Jump to content

Photo

Pijanstvo kao Shamanizam

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
202 replies to this topic

#16 SaleKostolac

SaleKostolac
  • Members
  • 182 posts

Posted 15 August 2008 - 16:52

Preporuka na 40+ :ph34r:

Attached File  spricer.JPG   184.37KB   73 downloads

#17 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 15 August 2008 - 19:16

ma nek ideyivot, hoka hej

#18 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 13 September 2008 - 00:49

definitivno, sam popila par piva i postala od alternativno trezne do alteranativno pijane osobe. nije bas bilo ne znam kako iu gradu, ali posle neke priče i nekog posebnog ispijanja shvatiš da ti fax počinje za manje od mesec dana...
kupih burek, i sad ću da ga jedem...

#19 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 13 September 2008 - 01:27

Preporuka na 40+ :ph34r:

cemu zacepljen nos? :)

#20 Leonina

Leonina
  • Members
  • 4,471 posts

Posted 13 September 2008 - 03:20

Smutila sam svašta.
Kombinacija ispade dobitna.

Udomila koga je valjalo udomiti, ožežala se ko prava, ko što dugo nisam. Količina apsolutno abitna, al što mi je dobroooooo :ph34r:

#21 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 September 2008 - 03:21

cemu zacepljen nos? :ph34r:

Izgleda ne podnosi miris mineralne vode koja se upravo sipa pred njim.

#22 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 13 September 2008 - 12:57

Ne razumem zasto je ljudima potreban alkohol da bi se....sta?....bolje osecali, prosvetlili, podneli istinu, zaboravili?
Odavno vec imam tu temu kao dezurnu u kuci jer, bar 1 u 3 meseca moja cerka dodje iz grada a mirishe na alkohol. Sin ne mirishe ni na sta s obzirom da je zavisnik od koka kole i interplanetarnih igara na compu.
Jenom sam se napila pa mogu da se racunam u osobe sa iskustvom: Suprug me je uvredio svojim nerazumevanjem svetskog bola (ma, bio je u pitanju moj bol podignut na taj nivo) i kada je rekao svoju poslednju rec, u nedostatku jaceg argumenta, potegla sam flasu votke koja je bila na stolu i na njegove oci potegla cca 250 ml u jednom cugu. Valjda sam htela da ga kaznim, sta li, tek, u roku od 10 minuta mi je tako JAKO bilo loshe da se siroma covek mucio sa mojim boljkama do sledeceg jutra. Ja se nicega ne secam jer sam pala u komu. Dakle, ipak sam mu se osvetila na glup nacin.
Ozbiljno, nema nista ruznije od pijane zene. Zasto onda zene i devojke piju? Pri tome ne mislim na alkoholizam kao dijagnozu vec na "social drinking" koje je, po meni, samo uvertira za ono prvo i ozbiljno.
Zasto devojke piju?

#23 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 13 September 2008 - 19:15

"ponekad se treba suociti sa sobom i svojim razocarenjima i ne stideti se sebe i prihvatiti sebe u svojim naporima iskakanja iz Svete Svakodnevice"
Ako je alkohol "napor iskakanja iz Svete Svakodnevice" - onda - na zdravlje! Ako je borba protiv malogradjanstine u sebi i oko sebe u tome da se od jednog problema - malogradjanske svakodnevice - naprave najmanje - dva - onda je to glup racun.
Kad pitam cerku sta ce joj alkohol, odgovara mi da se uz pomoc vina ili piva (lele, cukunbabe, babe i silne tetke usedelice nam se prevrcu u grobovima) najbrze opusta kad izadje u grad. Moja generacija se tako opustala pred neki tezak ispit, momci su se opijali vece pred odlazak u vojsku ili kad bi dobili sina naslednika ali da je nekome potrebno takvo opustanje kad sa prijateljima izadje u grad - ja tu ne vidim ni razlog ni logiku. Dobro, kad se mi, "kokoshke" skupimo 1 godishnje u kuhinji neke od nas a nema ukucana, "opustimo" se do dna neke flashe, priznajem, obicno je to neka vishnjevaca ili orahovaca iz domace radinosti. Ali sve prolazi uz smeh, bezobrazne price o muzevima i ljubavnicima, mi bi dosle do tog stanja i bez alkohola. Alkohol je tu vishe kao dekoracija, simbol raskalasnosti zena nashe generacije.
Ne postoji Sveta Svakodnevica. Postoje 'samo" nashi zivoti u ritmu dana i noci. Jedan sekund tog trajanja je dovoljan da se, jednim pogledom, jednom misli, prenesemo u drugi svet, onaj nas, pravi, onaj za koji smo mi odgovorni. Sloboda je tako bezgranicna i ima samo jedan uslov - bistar i samosvestan um.
Mislim da mogu sebi da dozvolim kompliment da sam prozivela jedan dobar zivot. I danas odlazim na spavanje da bih odmorila telo, jos uvek mi se cini da, dok spavam, propustam nesto jako vazno i obicno je moja poslednja misao pred san - radost prve jutanje kafe, budjenje, iscekivanje novog dana, sa svom tezinom zivota koju sam dobro iskusila i za koju nema razloga da verujem da mi taj novi dan - nece doneti. Znam da hoce ali bas zato, moram da imam bistar um da bih ga prezivela i da bih i tom danu bila dostojan partner. Tu nema mesta zamagljivanju uma, utrnucu dushe. A kad posustanem, kada me sve boli od zivota, naslonim dlan na koru platana, izujem cipele i dotaknem zemlju bosim nogama i kazem u sebi "ja sam dete zvezda, ovo je samo igra u kojoj jos nisam naucila pravila, do kraja ovoga dana - smislicu vec nesto".
Zar nam nisu dovoljne vlastite predrasude, zablude ocekivanja od sebe i od drugih, zar moramo i u alkoholu da se sakrivamo od cinjenice da smo ranjivi, usamljeni, okovani? Jos jedan okov vishe? Kako to moze da bude dobro?

#24 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 13 September 2008 - 19:41

Jenom sam se napila pa mogu da se racunam u osobe sa iskustvom

:ph34r: :)

Meni je vise nego lepo sve ovo sto ste napisali, iako nemate iskustva mislim da pogadjate srz alkoholnih dilema

Nego, sto ubiste topik

#25 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 13 September 2008 - 19:52

Najiskrenije se nadam da nisam ubila topic, zaista zelim da procitam ZASTO danas mladi ljudi piju. Koliko prosle nedelje sam imala ozbiljan razgovor sa cerkom na tu temu i prvi put za sve ove godine kako ona izlazi sa drustvom, prvi put me je ozbiljno slusala i obecala da ce ozbiljno shvatiti moja upozorenja na tu nezdravu naviku.
MOLIM da se nastavi u bilo kakvom tonu ova tema, umem da citam i izmedju redova. Samo odgovor na moje pitanje : ZASTO je alkohol tako vazna stavka u zivotu mladih, pametnih, obrazovanih, dobro vaspitanih ljudi?

#26 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 13 September 2008 - 20:01

" A kad posustanem, kada me sve boli od zivota, naslonim dlan na koru platana, izujem cipele i dotaknem zemlju bosim nogama i kazem u sebi "ja sam dete zvezda, ovo je samo igra u kojoj jos nisam naucila pravila, do kraja ovoga dana - smislicu vec nesto".

A jel mogu šljiva il' kajsija, pošto u mom selu nema platana? :ph34r:

#27 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 13 September 2008 - 20:25

A jel mogu šljiva il' kajsija, pošto u mom selu nema platana? :ph34r:

Samo ako je prepečena. I odležala.

#28 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 13 September 2008 - 23:33

Najiskrenije se nadam da nisam ubila topic, zaista zelim da procitam ZASTO danas mladi ljudi piju. Koliko prosle nedelje sam imala ozbiljan razgovor sa cerkom na tu temu i prvi put za sve ove godine kako ona izlazi sa drustvom, prvi put me je ozbiljno slusala i obecala da ce ozbiljno shvatiti moja upozorenja na tu nezdravu naviku.
MOLIM da se nastavi u bilo kakvom tonu ova tema, umem da citam i izmedju redova. Samo odgovor na moje pitanje : ZASTO je alkohol tako vazna stavka u zivotu mladih, pametnih, obrazovanih, dobro vaspitanih ljudi?

vi govorite iz ugla majke, i potpuno ste u pravu. i sama sam roditelj, i necija cerka, i necija zena, i necija koleginica, i neciji bankar, i necija ne znam sta sve ne.... i zato ponekad osetim zelju da razmahnem rukama, i da budem samo svoja, da olabavim lance i bar na trenutak ne budem "koristan clan drustva". ne zato da bih od pobegla od problema. dovoljno sam svesna da znam da je takvo sto nemoguce, a osim ordinarnih, tekucih, i nemam neke znacajne i nepremostive probleme. jednostavno, uz neku dragu osobu, pravu atmosferu, u nekim slobodnim trenucima zaustavim vreme i na trenutak ostavim po strani sve svoje odgovornosti. druzenje sa John Barleycorn-om je opustenije. i sex je nekako drugaciji, bezobrazniji.
vi ste naceli temu za siru diskusiju. ovde se ne govori o alkoholizmu. niti o klincima koji piju iz pogresnih razloga. niko ne moze da me ubedi da tinejdzer moze biti hedonista. slazem se da tu postoji opasnost da alkohol kontrolise njih. roditelji ponekad, kada im deca dospeju u neke rizicne godine, zaborave da su i sami bili mladi, i ko su bili pre nego sto su postali roditelji, pa poneki postanu "veci katolici od pape". izvinjavam se, nije mi namera da vas uvredim, ili demantujem (jer, vi ste u pravu), vec samo predocim da ste temu ovog topika pogresno shvatili.

#29 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 14 September 2008 - 07:17

"red je da obrazlozim pocetak teme :ph34r:

sa svom svescu da ce to biti protumaceno kao tipicno nocno pripitno binarno trabunjanje ali nije rec o tome. rec je o ispitivanju dustvenih matrica. ispitivanju morala. koliko smo ljudi, koliko smo malogradjani. koliko volimo da skliznemo sa koloseka svakodnevice, te egzistencije koja nam placa racune, daje nam iluziju sigurnosti, sta je u tom fenomenu koji se manifestuje kao vikend - napijanje, uzimanje exstazija, bilo sta od sredstava koje ja u sali zovem izbezumljivaci razuma a koja cine da zaboravimo Sebe kakvi smo u Svetoj Svakodnevici.

Hajde, hajde, ne lazimo sebe, svi mi to radimo. Ponekad. Pijancimo. Povracamo. Onesvestimo se. Stidimo se dan posle. Ulecemo u ocajnicke veze koje traju jednu pijanu noc pa posle pobegnemo. I uvek taj Stid od Sebe ali ne od realnih Sebe nego od te Matrice Sebe U Svetoj Svakodnevici. Pa onda opet taljiganje kao magarci sa nekadasnjih razglednica sa motivima Pozdrav iz Sutomora".

Da li je ovo odgovor:

"Smutila sam svašta.
Kombinacija ispade dobitna.

Udomila koga je valjalo udomiti, ožežala se ko prava, ko što dugo nisam. Količina apsolutno abitna, al što mi je dobroooooo biggrin.gif"

E, ja bih da cujem ZASTO je OVO odgovor na temu.

Poslednja sam medju ljudima koja ima prava da sudi drugima. Nije mi to namera. Jedino zelim da razumem sta se desava sa mladim ljudima, zelim da znam zasto moja cerka (moj zivot) mora da se drzi za casu kada je sa svojom generacijom.
Hocu da znam sa cim imam posla jer mi je tesko da zivim sa strahom sta ce biti sa njom, mojim detetom, kad mene vishe ne bude.
Kod mladih ljudi koje dobro poznajem, videla sam samo jednu neobjasnjivu krhkost, lomnost, kod onih mladih ljudi koje ne poznajem a mogu da ih pratim iz daleka, videla sam groznu sirovost i surovost. Sta je istina o mladoj generaciji, ko ste vi?
Evo, obecavam da se vishe necu javljati i ni slovcetom komentarisati, samo nastavite sa topicom.

Edited by highlanderka, 14 September 2008 - 07:26.

#30 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 14 September 2008 - 10:35

Pijancimo. Povracamo. Onesvestimo se. Ulecemo u veze koje traju jednu pijanu noc pa posle pobegnemo.

Eh , kad bi moglo tako svaki dan :ph34r: .