Jump to content

Photo
- - - - -

Fakultet Informacionih Tehnologija Beograd

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#16 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 31 May 2009 - 09:30

Možda, kad bi se fakultet zvao "informatika u dizajnu" ili nešto slično, ali, on se zove "grafički dizajn"! To je disciplina koja je postojala i pre računara, samo je sada jednostavnija i dostupnija. U nju spada, na primer, izrada plakata, a priznaćeš da se to radilo i bez informatike! I studije toga su starije od računara.

Ako ga ne zanimaju umetniči aspekti, onda neće da studira dizajn, nego nešto drugo, za to su mu bolje studije informatike ili elektronike, ili nešto slično. Dizajn je dizajn, to je oblast primenjene umetnosti. Samo, za to su potrebni kvalifikovani profesori iz tih oblasti, a takvih je malo, pa onda se smućka neki bućkuriš, kao što si i sam video po programu, od čega na kraju ne ispadne ništa, a ti im dao pare! Čak i na državnim fakultetima, ako si u budžetu, pa nisi dao baš toliko para, opet si se zezno. A njima ništa ne možeš! Zato ovaj dečko koga poznajem, da ne bi bio "ni umetnik, ni inženjer", sad sprema prijemni za umetnički fakultet.

Nazalost u poslednje vreme vlada uverenje da je neko postao strucan u nekoj oblasti nauke, tehnike ili umetnosti tako sto je ovladao alatima koji se koriste u toj oblasti. Tako oni koji su naucili da koriste Corel ili Photoshop misle da su dizajneri. U informatici vlada isto ubedjenje da je dovoljno nauciti neki od alata i vec ste postali strucnjak. Zalosno je sto ih tako uce i na fakultetima i "visokim skolama strukovnih studija" ne samo na privatnim nego i drzavnim. Licno iskustvo: sve cesce nam se na konkurse za programere i "bazadzije" javljaju diplomci zanju "sve o Microsoft Visual Studio-u" ali nisu u stanju da napisu program, "znaji da prave forme u Oracle alatima" ali nisu u stanju da napisu elementarni SQL upit. I jos se takvo ucenje podstice i smatra napretkom posto se "vise ne skoluju kadrovi optereceni teorijskim znanjima a bez prakticnih znanja" !?!?!

Edited by tomas.hokenberi, 31 May 2009 - 09:35.

#17 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 31 May 2009 - 09:39

Nazalost u poslednje vreme vlada uverenje da je neko postao strucan u nekoj oblasti nauke, tehnike ili umetnosti tako sto je ovladao alatima koji se koriste u toj oblasti. Pa oni koji su naucili da koriste Corel ili Photoshop misle da su dizajneri. U informatici vlada isto ubedjenje da je dovoljno nauciti neki od alata i vec ste postali strucnjak. Zalosno je sto ih tako uce i na fakultetima i "visokim skolama strukovnih studija" ne samo na privatnim nego i drzavnim. Licno iskustvo: sve cesce nam se na konkurse za programere i "bazadzije" javljaju diplomci zanju "sve o Microsoft Visual Studio-u" ali nisu u stanju napisu program, "znaji da prave forme u Oracle alatima" ali nisu u stanju da napisu elementarni SQL upit. I jos se takvo ucenje podstice i smatra napretkom posto se "vise ne skoluju kadrovi optereceni teorijskim znanjima a bez prakticnih znanja" !?!?!

A ta njihova praktična znanja može da savlada svaki klinac na svom PC-u, ako se samo malo potrudi! Za to ne moraš da studiraš! Zar ti se ne čini da su ti tako obrazovani zapravo sasvim nemoćni ako čika Bili odluči da promeni softvere? Mislim, zar poenta modernog obrazovanja nije fleksibilnost i lako usvajanje novih tehnologija, a to znači, pre svega, temeljno poznavanje fundamenata? I ja znam da kuvam po receptu, ali samo profesionalci prave recepte!

Meni se čini da je to namerno razdvajanje obrazovanja na "elitno" i "masovno". Kao što danas svako ko se služi internetom misli da zna engleski!

#18 spookysleeper

spookysleeper
  • Members
  • 219 posts

Posted 31 May 2009 - 12:16

A ta njihova praktična znanja može da savlada svaki klinac na svom PC-u, ako se samo malo potrudi! Za to ne moraš da studiraš! Zar ti se ne čini da su ti tako obrazovani zapravo sasvim nemoćni ako čika Bili odluči da promeni softvere? Mislim, zar poenta modernog obrazovanja nije fleksibilnost i lako usvajanje novih tehnologija, a to znači, pre svega, temeljno poznavanje fundamenata? I ja znam da kuvam po receptu, ali samo profesionalci prave recepte!

Meni se čini da je to namerno razdvajanje obrazovanja na "elitno" i "masovno". Kao što danas svako ko se služi internetom misli da zna engleski!

Slazem se i sa ovim i sa predhodnim postom. Ja mislim da student zavrsenih studija informatickog smera u stvari ni ne mora da zna konkretne alate za razvoj. Svi ti alati (a radio sam prakticno na jedno...ne znam 5,6) su konceptualno isti. Najbolji alat za bilo kojeg programera jeste ultra edit i dobar kompajler. A ne pricam ovo samo tako da se hvalim, nego jednostavno treba biti kritican prema svim tim proizvodacima koji prodaju te alate i sa tim alatima ti prodaju i kompleksnost koju ti moras da naucis ne bi li ostao njima privrzen.
Priroda privatnih fakulteta jeste da navuku nove studente (koji nemaju iskustva i koji su citali neku literaturu na tu temu iz komercijalnih casopisa na zvucne reci (kao tu se uci .NET, J2EE, i tako to.). A kao na drzavnim fakultetima se to ne uci jer nema kadrova...ma stvarno. Uci se i tamo, ali onako profesor objasni koncepte kao sto je komponentno programiranje i onda poveze to sa ovim tehnologijama...mislim ne moze se porediti.

I mislim da kod nas privatni fakulteti imaju jedan drugi problem...nedostatak mehanizama za ciscenje. :ph34r:

Edited by spookysleeper, 31 May 2009 - 12:17.

#19 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 31 May 2009 - 17:33

Slazem se i sa ovim i sa predhodnim postom. Ja mislim da student zavrsenih studija informatickog smera u stvari ni ne mora da zna konkretne alate za razvoj. Svi ti alati (a radio sam prakticno na jedno...ne znam 5,6) su konceptualno isti. Najbolji alat za bilo kojeg programera jeste ultra edit i dobar kompajler. A ne pricam ovo samo tako da se hvalim, nego jednostavno treba biti kritican prema svim tim proizvodacima koji prodaju te alate i sa tim alatima ti prodaju i kompleksnost koju ti moras da naucis ne bi li ostao njima privrzen.
Priroda privatnih fakulteta jeste da navuku nove studente (koji nemaju iskustva i koji su citali neku literaturu na tu temu iz komercijalnih casopisa na zvucne reci (kao tu se uci .NET, J2EE, i tako to.). A kao na drzavnim fakultetima se to ne uci jer nema kadrova...ma stvarno. Uci se i tamo, ali onako profesor objasni koncepte kao sto je komponentno programiranje i onda poveze to sa ovim tehnologijama...mislim ne moze se porediti.

I mislim da kod nas privatni fakulteti imaju jedan drugi problem...nedostatak mehanizama za ciscenje. :ph34r:

Ima i na državnim fakultetima puno brljotina, znaš, ali, ja mislim da je tu presudan jedan faktor: izbor studenata. Dok imaš priliv kvalitetnih studenata, imaš i dobar faks, ako počneš da primaš samo one koji mogu da plate, bez obzira na njihove sposobnosti, nemaš dobar faks. Neke umetničke akademije su odličan primer za ovo. Problem privatnih fakulteta kod nas je u tome što su oni zamišljeni da zarade gazdama pare. U SAD, na primer, neki od najslavnijih univerziteta su privatni, ali, oni su zamišljeni da bogatašima obezbede večnu slavu, a ne pare! Dakle, kad neki Van der Bilt napravi univerzitet, on se potrudi da mu obezbedi stabilan i obilan izvor finansiranja, pa se tamo dovedu najbolji profesori koji, opet, privuku najbolje studente i eto ti uspešnog faksa! Kod nas neki jadni profa nezadovoljene ambicije osnuje faks, potegne svoje vezice, zaposli penzionere i par klinaca, podeli par doktorata da bi formirao natavni kadar i onda se posveti jurnjavi za parama: što više studenata, što manje profesora i troškova, što više onih koji plaćaju, a na nastavu ne dolaze (ovo nazovu "učenje na daljinu") i još povrh svega, obrazuju kadrove za nešto što nema veze ni sa čim, pa se ničim ne može ni meriti, na primer, menadžement! A studentima obećava da će se očas posla zaposliti i to gde god hoće! Posle se suoče sa stvarnošću, ali, ko ih šiša... Tužno... Ni ova akreditacija ništa neće promeniti, veruj mi!

#20 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 31 May 2009 - 19:30

Svaka cast IT sektoru i, eventualno, reviziji, ali zaposljavanje u Srbiji je smejurija. Po bankama rade vlasuljari i ljudi sa trogodisnjim trgovackim skolama, marketingom se bave studenti prava... Sve to nema veze sa kvalitetom drzavnih i privatnih fakulteta, vec sa necim drugim.

#21 Sawwa

Sawwa
  • Members
  • 15 posts

Posted 02 June 2009 - 20:46

Svaka cast IT sektoru i, eventualno, reviziji, ali zaposljavanje u Srbiji je smejurija. Po bankama rade vlasuljari i ljudi sa trogodisnjim trgovackim skolama, marketingom se bave studenti prava... Sve to nema veze sa kvalitetom drzavnih i privatnih fakulteta, vec sa necim drugim.

Potpisujem.

#22 spookysleeper

spookysleeper
  • Members
  • 219 posts

Posted 03 June 2009 - 07:08

Mogu da kazem da sam razmisljao i da je u stvari najbolje merilo uspesnosti nekog naseg fakulteta u stvari koliko je on cenjen u inostranstvu... Mislim da ovi privatni nemaju nikakav pedigre, dok ovi stariji komunisticki prolaze dosta dobro.

Edited by spookysleeper, 03 June 2009 - 07:09.

#23 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 03 June 2009 - 07:29

Mogu da kazem da sam razmisljao i da je u stvari najbolje merilo uspesnosti nekog naseg fakulteta u stvari koliko je on cenjen u inostranstvu... Mislim da ovi privatni nemaju nikakav pedigre, dok ovi stariji komunisticki prolaze dosta dobro.

A i tu je prevashodni faktor kvalitet studenata, znaš. Dakle, privatni nemaju nikakve šanse da postignu zadovoljavajući nivo (a kamoli ono čime se hvale!) sve dok funkcionišu kao mašine za pravljenje para pohlepnim gazdama. Svet je pun takvih takozvanih fakulteta i oni nigde nemaju nikakve šanse.

Nedavno slušam razgovor u autobusu: jedna devojka sasvetuje nešto stariju ženu koja kaže kako je studirala prava, ali nije završila. Devojka joj kaže: "Što ne odete na privatni (pa kaže i koji)? Ja sam se tamo prebacila s treće godine prava da bih nabila prosek. Sad imam same desetke, a priznali su mi sve ispite. Tamo se može diplomirati za godinu dana, ako prve dve imate položene na državnom."

Zanimljiv rezon, zar ne?

#24 Timoshenko

Timoshenko
  • Members
  • 125 posts

Posted 04 June 2009 - 09:57

Svidja mi se rasprava o privatnim i drazavnim fakultetima na ovom thread-u. Jeste da je topic bio FIT ali je ipak tu sustinsko pitanje da li uopste treba pohadjati privatne fakultete ili ne.

Da se odmah ogradim, ja sam diplomirao na privatnom fakultetu, cime se bas i ne ponosim previse. Razlog je jednostavan - privatni fakultet moze da upise svako ko donese novac tako da ce svako moci da se nazove vasim kolegom sutra. Kao sto Paralela rece, ni najgora institucija nece pokvariti nekoliko najboljih - nije ni mene pokvarila u tom smislu. Znanje sam stekao jer me tema interesovala, posao sam nasao i to odlican jer sam imao vezu, na poslu sam napredovao jer sam dovoljno kvalitetan da izdrzim sve odgovornije pozicije koje mi daju.

Samo se pitam, da li sam mogao to isto da dobijem bez da potrosim poprilican novac, na instituciji kao sto je BU koji, kakav je takav je, ima dosta dugu tradiciju i koji ipak ne moze bas svako da upise a jos manje da zavrsi.

Eto, to su moja neka razmisljanja na ovu temu. Zbog ove, prilicno kvalitetne, rasprave o obrazovanju sam se i registrovao na ovaj forum. Buduci studenti treba dobro da razmisle o privatnim univerzitetima bez obzira na odlican program (naravno da je odlican kada je prenet na copy/paste sa nekog stranog univerziteta) i na strucni kadar koji zna da bude jako dobar. Ono sto je sustina univerziteta jesu studenti - dzaba sto ti spadas u onih 5% studenata koji su nesto hteli i naucili kada ti je 95% kolega nedostojno ozbiljnije srednje skole a kamoli fakulteta. Sutra se suocavas sa potencijalnim poslodavcima i kompletnim javnim mnjenjem koje ne formira sliku na osnovu 5% najboljih nego na osnovu "svega onog ostalog" - sto je i logicno. Sa takvim predrasudama je tesko izboriti se makar i da bi se dobio intervju a kamoli nesto drugo.

#25 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 04 June 2009 - 16:25

Da se odmah ogradim, ja sam diplomirao na privatnom fakultetu, cime se bas i ne ponosim previse. Razlog je jednostavan - privatni fakultet moze da upise svako ko donese novac tako da ce svako moci da se nazove vasim kolegom sutra. Kao sto Paralela rece, ni najgora institucija nece pokvariti nekoliko najboljih - nije ni mene pokvarila u tom smislu. Znanje sam stekao jer me tema interesovala, posao sam nasao i to odlican jer sam imao vezu, na poslu sam napredovao jer sam dovoljno kvalitetan da izdrzim sve odgovornije pozicije koje mi daju.

Hvala ti što si se javio i dobro došao! Ja mislim baš isto tako kao i ti. Potičem sa jednog drugog univerziteta, ali, BU ne treba nikako omalovažavati. To je veoma jak univerzitet i nisu ga upropastile decenije zloupotrebe i zanemarivanja. Zato je on odlično mesto za učenje. Vremenom će se iskristalisati nivo fakulteta, pa će poslodavci tačno znati koji nivo ima potencijalni radnik. Zato je jako važno da najbolji studenti upisuju najbolje fakultete, a nek ti koji nisu ni za srednju školu, kao što kažeš, prave gazdama privatnih univerziteta pare!

Zapravo, mene ni ne brine toliko što privatni fakultet može da upiše svako ko da novac (mada to svakako snižava nivo studiranja, jer si okružen ko zna kakvim svetom!), već me brine to što može i da ga završi svako ko da novac! Ponekad i po skraćenom postupku.

#26 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 04 June 2009 - 20:02

Nedavno slušam razgovor u autobusu: jedna devojka sasvetuje nešto stariju ženu koja kaže kako je studirala prava, ali nije završila. Devojka joj kaže: "Što ne odete na privatni (pa kaže i koji)? Ja sam se tamo prebacila s treće godine prava da bih nabila prosek. Sad imam same desetke, a priznali su mi sve ispite. Tamo se može diplomirati za godinu dana, ako prve dve imate položene na državnom."

I na drzavnim fakultetima ima mnogo negativnih pojava. Proteklih godina je podnet je veliki broj krivicnih prijava protiv profesora drzavnih fakulteta. Korupcija je jedno od krivicnih dela koje je teško dokazati, pošto je reč o poslu koji se obavlja između nekoliko saucesnika, u tajnosti, pa su mnogi oslobodjeni krivice zbog nedostatka dokaza, nakon cega su se jednostavno vratili na posao.

- Kragujevac -- Na Pravni fakultet u Kragujevcu vraćeno je na posao 11 od 14 profesora koji su uhapšeni lane zbog korupcije, rečeno je Tanjugu u toj visokoškolskoj ustanovi. Kragujevački profesori su uhapšeni krajem februara i početkom marta prošle godine zbog sumnje da su primali ili posredovali u primanju mita od studenata. 1. oktobar 2008. Izvor: Tanjug

- ...Sudija Lukić je doneo rešenje o sprovođenju istrage protiv profesora u penziji Branislava Markovića i profesora Pravnog fakulteta u Beogradu Olivera Antića zbog krivičnog dela primanja mita i zloupotrebe službenog položaja. 20. jul 2007. Izvor: Beta

- У притвору још пет професора са факултета у Крагујевцу, Нишу и Приштини. Полиција је привела и др Радоја Брковића (1955), професора радног права, који живи у Београду, а на крагујевачком Правном факултету предаје већ 27 година. Брковићева тарифа за прелазну оцену без полагања била је 1 000 евра по испиту. - Izvor - 2007. politika
...

#27 Timoshenko

Timoshenko
  • Members
  • 125 posts

Posted 05 June 2009 - 08:55

I na drzavnim fakultetima ima mnogo negativnih pojava. Proteklih godina je podnet je veliki broj krivicnih prijava protiv profesora drzavnih fakulteta. Korupcija je jedno od krivicnih dela koje je teško dokazati, pošto je reč o poslu koji se obavlja između nekoliko saucesnika, u tajnosti, pa su mnogi oslobodjeni krivice zbog nedostatka dokaza, nakon cega su se jednostavno vratili na posao.

Potpuno tacno. Mada, mislim da je ovde problem u terminima i percepciji. Kada kazu "privatni fakultet" ljudi ne misle samo na privatne fakultete po definiciji Ministarstva prosvete - fakulteti ciji osnivac nije Republika Srbija - vec na siri kontekst negativnih pojava u srpskom obrazovnom sistemu pa i na "paradrzavne" fakultete, odnosno poluprivatne tvorevine korumpiranih profesora koji nisu mogli da nadju uhlebljenje na Beogradskom univerzitetu. Jedan od primera je i Tehnicki fakultet u Zrenjaninu o kome je bilo rasprave i na ovom forumu i koji je, doduse, sastavni deo inace dosta dobrog Novosadskog univerziteta.

Iz tog razloga, drzavni sektor se cesto izostavlja iz ove rasprave i generalna percepcija ljudi je "drzavni univerzitet = Beogradski (eventualno Novosadski) univerzitet". Na taj nacin ostaju u senci prave horor institucije rasute diljem Republike nam Srbije od kojih postenom coveku moze samo da se digne kosa na glavi. To su razna isturena odeljenja isturenih fakulteta na kojima "znanje" stice ko zna ko i sa ko zna kakvim ciljevima. Jedine koliko toliko pouzdane institucije sa tradicijom onolikom koliku dozvoljava nasa novija istorija posle oslobadjanja od Otomanske imperije, jesu Beogradski, Novosadski i mozda donekle (ali samo donekle) Niski univerzitet. Naravno, i na njima postoji niz negativnih pojava, ali se ipak cini da nisu toliko sistemskog karaktera kao na ostalim sveucilistima u Republici Srbiji.

Edited by Timoshenko, 05 June 2009 - 08:56.

#28 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 05 June 2009 - 18:07

Potpuno tacno. Mada, mislim da je ovde problem u terminima i percepciji. Kada kazu "privatni fakultet" ljudi ne misle samo na privatne fakultete po definiciji Ministarstva prosvete - fakulteti ciji osnivac nije Republika Srbija - vec na siri kontekst negativnih pojava u srpskom obrazovnom sistemu pa i na "paradrzavne" fakultete, odnosno poluprivatne tvorevine korumpiranih profesora koji nisu mogli da nadju uhlebljenje na Beogradskom univerzitetu. Jedan od primera je i Tehnicki fakultet u Zrenjaninu o kome je bilo rasprave i na ovom forumu i koji je, doduse, sastavni deo inace dosta dobrog Novosadskog univerziteta.

Iz tog razloga, drzavni sektor se cesto izostavlja iz ove rasprave i generalna percepcija ljudi je "drzavni univerzitet = Beogradski (eventualno Novosadski) univerzitet". Na taj nacin ostaju u senci prave horor institucije rasute diljem Republike nam Srbije od kojih postenom coveku moze samo da se digne kosa na glavi. To su razna isturena odeljenja isturenih fakulteta na kojima "znanje" stice ko zna ko i sa ko zna kakvim ciljevima. Jedine koliko toliko pouzdane institucije sa tradicijom onolikom koliku dozvoljava nasa novija istorija posle oslobadjanja od Otomanske imperije, jesu Beogradski, Novosadski i mozda donekle (ali samo donekle) Niski univerzitet. Naravno, i na njima postoji niz negativnih pojava, ali se ipak cini da nisu toliko sistemskog karaktera kao na ostalim sveucilistima u Republici Srbiji.

To je sve uredno konstatovano ali šta učiniti? Država nema mehanizam da stavi pod kontrolu tranziciono visoko obrazovanje. Pritom treba biti vrlo oprezan u glorifikovanju univerziteta koje izdvajaš kao pozitivne primere. Situacija je vrlo različita od fakulteta do fakulteta. Pritom nipošto ne smeš da smetneš s uma činjenicu da su univerziteti čiji je osnivač Republika Srbija decenijama bili leglo nepotiza i da je malo fakulteta na kojima katedre nisu prelazile sa kolena na koleno.

U visokom obrazovanju je situacija gotovo identična kao i u svakom drugom segmentu društva: brzog pomaka neće biti bez pomoći iz civilizacije.

#29 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 05 June 2009 - 19:30

To je sve uredno konstatovano ali šta učiniti? Država nema mehanizam da stavi pod kontrolu tranziciono visoko obrazovanje. Pritom treba biti vrlo oprezan u glorifikovanju univerziteta koje izdvajaš kao pozitivne primere. Situacija je vrlo različita od fakulteta do fakulteta. Pritom nipošto ne smeš da smetneš s uma činjenicu da su univerziteti čiji je osnivač Republika Srbija decenijama bili leglo nepotiza i da je malo fakulteta na kojima katedre nisu prelazile sa kolena na koleno.

U visokom obrazovanju je situacija gotovo identična kao i u svakom drugom segmentu društva: brzog pomaka neće biti bez pomoći iz civilizacije.

Ima dosta istine u tome što kažeš. mada se ne bih baš složila da je malo fakulteta u kojim katedre ne prelaze s kolena na koleno. Naime, to je najmanje prisutan oblik zloupotrebe na fakultetima. Ima drugih...

Ali, ja stojim pri svome: studenti čine fakultet, a ne profesori! Na privatnim fakultetima ima tek po koji valjan student, pa ne može biti reči ni o kriterijumma, ni o kvalitetu.

Što se tiče države, ona bi i te kako mogla to da iskontroiše kad bi htela. Pitanje je zašto neće...

#30 Timoshenko

Timoshenko
  • Members
  • 125 posts

Posted 07 June 2009 - 13:56

Uh uh uh, cini mi se da si me donekle pogresno razumeo ukoliko mislis da glorifikujem dva univerziteta. To mi stvarno nije namera, trenutno mislim da je najmanje zlo za 19-godisnjaka upisati jedan od ta dva, uzimajuci u obzir sve negativne karakteristike privatnih i "paradrzavnih" fakulteta. Ako pazljivije pogledas post, videces da sam kao jedinu pozitivnu stranu ova dva univerziteta naveo njihovu tradiciju, doduse i to treba uzeti sa dozom opreza jer tradicija podrazumeva nesto vise od puke godine osnivanja.

Stvar na BU je zeznuta, ego profesora-samoupravljaca kojima je ostavljena privilegija da sami sebe biraju i razresuju je prosto eksplodirao u poslednjih dvadeset godina. Milosevic je podobnim profesorima "dao vetar u ledja" a pojava privatnih fakulteta je dodatno osnazila BU. Zvuci paradoksalno, ali su privatni fakulteti samo ojacali bahatost i samozaljubljenost profesora sa BU. Umesto da postanu konkurencija time sto ce se nametnuti pre svega kavalitetom, privatni fakulteti su se pretvorili (pored primarne uloge vrtica za tajkunsku decu) u stanc-masine za lako dolazenje do diploma posrnulim bivsim akademcima BU koji su isti pohadjali pocetkom osamdesetih kad im je bilo vreme. Time je BU jos vise dosao do izrazaja kao "jedini pravi" univerzitet u gradu i drzavi, tako da su despoti zaogrnuti u profesorske odore mogli da dovrse posao zapocet za vreme Milosevica.

Gde je moja poenta? Odsustvo konkurencije cini svoje. Ni Harvard ne bi bio Harvard da je jedini fakultet u SAD. I tamo bi se profesori pretvorili u ego-manijake i novokomponovanu intelektualnu burzoaziju kada ne bi morali da se dokazuju iz dana u dan, ukrstajuci "koplja" sa kolegama-smrtnim-neprijateljima sa Yale-a, UPenn-a, Brown-a i ostalih Ivy ligasa. Brzo bi se pretvorili u samodovoljne velicine u BU stilu - "nisam ja ovde zbog tebe nego ti zbog mene", "cuti i slusaj sta imam da kazem ionako si ovde da ucis a ne da se raspravljas sa mnom", "idi na privatni (uz zadovoljan osmeh) ako ti ne odgovara ovde"...