Jump to content


Photo

Pijanstvo kao Shamanizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
202 replies to this topic

#31 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 14 September 2008 - 10:56

Samo ako je prepečena. I odležala.


Ma to da je prepečena, to se podrazumeva - sve ostalo je svetogrđe. Al' kako slabo rađa, malo je teže dati joj vremena da odleži. A sve me kopka da l' isto važi i za platan i za šljivu i kajsiju? Jel si nekad probao platanovaču? :ph34r:

#32 balkanikus

balkanikus
  • Members
  • 75 posts

Posted 14 September 2008 - 13:09

Mozda je postavljac teme pronasao Sebe Samog. Iskreno se nadam da jeste.

**************
red je da obrazlozim pocetak teme :ph34r:

************* rec je o fenomenu uma izneverenih ocekivanja koji place u sebi a javno se hvali etiketama alkohola, decilitrima i hektolitrima, kao u banalnoj reklami dioskonta alkohola u nekom predgradju, kada dodje kuci i zatekne realnog Sebe sasvim realno Samog sa Samim Sobom.

**************



#33 Leonina

Leonina
  • Members
  • 4,471 posts

Posted 14 September 2008 - 19:36

Da li je ovo odgovor:

"Smutila sam svašta.
Kombinacija ispade dobitna.

Udomila koga je valjalo udomiti, ožežala se ko prava, ko što dugo nisam. Količina apsolutno abitna, al što mi je dobroooooo biggrin.gif"

E, ja bih da cujem ZASTO je OVO odgovor na temu.


Pošto se ovim osećam nepravedno prozvana imam preku potrebu da odgovorim.
Prvo smutila sam svašta podrazumeva različita pića. Drogu ne koristim. Nikad i nisam. Jednostavno ne smatram da mi je potrebna u životu i to je to. Ko voli nek izvoli, nisam moralista. Meni to ne odgovara, kao što mi ne stoji žuta boja pa je ne nosim.

Ako je pitanje zašto pijem odgovor je odokativno ovo. Kad sam pod velikim stresom potrebno mi je opuštanje i to takvo gde ću zaboraviti na dnevne brige. To podrazumeva dobro društvo i dobar alkohol (naravno ne nužno, ne volim da pijem bilo šta samo da bih pila). Dobar u smislu kvalitetan i dobrog ukusa.
Pored toga volim lelujav osećaj pripitosti ponekad, lepo mi je. Nikad se ne unakazim toliko da povraćam, da pravim gluposti i slično. Sve gluposti koje sam napravila pijana (ili pre pripita) napravila bih i trezna, samo bi možda bile našto manjeg intenziteta i malo veća frka u smislu hrabrosti tj. trebalo bi mi recimo sat više da se odlučim na to.

Ja pijem iz čistog hedonizma, u sitacijama namenjenim za to (izlasci, žurke i sl.). Ne pijem redovno niti se napijam kad god imam priliku za to. Jednostavno naiđe veče kada mi prija alkoholno piće. Kada prija opustiti se. Nije to ništa tako strašno.
Ja razumem da vi pričate iz pozicije majke (i to nešto konzervativnije no prosek, što nije zamerka samo lični utisak). Razumem i to da ste zabrinuti za svoje dete i to je sasvim prirodno. Poenta je u tome da ako ste svoju decu dobro vaspitali (a iskreno verujem da jeste) ne bi trebalo da ste naročito zabrinuti zbog čaše vina i sl.

Postoje ljudi koji imaju jake unutrašnje kočnice, kojima je alkohol jedino puštanje ventila. I to su oni ljudi koji su problematični u alternativno treznom stanju.

Kod mene to nije slučaj, ja pijem jer volim, lepo mi je i ne smatram da je to nešto strašno sve dok ima mere i razuma.

Ne bih volela da ovo protumačite kao napad, pre kao jednostavno jedno mišljenje. :ph34r:

#34 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 15 September 2008 - 13:29

Da li volim da pijem, normalno ali ne u ovolikoj meri.

U Londonskom dabldekeru on the way home :ph34r: :) :D Subota vece/Nedelja ujutro

Attached File  DSC00119.JPG   263.17KB   61 downloads


Edit: Slovo

Edited by Prishtinasi, 15 September 2008 - 13:31.


#35 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 15 September 2008 - 15:36

Mozda je postavljac teme pronasao Sebe Samog. Iskreno se nadam da jeste.

postavljac teme nikad nije ni gubio sebe samog nego je samo na formalno neuobicajeni nacin pokrenuo temu o ritualnim vikend - pijancenjima i njihovim mogucim tumacenjima jer, slozices se, to jeste masovna pojava ne samo u ovom vec u mnogim drustvima. to je sve. nadam da sam ovim odgovorom zadovoljio tvoju znatizelju.

Edited by Pontijak, 15 September 2008 - 15:41.


#36 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 15 September 2008 - 16:39

Apsolutno pravilo tu je da nema apsolutnog pravila. Kad ja pijem i pušim, onda je to OK, ali kad mi to rade deca, onda je to skandal. :ph34r:

#37 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 17 September 2008 - 18:53

Hvala, Leonina, posteno i iskreno + potpuno se poklapa sa onim sto sam kao objasnjenje dobila od moje cerke.
Na ovu temu sam se navrzla iz cistog osecanja krivice - mora da sam negde gadno pogresila, nesto nisam odradila kako treba cim su moja deca (inace skoro besprekorna po sudu svih baka u komsiluku a znate kako one strogo sude?) tako nesigurna u sebe, sklona da se povuku pre nego da se bore za nesto.
Ponekad, ponekad, imam osecaj da ih samo moja volja drzi u zivotu, da ce se raspasti kao mehuri od sapunica samo ako jedne sekunde ne budem tu. Ali, ovo je vec tema u najmanju ruku za roditeljstvo ili za psihologiju.
Leonina je dala svoj odgovor i jos jednom joj se zahvaljujem.
Objasnjenje tog odgovora lezi na dushi mocnika koji kreiraju nashu stvarnost, planetarnu. Ako se ne varam, to vikend konzumiranje alkohola nije krenulo od najsiromashnjijih delova planete (ili mozda jeste - Engleska, prva industrijska revolucija, faza nastanka radnicke klase) vec iz Nordijskih zemalja koje su vec 30 godina na vrhu po drustvenom standardu.
Necu da kvarim topic, sta sam htela da cujem, cula sam.

#38 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 17 September 2008 - 18:58

taman posla da kvaris topic, ovaj tvoj post je zaista dobar i odgovara mojoj pocetnoj nameri kada sam postavljao temu, nije mi bila namera da se tema svede na puko nabrajanje sta smo sve i koliko popili vikendom sto na kraju ispada kao nabrajanje etiketa na flasama u radnjama sa alkoholom. istina, postavio sam temu pomalo neuobicajeno ali primecujem da neki ljudi ipak reaguju i pisu dobre postove u kojima iznose svoja misljenja i sumnje o znacenju i poreklu i svrsi tog rituala vikend napijanja.

Edited by Pontijak, 17 September 2008 - 18:58.


#39 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 17 September 2008 - 19:14

Moja draga prijateljica iz detinjstva je alkoholicar, od toga su joj umrli i deda i otac. Student generacije, veliki profesionalac, u mladosti najpozeljnija devojka nase generacije - leci se od alkohola. JA sam prva osoba kojoj je, po zadatku terapeuta, glasno izgovorila "ja pijem i lecim se od alkoholizma', JA sam isla sa njom na gripnu terapiju i tamo sam htela da svisnem od tuge sta sam sve videla i cula.
Ali- moja prijateljica ima porodicnu sklonost toj zavisnosti a mi pricamo o vikned konzumiranju alkohola koje, zaista, lici na ritual.
O tome ja ne mogu da pricam jer nemam tu potrebu i ne praktikujem taj ritual. Medjutim, osecam da je u pozadini takve potrebe - tuga, usamljenost, strah.
I ja - kad zapalim cigaretu - kao da nisam sama. Zalosno.

#40 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 17 September 2008 - 22:23

tacno, mada se ne moze generalizovati.
ja nikada ne pijem kada sam tuzna, usamljena ili uplasena. nikada kada imam neki problem. tada imam kocnicu, jer verujem da ce mi alkohol samo otezati ionako tesku situaciju. za resavanje problema mi je potrebna hladna glava, i prosto, mi nije potrebna dodatna konfuzija.
pijem kada sam dobro, kada sam u dobrom drustvu, kada mi je onako sve skockano. imam i svoja pravila, nikada ne pijem gladna, na svaku casu alkohola popijem dve case vode, i kad god je moguce grickam nesto. volim da presecem tekilom, ali umem i da usporim i izadjem na svez vazduh kada se zalelujam. a kada dodjem kuci, popijem par bedoxina (vitamini B6 i B12), i ujutru sam ok.
valjda sa iskustvom godinama spoznas sopstvene mogucnosti i limite.

#41 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 17 September 2008 - 22:41

Ozbiljno, nema nista ruznije od pijane zene. Zasto onda zene i devojke piju? Pri tome ne mislim na alkoholizam kao dijagnozu vec na "social drinking" koje je, po meni, samo uvertira za ono prvo i ozbiljno.
Zasto devojke piju?

a zashto ne bi pile?

taman posla da kvaris topic, ovaj tvoj post je zaista dobar i odgovara mojoj pocetnoj nameri kada sam postavljao temu

jao kako si politichki korektan, povraticu. tvoja pochetna namera se izgubila u bespucima etanolskih isparenja kad si u 5 ujutro zapochinjao topik, ali shta god bila, ochito je, barem koliko sam mogla da procenim iz inicijalne pijane logoreje, da je ishla u pravcu pravljenja lajt teme o cuganju.
a onda je doshla hajlenderka, 24/7 partibrejker i krenula da pishe o alkoholizmu, o zashto-li-pijemo? itd, a veoma dobro zna da na drushtvu postoji tema koja se osvrce na alkohol sa mnogo ozbiljnijeg gledishta.
ali ne, morala je da dodje ovde i natera ljude da pochnu da se pravdaju zbog toga shto, paz bruke i sramote, ponekad cugaju.

#42 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 18 September 2008 - 08:28

potpuno si u pravu. tema je obecavala, a sada postade besmislena...
ajde, ko ce sad opusteno da nastavi kad nam (barem meni) iznad glave "visi" hihglanderka, i kad se osecam kao na skeneru. sa potrebom da obrazlazem svaku rec, kako ne bih bila shvacena pogresno, ili ne daj boze zvucala kao alkos. ili kao pacenik, ocajnik, depresivac....... i don't care, ali izgubi se spontanost.

highlenderki preporucujem da procita knjigu Jack Lonon-a "Kralj alkohol (John Barleycorn)". dobice odgovore na mnoga svoja pitanja.

Edited by jelisaveta, 18 September 2008 - 08:30.


#43 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 18 September 2008 - 11:53

Pretece me Jelisaveta sa prijedlogom da se procita "kralj alkohol". Pijancevanje ne mora biti uvjek lose sve dok covjek pravi pauze. Tako onda moze cijeli zivot uzivati u povremenim raskalasnim momentima koje cuga donosi. Zna biti i lose, povracanje, :ph34r: strasni mamurluk i ostale pratece posljedice. Ali isto tako zna donijeti neki osjecaj zadovoljstva i ponekad cudna lucidna stanja svijesti. Evo Pontijak je primjer :). Ko bi potpuno trijezan nadrobio onakav uvodni post.

#44 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 18 September 2008 - 15:01

Vasa jetra - vasha stvar.
Pontijak je postavio odlicnu temu jer se zaista radi o ritualnom ponashanju.
Margaret Mid je odavno napisala tomove na tu temu, preporucujem.
Cula sam sta sam htela da cujem i sad - uzdravlje.
P.S. Lepo je narod, dok se jos nije gubio u alkoholnim isparenjima kao guska u magli rekao:"cega se pametan stidu, time se budala - ponosi.

#45 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 18 September 2008 - 15:50

jao kako si politichki korektan, povraticu. tvoja pochetna namera se izgubila u bespucima etanolskih isparenja kad si u 5 ujutro zapochinjao topik, ali shta god bila, ochito je, barem koliko sam mogla da procenim iz inicijalne pijane logoreje, da je ishla u pravcu pravljenja lajt teme o cuganju.
a onda je doshla hajlenderka, 24/7 partibrejker i krenula da pishe o alkoholizmu, o zashto-li-pijemo? itd, a veoma dobro zna da na drushtvu postoji tema koja se osvrce na alkohol sa mnogo ozbiljnijeg gledishta.
ali ne, morala je da dodje ovde i natera ljude da pochnu da se pravdaju zbog toga shto, paz bruke i sramote, ponekad cugaju.


pih, gubis kondiciju, treba povracati samo kada se prepijes :D ali hajde da budem makar malo ozbiljan (i da se suzdrzim od svoje VR logoreje): da li sam negirao u pocetnom postu da sam ga pisao pripit? nisam. da li sam bas zaista hteo da ovo bude lajt tema o cuganju. nisam. moguce je da sam preterao sa kvazipesnickim stilom u prozi :D to kako neko dozivljava fenomen ritualnog pijancenja, pa svako ima pravo na svoje tumacenje kao sto svako ima pravo da brani svoj izbor kao sto i svako moze da odabere da se pravda ili ne pravda. valjda ti je jasno da se ja zbog svojih ritualnih pijancenja uopste ne pravdam jer nemam nikakav osecaj stida zbog toga i priznajem da umem da pijem a i volim ritualna pijancenja. kada pominjes bespuca etanolskih pijanih isparenja i pijanu logoreju, pa glupo mi da te demantujem ovako, morala bi jedared da pijancis sa mnom u nekom drustvu i da sacekas 5 ujutru i da vidis da li se gubim u bespucima etanolskih isparenja ili ne ali kako smatram da bi pre skakala u ladni Dunav u decembru da plivas 1000 metara nego sto bi pozelela da me ikad i vidis uzivo a kamoli upoznas, tjah, nemam nacina da ti demantujem da si pogresila sa svojom procenom kakvo mi je bilo stanje svesti te zore u 5 ujutru. nebitno. omanuo sam sa stilom u postavljanju teme, pa sta? ko jos pa cita temu od prvog posta? :D

uostalom, priznaj i sama, ima li ikakve razlike izmedju mojih postova kada sam "pijan" ili "trezan"? :D okej, VR logoreja, ne trudim se da budem ni preterano ozbiljan ni bilo sta. tvoje je da podnosis moj stil pisanja ili da ti ide na nerve a jasno je da ti je gotovo uvek moj stil pisanja isao na nerve, ja tu nista ne mogu da uradim a i zasto bih?

i razmisli, to sto zameras hajlenderki, sta moze da znaci ako je ikog tako lako naterati da se pravda zbog svojih ritualnih vikend pijancenja? :ph34r: uzgred napisano, cetvrt veka se bavim ritualnim pijancenjem i prosle jeseni sam presao na svakodnevna ritualna pijancenja koja su se na kraju pretvorila u sve simptome alkoholizma sa sve minimumom pola litre dobre vodke dnevno uz jos kojesta pomalo kao dodatak sto nije bilo nimalo naivno po moj novcanik recimo i pocinjalo je cim se probudim (uzgred, nikada nemam mamurluk). pa sam jednostavno prestao sa svakodnevnim pijancenjem i vratio se ritualnim vikend pijancenjima. i nisam se uopste tripovao da sam postao alkoholicar :) i na srecu (a i sudeci po lekarskim servisnim pregledima) organizam mi je u poprilicno dobrom stanju uzevsi u obzir moje godine i zivotne navike o kojima ne bih da pisem jer bi to bio ogavan automblam i stvarno bih dosao na los glas (a kao da vec nisam na losem glasu u svojoj RL :D ). dokle ce to tako da bude, da podnosim svoj stil zivota, iskreno, ne brinem se previse zbog toga, ustvari ne brinem se uopste. moj izbor je da budem budala svoje vrste, pa sta sa tim? nista.

p. s. i mislim da zene imaju mnogo vise stila i kondicije u pijancenju nego muskarci, bar je to moje zivotno iskustvo iz svih mogucih pijancenja :lol:

Edited by Pontijak, 18 September 2008 - 16:08.