Jump to content

Photo
- - - - -

Fakultet Informacionih Tehnologija Beograd

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#31 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 07 June 2009 - 20:17

Gde je moja poenta? Odsustvo konkurencije cini svoje. Ni Harvard ne bi bio Harvard da je jedini fakultet u SAD. I tamo bi se profesori pretvorili u ego-manijake i novokomponovanu intelektualnu burzoaziju kada ne bi morali da se dokazuju iz dana u dan, ukrstajuci "koplja" sa kolegama-smrtnim-neprijateljima sa Yale-a, UPenn-a, Brown-a i ostalih Ivy ligasa. Brzo bi se pretvorili u samodovoljne velicine u BU stilu - "nisam ja ovde zbog tebe nego ti zbog mene", "cuti i slusaj sta imam da kazem ionako si ovde da ucis a ne da se raspravljas sa mnom", "idi na privatni (uz zadovoljan osmeh) ako ti ne odgovara ovde"...

Evo mog primera na ovu temu: poznanik u SAD mi priča da kad oni raspišu konkurs za docenta, javi se preko 200 kandidata! Iz celog sveta, naravno. Šta mislite, kad bi se naši profesori primali preko internacionalnih konkursa, možda bi se i kd nas pojavila konkurencija? Ima dosta veoma sposobnih ljudi kojima dolazak u Evropu izgleda vrlo privlačno. Zamisli, recimo, informatični fakultet koji traži docenta na taj način, pa mu se javi 50 indijskih doktora informatike? Mislim, ima oblasti gde jezik nije nikakva prepreka za učenje, zar ne?

Evo druge stvari iz SAD: tamo nije prihvatljivo da čovek ostane da predaje na fakultetu koji je završio. Mora da ode malo da se isproba, pa nek' se vrati, ako bude prilike. Hmmm...

I treća: moj poznanik kaže da je imao sreće, jer je našao posao na jednom odličnom faksu posle samo 40 poslatih prijava! Mnogi šalju i stotine prijava, pa na kraju završe na nekom trećerazrednom koledžu. Hmmmm.....

Jednom rečju, konkurencija čini čuda. Ali, naši privatni fakulteti nisu ničemu konkurencija, najveći broj njih ne bi u normalnoj državi smeo ni da radi, toliko su loši. A državni će učiniti sve da im se konkurencija ne pojavi. Inače, mogli bi i oni da probaju da raspisuju javne konkurse, a ne da ih kriju ko zmija noge!