Jump to content

Photo
- - - - -

Klasična muzika - omiljeni kompozitori, izvođači, dela

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1029 replies to this topic

#31 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 23 December 2008 - 18:53

(...)
zato sto se dok slusa ovo covek ne boji smrti...

:ph34r:
Ovako cujem blistavo bujanje zivota izrazeno na sasvim drugaciji nacin:
Youtube Video ->Original Video

#32 nijesvejedno

nijesvejedno
  • Members
  • 290 posts

Posted 25 December 2008 - 11:42

http://www.youtube.c...feature=related

prvo ON.
zato sto se dok slusa ovo covek ne boji smrti...

... a narocito snimak
http://www.amazon.co.../ref=dm_ap_alb9

koji nikako da nabavim, a nekoc sam imao kasetu... Izvodjenje se bitno razlikuje od ovog snimka Cimermana sto se vrti po Youtube-u
PointTaken zelim brzo ozdravljenje, a ko slavi - srecni blagdani

#33 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 25 December 2008 - 13:36

nijesvejedno, hvala lepo. na muzici i zeljama.

kompozicija koja je na mene narocito snazan utisak ostavila kad sam je kao dete prvi put cula... u medjuvremenu sam je toliko puta videla rabljenu po filmovima, reklamama i kojekude da mi se promenio odnos prema njoj... ali taj prvi utisak (bila je zima i sneg i tada i osecaj... ma nestvarno dobar) pamtim i zbog toga link...

#34 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 25 December 2008 - 16:26

Nijesvejedno, Vi zaista zasluzujete svoje ime, jer stvarno - nista nije svejedno, a Vi o tome vodite racuna. I jos: muzicki prilozi su Vam divni. Radujem se da i ja slusam ono sto predlozite...

kompozicija koja je na mene narocito snazan utisak ostavila kad sam je kao dete prvi put cula... u medjuvremenu sam je toliko puta videla rabljenu po filmovima, reklamama i kojekude da mi se promenio odnos prema njoj... ali taj prvi utisak (bila je zima i sneg i tada i osecaj... ma nestvarno dobar) pamtim i zbog toga link...

PointTaken, i meni je vazan prvi utisak, a susrela sam se s Albinonijevim "Adadjom" (kao i Vi) jos u detinjstvu i dozivela sam ga poput carolije.
Drago mi je sto Vas upoznajem kroz muziku koju predlazete... I ja Vam zelim brz oporavak i ozdravljenje (sto sam saznala iz tople i pazljive poruke nijesvejedno)...

Volim Rahmanjinova, a u ovaj Preludij mogu potpuno da uronim... To je moj pozdrav za Vas:

Svima koji danas slave Bozic zelim ljubav i srecu putem dve divno razlicite Tokate u D-molu:

#35 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 25 December 2008 - 16:48

dolazi vreme za ovo

i ovo

#36 nijesvejedno

nijesvejedno
  • Members
  • 290 posts

Posted 26 December 2008 - 13:06

Zaista, taj Adagio Albinonija je nemoguce ne voleti... moj prvi susret sa njim je bio kroz Doorse, gde su u An American Prayer iskoristili Albinonijevu temu.

Nijesvejedno, Vi zaista zasluzujete svoje ime, jer stvarno - nista nije svejedno, a Vi o tome vodite racuna. I jos: muzicki prilozi su Vam divni. Radujem se da i ja slusam ono sto predlozite...

:ph34r: Vi ste toliko ljubazni i slatkorecivi da sam malko postideo, a obrazi mi se zarumeneli, bez obzira sto je ovo jedno virtuelno druzenje. Drago mi je da vam se dopada moj izbor, namera mi je da ovde predstavim uglavnom muziku koja je siroj javnosti (neopravdano) vise -manje nepoznata. Jos bih dodao da je, za moj pojam, nacin izvodjenja isto toliko vazan kao i sama kompozicija, ako ne i vazniji. Losa interpretacija ne samo da moze jedno maestralno muzicko delo uciniti bledim i neupecatljivim, vec moze i poprilicno da ga unakazi. Nasuprot tome, nadahnuto izvodjenje neku osrednju kompoziciju moze da obogati i ucini je bliskom i neposrednom za slusaoca...

Iskoristicu priliku da malo ispromovisem jednog svog sugradjanina - pijanistu. Momak se zove Misa Dacic, trenutno zivi u Majamiju i ima redak talenat...

... ipak, meni najdraza Skarlatijeva sonata (od onih koje sam cuo, a ima ih preko 500):

Edited by nijesvejedno, 27 December 2008 - 11:04.

#37 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 26 December 2008 - 15:51

cyberwor/L/d:
Hvala za arije koje predlazete. Za mene ljudski glas na poseban nacin ispunjava prostor u kome obitavam...

dolazi vreme za ovo

I ja se radujem raskosnom NOVOGODISNJEM BECKOM KONCERTU. :ph34r:

:D Vi ste toliko ljubazni i slatkorecivi da sam malko postideo, a obrazi mi se zarumeneli,
(...)
Jos bih dodao da je, za moj pojam, nacin izvodjenja isto toliko vazan kao i sama kompozicija, ako ne i vazniji. Losa interpretacija ne samo da moze jedno maestralno muzicko delo uciniti bledim i neupecatljivim, vec moze i poprilicno da ga unakazi. Nasuprot tome, nadahnuto izvodjenje neku osrednju kompoziciju moze da obogati i ucini je bliskom i neposrednom za slusaoca...

Oprostite moju neposrednost :D ... Nisam imala nameru da Vam bude neprijatno... Ipak, ono sto sam rekla nema nikakve veze sa slatkorecivoscu :) , jer sam bila iskrena...

O interpretaciji mislim isto sto i Vi. O nacinu kako se neko umetnicko delo iznese zavisi da li ce oziveti ili umreti u toku svoje interpretacije. Osim muzike mnogo volim i poeziju. Volim i da je citam i da je slusam kad je neko govori. Kao i muzicko delo - tako i pesmu moze da upropasti neiskrena interpretacija...

A evo i malo ekspresionizma: Bela Bartok - Klavirska sonata:

#38 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 26 December 2008 - 16:10

Mislim da nista lepse u zivotu nisam cuo od ovog:

W. A. Mozart- Piano Concerto No. 23 in A Major (K. 488: 2. Adagio)

#39 nijesvejedno

nijesvejedno
  • Members
  • 290 posts

Posted 27 December 2008 - 11:32

... Ipak, ono sto sam rekla nema nikakve veze sa slatkorecivoscu :ph34r: , jer sam bila iskrena...

Nisam ni najmanje sumnjao u Vasu iskrenost, izvinjavam se zbog nevestog izbora reci... sa muzikom mi, izgleda, bolje ide. Posto volite Rahmanjinova - evo meni najomiljenijeg stava

#40 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 27 December 2008 - 21:05

Mislim da nista lepse u zivotu nisam cuo od ovog:
W. A. Mozart- Piano Concerto No. 23 in A Major (K. 488: 2. Adagio)

Cujem suzdrzavanje i savladavanje dubokih emocija - i u Mocartovom Klavirskom koncertu i u pijanisticinom izvodjenju... I taj snimak... Cuje se gramofonska ploca... :) Carolija...

(...) Posto volite Rahmanjinova - evo meni najomiljenijeg stava

:ph34r: I meni je najomiljeniji. Hvala.

#41 nijesvejedno

nijesvejedno
  • Members
  • 290 posts

Posted 28 December 2008 - 11:43

#42 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 28 December 2008 - 15:09

Sto volim kad Hendl zvuci ovako. Osetis da si ponovo ziv...

edit: Ovaj oratorijum zvuci savrseno i na sletovima, i uz zveckanje tanjira(pogledati ovaj smesni snimak sa Filipina-http://www.youtube.com/watch?v=RXdeeALvkeA), a moze i ujutro posle tusiranja da te ohrabri da krenes u dan

Edited by April, 28 December 2008 - 15:27.

#43 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 29 December 2008 - 18:02

Hajde da vas ne ponavljam, preskocit cu neke dosad navedene kompozitore poput Rachmaninova ciji mi se klavirski koncert No.2 u C molu odavno izlizao od slusanja. Sto se tice Chopina, najvise me impresioniraju Pogoreliceve izvedbe, ali ovom prilikom necu ni o njemu, nego bih istaknula Schumannov klavirski koncert u A -molu, a posebno Allegro vivace koji mi je vrlo drag i preporucujem ga za slusanje da vam odagna lose misli ili tezak dan.
Tu je i J. S. Bach i njegova misa u B-molu, a osobito "Sanctus", mada ponekad i "Agnus Dei", ovisno o raspolozenju.

Sto se tice opernih diva, moj prvi izbor vec duze vrijeme je Inva Mula. Nevjerojatna lakoca izvodjenja i savrsena kontrola glasa. Ako imate vremena:

A posebno sam vezana za Smetaninu "Vltavu" (Ma vlast) jer mi je to bio prvi susret sa klasicnom glazbom. Imala sam srecu da u osnovnoj skoli iz muzickog imam divnog ucitelja (a kasnije u srednjoj takodjer sjajnog profesora umjetnosti) koji nas je upravo na primjeru Vltave ucio kako se slusa/dozivljava klasicna muzika. Trcao je po citavom razredu sav razbarusen masuci rukama i glumeci Vltavu usput nam objasnjavajuci: " Sad se pretvara u dIIIIvlju rijeku koja zuri, juuuuri, spusta se klancima i penje KA BRDIMA, mocno tece i nista ju sprijeciti ne moze. A kad se umori i ponestane joj snage, slije se u ravno korito i elegantno uplovi u grad. Pitoma,... mirna,.......... duboka, ........velicanstena." - Mi smo se grohotom smijali zato sto se jureci izmedju nasih klupa sav uznojio pa mu je na kosulji izbila ogromna fleka, ali njemu to nije bilo vazno. Dao je sve od sebe da nam usadi ljubav prema klasici i isplatilo se. Veliko :ph34r: za mog ucitelja koji je danas u penziji.

Ono sto me medjutim u posljednje vrijeme osobito privlaci je - klasicna harmonika. U Hrvatskoj se naime dogodilo nesto vrlo ruzno nakon rata. Harmonika kao instrument je prezrena od sirih masa jer ju se uglavnom poistovjecivalo sa narodnjacima. Tek sad se polako vraca na scenu, ali primarno zahvaljujuci world-music sceni, Gotan Projectu, etc. Iako sam u muzickoj skoli svirala klavir, postojao je (prije rata) harmonikaski orkestar kojeg je vodila "azdaja" (tako smo ju zvali jer je bila stroga i znala je koji put lupiti po prstima, ali nista ozbiljno. Samo je trazila maksimum, samo to tek danas shvacam :D ) i koji je na ondasnjim YU natjecanima pokupio sve moguce nagrade. Anyway, predlazem Astora Piazzollu:

Ali, tu su i gitare. Paca je mozda i neumjesno spominjati jer ce zvucati kao fraza. Kako god, "Recuerdos de la Alhambra" od Francisca Tarrege je kompozicija koju sam cula milijun puta. I svaki put, kao da je prvi. To je vjerojatno - ljubav. :)

Edited by Ziza, 29 December 2008 - 18:06.

#44 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 29 December 2008 - 18:46

Oh, Astor Piazzolla: "Libertango" u koraku i Yo Yo Ma sa violoncelom:

#45 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 29 December 2008 - 19:00

Mmm, kad smo kod violoncela: Monika Leskovar. Ime koje dobro znaju ljubitelji klasike.