Jump to content


Photo
- - - - -

Prvi utisci iz emigracije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3133 replies to this topic

#1 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 07 July 2008 - 13:33

Kingsford Smith je pravi mali haos u poredjenju sa Incheonom. Masa ljudi, liniji reda se ne vidi ni pocetak ni kraj. Enterijer prost i pomalo izandjao. Milionima daleko od ogromne hale ciji je pod u potpunosti uradjen u mermeru, a javni WC-i su za 2 klase ispred australijskih. U Juznoj Koreji nema sanse da neko predje ulicu na crveno, ovde je opustenije. Cudno, ali nalazim da odsustvo onih stvari koje su me nervirale u Koreji sada zameram Sidneju, makar u pocetku.

Sticajem okolnosti prvi deo Sidneja koji sam video bio je Tempe, industrijski deo koji toliko odbojno izgleda da sam se zabezeknuo. Primetno je da gomila ljudi ovde govori "broken English" sa ocajnim akcenom. U avionu sam pricao sa Korejankom koja ovde zivi 10 godina. Po izgovoru bi se reklo da je sveza emigrantkinja. Pored mene u redu za pregled prtljaga dva Australijanca srpskog porekla - "druga generacija" sa sve trenerkama, po 3 brojanice na ruci i lancugom od zlata sa 4 S. Govore na engleskom.

Centar je zaista onako sredjen kao sa razglednica a i ovde na severnoj obali deluje da je dobra atmosfera.

Australijsku carinu sam prosao bez problema, nikakvog pregleda torbi nije bilo kao i u Koreji. Ali sam zato cekao 2 sata da se Korejanke smisle da li ce mi izdati bording kartu za YU ili SER. Dopada mi se kosmopolitizam Sidneja, ali mi nedostaje ono zadovoljstvo posmatranja Korejanki na stiklama od 1nog decimetra i "amusing" izbora odece.

Cene mogu biti i dosta vise nego u Srbiji (mislim na svakodnevne namirnice) ako se ne posecuju veliki lanci tipa Coles i slicni gde ima dobrih ponuda. Ko hoce da trazi dobro moze proci.

Edited by noskich, 07 July 2008 - 13:44.


#2 Moracikus

Moracikus
  • Members
  • 82 posts

Posted 07 July 2008 - 13:59

Prvi utisci se, kao i macici, u vodu bacaju.
Nijesu relevantni uopste.

#3 Moracikus

Moracikus
  • Members
  • 82 posts

Posted 07 July 2008 - 14:04

U svakom slucaju, dobrodosao u Australiju

#4 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 07 July 2008 - 14:11

U svakom slucaju, dobrodosao u Australiju


Hvala. Dosta je drugacije od onog sto sam zamisljao, ali sto ti kazes treba da prodje vreme da se donese zaokruzena procena.

#5 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 07 July 2008 - 14:14

pa, dobrodosli u emigraciju. :ph34r:

#6 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 07 July 2008 - 17:53

Ja sam pun utisaka. Ne znam odakle bih krenuo. Sada sam na poslu (sto je takodje utisak po sebi), cujemo se posle.

#7 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 07 July 2008 - 18:33

bas simpa topic :ph34r:
kako se niko od nas emigrantskih veterana nije setio da pokrene slican topic. ja sam doduse vec bila napolju kad sam se uforumumasila. prvih utisaka ne uspevam ni da se setim precizno. jedino znam da sa sadasnjim pogledom na stvari nemaju bas mnogo veze.

#8 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 08 July 2008 - 13:27

I dalje ostajem pri tome da su WC-i u Sidneju ocajni. Dodacu i da ni javni prevoz nije bas sjajan, dogadja se da autobus kasni i po 10-ak minuta, a veliki broj podrucja je bukvalno odsecen jer ili nema prevoza u blizini ili on ne prolazi cesto (tipa ne ide celo popodne). Znaci ko ne zivi u prometnim podrucjima kola su skoro pa neophodna.

Danas sam bio u delovima grada koji su vazdusnom linijom jako blizu centra, ali su toliko mirna i okruzena prirodom kao da se nalaze u podrucju nacionalnog parka, a ne u sklopu metropolitan oblasti velikog grada. Ostao sam bez daha. Ziveo bih tamo samo tako, ali osecam da su cene u rangu miliona AUD, he he.

#9 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 08 July 2008 - 13:28

E, da, internet veze su takodje ocajne, ali sam to vec znao. Ovde download bez limita kosta 50 AUD, a u Srbiji malo vise od 20-ak. Trenutno koristim net za 15 AUD mesecno i on pri download-u skida max 10 Kb/s.

Mmm, neka ne misle ljudi da se ja ovde samo zalim, generalno sam zadovoljan sto sam ovde i sve je Ok.

E, da, nesto na sta cu se tek morati navici je krestanje i zavijanje ptica umesto cvrkutanja. Uvek me iznenadi.

Edited by noskich, 08 July 2008 - 13:34.


#10 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 08 July 2008 - 13:44

bas simpa topic :D
kako se niko od nas emigrantskih veterana nije setio da pokrene slican topic. ja sam doduse vec bila napolju kad sam se uforumumasila. prvih utisaka ne uspevam ni da se setim precizno. jedino znam da sa sadasnjim pogledom na stvari nemaju bas mnogo veze.



haha, evo ja ovo nikad necu zaboraviti. :)
stignem ja u ahen, i otprilike naucim da se snalazim, plan grada ne nosim, simpaticnije mi je ovako, samostalno, da se orijentisem. procitam naziv ulice, uglavnom je nesto_weg ili nesto_straße pa zapamtim prvih par slova i snadjem se. malo mi je neobicno jer nazivi ulica ne pisu na zgradama kao u beogradu nego postoje znaci na sred ulice koji pokazuju koja je ulica. al ok, navikla sam se.
i tako se ja lepo snalazih, sve ok, al jednom prilikom kad sam nesto trazila se zbunih jer mi se ucini da sam tu ulicu zapamtila na nekom drugom mestu a ne tu.
pogledam tacno sta pise, resim se da ipak i plan otvorim i krenem po planu da trazim 'Einbahnstraße'. ne mogu da nadjem. :D zbun na kvadrat.
srecom, iskobeljah se nekako do cilja, a onda sam polako pocela da ucim nemacki i shvatih sta uradih :ph34r:

Spoiler! --Click here to view--


#11 Virginia Woolf

Virginia Woolf
  • Members
  • 296 posts

Posted 08 July 2008 - 18:32

Ne mora samo Australija, jel' tako? Prvi utisci o Bratislavi... jos uvek neartikulisani, uglavnom za sada I've seen better. Nedostaju mi neki ljudi iz Srbije, i zato mi ponekad ovde sve deluje ruzno... mada od uvek htedoh da odem, i znam da je to u za sada mnogo pametnije nego ostati. Sutra pocinjem sa poslom, pa cu vec nesto vise znati. o utiscima...

#12 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 08 July 2008 - 18:52

Prvi utisci...
Pune prodavnice!

#13 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 08 July 2008 - 22:22

neki od mojih prvih utisaka i danas stoje. neki su se promenili.

- hrana - razlicita i raznovrsnija. ni danas ne volim sto maletne U SVE TRPAJU SECER. volim mogucnost da jedem hranu sa svih krajeva sveta

- kuce - u privatnom vlasnistvu, uglavnom drvene, sa pregradnim zidovima koji ne pruzaju dobru zvucnu izolaciju. i dalje mi se vise dopadaju kuce od cigle i betona.

- javni prevoz - nzuno je ziveti u velikom gradu sa metroom - metro je fantastican u torontu na primer. ali u drugim mestima - nuzna su kola. drugaciji nacin zivota.

- uloga visih skola nije znanje nego stvaranje novca - sticajem okolnosti to sam potvrdila i u svojim kasnijim iskustvima kada sam jedno vreme predavala na koledzu.

#14 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 08 July 2008 - 23:02

Ne znam zasto imam otpor da kazem nesto vise i svoje utiske o mojih prvih 10 dana ovde. Ajde samo direktne reakcije na vec receno ovde...

Secer. Ne znam sta ce pre da mi strada - zubi od slatke hrane, ILI bubrezi od SOLI koju u sakama trpam ne bih li doveo to sto treba da pojedem u jestivo stanje. Nije bas toliko strasno koliko sam ja to ovde predstavio, u smislu da uvek mogu da BIRAM i IZABEREM ono sto mi odgovara, ALI me nervira to sto gde god smo isli po kucama nasih ljudi, svuda i svi su spremali na taj nacin. To je ono sto me, hm, teska rec IZLUDJUJE ali NERVIRA malo. Kao "Nije se ni nama svidjalo kad smo dosli, sada smo se navikli" Znate sta: toliko je stgvari na koje moram da se navikavam i naviknem, NE PADA MI NA PAMET da sam sebi pravim jos dodatni problem. Sinoc smo isli na veceru u restoran, ja uzeo rebarca njihova i nije bilo MNOGO sslatko (ili se i ja to navikavam) Naravno, posluzeno BEZ HLEBA - izvinite, ali ja hleb VOLIM, meni hleb TREBA, nije do toga da ja ne mogu da pojedem, BILO STA bez hleba, ne, nego mi prosto treba za varenje. Ili mozda i na to da se navikavam - ne pada mi na pamet.

... pisem posle pauze, hteo sam jos nesto da kazem o ovome ali sam zaboravio. Nebitno.

U drvenim kucama se i ja osecam bas najprijatnije, mada i tu ima razlike. U onim novim mi je ok, ali u starijima kod kojih ni pod bas nije najpraviji, tu mi je totalno bezveze. Takodje sam primetio da mi itekako znaci ako je plafon malo visi, kao kod nas, a ne nizak.

Ima milion utisaka, u principu - BOZE MOJ, tako je kako je, na nesto cu da se naviknem na nesto ne. Ovde je neko rekao da ne uporedjujem dva sveta, ovaj i i moj kod kuce, i to i radim.

Iskoristicu najbolje od ovog, i to je to.

Dajte jos secera da dodam na kiselo-slatku-ljutu svinjetinu...

#15 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 July 2008 - 01:15

Sinko vreme cini svoje.Meni su danas rebarca nezamisliva bez BBQ sosa .Pravo da ti kazem moji matori koji ovde prezime svake godine brzo su se navikli na KFC a caleta moram da obuzdavam kada je u pitanju Popays posto je operisao srce.Naravno da neke stvari kao onaj peanut butter ne mogu da jedem ali imas mali milion mogucnosti kada je hrana u pitanju.Ako volis hleb trazi od kelnera da ti donese hleb....
E sada mango rece da voli kuce od cigle.Pa kada bi se kuce u severim delovima pravile kao kod nas dupe bi ti se zimi zaledilo.Red cigle a onda kao izolacija malter.Bato umro bi od zime a o tome da ovdasnji sistemi grejanja i hladjenja ne bi funkcionisali je druga prica.Pravo da ti kazem i ja sam u pocetku imao to misljenje ali onda ukapiras da je ovo mnogo bolje.Pukne ti cev za vodu a ti samo skalperom iseces zid od gipsa i gotov posao.Kod nas ima da stemujes pola dana a onda da malterises isti.