Jump to content


Photo
- - - - -

Prvi utisci iz emigracije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3133 replies to this topic

#16 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 09 July 2008 - 02:04

Sinko vreme cini svoje.


Nadam se. Za sada me nervira sto tako skripi, kada sam u starogradnji, a cujem da moze i da se propadne.
To za hleb je dobar savet, da znas da cu da trazim.

Ironicno, kikiriki puter sam ovde projeo, tamo u Srbiji nisam. Valjda zato sto su mi ga tamo davali bez onog dzemastog dela, pa sam hteo da se ugusim koliko me davilo...KFC valjda nije da je sve slatko? Ja jedoh po drugim zemljama neku slanu varijantu.

Danas cu da jedem picu. Treba mi nesto pouzdano, provereno.

#17 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 July 2008 - 02:20

Nadam se. Za sada me nervira sto tako skripi, kada sam u starogradnji, a cujem da moze i da se propadne.
To za hleb je dobar savet, da znas da cu da trazim.

Ironicno, kikiriki puter sam ovde projeo, tamo u Srbiji nisam. Valjda zato sto su mi ga tamo davali bez onog dzemastog dela, pa sam hteo da se ugusim koliko me davilo...KFC valjda nije da je sve slatko? Ja jedoh po drugim zemljama neku slanu varijantu.

Danas cu da jedem picu. Treba mi nesto pouzdano, provereno.

kod KFC-a si bezbedan mada ja vise volim Popays(ljuta piletina sa kojim se moj matori davi).
Bezbedni su ti Arbus ili Subway mada bih ti preporucio da kupis hranu i kuvas sam barem za pocetak.Ja izbegavam mekdonalds a ako vec moram da negde svratiim onda je to Burgerking.Sa druge strane ima nekih stvari koje sam ove zavoleo kao na primer Long Jonhn Silver,Culver's,Quiznos..
Probaj kinesku hranu..
Fried rice je odlicna stvar...

#18 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 09 July 2008 - 07:12

Sinko vreme cini svoje.Meni su danas rebarca nezamisliva bez BBQ sosa .Pravo da ti kazem moji matori koji ovde prezime svake godine brzo su se navikli na KFC a caleta moram da obuzdavam kada je u pitanju Popays posto je operisao srce.Naravno da neke stvari kao onaj peanut butter ne mogu da jedem ali imas mali milion mogucnosti kada je hrana u pitanju.Ako volis hleb trazi od kelnera da ti donese hleb....
E sada mango rece da voli kuce od cigle.Pa kada bi se kuce u severim delovima pravile kao kod nas dupe bi ti se zimi zaledilo.Red cigle a onda kao izolacija malter.Bato umro bi od zime a o tome da ovdasnji sistemi grejanja i hladjenja ne bi funkcionisali je druga prica.Pravo da ti kazem i ja sam u pocetku imao to misljenje ali onda ukapiras da je ovo mnogo bolje.Pukne ti cev za vodu a ti samo skalperom iseces zid od gipsa i gotov posao.Kod nas ima da stemujes pola dana a onda da malterises isti.


hahahaha, dobro ti ovo za zid.

ipak, vise volim ciglu - ali sa dobrom izolacijom. :ph34r:

a za nikolu:

probaj falafel, probaj butter chicken, probaj tuna sushi itd....ako bas moras da jededs nasu hranu (meni je preteska na primer) imas u burnabiju balkan house ili balkan grill restoran, reci ce ti tvoji....

peanut butter je super sa dzemom. :)

Edited by mango, 09 July 2008 - 07:12.


#19 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 09 July 2008 - 07:12

Slobodo preorucuj sta volis, svaki savet je vredan.

U Mc ne volim da idem, ma gde se nalazio.

Sinoc su me vodili u neki Kaktus (Jack, Bar?), tako nesto. Atmosfera kao nocnom klubu, kelnerice kao fufice, gosti uglavnom omladina, hrana dobra, muzika '80s. Kompleksno pa nema gde. Tu sam jeo ta rebarca. Danas sam jeo svoju prvu picu ovde... onako, ja je napravim ukusniju, kako meni vise odgovara.

Doneli su pre neki dan neki hleb, italijanski valjda. Spremljen i namackan sa necim unutra (beli luk, maslinovo ulje), i to se samo zapece ili zgreje i to mi se mnogo dopalo.

Kineze jos nisam overio, ne sumnjam da ce da mi se svidja, nesto od njih. Jedan susi sam pojeo i mislim da necu tu puno da se zadrzvam.

I tako...

Cekam kola pa da postanem svoj covek. I fizicka aktivnost mi fali, teretana, trcanje, bajs, 10 dana bez toga i bolesno se osecam...

#20 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 09 July 2008 - 08:10

Slobodo preorucuj sta volis, svaki savet je vredan.

U Mc ne volim da idem, ma gde se nalazio.

Sinoc su me vodili u neki Kaktus (Jack, Bar?), tako nesto. Atmosfera kao nocnom klubu, kelnerice kao fufice, gosti uglavnom omladina, hrana dobra, muzika '80s. Kompleksno pa nema gde. Tu sam jeo ta rebarca. Danas sam jeo svoju prvu picu ovde... onako, ja je napravim ukusniju, kako meni vise odgovara.

Doneli su pre neki dan neki hleb, italijanski valjda. Spremljen i namackan sa necim unutra (beli luk, maslinovo ulje), i to se samo zapece ili zgreje i to mi se mnogo dopalo.

Kineze jos nisam overio, ne sumnjam da ce da mi se svidja, nesto od njih. Jedan susi sam pojeo i mislim da necu tu puno da se zadrzvam.

I tako...

Cekam kola pa da postanem svoj covek. I fizicka aktivnost mi fali, teretana, trcanje, bajs, 10 dana bez toga i bolesno se osecam...



Imas ulicu imas patike - trci bre gde hoces ko te drzi.

Inace sto se hrane tice - batali KFC i junk gluposti tog tipa - toliko lepih stvari. Indijanci su zakon (ako volis ljuto). Kinezi koji se prodaju po AUS su 99% djubre - ako hoces dobru azijsku hranu definitivno idi pre na tajlandsku kuhinju (ljuto) ili kinesko-malezijske varijante. Ako hoces pravu mainland kinesku hranu moras da ides u malo bolje (citaj skuplje restorane) u China town - ne one u Dixnon street to je za turiste i djubre je - idi u Golden Century Seafood Restaurant, 393-99 Sussex St. za pocetak. Probaj jum-cha tamo za rucak nedeljom.

#21 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 July 2008 - 11:18

Boze, sto je ovo fin topik!

A i sto neko rece, vreme cini svoje. Toliko davno sam prihajala da se vise (skoro) i ne secam nekih utisaka koji bi mogli biti od zivotne vaznosti.

Hrana? Jeste slatkasta i ovde ali ne secam se da sam reagovala.

Kuce od "kartona"? Hm, u to doba teske mladosti kuce mi nisu bile aktuelne pa nisam ni razmisljala o tome a kada su to postale vec sam valjda pocela da razmisljam "ovako". Mada, moj otac je odmah konstatovao kako je to promisljena i funkcionalna gradnja (izolacija i slicno, zasto je visina plafona tolika kolika jeste i bla,bla,bla ).

Ali, interesantan utisak (nezaboravan!) je prodavnica u kojoj se prodaje alkohol. Ovde drzava ima monopol i za flasu vina se ide u tzv Systembolaget. Te radnje su cudo! Petkom, kada svi pohrle da nabave provijant za vikend zna red ispred da se otegne + 2 Securitas redara stoje ispred i pustaju narod "na slamcicu". Secam se, u jednoj ulici banka a odmah pored ta radnja za pice. Proslo radno vreme, sve zatvoreno jedno vece. Gledam ja, na toj radnji za pice preko celog izloga (ogromnog!) debele resteke (zaista debele!). A banka nista! Smesno, vise obezbedjeno carstvo pica nego banka!

Sve ostalo mi se, nakon ovolikih godina, cini as usual.

#22 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 July 2008 - 11:27

Ima milion utisaka, u principu - BOZE MOJ, tako je kako je, na nesto cu da se naviknem na nesto ne. Ovde je neko rekao da ne uporedjujem dva sveta, ovaj i i moj kod kuce, i to i radim.

Iskoristicu najbolje od ovog, i to je to.


Ma to su ti sve nebitni utisci! Neizbezni su, naravno, u pocetku. Ali, sve to voda nosi. Fokus bacis na stvari koje su ti od trajnije vaznosti. Ali, to znas i sam. :ph34r: Samo da ti ostvaris svoje zivotne prioritete pa da te bog vidi. Svakodnevnu bagatelu mozes uvek da iskrojis prema svom nahodjenju. Svetove mozes da poredis ali ne mozes da sudis na istim premisama. Sve ima svoje. Postoje razlike i postoje razlozi za te razlike. No, kad zagrebes ispod povrsine vidis da su ljudi svugde samo ljudi.

SRECNO!

#23 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 09 July 2008 - 15:35

a za nikolu:

probaj falafel, probaj butter chicken, probaj tuna sushi itd....ako bas moras da jededs nasu hranu (meni je preteska na primer) imas u burnabiju balkan house ili balkan grill restoran, reci ce ti tvoji....

peanut butter je super sa dzemom. :ph34r:


Balkan House je blizu mojih, prolazimo pored njega kolima. Pre neko vece je bilo da li idemo tamo na veceru, ja sam rekao da slobodno sacekaju sa tim. Prerano je.
Sta bese falafel? Jeo sam, valjda se zove - BURITO. Lepo bi bilo da nisu stavili kumin, za koji sam istanovi da ga ne volim. Kao saku prasine da su metli, tako sam se osecao dok sam jeo.

#24 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 09 July 2008 - 15:38

Imas ulicu imas patike - trci bre gde hoces ko te drzi.

Inace sto se hrane tice - batali KFC i junk gluposti tog tipa...


Ok, zabelezeno sve. Volim ljuto, tj. ne smeta mi.

Sto se trcanja tice, cekam da se preselim u neki lepsi kraj, pored nekog parka, vode i sl. Ovde gde sam trenutno mi se ne zuji po ulicama uopste.

#25 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 09 July 2008 - 15:40

Balkan House je blizu mojih, prolazimo pored njega kolima. Pre neko vece je bilo da li idemo tamo na veceru, ja sam rekao da slobodno sacekaju sa tim. Prerano je.
Sta bese falafel? Jeo sam, valjda se zove - BURITO. Lepo bi bilo da nisu stavili kumin, za koji sam istanovi da ga ne volim. Kao saku prasine da su metli, tako sam se osecao dok sam jeo.


ma ne, burito je meksicki. falafel je libanski.

i znas sta...kada prodje neko vreme sve ti ponovo isprobaj.

sto se tice kaktus kluba konobarice nisu fufice - fufica je vlasnik koji im naredjuje da se oblace tako. jednom je jedna konobarica tuzila vlasnika jer je bila otpustena u mislim 26. ili nekoj kao prestara.

inace, kaktus klub je dobro mesto sa dobrom hranom - preporucujem file mignon sa casom crnog vina (shiraz).

#26 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 09 July 2008 - 15:42

Ali, interesantan utisak (nezaboravan!) je prodavnica u kojoj se prodaje alkohol.


To je valjda ovde Liquer Store, ako se tako pise. Bio sam tamo, sklopio prijateljstvo sa jednom prodavacicom, caskali zivahno...
Moj utisak iz jedne banke ovde je bio da pre lici na nekakvu postu po manjim mestima. Kad se setim nasih namontiranih salterusa u bankama i njihovog stava i nastupa ... nista slicno ovde. U drugoj banci je vec bilo drugacije.

PS: Hvala na podrsci (sada sam video i drugi post) :ph34r:

Edited by Nikola S., 09 July 2008 - 15:43.


#27 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 09 July 2008 - 15:45

ma ne, burito je meksicki. falafel je libanski.

i znas sta...kada prodje neko vreme sve ti ponovo isprobaj.

sto se tice kaktus kluba konobarice nisu fufice - fufica je vlasnik koji im naredjuje da se oblace tako. jednom je jedna konobarica tuzila vlasnika jer je bila otpustena u mislim 26. ili nekoj kao prestara.

inace, kaktus klub je dobro mesto sa dobrom hranom - preporucujem file mignon sa casom crnog vina (shiraz).


E, kako zanimljivo sto znas sve sta ja onako nesigurno pominjem.

Ok, ja sam verovatno rekao da IZGLEDAJU kao fufice, nisam se udubljivao u sustinu. A stvarno tako izgledaju. Verujem ja da je to politika kuce takva.

#28 Moracikus

Moracikus
  • Members
  • 82 posts

Posted 09 July 2008 - 18:54

Hvala. Dosta je drugacije od onog sto sam zamisljao, ali sto ti kazes treba da prodje vreme da se donese zaokruzena procena.

Uvijek je drugaciji od onoga sto zamislis. Nije ni realno da Sydney bude u stvarnosti isti kao u tvojoj glavi. Ja zivim u Melbourne-u a to ti je kao nebo i zemlja(tako kazu Aussies). Melbourne je po nekim pricama cistiji i ravnomjerno razvijen. Ulice su znatno sire, a i gradski saobracaj je bolji(onda mogu zamislit kako je kod vas ako im je ovo odje dobro).
Sydney je na drugoj strani pravi grad za mlade, a centar grada i zaliv su bozanstveni.

Ono sto je meni zapalo prvih dana za oko je nevjerovatna ljubaznost svih ljudi, ciste ulice, cist vazduh i visoke cijene. Nakon 10-tak dana, narod mi vise nije izgledao tako ljubazan a ni vazduh tako cist (i utisak o cijenama je na srecu splasnuo).

Utisak zavisi od onoga sto ocekujes. Bitno je da ne vrsis poredjenja sa ranijim mjestima boravka, vec pokusaj da zivis Sydney kao da ti je prvi.

Puno srece i uspjeha.

I ne zaboravi da posjetis te cuvene plaze i jos ljepsi narod koji ih konzumira. (to ces kad krene proljece)

#29 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 09 July 2008 - 19:16

Ha, ha, predivan topic. Inspirisao me je da počnem da preturam po starim uspomenama i ulpšao mi veče. :ph34r:

Nickie: i ja sam se nedeljama čudio zašto ima toliko ulica koje se zovu "Fietspad"
Spoiler! --Click here to view--

Inače, table sa imenima ulica koje stoje na sred raskrsnice, a ne na zidovima, su uobičajene i u Holandiji. Za to su krivi oslobodioci iz drugog svetskog rata. Ameri su prvi postavili takve table i to se Holanđanima jako dopalo zbog praktičnosti (pogotovo za vozače), pa od onda više ne kače table sa imenom ulice na ćoškove zgrada, kao što su ranije radili, nego "po američki", na stubove nasred raskrsnice.

A sada da pređem na moja ondašnja iznenađenja...

Kuće od tamno braon cigle, kako stare, tako i nove. Kao da niko nikada nije čuo ni za malter ni za kreč.
Tanki zidovi i jednostruki prozori (kod nas u Vojvodini čak i najstarije kuće imaju duple prozore). Al' koji će ti dupli prozori ako mraz udari samo dva tri puta godišnje, a leti ne bude toplije od 20-25 stepeni...

Stepenice u starim kućama koje su strme kao merdevine.

Biciklističke staze... Nema tačke "A", iz koje se ne može biciklističkom stazom (fizički odvojenom od druma), ne može stići u tačku "B" u celoj državi. Isto važi i za gradove. U saobraćaju postoji dodatno pravilo da kada skrećeš, svi koji nastavljaju u istom pravcu imaju prednost, pa kada skrećeš ili levo ili desno, prvo moraš da propustiš bicikliste u oba pravca, bilo da to dolaze s leva ili s desna.

Za novopridošlog pešaka je noćna mora da, kada prelazi ulicu, nauči da gleda i na bicikiste (jer prvo njihovu stazu prelazi) a ne samo na automobile.

Ogromni prozori, koji počinju na 40cm iznad tla. Zavese se ne navlače, pa šetajući uveče kroz grad imaš panoramski pogled na porodice koje večeraju, gledaju TV, čitaju deci priče za laku noć ili matorce koji u fotelji čitaju knjige...

Državne institucije su u istom fazonu. Nikakve stepenice, ulaz je sa nivoa trotoara, nikakva grandiozna fasada ni kapija, sve je kao privatni kućerak. Uvek se setim Budimpešte i njenih prenapumpanih "K und K" zgradurina, koje kao da su smišljane i napravljene sa ciljem da ti uteraju strahopoštovanje, i koje kao da ti kažu" "mi smo carska veličina, mi imamo vlast, a ti si jadni, bedni crv i jedno apsolutno dno dna, ko te jebe, bezvredni podaniče"...

Večera kao glavni dnevni obrok, bez hleba. Uz svaki obrok obilje krompira ili pirinča kao izvor ugljenih hidrata, žitarice se u vidu hleba jedu samo za doručak ili užinu.

U rano jutro, masa ljudi u skupim odelima i sa kravatam i akten-tašnama, koji biciklom idu na posao.

Ujutru je svima mokra kosa jer su se istuširali, oprali kosu i tako izašli iz kuće, bez obzira na to da li je leto ili zima, da li pada kiša ili ne.

Ljudi koji masovno gologlavi i bez kišobrana idu po kiši, osim ako baš jako pljušti.

Samo jedno godišnje doba, zbog koga moj unutrašnji kalendar već godinama ne šljaka. Nemam pojma da li je proleće, leto, jesen ili zima, uvek je sve isto... Samo pogled na kalendar na zidu može da mi pruži odgovor...

Svi stranci su isti. Ljude boli uvo da li si Ameikanac, Srbin, Šveđanin ili Tajlanđanin, isto im se hvata - i njima a i tebi.

Čak i najgrđe selendre imaju biblioteku, ali i kineski i indonežanski restoran koji odlično posluju. Čak i bakute od 100 godina odlično poznaju indonežansku kuhinju i redovno kuvaju indonežanska jela.

Ljudi se neobjašnjivo otvore kada naučiš njihov jezik i sa njima počneš da komuniciraš na njihovom maternjem jeziku umesto na engleskom, bez obzira na činjenicu da im je engleski perfektan. Momentalno zaborave da si stranac...

Nemoguće je završiti srednju školu bez nastave iz tri jezika tri susedne države (engleski, francuski, nemački). Engleski svi jako dobro nauče, francuski kako-tako, a nemački se uči preko *** ali se ipak postigne nivo dovoljan za komunikaciju...

Univerziteski udžbenici se ne prevode, već se koriste američke i engleske knjige u originalu, diplomski se po izboru može pisati na holandskom ili engleskom, ali doktorat isključivo na engleskom (bar u oblasti prirodnih nauka i tehnike).

Birokratija koje rešava probleme umesto da ih stvara, gaji i neguje. Ako zabrljaš kada popuniš neki formular, šalteruša na licu mesta prežvrlja sve greške, ispravi formular, pita te da li se slažeš sa ispravkama i rešena stvar, ne pada joj na pamet da te vraća pa da sutra ima više posla jer si ti opet u redu (kao da sutra neće biti novog dugačkog reda novih stranki).

Mora da ima još mnogo čudnih stvari koje su mi u međuvremenu postale normalne, ako se setim, opet ću da se zapljunem na topic.

Edited by yossarian, 09 July 2008 - 19:32.


#30 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 09 July 2008 - 19:49

hehe, sad sam se setila jos par mojih :D


odvojene kante za djubre. ovde se djubre odvaja za reciklazu pa ima gde se baca:
- organsko djubre
- razna pakovanja, plastika i slicno
- papir
- staklo (za svaku boju odvojeno)
- ostalo djubre
i verovali ili ne, ali postoji i policija za djubre. :)
ja se sa tim djubretom na pocetku uopste nisam snalazila (sad sam sigurna da ni svi nemci ne razdvajaju bas po istim kriterijumima) pa sam se pitala sta je recimo kartonski tanjir, papirno djubre ili pakovanje ili ostalo i tako dalje. cak sam jednom i sanjala da sam drzala nesto u ruci i celu noc razmisljala u koje djubre treba to da bacim. :D

pri putovanju busom (ah, kakvo iskustvo :D) u sred noci, polupospana provalila da smo napravili pauzu u nemackoj bas po tim razdvojenim kantama za djubre. :D


Večera kao glavni dnevni obrok, bez hleba. Uz svaki obrok obilje krompira ili pirinča kao izvor ugljenih hidrata, žitarice se u vidu hleba jedu samo za doručak ili užinu.


da, i ovde tako.
ja sam se, recimo, vrlo brzo navikla da jedem obroke bez hleba.
ono sto mi i dalje neobicno je da nema pekare u kojoj mozes da nadjes vruc, mirisljavi hleb. svi su crni, suvi, sto i nije lose, jer je em zdravije, em mogu duze da stoje. a svez beli hleb i lepinje taman super dodju uz kajmak il cevapcice kad svratim u srbiju. :D

ono sto mi je bilo (i ostalo) neobicno je da ne mogu da jedu meso bez nekog sosa. :ph34r:
neutralan, sladak, ljut, al meso bez sosa je nezamislivo. cak i kobasice cesto jedu sa sosovima, pa je jedno od najcescih jela currywurst (kobasica sa sosom od karija).

salate ne jedu uz jelo (ko sav normalan svet :D) nego je uglavnom smazu pre glavnog jela. :D


saobracaj. kakva milina. :D
prilazis ulici, jos nisi zagazio na ulicu a kola vec stoje i cekaju te.
na crveno ne prelazi niko. ako neko predje, svi se mrste i vrte glavom, pa i tinejdzeri.
inace, jedan od nacina da se prepozna stranac u nemackoj. :D


Samo jedno godišnje doba, zbog koga moj unutrašnji kalendar već godinama ne šljaka. Nemam pojma da li je proleće, leto, jesen ili zima, uvek je sve isto... Samo pogled na kalendar na zidu može da mi pruži odgovor...


:D
i ovde. al to je, sto se mene tice, plus jer bas ne podnosim one beogradske vrucincine.


Birokratija koje rešava probleme umesto da ih stvara, gaji i neguje.



neprijatno iznenadjenje: nemacka birokratija ume (ne uvek, al dosta cesto) da sama stvara, gaji i neguje greske i probleme svake vrste. utisak koji se cvrsto drzi i danas.

Edited by nickie, 09 July 2008 - 20:07.