Jump to content


Photo
- - - - -

Pogledati istini u oči


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
247 replies to this topic

#1 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 12 July 2008 - 23:18

Zhivimo u vremenu koje je posebno, drugachije od bilo kog dosad. Prvi put od svog postojanja chovek je ne samo u stanju da unishti druge vrste, ali i sebe, nego i odluchnim korakom ide prema katastrofi. Razlog? Pohlepa. Kapitalizam, ekonomski sistem chiji najvishi cilj je profit, chiji moto je "josh, josh", a ne "onoliko koliko nam je zaista potrebno", koji kazhe "ekonomski rast po svaku cenu" umesto "hajde da isplaniramo koliko mozhemo da troshimo, hajde da ne krademo od svojih potomaka", taj sistem je doveo prirodu u slepu ulicu.
Kako razmislja kapitalist, shta je to u njegovoj glavi shto unishtava nashu planetu?
Pre svega, on misli samo na ekonomski interes. U glavi su mu samo brojke, razni nachini da se iz nechega napravi josh vishe novca. Zato on stvara nova trzhishta, nove tehnologije, fabrikuje nove "potrebe" i nove djindjuve koje ce mu done ti josh, josh, josh. Ono o chemu on ne razmislja je da za ovakav nekontrolisani rast, ovu metastazu potroshachke kulture, neko mora platiti cenu. Sve te dzidza-bidze moraju biti napravljene od necheg. A tog sirovog materijala nema u beskonacnim kolicinama. Dalje, proces proizvodnje stvara otpad i zagadjenje. Svet, ionako krcat ovim, suochava se sa chinjenicom neprestanog rasta prozivodnje, a time i rasta zagadjenja. Mnoge vrste su vec platile glavom ovu suludu ekonomsku politiku, a procenjuje se da je oko 40% poznatih biljnih i zivotinjskih vrsta na listi ugrozenih. Naucnici se slazu da smo usli u doba velikog izumiranja zhivota, nalik onom koje se dogodilo pre 65 miliona godina, kad je meteor udario u poluostrvo Jukatan, istrebivshi dinosauruse. Danas je meteor kapitalizam, a dinosaurusi smo, pored ostalih, mi.
Shvatite ljudi: ekonomski sistem u chijem osnovu je tezhnja za neprestanim rastom je neodrzhiv! Nekompatibilan sa prirodom, nekompatibilan sa zhivotom! Naravno, njegova neodrzhivost ce uskoro dovesti do njegovog urushavanja, i bicemo vraceni u neku vrstu modifikovanog feudalizma, ali tad ce biti vec kasno za prirodu. Nashi unuci ce zhiveti u svetu bubashvaba, pacova i mahovina.
Moramo nauchiti da nas kroz zhivot vodi razum, a ne pohlepa! Pohlepa nije dobra, kako kazhe slogan; pohlepa je jako, jako opasna stvar! Kapitalizam - glomazna mashina koja kao gorivo koristi prirodu, melje je, lomi je, unishtava, a prozivodi kapital, novac, luksuz... Resursa u prirodi nema neogranicheno mnogo; kolaps je vec primetan, mnogi kazhu i nezaustavljiv.
Shta cemo sad, da stojimo po strani ili cemo se boriti za pravo svoje dece i unuka na normalan, dostojanstven zhivot? Hocemo li dozvoliti da suludi bogatashi unishte dbuducnost chovechanstva samo da bi kupili josh jedan brod, josh jedan avion, josh jednu zhenu?
Necemo, naravno, ako smo pametni. Zna se kakva sudbina cheka izdajnike roda. Unishtimo one koji jedu nashu planetu; resursi koje oni troshe radi profita nisu nichiji, oni pripadaju prirodi! Treba zhiveti u skladu s prirodom, ne protiv nje. Korporacije, naprotiv, troshe ove resurse kao da su oni njihov posed. Nisu, oni su posed nas svih, nashih predaka ali i, shto je najbitnije od svega, nashih potomaka! Ko ima pravo da nashoj deci oduzme zelene shume i plava mora puna zhivota? Hocemo li zaista biti toliko nesvesni i nesavesni da im dozvolimo takvo neshto? Privatno vlasnishtvo nad zhivotinjama, biljkama, resursima koji chine zhivot moguc, pravo da se sve ovo koristi radi povecanja profita, je najodvratnija perverzija koju je bilo moguce smisliti. Korporacija Nestle vec pokazuje znake privatizovanja vode za pice, radi profita! Shta je sledece, hoce li nam naplacivati vazduh koji cemo disati??? Sve ovo je, medjutim, prirodan nastavak originalnog zla - privatnog vlasnishtva. No to je vec druga tema.
Poslednji je chas: skoro svi ekosistemi planete su ugrozheni. Priroda vishe nema moc da se obnavlja toliko brzo koliko je unishtvamo. Shirite chinjenice o ovome, dok ne bude kasno (ako vec nije kasno). Pogledajte u ochi vasheg deteta i razmislite dobro o tome u kakvom svetu zhelite da ono zhivi? U svetu bez polarnih medveda, sa letnjim temperaturama od 50+ stepeni, u svetu bez lavova, u svetu bez ljubavi, u svetu u kojem ce morati da kupuju pitku vodu?
Bogacenje najbogatijih ljudi na planeti na rachun biosfere je najgnusniji i najpodliji zlochin u istoriji chovechanstva. A to je upravo ono shto se danas dogadja. Svaki cent u njihovim dzepovima skupo je placen krvlju ko zna koliko zivih bica shirom planete.
Zaustavimo one chiji moto je najbolje izrekao jedan od ovdashnjih forumasha: "meni je stalo samo shta ce se deshavati dok sam ja zhiv, i moja deca". Stanimo na kraj ovakvom zlochinachkom razmisljanju. Brinimo i o onima koji ce ziveti posle nas. Jeste da nas je kapitalizam dobro istrenirao da kao jedino dobro prihvatamo uzhitak i lichni boljitak, ali za ime boga, postoje i drugi ljudi!!!

Prijatelji, our business is with Isengard tonight, with rock and stone!

#2 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 12 July 2008 - 23:30

...

ok,pre nego li počnemo da analiziramo cruel kapitalizam,da li možeš da nam ponudiš neko alternativno rešenje,pa da manje brinemo o budućnosti čovečanstva i da smireni idemo spavati.Ili je ovo još jedna tema koja veliča negaciju a da ništa smisleno ne može ponuditi.

Edited by John Finn's Wife, 13 July 2008 - 19:31.
vredjanje


#3 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 13 July 2008 - 08:15

Svakog jutra, nakon umivanja, mahinalno podizem glavu do ogledala u kojem me cekaju moje oci. Ima dana kada ne mogu da izdrzim taj pogled pa okrenem glavu i udjem u dan sa osecanjem da ga nisam dostojna, da sam izneverila nesto veliko, vazno, nesto dobijeno na dar.
Dragi Schmeling, ko je umeo da gleda, video je jos sedamdesetih da je dara prevrsila meru, tada su nastali prvi green peace pokreti i, kako vidimo, nisu mnogo popravili svest i savest covecanstva.
Mozda sam ja stara i umorna a mozda sam samo dovoljno mudra pa verujem da se devastacija zivota ne moze zaustaviti rezolucijama pa ni revolucijama. Verujem da je jedini spas u onom jutarnjem pogledu u vlastitu dushu i savest i da, kao i uvek, jedina prava promena moze i mora da dodje iz samosvesti. Sve pocinje od coveka i tu se zavrsava. Ako uljudimo ljude, sapscemo i planetu. Bojim se da je kasno. Osecam vec dobrih 20 godina da je doslo vreme kada svako od nas treba da se pobrine za svoju dusu, vreme masovnih preobracanja i mesija je proslo. Ovo je igra jedan na jedan, pobedice zivot dostojniji zivota.

P.S. Kraj 20 veka je obelezila "smrt ideologija", ja ne verujem da je opstanak planete u direktnoj vezi sa karakterom politickih i ekonomskih sistema vec je, kao i oni, u direktnoj vezi sa stanjem duha, svesti, morala i za mene su to prava pitanja i polje delovanja. Ako tu moze nesto da se pomeri na bolje (tesko, moj utisak) onda je samo pitanje regulative kako cemo zvati tip oraganizacije drustva. Iz poznatih razloga zivota u S. zadnjih 20 godina, nisam pratila savremenu svetsku ekonomsku, sociolosku, politikolosku pa i filozofsku misao (Karl Poper, Fukojama su poslednji autori koje sam citala ranih devedesetih) i volela bih da cujem sta ima novo na pomenute teme. Mada, covecanstvo vishe nema vremena za teorijske modele, stvarnost nas je pretekla.

Edited by highlanderka, 13 July 2008 - 08:23.


#4 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 13 July 2008 - 08:55

Svakog jutra, nakon umivanja, mahinalno podizem glavu do ogledala u kojem me cekaju moje oci. Ima dana kada ne mogu da izdrzim taj pogled pa okrenem glavu i udjem u dan sa osecanjem da ga nisam dostojna, da sam izneverila nesto veliko, vazno, nesto dobijeno na dar.
Dragi Schmeling, ko je umeo da gleda, video je jos sedamdesetih da je dara prevrsila meru, tada su nastali prvi green peace pokreti i, kako vidimo, nisu mnogo popravili svest i savest covecanstva.
Mozda sam ja stara i umorna a mozda sam samo dovoljno mudra pa verujem da se devastacija zivota ne moze zaustaviti rezolucijama pa ni revolucijama. Verujem da je jedini spas u onom jutarnjem pogledu u vlastitu dushu i savest i da, kao i uvek, jedina prava promena moze i mora da dodje iz samosvesti. Sve pocinje od coveka i tu se zavrsava. Ako uljudimo ljude, sapscemo i planetu. Bojim se da je kasno. Osecam vec dobrih 20 godina da je doslo vreme kada svako od nas treba da se pobrine za svoju dusu, vreme masovnih preobracanja i mesija je proslo. Ovo je igra jedan na jedan, pobedice zivot dostojniji zivota.

P.S. Kraj 20 veka je obelezila "smrt ideologija", ja ne verujem da je opstanak planete u direktnoj vezi sa karakterom politickih i ekonomskih sistema vec je, kao i oni, u direktnoj vezi sa stanjem duha, svesti, morala i za mene su to prava pitanja i polje delovanja. Ako tu moze nesto da se pomeri na bolje (tesko, moj utisak) onda je samo pitanje regulative kako cemo zvati tip oraganizacije drustva. Iz poznatih razloga zivota u S. zadnjih 20 godina, nisam pratila savremenu svetsku ekonomsku, sociolosku, politikolosku pa i filozofsku misao (Karl Poper, Fukojama su poslednji autori koje sam citala ranih devedesetih) i volela bih da cujem sta ima novo na pomenute teme. Mada, covecanstvo vishe nema vremena za teorijske modele, stvarnost nas je pretekla.


Poshtovana Hajlenderko, ne bih mogao vishe da se slozhim s ovim shto ste rekli. Svako od nas morace kad tad da pogleda u ogledalo. Nazhalost, medju nama ima mnogo onih Dorijana, koji su spremni da negiraju svaku pomisao na to da smo ipak preterali, i pored vishe nego ochiglednih chinjenica da je sada 12.05, a ne 5 do 12.
Da josh jednom ponovim ono shto ste vi rekli: uslov prave promene dolazi iznutra, kad svako od nas bude svestan da zajebancije vishe nema. Bojim se samo da ce neki od nas, pogotovo oni koji se rukovode polisom "posle mene potop", izdrzhati u svojoj ludosti sve dok im, bukvalno, voda ne dodje do gushe.

Shto se tiche Karla Popera i Fukujame, prvim sam se bavio samo u okviru rada na metodologiji nauke, jer mi njegovo naivno politichko mishljenje nikad nije bilo interesantno. No svakako treba napomenuti da je i Poper (koji je svakako veliki teoreticar, samo sa, kako sam rekao, naivnim pogledima na drushtvene fenomene) bio, kad je rech o temeljnim filozofskim pogledima, blizak nikome drugome nego Lenjinu, chijom je knjigom o empiriokriticizmu bio naprosto opchinjen.
Kad je rech o Fukujami, malo shta se, posle pochetne oluje koju je izazvao, reklo o njemu. Danas je, moglo bi se reci, potpuno skrajnut i zaboravljen. No njegova teza nudi zanimljivo polje za diskusiju, poshto je on, na izvestan nachin, imao pravo kad je rekao da je globalni kapitalizam kraj istorije. Kraj istorije u smislu corsokaka, naravno: vishak, luksuz, ono shto je do 20. veka bilo poznato kao "pohlepa", danas je pravilo po kojem se zhivi - ono shto je nekad bilo devijacija (troshenje nepotrebnog) danas je princip, preporuka, ono shto je pozheljno. Shta nam govore sve one reklamne kampanje? Troshi, kupuj, ne pitaj mnogo - Just do it! Obey your thirst! Obey us!
O sukobu kapitalizma sa realnoshcu na jednom mestu govori i jedan od mojih omiljenih savremenih filozofa, Slavoj Zizek, uz uobichajene (i zasluzhene, naravno) hvalospeve Karlu Marksu:

"Marx derived the very notion of economic crisis from this gap: a crisis occurs when reality catches up with the illusory self-generating mirage of money begetting more money - this speculative madness cannot go on indefinitely, it has to explode in ever stronger crises. The ultimate root of the crisis is for him the gap between use and exchange value: the logic of exchange value follows its own path, its own mad dance, irrespective of the real needs of real people. It may appear that this analysis is more than actual today, when the tension between the virtual universe and the real is reaching almost palpably unbearable proportions: on the one hand, we have crazy solipsistic speculations about futures, mergers, etc., following their own inherent logic; on the other hand, reality is catching up in the guise of ecological catastrophes, poverty, the Third World collapse of social life, the Mad Cow Disease. This is why cyber-capitalists can appear as the paradigmatic capitalists today, this is why Bill Gates can dream of the cyberspace as providing the frame for what he calls "frictionless capitalism." What we have here is an ideological short-circuit between the two version of the gap between reality and virtuality: the gap between real production and virtual spectral domain of the Capital, and the gap between experiential reality and virtual reality of cyberspace. It effectively seems that the cyberspace gap between my fascinating screen persona and the miserable flesh which is "me" off the screen translates into the immediate experience the gap between the Real of the speculative circulation of the capital and the drab reality of impoverished masses... However, is this - this recourse to "reality" which will sooner or later catch up with the virtual game - really the only way to operationalize a critique of capitalism? What if the problem of capitalism is not this solipsistic mad dance, but precisely the opposite: that it continues to disavow its gap with "reality," that it presents itself as serving real needs of real people? The originality of Marx is that he played on both cards simultaneously: the origin of capitalist crises is the gap between use- and exchange-value, AND capitalism constrains the free deployment of productivity."

#5 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 July 2008 - 12:26

ok,pre nego li počnemo da analiziramo cruel kapitalizam,da li možeš da nam ponudiš neko alternativno rešenje,pa da manje brinemo o budućnosti čovečanstva i da smireni idemo spavati.Ili je ovo još jedna tema koja veliča negaciju a da ništa smisleno ne može ponuditi.
...

Spojlerom neka se bave moderatori; da se mi pozabavimo vozilom na koje je spojler nakačen. Naravno, koliko god altenativa ponudio, sledi isti odgovor kako je ona nerealna; nerealna jer treba da poništi masovno ustaljena shvatanja. Samim tim sledi da alternativa podrazumeva presiju nad idealom status quo-a. Status quo je da pad nazivamo letom jer udarac u tlo će doživeti neko drugi, neke druge generacije. Uživaoci tog letenja nas ubeđuju kako će nam padajući izrasti krila; spojleri su zametak, prva verzija tih imaginarnih krila. No, rekoh neću o tome ...
Vozilo (na kojem je spojler) je preplavilo kopno, vazduh i vodu, zagadilo ... istim redom. Motor tog vozila je prljav, bučan, neefikasan, ali kad to konstatuješ reći će "jedini moguć"; štovaoci propasti uživaju u "jedinom mogućem", u sve većoj brzini kojom se srlja u propast. Pritiskajući gas dreče "Daj alternativu!" Alternativa je da staneš pre litice, razmisliš ... ili saslušaš razum koji loviš, svoj ili tuđi. Veća brzina neće nas vratiti u prošlost gde je nafte bilo, vode bilo, vazduha bilo ... samo razuma nije bilo, a ako i jeste opet nije slušan. Poverovano je lažnim prorocima, ulovljeni loši umovi koji se slave i danas. Jel verujete da brzina ima magična svojstva? Verujte, do kraja.

- Daj alternativuuuuuuuu...!
- Neću. Nisi zaslužio. Razbij se.


#6 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 July 2008 - 14:30

...Korporacija Nestle vec pokazuje znake privatizovanja vode za pice, radi profita!
...

Ne znam na šta misliš pod ovim, ali Korporacija Srbija je nacionalizovala vodu za piće i bunare, ne znam tačno koliko/m³ ali plaća se naknada koja uopšte nije simbolična, čak i za vodu koja nije namenjena daljoj prodaji. Ista je stvar sa javnim prostorom u gradovima koji je pretvoren u parkirališta. Zapravo, sem vazduha nema ničeg što nije nacionalizovano ili već privatizovano*. Da su to komunisti smislili, već bi ih vešali i uopšte ne bi bilo nezasluženo.

*edit: ako se vazduh shvati kao etar, ni to!

Edited by Hill Bill, 13 July 2008 - 14:38.


#7 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 13 July 2008 - 14:34

Ne znam na šta misliš pod ovim, ali Korporacija Srbija je nacionalizovala vodu za piće i bunare, ne znam tačno koliko/m³ ali plaća se naknada koja uopšte nije simbolična, čak i za vodu koja nije namenjena daljoj prodaji. Ista je stvar sa javnim prostorom u gradovima koji je pretvoren u parkirališta. Zapravo, sem vazduha nema ničeg što nije nacionalizovano ili već privatizovano. Da su to komunisti smislili, već bi ih vešali i uopšte ne bi bilo nezasluženo.


Ovo je malo drugachije nego u Srbiji.
Take a look.

http://www.stopcorpo...ms/page1698.cfm

#8 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 July 2008 - 14:51

Take a look.

http://www.stopcorpo...ms/page1698.cfm

Took a look.

Postoje i gori primeri koji ilustruju kako se na pitkoj vodi proizvodi potreba, odnosno kako tolerisanje zagađivanja tla i prirodnih vodotokova stimuliše pretvaranje vode u robu. A kada pitka voda postane dragocenost, eksploatacija postane isplativ ... i nezaustavljiv proces. Onda kažu kako društvo ima korist od poreza. To je tipični porez na budale.

#9 Looney Tunes

Looney Tunes
  • Members
  • 631 posts

Posted 14 July 2008 - 21:40

Biće belaja, pa to ti je. I nisu samo problem kapitalisti, već mi što se prodajemo za sitne pare. Nažalost to je cijena naše inteligencije. Naši daleki pretci su skontali značaj "viška vrijednosti" i tako se iskra "inteligencije" upalila u nama. Sa industrijskom revolucijom pa na ovamo to je samo eksplodiralo, i kako ti kažeš profit postao jedino mjerilo u svim oblastima života, tako da je Mamon sve izvjesnije apsolutni monarh onih koji idu uspravno. Tu popravnog teško da će biti - samo se je za nadati da ipak neće biti totalne kataklizme. Htjedosmo da spoznamo razliku između dobra i zla, evo nam ga. Kamo sreće da smo ono Bušmansko pleme iz "Bogovi su pali na tjeme", pa da stvar riješimo bacanjem đavolske flaše Coca Cole u ambis na kraju svijeta...

#10 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 14 July 2008 - 22:08

Biće belaja, pa to ti je. I nisu samo problem kapitalisti, već mi što se prodajemo za sitne pare. Nažalost to je cijena naše inteligencije. Naši daleki pretci su skontali značaj "viška vrijednosti" i tako se iskra "inteligencije" upalila u nama. Sa industrijskom revolucijom pa na ovamo to je samo eksplodiralo, i kako ti kažeš profit postao jedino mjerilo u svim oblastima života, tako da je Mamon sve izvjesnije apsolutni monarh onih koji idu uspravno. Tu popravnog teško da će biti - samo se je za nadati da ipak neće biti totalne kataklizme. Htjedosmo da spoznamo razliku između dobra i zla, evo nam ga. Kamo sreće da smo ono Bušmansko pleme iz "Bogovi su pali na tjeme", pa da stvar riješimo bacanjem đavolske flaše Coca Cole u ambis na kraju svijeta...


:ph34r:

Kamo te lepe srece.
Ili oni severnjaci shto su svojevremeno odbacili nove mrezhe koje im je civilizacija donela, rechima da su "previshe efikasne".
Ili onaj lovac iz Afrike shto se svakoj antilopi koju ubije izvinjava i objashnjava joj da je to uchinio za svoju porodicu, da bi se na kraju namazao njenim znojem.
Ili kao ono dete kome je cilj zhivota igra, a ne besomuchno zgrtanje.

#11 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 14 July 2008 - 23:49

Kao da vam je Ned Ludd inspiracija. Nije problem u zelji kapitaliste da zaradi prodajom magle (retro izraz, uostalom svako od nas zeli isto) vec u onima koji to odobravaju. Oni kojima je kupovanje flasirane vode in i koji ne zahtevaju da im se na ime placenog poreza obezbedi zdrava cesmovaca. Oni koji smatraju da je cool svake godine kupiti nov tv iako je i onaj od pre 20 godina radio isti posao.
Da li je resenje prizeljkivati propast privrede i nauke da zatupljeni snobovi ne bi mogle da ispolje bolesnu ljubav prema nepotrebnim stvarima. Vracanje civilizacije u nazad nije moguce, bar ne globalno. Kapitalizam je pored svih zamerki i izuzetno ekonomican i prilagodljiv zavisno od konteksta. Ribarske mreze mogu biti previse efikasne samo ako je krajnji cilj smanjenje broja stanovnistva zarad ocuvanja ekosistema. Ako nije mora se iznaci neko kompromisno resenje.
Da li je opravdano postojanje mobilnog telefona? Neko ce reci da nije i da se i pre toga lepo zivelo ali tom analogijom mozda ni nastanak ljudske vrste nije bio neophodan. A da li je opravdano menjati ga svakih par meseci novim koji ima kameru u vecoj rezoluciji i dve opcije vise? Definitivno ne. Kako to reci gledaocima teleshopa? Pa pretpostavljam da ce im neka buduca recesija objasniti. Majka priroda uglavnom sve radi sama.

#12 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 15 July 2008 - 00:12

Kako razmislja kapitalist, shta je to u njegovoj glavi shto unishtava nashu planetu?


Da, obican svet zeli nesto sasvim drugo, ali mu sli kapitalisti stalno naturaju. Obican covek kupuje kola, TV, sve pogodnosti, ide na letovanje sve preko svoje volje, zato sto ga teraju kapitalisti. Obican covek prosto zudi za zivotom u prirodi, u kuci od blata bez grejanja, tekuce vode, struje, sa vaskama, buvama, bez cetkice za zube, zudi za smradom neokupanih ukucana.....

#13 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 15 July 2008 - 10:50

Sam naslov topika je vec besmislen. Covek je unistavao svoju okolinu i pre, a unistavace je, tj. menjace je i posle kapitalizma. Neki od najvecih zagadjivaca zivotne sredine u istoriji covecanstva su bili naravno u socijalistickim totalitarnim sistemima. Upravo tamo je i dan danas svest o potrebi ocuvanja prirode najmanja. Prema tome, pocetna teza topika pada u vodu jer je netacna i tendenciozna.
Problem u celoj prici nije topliko sistem koliko sam covek, tj. njegova svest i ignorancija cinjenice da je i sam covek deo prirode i da njenim unistavanjem unistava sam sebe. Vecina ljudi po prirodi misli samo kratkorocno i ne razmislja dovoljno o dugorocnim posledicama svog delovanja. Zato bi recimo i deca (tj. njihovi roditelji) trebali da imaju glas, a politicari/birokrate bi trebali da budu placeni poput menadzera - po svom ucinku, a taj ucinak bi se izmedju ostalog merio poboljsanjem/pogorsanjem u finanskijskom, ekoloskom i uospte ekonomskom smislu. Ekologija i tehnologija/tehnoloski napredak/potrosacko drustvo se uopste ne isljucuju, cak naprotiv, na sadasnjem razvojnom stupnju covecanstva je jedino tehnologija u kombinaciji sa poskupljenjem resursa i promenom svesti u stanju da sacuva sadasnje ekosisteme na planeti.

#14 Looney Tunes

Looney Tunes
  • Members
  • 631 posts

Posted 15 July 2008 - 12:03

Sam naslov topika je vec besmislen. Covek je unistavao svoju okolinu i pre, a unistavace je, tj. menjace je i posle kapitalizma. Neki od najvecih zagadjivaca zivotne sredine u istoriji covecanstva su bili naravno u socijalistickim totalitarnim sistemima. Upravo tamo je i dan danas svest o potrebi ocuvanja prirode najmanja. Prema tome, pocetna teza topika pada u vodu jer je netacna i tendenciozna.
Problem u celoj prici nije topliko sistem koliko sam covek, tj. njegova svest i ignorancija cinjenice da je i sam covek deo prirode i da njenim unistavanjem unistava sam sebe. Vecina ljudi po prirodi misli samo kratkorocno i ne razmislja dovoljno o dugorocnim posledicama svog delovanja. Zato bi recimo i deca (tj. njihovi roditelji) trebali da imaju glas, a politicari/birokrate bi trebali da budu placeni poput menadzera - po svom ucinku, a taj ucinak bi se izmedju ostalog merio poboljsanjem/pogorsanjem u finanskijskom, ekoloskom i uospte ekonomskom smislu. Ekologija i tehnologija/tehnoloski napredak/potrosacko drustvo se uopste ne isljucuju, cak naprotiv, na sadasnjem razvojnom stupnju covecanstva je jedino tehnologija u kombinaciji sa poskupljenjem resursa i promenom svesti u stanju da sacuva sadasnje ekosisteme na planeti.

Da, da. Zna se ko je procentualno najveci zagadjivac na svijetu a nije potpisao sporazum u Kjotu. Sve za narod i demokraciju. In God we trust.

#15 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 15 July 2008 - 12:09

Sam naslov topika je vec besmislen. Covek je unistavao svoju okolinu i pre, a unistavace je, tj. menjace je i posle kapitalizma. Neki od najvecih zagadjivaca zivotne sredine u istoriji covecanstva su bili naravno u socijalistickim totalitarnim sistemima. Upravo tamo je i dan danas svest o potrebi ocuvanja prirode najmanja. Prema tome, pocetna teza topika pada u vodu jer je netacna i tendenciozna.
Problem u celoj prici nije topliko sistem koliko sam covek, tj. njegova svest i ignorancija cinjenice da je i sam covek deo prirode i da njenim unistavanjem unistava sam sebe. Vecina ljudi po prirodi misli samo kratkorocno i ne razmislja dovoljno o dugorocnim posledicama svog delovanja. Zato bi recimo i deca (tj. njihovi roditelji) trebali da imaju glas, a politicari/birokrate bi trebali da budu placeni poput menadzera - po svom ucinku, a taj ucinak bi se izmedju ostalog merio poboljsanjem/pogorsanjem u finanskijskom, ekoloskom i uospte ekonomskom smislu. Ekologija i tehnologija/tehnoloski napredak/potrosacko drustvo se uopste ne isljucuju, cak naprotiv, na sadasnjem razvojnom stupnju covecanstva je jedino tehnologija u kombinaciji sa poskupljenjem resursa i promenom svesti u stanju da sacuva sadasnje ekosisteme na planeti.

Baš ta promena svesti ne odgovara "prosečnom kapitalisti". Kada bi se promenila svest, kada bi ljudi postali svesniji, ko bi kupovao Coca-Colu ili automobile od 500ks (i 500.000$)...