Jump to content


Photo
- - - - -

Da se ne zaboravi!


  • Please log in to reply
1164 replies to this topic

#1141 macadamia

macadamia
  • Banned
  • 4 posts

Posted 03 January 2019 - 08:57

Priča o dečaku Cvetku Ristiću kome su krvoloci pod komandom Nasera Orića prilikom napada na njegovo selo ubili majku, oca, sestru i brata:

 

 

 

 


  • 0

#1142 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 03 January 2019 - 09:13

...

 

>> ... 

 

The Kravica massacre was an attack on the Bosnian Serb village of Kravica by the Army of the Republic of Bosnia and Herzegovina (ARBiH) from the Srebrenicaenclave on Orthodox Christmas Day, 7 January 1993. During the Bosnian Warthe Srebrenica enclave was besieged by the Serb forces who rarely allowed humanitarian aid to enter the area, creating hunger and lack of medicine among the Srebrenica inhabitants. It is alleged that the ARBiH attacked, among other objectives, in order to find food, but also to acquire weapons, ammunition and military equipment.[2] The attack was organized to coincide with the Serbian Orthodox Christmas, leaving the Serbs unprepared for any attack...

 

Insight into the original documentation of the Army of the Republika Srpska (VRS) showed that military victims highly outnumbered the civilian ones. The document entitled "Warpath of the Bratunac Brigade", puts the military victims at 35 killed; the number of civilian victims of the attack is eleven.[1]...

 

Between June 1992 and March 1993, Bosniaks raided a number of villages and hamlets inhabited by Bosnian Serbs, or from which Bosnian Muslims had formerly been expelled. One of the purposes of these actions was to acquire food, weapons, ammunition and military equipment. Bosnian Serb forces controlling the access roads were not allowing international humanitarian aid – most importantly, food and medicine – to reach Srebrenica. As a consequence, there was a constant and serious shortage of food causing starvation to peak in the winter of 1992/1993. Numerous people died or were in an extremely emaciated state due to malnutrition.[2]

 

 

The 3rd Skelani Platoon and its participation in the Srebrenica massacre[edit]

On 29 July 2008 a group of special police force members of the 3rd "Skelani" Platoon of the 2nd Šekovići Detachment of the Special Police Brigade were found guilty of genocide by the War Crimes Chamber of the Criminal Division of the Court of Bosnia and Herzegovina. This was the first genocide trial in Bosnia and Herzegovina.

They were found to have taken part in the massacre over 1000 Bosniak men at an agricultural warehouse at Kravica where men trying to escape from Srebrenica were taken after surrendering to the Army of the Republika Srpska (VRS) having been promised that they would be safe.

The court established that the defendants secured and controlled the BratunacMilići road, including the section near the Kravica Cooperative warehouse in Kravica on 12 and 13 July 1995. The soldiers conducted reconnaissance missions on the road and attacked Bosniaks with tanks and other weapons. Milenko Trifunović encouraged the Bosniaks to surrender by giving them false guarantees of safety. Thousands of captured men were held in and around a meadow at Sandići before taken by VRS soldiers to locations including the Kravica Cooperative warehouse.

On 13 July 1995 over one thousand prisoners held at the warehouse were executed. The soldiers fired automatic weapons and threw hand grenades at them. Seven of the accused took part in shooting the prisoners, after which Petar MitrovićSlobodan Jakovljević, and Branislav Medan were sent to the back of the warehouse to prevent any prisoners escaping while Brano Džinić took two boxes of grenades and threw them at the killed and wounded who were begging for help.

The primary defendant Miloš Stupar, commander of the Šekovići Detachment, was sentenced to 40 years imprisonment, the Skelani Platoon's commander Milenko Trifunović was sentenced to 42 years, Aleksandar Radovanović to 42 years, Brano Džinić to 42 years, Slobodan Jakovljević to 40 years, Branislav Medan to 40 years, and Petar Mitrović to 38 years. Velibor Maksimović, Dragiša Živanović, Milovan Matić, and Miladin Stevanović were acquitted of all charges.[22][23]... <<

 

...


Edited by Kinik, 03 January 2019 - 09:22.

  • 0

#1143 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 January 2019 - 18:22

...

 

http://avangarda.ba/...ljno.php?id=718

 

>> ... JNA i general Kukanjac snose najveći dio krivice za ovaj incident!

Piše: Dženana Karup Druško

 

    Stav Haškog Tribunala o krivičnoj odgovornosti Jusufa Pušine i Ejupa Ganića

    “Ako je predsjednik Izetbegović bio u pritvoru JNA, on nije imao više efektivnu vojnu kontrolu nad muslimansko-hrvatskim snagama i nije bio u poziciji da ’lično jamči’ sigurnost bilo kome tokom oružanog sukoba; Ako nije bilo odgovarajućeg jamstva za sigurni prolaz, onda je konvoj JNA bio legitimna vojna meta, čak i ako su pripadnici JNA (i general MacKenzie) pogrešno mislili da im je siguran prolaz osiguran”, stoji u (pravnom) mišljenju koje je iz Haškog tribunala dostavljeno u Republiku Srpsku i u kome se na kraju decidno navodi: “Konvoj je bio legitimni vojni cilj i napad na njega bio je prima facie, zakonit.”

 

    U pismima (br. 036342/CDP/RR1104 i 036340/CDP/RR1104) od 17. juna 2003, koje je Carla del Ponte poslala uredu okružnog tužitelja Republike Srpske, za Pušinu i Ganića se navodi: “Nakon pravnog razmatranja dostavljeog spisa i dokazne građe ja sam na ovaj predmet stavila sljedeću Oznaku standarda, u skladu sa procedurama i smjernicama za strane u pogledu dostavljanja predmeta Međunarodnom krivičnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju prema mjerama dogovorenim 18. februara 1996. (Pravila puta, stav 16 i Dodatak B) te prema tome: standardna oznaka B – ratni zločini protiv ratnih zarobljenika: u vezi s svim optužbama. U svrhu utvrđivanja da li treba pokrenuti krivični postupak u ovoj fazi, ja sam mišljenja da su dokazi nedovoljni prema međunarodnim standardima da bi predstavljali razuman osnov za uvjerenje da su Pušina Jusuf/Ganić Ejup mogli počiniti gore navedena ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava.”

 

    Ovim su brutalno ogoljeni navodi priloga Dodikove televizije, ali i jasna poruka javnosti u BiH da su vlasti iz Republike Srpske ovladale pravosuđem BiH, kao što je jasno, nažalost, da se spremaju optužnice za sve slučajeve koji se navode u prilogu RTRS-a, zajedno sa  Dobrovoljačkom ulicom. ... <<

 

 

Apslutno je nebitno sta laprda neki 'rvacki supljoglavi policajac koji se sada setio ratnih dogadjaja, pa duva u Miletove diple.

 

...


  • 0

#1144 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 11 January 2019 - 12:43

Na današnji dan pre 100 godina je boljševička banda započela sistematsku pljačku seljaka.


https://en.m.wikiped...Prodrazvyorstka
  • 5

#1145 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 16 January 2019 - 13:17

Danas je 50 godina odkako se student Jan Palach zapalio u centru Praga u znak protesta protiv ruske okupacije.
  • 5

#1146 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 16 January 2019 - 13:42

...

 

Attached File  content_jan_palach.jpg   161KB   3 downloads

 

...


  • 3

#1147 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 21 January 2019 - 14:22

Pre 95 godina je otišao sa ovog sveta sifilistični ludak koji je sjebao život za cca 2 milijarde ljudi.

 

 

aaa-89-850x480.png


  • 5

#1148 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 18 February 2019 - 21:27

Na danasnji dan pre pet godina uhapsen je Leopoldo Lopez, vodja venecuelanske opozicije i protesta protiv diktatorskog rezima u toj zemlji. Osudjen je na 14 godina zatvora i trenutno se nalazi u kucnom pritvoru. To je bio uvod u nasilje u kojem je stradao veliki broj ljudi. 

 

Istog dana samo na drugom kraju sveta u Ukrajini, u Kijevu jos jedan autoritativni rezim je povukao ocajnicki potez. Specijalna policija izvela je tog dana tzv "juris na Majdan" i pokusala da razbije demonstracije koje su trajale vec tri ipo  meseca. I pre ovoga na Majdanu je nekoliko ljudi izgubilo zivot posle sukoba u ulici Grusevskog 21. januara, ali ovo su bili najveci sukobi do tada i uvod u krvave dogadjaje koji su doveli i do pada rezima mesec dana kasnije. Tog dana poginula su 22 demonstranta. U spirali nasilja koja je usledila posle ovoga poginulo je jos najmanje 96 demonstranata i 17 policajaca. Sa devetoro poginulih pre ovog dogadjaja to je ukupno 127 poginulih demonstranata. Najveci broj zrtava bio je 20 februara kada je poginulo cak 47 demonstranata. 

 

Svi diktatorski rezimi su u sustini isti u kojem god delu sveta se nalazili... 


  • 4

#1149 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 February 2019 - 17:34

...

 

5 godina Majdana u Ukrajini.

 

>> ... Є́вромайда́н (також Є́врореволю́ція[23]Революція гідності[24][25])  — національно-патріотичні[26][27][28][29] протестні акції в Україні, передусім, проти корупції[30][31], свавілля правоохоронних органів та сил спецпризначення, а також на підтримку європейського вектора зовнішньої політики України.

Протести розпочалися 21 листопада 2013 року як реакція на рішення Кабінету Міністрів України про призупинення процесу підготування до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом і значно поширилися після силового розгону демонстрації в Києві вночі 30 листопада. Протести, які з кінця 2013 року відбувалися у формі мітингівдемонстрацій, студентських страйків та силова протидія протестам з боку влади призвели до відкритого силового протистояння, яке надалі переросло у Революцію гідності.... <<

 

Attached File  majdan 1.jpg   101.81KB   0 downloads

 

Attached File  majdan 2.jpeg   83.47KB   0 downloads

 

Attached File  majdan 3.jpg   134.71KB   0 downloads

 

Attached File  majdan 3a.jpg   154.3KB   0 downloads

 

Attached File  majdan 5.jpg   119.21KB   1 downloads

 

Attached File  majdan 4.jpg   99.87KB   0 downloads

 

Attached File  majdan 6.jpg   68.84KB   1 downloads

 

...

 

...


  • 3

#1150 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 19 February 2019 - 21:00

Samo uporediti zastave/transparente sa pretposlednje fotografije sa zastavama/transparentima sa protesta opozicije u zemlji Srbiji.

Tragedija.
  • 0

#1151 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 27 February 2019 - 19:24

http://balkans.aljaz...irao-vrh-srbije



"Ko u ovoj zemlji zaboravi stanicu Štrpci i 27. februar 1993. odustao je od budućnosti', piše na spomen-obilježju u Prijepolju."
  • 2

#1152 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 February 2019 - 19:37

...

 

Zalud.

Odustalo se.

:wicked:

 

...


  • 1

#1153 Dani 007

Dani 007
  • Members
  • 487 posts

Posted 06 March 2019 - 22:17

Podle manipulacije laznih eksperata i Vecernjih novosti -
http://www.novosti.r...mskih-terorista


Stravične tajne Desetog diverzantskog odreda

ZDRAVKO TOLIMIR- ORGANIZATOR POKOLJA TUZLANSKE OMLADINE NA KAPIJI

Na suđenje FRANCU KOSU, bivšem komandiru drugog voda Desetog diverzantskog odreda i ostalim optuženim pred Sudom BiH za genocid u Srebrenici, počele su se otkrivati jezive tajne srpskih tajnih službi koji su organizovale masakr u Tuzli; ko je napravio paklenu eksplozivnu napravu koja je usmrtila 70 mladih ljudi, ko je postavio, a ko naredio ovaj zločin i u čijem je interesu bilo da se za ovaj čin osudi general Novak Đukić, otkrivaju Franc Kos i njegov branitelj Duško Tomić

Franc Kos: “Iz garnizona u Bijeljini otišao sam u Tuzlu i ubio pukovnika ABiH Ramiza Vilića - Ratko Mladić mi je lično čestitao”

Franc Kos, komandir drugog voda Desetog diverzantskog odreda, napravio je MRUD, protivpješačku minu jakog rasprskavajućeg djelovanja, koju su 25. maja 1995. godine ispred Tuzlanske kapije postavili pripadnici Desetog diverzantskog odreda. Ova eksplozivna naprava, čija je upotreba po Ženevskoj konvenciji zabranjena, ubila je 71 osobu i ranila preko 200 mladih ljudi koji su se okupili u centru Tuzle kako bi obilježili Dan mladosti. Ovo je za naš list kazao Duško Tomić, koji zastupa Franca Kosa na Sudu BiH gdje mu se sudi za genocid u Srebrenici. Tomić, kaže da Kos nije znao gdje će se ova eksplozivna naprava upotrijebiti. Krajem prošle nedelje pred Sudom BiH Franc Kos se pojavio svjedok i tom prilikom govorio o organizovanju zločina na tuzlanskoj Kapiji.

SPECIJALNA RADIONICA ZA “MRUD”
“Ja sam kao stručnjak za eksplozive pravio eksplozivne naprave. Takozvani MRUD nije pravio Deseti diverzantski odred, on se pravio u drugoj radionici. Postojala je radionica u sjedištu Garde Panteri u Bijeljini (komandant Ljubiša Savić Mauzer, op.a.). Stručnjak za njih bio je Slobodan Boba Sabojlović. On ih je vjerovatno sastavljao. Obavještajna služba je imala kontakte vezane za ove naprave. Tamo su bili Čeda Knežević, Zoran Manojlović i Petar Salapura. Ko ih je naručivao, nije mi poznato”, rekao je Franc Kos. On je kazao i da zna ko je u Tuzli postavio ovu paklenu napravu. Na osnovu Kosovog iskaza advokat Duško Tomić je za zločin na Tuzlanskoj kapiji optužio počinioca, koji je inače zaštićeni svjedok Z1 pred Sudom BiH.

“Ja sam posumnjao na njega, jer su me dvojica svjedoka rekli da su ga u te kritične sate vidjeli da je došao iz Tuzle zajedno sa Zijadom Žigićem i još jednim iz Desetog diverzantskog odreda. Ja sam to rekao jednom prilikom svjedoku Z1 u kasarni u Bijeljini kada je pričao o nekim akcijama u kojim je učestvovao. Ja sam ga tada pitao je li on umiješan u masakr na Kapiji. On je bio vidno uznemiren, počeo je da psuje, a kada sam ja izašao vani, dotrčao je za mnom. Osjetio sam udarac s leđa. Rekao mi je: ‘Uvuci jezik za zube da ne bi izgubio glavu’. To može da potvrdi kompletan drugi vod Desetog diverzantskog odreda”, kazao je Kos i istakao da je pukovniku Novaku Đukiću, osuđenom za zločin u Tuzli, napisao pismo vezano za svoja saznanja o masakru na tuzlanskoj Kapiji.

Inače, mina MRUD ima rasprskavajuće djelovanje, sastoji se od preko dvije hiljade sitnim metalnih djelova. Pravi se isključivo ručno i ima zastrašujuće dejstvo. U Vojnom institutu u Beogradu je dokazano da taj kalibar mine ima mnogostruko ubojitije djelovanje u odnosu na granatu.

“Franc Kos nije odgovoran za ono što se desilo na tuzlanskoj Kapiji, niti se sprema da preuzme odgovornost za masakr, zbog kojeg nevin u Kazneno-popravnom zavodu u Foči robija penzionisani general Novak Đukić”, kaže Tomić.

“Da Đukić ne stoji iza ovog stravičnog masakra, govori i to da na njegovom suđenju pred Sudom BiH kao dokazi nisu donijeti geleri granate koju je on navodono ispalio. Nisu donijeti jer ih nije ni bilo, omladina je stradala od stravične naprave MRUD. Međutim mnogima nije stalo da se istina o tom činu sazna. Kada je Pero Cvjetinović zvani Maljutka, koji će se uskoro pojaviti kao svjedok i detaljno govoriti o pripremi zločina na tuzlanskoj Kapiji, u zatvoru u Foči približio generalu Đukiću i počeo da mu govori o svojim saznanjima, po hitnom postupku su ga prebacili u zatvor u Bijeljini”, kaže Tomić.

Branitelj Franca Kosa, na osnovu iskaza svog branjenika, tvrdi da su masakr na tuzlanskoj kapiji osmislili ljudi iz vojne obavještajne službe, odnosno KOS-a. U garnizon u Bijeljini je neposredno pred pometanje MRUD-a ispred kapije u Tuzli došao Mladićev prvi bezbjednjak Zdravko Tolimir, koji je organizovao ovo ubistvo.

Prisutan je bio i Milorad Pelemiš, komandant Desetog diverzantskog voda, koji je takođe učestvovao u organizovanju ovog zločina.

Da je na Tuzlanskoj kapiji postavljen MRUD, svjedoči i snimak koji se može pogledati na You tube kada se ukuca – tuzlanska kapija istina. Snimak traje samo osam sekundi, napravljen je neposredno nakon masakra na tuzlanskoj Kapiji, kada je na lice mjesta izašao Nedim Mutapčić, tada iz Kontradiverzione zaštite, kako bi napravio uviđaj. Mutapčić na uviđaju govori: ”Evo, ovde je auto bilo, ovo je bilo ispod auta”.

UBIO SAM RAMIZA VILIĆA

Franc Kos, koji je po priznanju Petra Salapure bio jedan od najboljih vojnika u Desetom diverzantskom odredu, iz Bijeljine je kao diverzant odlazio u Tuzlu najmanje sedam puta kako bi organizovao diverzantske akcije.

Kos je na Sudu BiH kazao da mu je Petar Salapura izdao naređenje da ode u Tuzlu i ubije pukovnika Ramiza Vilića.

“Ja tada nisam znao da je on pukovnik i, iskreno, nisam mogao odbiti taj zadatak. To je bila čista diverzantska akcija i legitimni vojni cilj. Kada sam se vratio iz te akcije, referisao sam Petri Salapuri da je zadatak uspješno obavljen. Zavladala je radost i veselje. Zbog toga sam primljen kod generala Ratka Mladića. Sa mnom je bio i Zijad Žigić zvani Žiga. Tom prilikom Žigić je od Mladića dobio pozlaćeni pištolj. On je bio paralelno u drugoj akciji, a koji je njen cilj bio ja nisam znao, ali čim je dobio pištolj od njega sa posvetom vjerovatno je i ta akcija uspješno završena”, kazao je Kos.

Naš list je došao do dokumenta DB-a Srbije u kojem stoji zbog čega je organizovano ubistvo Ramiza Vilića. Akcija kodnog naziva „Pukovnik“ je izvedena, kako stoji u dokumentu, radi likvidacija pukovnika Ramiza Vilića iz Tuzle koji je osujetio prisustvo srpskih obavještajaca u okolini Tuzle i uhapsio oko 50 posto njenih saradnika. Obavještajcima je inače nadređeni bio Petar Salapura.

SB.


Edited by Dani 007, 07 March 2019 - 02:42.

  • 0

#1154 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 12 March 2019 - 13:25

Na današnji dan pre 20 godina su Češka, Poljska i Madjarska postale članice NATO.

Pored pristupanja EU, definitivno najznačajniji datum u istoriji države.
  • 4

#1155 bresson

bresson
  • Members
  • 375 posts

Posted 12 March 2019 - 16:45

Zoran Djindjic
  • 2