Jump to content


Photo
- - - - -

norveska _trazenje posla ?!?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#1 ludi konj

ludi konj
  • Members
  • 29 posts

Posted 25 July 2008 - 14:27

:)
Interesuje me da li ima neko iskustva sa trazenjem posla u Norveskoj ? Ukazala mi se prilika da optputujem tamo kod nekih prijatelja koji imaju drzavljanstvo , pa me interesuje kakve su mogucnosti za ostanak i dobijanje radne dozvole , kao o koje su profesije deficitarne sem madicine ?!?
Da li neko zna neki sajt za vishe informaciaj i slicno ?
Pozdrav i hvala :ph34r:

#2 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 26 July 2008 - 05:48

Ja samo za lekare znam. I anesteticare, od onih koji nisu lekari.
I znam da su dosta vremena i truda utrosili na ucenje jezika. I da nisu mogli da biraju odmah gde ce da rade.

#3 landlord

landlord
  • Members
  • 20 posts

Posted 26 July 2008 - 07:29

Ja samo za lekare znam. I anesteticare, od onih koji nisu lekari.
I znam da su dosta vremena i truda utrosili na ucenje jezika. I da nisu mogli da biraju odmah gde ce da rade.


Znam covjeka koji je uspio otici u Norvesku i tamo radi kao IT. Posao je nasao preko Neta.

#4 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 26 July 2008 - 08:19

Fino. Ohtrabrujuce. Onda možda on ima neke onformacije.
Pretpostavljam i da je manje cimanje oko priznavanja diplome nego lekarima.

I ja sam cuo za takve slucajeve, ali nisam bio akter nijednog od njih.

#5 Dersu Uzala

Dersu Uzala
  • Members
  • 1 posts

Posted 17 April 2010 - 18:00

Ja se sada nalazim u istoj situaciji kao ovaj ludi konj pre dve godine, da li mozemo da ozivimo temu, zna li neko nesta vise sada

#6 sorb

sorb
  • Members
  • 388 posts

Posted 20 April 2010 - 13:38

Spisak deficitarnih zanimanja nisam nikad nigde video (sto ne znaci da ne postoji)
Posao se trazi preko: www.finn.no ili www.nav.no

#7 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 05 June 2010 - 00:41

Bez poznavanja jezika je veoma tesko naci posao. Engleski donekle pomaze, i to samo u nekim engleskim barovima i pubovima, ali da se konkurise za posao u nekoj profesionalnu struku, bez jezika nemoj ni pokusati.

#8 medicman

medicman
  • Members
  • 1 posts

Posted 08 July 2011 - 21:57

Evo da podelim sa ostalim aovo sto imam:

Ja sam dosao ovde 13-og aprila, poceo sam da radim, dobio sve papire, i sad polako guram dalje. Naime, meni je pomogao neko kad sam ja dolazio ovde, sad i ja zelim da pomognem nekome. Ako kome treba pomoc oko smestaja u Stavangeru, tacnije u Sandnesu, neka me kontaktira na mail: ivanpetrovic_86@yahoo.com
pozdrav svima... Cujemo se

#9 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 08 July 2011 - 23:02

sretan pocetak sezone u norveskoj. znam da ces ubrzo poceti da uzivas, a stavanger je jedan ziv gradic, samo kisa ubi ali to nije razlog da se ne uziva

#10 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 09 July 2011 - 01:11

Dersu, sta si po struci?

Meni prijatelji iz Norveske rekose da posla ima, pogotovo za inzenjere. Ja gledam, saljem, negde traze norveski, negde ne traze, za sada jos nista, ali oni mi kazu da budem uporan i da ocekujem da kad neko i izrazi zanimanje za mene, sredjivanje papira i odlazak potraje min 3 meseca.
Uglavnom ako si vec tamo, raspitaj se na terenu.
I kao sto neko rece ->> www.finn.no Nemam drugu ideju sem toga.

#11 Raidenko

Raidenko
  • Members
  • 396 posts

Posted 13 February 2012 - 13:13

Jer moze neko da mi odgovori da li mogu da dobijem boravisnu/radnu dozvolu samo sa srednjom skolom u Norveskoj? A eventualno dok tamo radim da sa strane zavrsim studije ili neki vid osposobljavanja za neke slozenije poslove? Mislio sam da radim po krstaricama na par godine( taman da naucim jezik u medjuvremenu), pa onda da pokusam da presadim sebe u neku drugu zemlju. Engleski i nemacki jezik znam, a kako cujem to su dobre predispozicije da savladas i norveski jer su slicni. Cuo sam i neku nebulozu da ako kupis nekretninu u Norveskoj da time dobijas i papirologiju da mozes da zivis i radis tamo. Jer to tacno?!?!

#12 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 13 February 2012 - 14:18

Ja samo za lekare znam. I anesteticare, od onih koji nisu lekari.I znam da su dosta vremena i truda utrosili na ucenje jezika. I da nisu mogli da biraju odmah gde ce da rade.


Jeste da je post iz 2008, i jeste da mi se sve cesce desava da ne mogu da se setim neke reci na srpskom, ali sta su (ko su) anesteticari???

#13 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 13 February 2012 - 14:27

Jeste da je post iz 2008, i jeste da mi se sve cesce desava da ne mogu da se setim neke reci na srpskom, ali sta su (ko su) anesteticari???


Koliko ja znam, to su medicinski tehnicari, specijalizovani za ovaj deo rada u operacionoj sali. Lekari iste specijalnosti su anesteziolozi.

#14 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 13 February 2012 - 14:31

Jeste da je post iz 2008, i jeste da mi se sve cesce desava da ne mogu da se setim neke reci na srpskom, ali sta su (ko su) anesteticari???

Ne znam da li takva struka postoji u "nasoj" medicinskoj praksi, ali ovde u USA imas lekare koji koji specijalizuju anesteziju i postanu anesteziolozi. A imas i medicinske sestre (i bracu :) ) koji zavrse dodatni studij iz anestezije, pa postanu CRNA (Certified Registered Nurse Anesthecist). To su anesteticari.

edit: sad vidim da me Vilhelmina pretekla... :)

Edited by zoran59, 13 February 2012 - 14:33.


#15 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 13 February 2012 - 14:49

Hvala oboma na odgovoru. Mislila sam da je to, ali uopste ne mogu da se setim da sam nekad cula tu rec.... htedoh samo da potvrdim svoje (ne)znanje srpskog jezika. Nije bilo potrebe za objasnjenjem ko su anesteziolozi, ali ova rec anesteticari mi je zazvucala skroz cudno.

Edited by Sunshine State, 13 February 2012 - 17:06.