Jump to content


Photo
- - - - -

Lična karta na bosanskom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
237 replies to this topic

#1 nenaad0

nenaad0
  • Members
  • 40 posts

Posted 02 July 2008 - 11:48

Zdravo,

zna li neko da li je pocelo izdavanje licnih karti Srbije na bosanskom jeziku? Da li je licnu na bosanskom moguce izvaditi samo u tri opstine gdje je bosanski zvanicni jezik ili u cijeloj Srbiji?

Po zakonu je:
...Zakonom je propisano da se obrazac lične karte štampa i na jeziku i pismu nacionalnih manjina, u skladu sa zakonom, te da se podaci o prezimenu i imenu upisuju u izvornom obliku onako kako su upisani u izvodu iz matične knjige rođenih. Podaci o prezimenu i imenu pripadnika nacionalnih manjina paralelno se upisuju i po srpskom pravopisu i pismu.

Ostali podaci upisuju se na srpskom jeziku, ćiriličkim pismom, i na jeziku i pismu nacionalnih manjina, u skladu sa zakonom....

Kad sam prvi put vadio novu licnu kartu pitali su me da li hocu licnu sa ili bez cipa i cirilicom ili latinicom. Izabrao sam bez cipa i latinicom ali dobio sam bez cipa i cirilicom (van opstina gdje je bosanski zvanicni jezik). Pokusao sam ponovo predati za novu licnu trazeci da mi bude izdata dvojezicno na bosanskom (nacionalna manjina sam) pa su mi rekli da dodjem sledece nedelje jer je covjek koji je isao na kurs za to na odmoru?!?

Hvala unaprijed.

#2 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 02 July 2008 - 11:55

Pokusao sam ponovo predati za novu licnu trazeci da mi bude izdata dvojezicno na bosanskom (nacionalna manjina sam) pa su mi rekli da dodjem sledece nedelje jer je covjek koji je isao na kurs za to na odmoru?!?


Pa, dođi sledeće nedelje.

I što, ba, ne uze sa čipom? :ph34r:

#3 DjomlaN

DjomlaN
  • Members
  • 78 posts

Posted 02 July 2008 - 12:36

zar postoji bosanski jezik?

Vjerovatno si mislio na bosnjacki. To su one varijante kao kad dodjes na sud u Brckom pa te pitaju da li hoces da ti se obrate na srpskom,bosnjackom ili hrvatskom :ph34r:

da,dodji sljedece nedelje kao sto su ti i rekli.

#4 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 02 July 2008 - 13:15

zar postoji bosanski jezik?

Vjerovatno si mislio na bosnjacki. To su one varijante kao kad dodjes na sud u Brckom pa te pitaju da li hoces da ti se obrate na srpskom,bosnjackom ili hrvatskom :ph34r:


Bošnjaci insistiraju na tome da se jezik kojim govore zove bosanski i da se tim jezikom služe svi u BiH, a ne samo pripadnici bošnjačkog naroda.

#5 djeneralche

djeneralche
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 02 July 2008 - 13:29

to sta insistira jedan od tri konstitutivna naroda u jednoj drzavi a sto nije ustavna odredba i nije toliko relevantno

#6 DjomlaN

DjomlaN
  • Members
  • 78 posts

Posted 02 July 2008 - 13:42

i ja insistiram na mnogo cemu,ali to niti je opste prihvaceno,niti nuzno tacno. Naravno da ne branim nikome da svoj jezik naziva kako hoce,nema problema,ali taj jezik zvanicno koliko ja znam ne postoji,mozda grijesim.

#7 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 02 July 2008 - 14:15

Nije bitno kako ga zovu Bošnjaci, nego kako propisuje norma srpskog jezika, a ona kaže: bošnjački. I nemci kažu "Deutsch", pa nemamo problem da isti zovemo "nemački".

#8 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 02 July 2008 - 16:52

Bošnjaci insistiraju na tome da se jezik kojim govore zove bosanski i da se tim jezikom služe svi u BiH, a ne samo pripadnici bošnjačkog naroda.


to insistiranje je politicke prirode. ako je manjina bosnjak jezik moze da bude samo bosnjacki.

iako, objektivno, svi ti jezici koji su se namnozili, nekad placem zbog toga a nekad se smijem. posebno ovdje, s kolegama kanadjanima.

isto tkanje, drugo pakovanje.

#9 PetarS

PetarS
  • Members
  • 57 posts

Posted 02 July 2008 - 18:07

U cemu je uopste razlika? :ph34r:
Mislim izmedju srpskog-latinice i bosanskog?
Nisam bas ukapirao svrhu...

#10 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 02 July 2008 - 18:16

U cemu je uopste razlika? :)
Mislim izmedju srpskog-latinice i bosanskog?
Nisam bas ukapirao svrhu...


Na bošnjačkom se "prezime" kaže i piše "prjezime" i "prijezime", bolan? Isto kao što se Beljina kaže Bjeljina i Bijeljina, a Predor - Prjedor i Prijedor? :ph34r:

#11 Sofista

Sofista
  • Members
  • 64 posts

Posted 02 July 2008 - 18:17

to sta insistira jedan od tri konstitutivna naroda u jednoj drzavi a sto nije ustavna odredba i nije toliko relevantno


Po Ustavu BiH-koriste se tri ravnopravna jezika (bosanski, srpski i hrvatski), te dva ravnopravna pisma (cirilica i latinica)

#12 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 02 July 2008 - 18:57

tacno. i sve je to smijesno/smesno - koliko i tragicno.

#13 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 July 2008 - 19:21

Interesantno kako su stranci (Holandjani) u sekundi prebrodili tu barijeru. Kako je dolazio veliki broj izbjeglica iz BiH, danima su ispunjavani razni obrasci i upitnici. Holandjani su zvanicno znali za srpsko-hrvatski, a desilo se npr. da ljudi dosli iz istog grada (Sarajevo) pod maternji jezik izjave da govore srpski, hrvatski ili bosanski. U pocetku im nije bilo bas najjasnije, ali su ubrzo slegnuli ramenima i upisivali ono sta im se kaze. No big deal, sto bi se reklo na bosanskom. :ph34r:

#14 Spirit

Spirit
  • Members
  • 951 posts

Posted 02 July 2008 - 19:31

Tvornica automobila Sarajevo i Fabrika duvana Sarajevo, oba naziva su iz ex-yu perioda (ne znam da li danas te firme postoje i kako se nazivaju). Pitanje: je l se na bosanskom-bošnjačkom kaže tvornica ili fabrika ili to nekada zaista nije bilo bitno?

edit: a to za L.K. i njihovo neizdavanje nije ništa čudno. Ova zemlja je konstantno na kurSu. I zaista, što ne uze sa čipom?

Edited by Spirit, 02 July 2008 - 19:35.


#15 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 July 2008 - 19:52

Tvornica automobila Sarajevo i Fabrika duvana Sarajevo, oba naziva su iz ex-yu perioda (ne znam da li danas te firme postoje i kako se nazivaju). Pitanje: je l se na bosanskom-bošnjačkom kaže tvornica ili fabrika ili to nekada zaista nije bilo bitno?

edit: a to za L.K. i njihovo neizdavanje nije ništa čudno. Ova zemlja je konstantno na kurSu. I zaista, što ne uze sa čipom?


Hm, dobro primjeceno. Eto ja sam slucajno radio u TAS-u, a kad bi me neko pitao gdje radim odgovarao sam sa: u TAS-u ili u fabrici auta. Ja nisam ni svjestan te razlike, mislim ne para mi usi ni jedno.