Jump to content

Photo
- - - - -

Fakultet Informacionih Tehnologija Beograd

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#1 FuturePhDAl84

FuturePhDAl84
  • Members
  • 12 posts

Posted 06 July 2008 - 13:29

Moje pitanje ima veze sa utiscima o ovom fakultetu ako neko od članova foruma studira tamo ili poznaje nekog ko studira i ko bi mogao da prenese realnu sliku o studijama, profesorima, ispitima gradivu.
Svako ko može da da neki komentar o ovome dobrodošao je.
Najviše me brine to što svi prilikom upisa obećavaju med i mleko, a posle se ispostavi da nije baš tako a onda biva kasno. A ovde je u pitanju to što ja lično ne bih imao sredstava za takav luksuz.
Hvala svima.

#2 AreOut

AreOut
  • Banned
  • 584 posts

Posted 10 July 2008 - 10:13

Extra je. Naravno svuda ima pokoji problemcic ali sve se to rijesi.

Edited by AreOut, 10 July 2008 - 10:13.

#3 FuturePhDAl84

FuturePhDAl84
  • Members
  • 12 posts

Posted 11 July 2008 - 14:53

Extra je. Naravno svuda ima pokoji problemcic ali sve se to rijesi.

Da li možeš biti precizniji u obe stvari. Po čemu je ekstra, i koji su to problemčići?

#4 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 15 July 2008 - 19:38

Moje pitanje ima veze sa utiscima o ovom fakultetu ako neko od članova foruma studira tamo ili poznaje nekog ko studira i ko bi mogao da prenese realnu sliku o studijama, profesorima, ispitima gradivu.
Svako ko može da da neki komentar o ovome dobrodošao je.
Najviše me brine to što svi prilikom upisa obećavaju med i mleko, a posle se ispostavi da nije baš tako a onda biva kasno. A ovde je u pitanju to što ja lično ne bih imao sredstava za takav luksuz.
Hvala svima.

I luksuz i glupost. Pored prohodnosti koju ima Mašinski fakultet davati novac za izmišljenje školice, možda pre zabavišta za tajkunsku decu, nema opravdanja. Postoje tri ozbiljna tehnička fakulteta. Pre svega Elektrotehnički, a potom Mašinski i Gradjevinski. Naravno čista matematika je van konkurencije, a i nije tehnički. Sve ostalo je silovanje škole. To poslodavci dobro znaju.

#5 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 16 July 2008 - 11:18

I luksuz i glupost. Pored prohodnosti koju ima Mašinski fakultet davati novac za izmišljenje školice, možda pre zabavišta za tajkunsku decu, nema opravdanja. Postoje tri ozbiljna tehnička fakulteta. Pre svega Elektrotehnički, a potom Mašinski i Gradjevinski. Naravno čista matematika je van konkurencije, a i nije tehnički. Sve ostalo je silovanje škole. To poslodavci dobro znaju.

Bio si na tom fakultetu? Znas nekoga ko ga je zavrsio? Znas nekoga ko radi tamo, pa imas info iz prve ruke? Ili samo mrzis sve sto mrze mladi?

#6 AreOut

AreOut
  • Banned
  • 584 posts

Posted 17 July 2008 - 18:41

Glupo je porediti ovaj fax i bilo koji drzavni, pa cak je i ispred ostalih privatnih. A problemcici su sto se desi da padne server pa ne mozes poneko predavanje da ispratis ali toga sve manje ima.

#7 FuturePhDAl84

FuturePhDAl84
  • Members
  • 12 posts

Posted 18 July 2008 - 01:04

Ok. A šta je sa ocenjivanjem. Da li su strogi profesori i tako to?

#8 AreOut

AreOut
  • Banned
  • 584 posts

Posted 20 July 2008 - 16:41

Po iskustvima drugih stroziji nego na ostalim privatnim fakultetima. Po mom iskustvu nesto blazi nego na drzavnim ali opet traze znanje.

#9 FuturePhDAl84

FuturePhDAl84
  • Members
  • 12 posts

Posted 23 July 2008 - 15:16

Po iskustvima drugih stroziji nego na ostalim privatnim fakultetima. Po mom iskustvu nesto blazi nego na drzavnim ali opet traze znanje.

A kako izgledaju ispiti. Da li su pismeni, usmeni, da li je dozvoljena literatura (u zavisnosti od ispita)?
Da li neko možda ima informaciju kom fakultetu, nakon FITa, se mogu nastaviti doktroske studije?

#10 stefaneli

stefaneli
  • Members
  • 1 posts

Posted 25 April 2009 - 15:56

Zeleo bih da upisem smer graficki dizajn, pa ko zna nesto vise o tom odesku neka napise...

#11 Sawwa

Sawwa
  • Members
  • 15 posts

Posted 27 May 2009 - 22:09

Dobro znamo ko su poslodavci u Srbiji. I kako su dosli do tih pozicija na kojima se nalaze. Samo mi nije jasno kako je moguce da su mentalno toliko spori da i dalje, posle svega, razmisljaju tako socijalisticki i tipa "postoje dve-tri ustanove, njihovi papiri znace da si pravi, sve ostalo znaci da si nula". Black or white - razmisljanje tako nerealno i nekarakteristicno za inteligentne ljude. Treba posmatrati individuu a ne papir i ustanovu. Tome sluze intervjui, ali "nashima" isti ocigledno sluze zarad imitiranja naprednog Zapada. Kao i uvek, bitno je sve izgleda kao da rade.. "zabavista za tajkunsku decu", molim te, cemu vredjanje? Pre ce biti da su nase firme zabavista za tajkunsku decu. Znas o cemu pricam. I cemu onda potcenjivanje, sujeta, tradicionalna striktnost (da ne kazem zaostalost) i ta uobrazena, fasisticka diskriminacija (sa tvoje strane, naravno)? Sta ako neko zeli, i bas zeli da ostane u svom gradu, u kom nema drugog fakulteta nego nekog (po tebi) neozbiljnog privatnog? Ili studira tamo gde studira iz bilo kakvih, drugih, licnih razloga?
I jos nesto: FONovci, PISovci sa Ekonomskog, ceo NS univerzitet i KG i NP univerzitet (+ svi privatni) je, sum, jedan veliki p r o m a s a j, i svi njihovi studenti treba da se poubijaju ili rade na pokretnoj traci u proizvodnji (sto bi bilo bolje, da bi obrtali kapital za prve i prave, poput tebe). Je l' si to hteo da kazes?

#12 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 May 2009 - 23:36

Dobro znamo ko su poslodavci u Srbiji. I kako su dosli do tih pozicija na kojima se nalaze. Samo mi nije jasno kako je moguce da su mentalno toliko spori da i dalje, posle svega, razmisljaju tako socijalisticki i tipa "postoje dve-tri ustanove, njihovi papiri znace da si pravi, sve ostalo znaci da si nula". Black or white - razmisljanje tako nerealno i nekarakteristicno za inteligentne ljude. Treba posmatrati individuu a ne papir i ustanovu. Tome sluze intervjui, ali "nashima" isti ocigledno sluze zarad imitiranja naprednog Zapada. Kao i uvek, bitno je sve izgleda kao da rade.. "zabavista za tajkunsku decu", molim te, cemu vredjanje? Pre ce biti da su nase firme zabavista za tajkunsku decu. Znas o cemu pricam. I cemu onda potcenjivanje, sujeta, tradicionalna striktnost (da ne kazem zaostalost) i ta uobrazena, fasisticka diskriminacija (sa tvoje strane, naravno)? Sta ako neko zeli, i bas zeli da ostane u svom gradu, u kom nema drugog fakulteta nego nekog (po tebi) neozbiljnog privatnog? Ili studira tamo gde studira iz bilo kakvih, drugih, licnih razloga?
I jos nesto: FONovci, PISovci sa Ekonomskog, ceo NS univerzitet i KG i NP univerzitet (+ svi privatni) je, sum, jedan veliki p r o m a s a j, i svi njihovi studenti treba da se poubijaju ili rade na pokretnoj traci u proizvodnji (sto bi bilo bolje, da bi obrtali kapital za prve i prave, poput tebe). Je l' si to hteo da kazes?

Nemam pojma sta je hteo da kaze qmedic ali moja iskustva sa nekim od pomenutih su sledeca:

FON - ima dosta dobrih informaticara/programera ali dobra vecina su nadobudni strucnjaci.
PIS-ovci sa ekonomskog: uglavnom slabo upotrebljivi.
NS univerzitet: Tehnicki Fakultet u NS- sasvim OK.
KG univerzitet: ima dobrih pojedinaca ali je prosek ocajan.
Vecina privatnih: vidi pod "KG univerzitet".

Slazem sa ja da treba gledati sposobnosti pojedinca, ali ako ocenjujemo kvalitet univerziteta/fakulteta onda ne treba procenjivati na osnovu talentovanih pojedinaca, koji ce uspeti bilo gde, vec na osnovu sposobnosti prosecnog "proizvoda" odnosno diplomca.

Sposoban diplomac ce dobro proci na bilo kom razgovoru za posao, ako nije vec namesten naravno i ako oni sa kojima razgovara umeju da ocene sposobnosti pojedinca.

#13 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 30 May 2009 - 14:22

Zeleo bih da upisem smer graficki dizajn, pa ko zna nesto vise o tom odesku neka napise...

Ako te zanima grafički dizajn, gledaj da se držiš umetničkih fakulteta. Na tehničkima je to obična podvala. Dobro prouči programe! Da bi bio stvarno kvalifikovan da radiš kao dizajner, jako ti je važno ne samo praktično umetničko obrazovanje, već i selekcija koju pri upisu prave umetnički fakulteti. Inače, trošiš vreme i novce na studiranje uzalud - komotno možeš odmah da počneš da se baviš grafičkim dizajnom, ako ćeš to raditi na istom onom diletantskom nivou na kome se to radi na tehničkim fakultetima.

Jedan moj rodjak završio to na tehničkom, a sad sprema prijemni na umetničkom. Kaže - to što je tamo učio veze nema i diploma mu ne vredi ni prebijene pare.

Dakle, pazi, ne zeleći se! Uporedi sve programe i dobro se raspitaj o kvalifikacijama profesora (to što negde piše da neko nešto predaje, ne znači još uvek da on i zna to što predaje!).

Koliko ja znam, na umetničkim je prijemni jako ozbiljna stvar i ljudi se spremaju mesecima, a grafički dizajn je, izgleda, neka popularna struka, pa navalili kandidati. Srećno ti bilo!

#14 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 30 May 2009 - 19:25

Ako te zanima grafički dizajn, gledaj da se držiš umetničkih fakulteta. Na tehničkima je to obična podvala. Dobro prouči programe! Da bi bio stvarno kvalifikovan da radiš kao dizajner, jako ti je važno ne samo praktično umetničko obrazovanje, već i selekcija koju pri upisu prave umetnički fakulteti. Inače, trošiš vreme i novce na studiranje uzalud - komotno možeš odmah da počneš da se baviš grafičkim dizajnom, ako ćeš to raditi na istom onom diletantskom nivou na kome se to radi na tehničkim fakultetima.

Jedan moj rodjak završio to na tehničkom, a sad sprema prijemni na umetničkom. Kaže - to što je tamo učio veze nema i diploma mu ne vredi ni prebijene pare.

Dakle, pazi, ne zeleći se! Uporedi sve programe i dobro se raspitaj o kvalifikacijama profesora (to što negde piše da neko nešto predaje, ne znači još uvek da on i zna to što predaje!).

Koliko ja znam, na umetničkim je prijemni jako ozbiljna stvar i ljudi se spremaju mesecima, a grafički dizajn je, izgleda, neka popularna struka, pa navalili kandidati. Srećno ti bilo!

Mozda on pod "grafickim dizajnom" ne podrazumeva istu stvar kao i ti. Moguce je da njega ne zanima stvarno dizajn nego npr. tehnologija prirpeme za stampu. U tom slucaju su mu bitnija znanja vezana za tehnologiju, softverske alate, modele i separacije boja, obrada slike itd. nego "umetnicki aspekti" dizajna.

[edit] upravo sam pogledao nastavni plan "grafickog dizajna" na FIT-u. Ono je neka mesavina kobajagi malo "umetnost" malo "racunarske tehnologije". Pretpostavljam da je krajni proizvod kombinacija "nikakav umetnik i nikakav informaticar".

http://www.fit.edu.r...x.php?idstr=270

Edited by tomas.hokenberi, 30 May 2009 - 19:34.

#15 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 31 May 2009 - 09:11

Mozda on pod "grafickim dizajnom" ne podrazumeva istu stvar kao i ti. Moguce je da njega ne zanima stvarno dizajn nego npr. tehnologija prirpeme za stampu. U tom slucaju su mu bitnija znanja vezana za tehnologiju, softverske alate, modele i separacije boja, obrada slike itd. nego "umetnicki aspekti" dizajna.

[edit] upravo sam pogledao nastavni plan "grafickog dizajna" na FIT-u. Ono je neka mesavina kobajagi malo "umetnost" malo "racunarske tehnologije". Pretpostavljam da je krajni proizvod kombinacija "nikakav umetnik i nikakav informaticar".

http://www.fit.edu.r...x.php?idstr=270

Možda, kad bi se fakultet zvao "informatika u dizajnu" ili nešto slično, ali, on se zove "grafički dizajn"! To je disciplina koja je postojala i pre računara, samo je sada jednostavnija i dostupnija. U nju spada, na primer, izrada plakata, a priznaćeš da se to radilo i bez informatike! I studije toga su starije od računara.

Ako ga ne zanimaju umetniči aspekti, onda neće da studira dizajn, nego nešto drugo, za to su mu bolje studije informatike ili elektronike, ili nešto slično. Dizajn je dizajn, to je oblast primenjene umetnosti. Samo, za to su potrebni kvalifikovani profesori iz tih oblasti, a takvih je malo, pa onda se smućka neki bućkuriš, kao što si i sam video po programu, od čega na kraju ne ispadne ništa, a ti im dao pare! Čak i na državnim fakultetima, ako si u budžetu, pa nisi dao baš toliko para, opet si se zezno. A njima ništa ne možeš! Zato ovaj dečko koga poznajem, da ne bi bio "ni umetnik, ni inženjer", sad sprema prijemni za umetnički fakultet.