 2700 mAh ćelije u tom AA obliku.

Što se punjača tiče, imaš brze ( puni za 10-30 min), normalne ( puni za recimo 1,5 h) i spore ( puni za cca 10 sati ).

Razlika ti tu nije samo u ceni punjača nego i u kvalitetu punjenja. Bateriji naravno najviše paše sporo punjenje.

U realnom životu ja mnogo puta nemam vremena da čekam 10 sati kad vidim,d a mi je batpack prazan, pa zato koristim normalne ili brze punjače.

Kod normalnih nema baš velike frke i vek baterija ne skraćuju baš primetno, ali brzi su kritični i treba jih svakako koristitit za svoju marku baterija. Npr Duracell ima svoje punjače, SANYo svoje itd.
Struje punjenja su tu velike ( da bi napunio 2.7Ah ćeliju za 15 min treba ti dosta više od 11A, verovatno tamo do 20 na momente !!!) i mali otklon od optimale može da prouzroči ili nepotpuno punjenje, pregrevanje i ozbiljno skrati upotrebivost akuja.

#7 Brane2

Brane2
  • Members
  • 39 posts

Posted 08 August 2008 - 03:59

Rated: +3.3V = 2.0A MAX

Čekaj malo. 3.3V - da to nisu Li-Ion baterije ? Ne znam za ništa drugo što bi dalo po ćeliji 3V ili više.
Baš se čini kao refillable LI-Ion.

#8 nneki

nneki
  • Members
  • 1,392 posts

Posted 08 August 2008 - 06:19

Znaci da ne pokusavam da kupijem 2700mAh ili 2900 mAh jer su jake. :ph34r:

Inace moj Fotoaparat je: UMAX AstraPix 670 i ima smo 3.3 Megapiksela ,e da koristi 2 obicne baterije kao za daljinski,mislim da se obelezavaju sa AA

A sto se punjenja tice,uvek sam punio oko 10-12 sati i tada se lampica iskljuci.

#9 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 08 August 2008 - 06:39

Nista nisi ukapirao. Stavi ih ako je napon isti, malo veci kapacitet ne menja nista pogotovo sto je razlika najcesce samo u nalepnici.

#10 Brane2

Brane2
  • Members
  • 39 posts

Posted 08 August 2008 - 09:43

Znaci da ne pokusavam da kupijem 2700mAh ili 2900 mAh jer su jake. :ph34r:

Ne, znači da je veći kapacitet definitivno plus.
AA NI-Mh akuji "idu" do mislim da 2700 mAh, pa ako ih dobiješ, uzmi te.

Našao sam specse za tvoj fotoaparat:

KLIK

Ako podaci odgovoraju, onda bi Akuji _trebali_ da rade umeso občnih baterija.

Kažem "trebali" umesto morali zato što Aku ima malo niži napon od občne baterije ( 1,2V umesto 1,5V) pa neke izrazito glupe i jeftine stvari imaju problema s tim.
Obično se to manifestuje tako da aparat misli da su baterije prazne, pošto vidi samo 1,2V po ćeliji...

A sto se punjenja tice,uvek sam punio oko 10-12 sati i tada se lampica iskljuci.

To znači, da imaš spor punjač. O.K.

#11 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 08 August 2008 - 10:09

Sa baterijama od 2700 ili 2900 mAh može mnogo duže da se slika dok se ne isprazne i moraju ponovo u punjač, nego sa baterijama od 1600 ili 1800 mAh. Shvati to kao veličinu automobilskog rezervoara - u jedan stane trideset litara, u drugi šezdeset, ali je benzin u oba podjednako "jak". :).

Uostalom, baterija i jeste rezervoar za električnu energiju. Iako su istih razmera, u jednu stane više a u drugu manje, u zavisnosti od tehnologije kojom je napravljena. Koliko u koju može da stane, meri se je dinicom "mAh", kao što se za benzin koriste litri.

Važno je da napon (u Voltima) ne bude prevelik, a baterija će davati onoliko ampera koliko uređaj od nje traži. Ako u aparat idu od 1,5 V, pazi na to, a što više mAh, to bolje ređe ćeš da ih vadiš i punjač.

Inače imam Panasonic 2300 i TopCraft iz Aldija 2300, ne primećujem razliku u trajanju, a razlika u ceni je bila očigledna :ph34r: .

Inače, u punjač uvek stavljajte iste dve ili iste četiri iste baterije odjednom, nije dovoljno "pametan" da uspešno napuni neki raspareni "par" koji se sastoji, naprimer, od jedne duracell 1600 mAh i jedne panasonic od 2300 mAh, ili tri iste a četvrta različita. To važi i za fotoaparat, uvek dve istovetne.

#12 milut

milut
  • Members
  • 3 posts

Posted 08 August 2008 - 12:46

Svakako da je bolje uzeti baterije sa većim kapacitetom.
Jedini problem može da bude ako je punjač sa internim tajmerom (nije inteligentan - mislim da je tvoj takav), pa onda isključi punjenje posle određenog vremena. Kod takvih punjača, kad se stave baterije većeg kapaciteta od onih za koje je predviđen, punjenje se se prekida pre nego što se baterije u potpunosti napune, ali nema nekih štetnih efekata sem što ne koristiš pun kapacitet. Ako si uz punjač dobio baterije, najbolje je da uzmeš baterije istog kapaciteta kao stare, ako ne znaš kapacitet starih baterija, uzmi baterije 2100mAh ili jače, da bi izbegao eventualno preterano punjenje - to šteti baterijama.

#13 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 08 August 2008 - 15:16

Nisam nikad video punjac koji vremenski ogranicava punjenje. Ne znaci da ne postoji ali sta ako na takav stavis poluispraznjenu bateriju? Hoce li je puniti odredjeni vremenski period pa makar eksplodirala?

#14 Brane2

Brane2
  • Members
  • 39 posts

Posted 08 August 2008 - 15:43

Nisam nikad video punjac koji vremenski ogranicava punjenje. Ne znaci da ne postoji ali sta ako na takav stavis poluispraznjenu bateriju? Hoce li je puniti odredjeni vremenski period pa makar eksplodirala?

Tako nekako. mada ne bi trebala baš da eksplodira. Višak bi istina počeo elektrolizu vode u elektrolitu a time i stvaranje eksplozivnih plinova i zagrevanje baterije ali dodaci u elektrolitu znaju da ekombinuju nastale plinove u vodu - uz toplinu, naravno. Ti dodcai se vremenom troše i njihovo dejstvo je ograničeno, tako da prepunjavanje nije preporučivo...

#15 nneki

nneki
  • Members
  • 1,392 posts

Posted 09 August 2008 - 09:47

Ukapirao sam sledece,da nema veze koliko su jake baterije,tj. da nece skoditi fotoaparatu ako su jace ili slabije..OK.
Ja kuci imam 8 baterija,ali i kad ih napunim neke se vrlo brzo isprazne ,vec posle sat vremena. Razlog je mozda sledeci,ja retko koristim foto aparat ,tako da kad slikam jedan dan, posle toga stoje bar 2-3 meseca ne koristene. A koliko sam cuo,prazne se tako. I posle 10 takvih punjenja,izgleda da ne mogu da se napune kako treba.

Inace baterije koje imam su sledece:
3 komada: SONY "Cyber-shot" NH-AA-DI HR15/51. 1.2V typ.3000mAh
3 komada: C.F.L NH 1.2V 2200 mAh
2 komada: Varta "Photo ACCU" 2500mAh NI-MH

..al evo sad da stavim neku,nece uospte da pokrene aparat.Zato moram da kupim neke nove,i cesce da slikam :ph34r: