Jump to content


Photo
- - - - -

E-books


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
71 replies to this topic

#31 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 10 December 2009 - 11:30

Ovaj bi isto tako mogao biti zanimljiv, pogotovo zbog cene.


Posted Image


Sličnih dimenzija kao i Sony Reader PRS 700, ali 'samo' 225 €.

http://www.coolreade...cifications.asp

Edited by Gogy, 10 December 2009 - 11:32.


#32 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 11 December 2009 - 12:40

ovaj je dobar

Nook

Posted Image

$259

#33 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 11 December 2009 - 15:03

Ufff, taj nook stvarno dobro izgleda, a i cena mu je odlična! :)

Jedino, ako može neko da mi prevede one inče u centimetre.. :ph34r:

#34 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 11 December 2009 - 21:48

Malo manje od A5 formata, 19*12, kada se oduzmu margine otprilike kao džepni formati knjiga...
Ja bih voleo da nađem Kineza koji to pravi, pa da mi napravi model bez bežičnog modula i podrške za G3 za nekih 100-150$...

#35 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 February 2010 - 15:05

da li je buducnost? evo sta kaze ovaj:
Posted Image

#36 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 18 February 2010 - 02:50

Ko poseduje ili planira kupovinu nekog od e-book citaca verovatno ce da pozeli da cita nesto od novina na BHS jezicima. Postoji open-source varijanta sa podrskom za skoro sve bitnije izvore vesti iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Bosne a to je Calibre . Pored podrske za sajtove sa vestima program omogucava konverziju knjiga i tekstova u raznim formatima u formate koji odgovaraju najpopularnijim e-book citacima.

Evo sta je podrzano od dnevnih i nedeljnih internet izdanja na srpskom jeziku:

Attached File  calibre.png   34.57KB   15 downloads

A evo podrske za hrvatski i bosanski:

Attached File  calibre2.png   33.28KB   14 downloads

#37 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 21 February 2010 - 20:24

Dobio sam Sony Reader PRS-600 i moram reci da je razocarao.
Cini mi se da je to dobro samo za one koji vole da se prave vazni nekim cudnim spravicama u avionima, vozovima itd.
Dakle, stvar ne umije da radi sa pdf-ovima, tako da prikazuje citavu stranicu na ekranu, pa posto je ekran vrlo mali, ispada presitno. Dalje, sprava je vise zamisljena da ti sad kupujes njihove e-knjige iz njihove biblioteke i tako pomalo citas. Prvo, ja citam samo tehnicku i naucnu literaturu na engleskom, tako da mi to ne treba. Uz to smatram da je Hemingveja i ostale svakako ljepse citati iz obicne knjige.
Sve neke funkcije koje su bespotrebne: mozes da nesto zapises na ekranu onom olovcicom, ali kome to realno treba? Mozes da tu cuvas crno-bijele fotke. Mozes da slusas muziku. Uglavnom, meni se cini da je to dobro da se pravis vazan u vozu, pa nesto piskaras onom olovcicom po ekranu, pa onda citas, pa gledas fotke, a za sve to vrijeme slusas muziku.

#38 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 25 February 2010 - 09:35

Dobio sam Sony Reader PRS-600 i moram reci da je razocarao.
Cini mi se da je to dobro samo za one koji vole da se prave vazni nekim cudnim spravicama u avionima, vozovima itd.
Dakle, stvar ne umije da radi sa pdf-ovima, tako da prikazuje citavu stranicu na ekranu, pa posto je ekran vrlo mali, ispada presitno. Dalje, sprava je vise zamisljena da ti sad kupujes njihove e-knjige iz njihove biblioteke i tako pomalo citas. Prvo, ja citam samo tehnicku i naucnu literaturu na engleskom, tako da mi to ne treba. Uz to smatram da je Hemingveja i ostale svakako ljepse citati iz obicne knjige.
Sve neke funkcije koje su bespotrebne: mozes da nesto zapises na ekranu onom olovcicom, ali kome to realno treba? Mozes da tu cuvas crno-bijele fotke. Mozes da slusas muziku. Uglavnom, meni se cini da je to dobro da se pravis vazan u vozu, pa nesto piskaras onom olovcicom po ekranu, pa onda citas, pa gledas fotke, a za sve to vrijeme slusas muziku.


Nijedan ebook reader se nije proslavio sa pdf fajlovima. Najbolji u tome trenutno je Kindle DX. Svaki od tih aparata je zamisljen da se kupac veze za neku prodavnicu knjiga. Ako si kupi taj citac samo za PDF onda jesi pogresio. Ja uopste ne koristim PDF. Kad vidim knjigu u PDF-u jednostavno je zaobidjem.

U trenutoj varijanti e-book reader je idealan za citanje vesti (vidi moj prethodni post) i kniga/tekstova u adekvatnom (epub) formatu.

Uopste nije tacno da je taj aparat samo za pokazivanje u vozu. Ja ga intenzivno koristim iskljucivo kod kuce za citanje dnevnih vesti i literature. Muzika i ostale gluposti to je samo zarad reklame. To nikad nisam koristio jer je neupotrebljivo. Slusanje mp3 muzike isprazni bateriju za manje od sat vremena.

Nego odakle nabavljas tu tehnicku literaturu? Da li je ima iskljucivo u PDF formatu?

#39 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 28 February 2010 - 17:01

Nijedan ebook reader se nije proslavio sa pdf fajlovima. Najbolji u tome trenutno je Kindle DX. Svaki od tih aparata je zamisljen da se kupac veze za neku prodavnicu knjiga. Ako si kupi taj citac samo za PDF onda jesi pogresio. Ja uopste ne koristim PDF. Kad vidim knjigu u PDF-u jednostavno je zaobidjem.

U trenutoj varijanti e-book reader je idealan za citanje vesti (vidi moj prethodni post) i kniga/tekstova u adekvatnom (epub) formatu.

Uopste nije tacno da je taj aparat samo za pokazivanje u vozu. Ja ga intenzivno koristim iskljucivo kod kuce za citanje dnevnih vesti i literature. Muzika i ostale gluposti to je samo zarad reklame. To nikad nisam koristio jer je neupotrebljivo. Slusanje mp3 muzike isprazni bateriju za manje od sat vremena.

Nego odakle nabavljas tu tehnicku literaturu? Da li je ima iskljucivo u PDF formatu?


Kiklop,
Tebi jos jednom hvala, ovdje si dao mnogo korisnih savjeta. Ti si i ranije rekao da to nece dobro raditi sa pdfovima.
Za sada je najbolje rjesenje za moje potrebe onaj netbook sa rotirajucim ekranom.

Vecina tehnicke literature se skida sa interneta (besplatno ili platno) i vecina bude u pdf formatu. Takodje, imam mnogo tehnickih knjiga uglavnom u pdf formatu. Nekada su prodavali neke biblioteke na CD-ovima, tipa jedan CD i na njemu narezano 25 knjiga iz Kvantne mehanike. Ja imam nekoliko takvih diskova. Sve to mora da se stampa ili ih ja vrlo tesko citam sa laptopa. Ponekad bude i u nekim drugim formatima, ali je vecinom u pdfu.

To za dnevne vijesti mi je i jasno. Ali ja citam samo jedne novine dnevno, oko pola sata i uvijek ih kupujem u papiru. Ostalo mi je visak. A za humanisticku i lijepu literaturu: kao prvo malo je citam, drugo kad je citam, to je jako rijetko na engleskom, obicno je na srpskom, trece i kada je citam preferiram da imam neku knjigu i listam stranice, cetvrto ne zelim da kupujem mnogo novih knjiga iz jedne te iste internet knjizare. Tako da je to potpuno neinteresantna opcija za mene.

Stos je u tome da meni nista ne treba, samo da citam pristojno prikazane tekstove u pdfu. Sve drugo je cist visak. Siguran sam da nas ima makar par desetina miliona na Zemlji kojima je potrebna upravo takva stvar. To je dakle trziste od par milijardi eura u ovom trenutku.

#40 kiju

kiju
  • Members
  • 1,387 posts

Posted 28 February 2010 - 21:13

Stos je u tome da meni nista ne treba, samo da citam pristojno prikazane tekstove u pdfu. Sve drugo je cist visak. Siguran sam da nas ima makar par desetina miliona na Zemlji kojima je potrebna upravo takva stvar. To je dakle trziste od par milijardi eura u ovom trenutku.


Bold - u potpunosti se slazhem s ovime (jer, jel'te, imam slichne potrebe, bash za tehnichku literaturu u pdf-u), no ne mislim dalje da to povlachi veliko trzhishte za prodaju stvari koja bi imala to za primarnu funkciju, jer za vecinu su trenutna reshenja s netbookovima ili laptopovima i vishe nego zadovoljavajuca (iako meni iz nekih razloga ne odgovara nijedna od te dve opcije). Kad se odbaci taj deo ljudi, ne ostaje toliko veliko trzhishte za zheljeni reader specijalizovan za pdf, i cenim da ga zbog toga upravo i nema.

#41 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 05 March 2010 - 09:55

Kada hoces da procitas neki tekst, recimo tehnicki ili neki drugi clanak, ti ga izguglas, uneses podatke svoje kartice, on ti skine sa racuna cijenu tog teksta i u roku od 10 minuta ti ga elektronski posalje. Tako ti danas kupujes vecinu knjiga i clanaka. To je XXI vijek. Onda ti zelis da procitas taj clanak i saljes ga na printer i povezujes nekom spajalicom ili spiralom. To je ocigledan ostatak XX vijeka u procesu koji potpuno pripada XXI.
Hocu da kazem da je vrijeme da na printerima prestanu da se stampaju dugacke knjige, tekstovi i slicno.

#42 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 07 March 2010 - 23:01

Kiklop,
Tebi jos jednom hvala, ovdje si dao mnogo korisnih savjeta. Ti si i ranije rekao da to nece dobro raditi sa pdfovima.
Za sada je najbolje rjesenje za moje potrebe onaj netbook sa rotirajucim ekranom.

Vecina tehnicke literature se skida sa interneta (besplatno ili platno) i vecina bude u pdf formatu. Takodje, imam mnogo tehnickih knjiga uglavnom u pdf formatu. Nekada su prodavali neke biblioteke na CD-ovima, tipa jedan CD i na njemu narezano 25 knjiga iz Kvantne mehanike. Ja imam nekoliko takvih diskova. Sve to mora da se stampa ili ih ja vrlo tesko citam sa laptopa. Ponekad bude i u nekim drugim formatima, ali je vecinom u pdfu.


Program koji sam pominjao par postova iznad takodje moze da konvertuje PDF knjige u ebook formate. Zasto ne probas tako? Dosta ljudi ga koristi upravo na taj nacin.

Posalji mi jedan PDF cisto da isprobamo kako ide ta konverzija.

#43 djurkash

djurkash
  • Members
  • 8 posts

Posted 19 March 2010 - 09:03

Evo, da se i ja uključim u diskusiju, koristim HTC HD2 kao ebook reader, sa inernim programom uključenim u sense ui, ali i programima kao FREDA.
Takođe, pošto HTC reader se najbolje snalazi sa epub formatom, koristio sam CALIBRE za konverziju pdf-ova u spub, ali sa malo uspeha. Odnosno, male pdf-ove je kako kad pretvarao, ali velike pdf fajlove, nema šanse. Tako da za pdf koristim ADobe Reader LE 2.5, koji nije baš savršen, ali može se koristiti...
Da li se neko bolje snalazi sa pretvaranjem pdf-a u epub, ili postoji bolji program od CALIBRE-a?

#44 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 19 March 2010 - 16:33

Evo, da se i ja uključim u diskusiju, koristim HTC HD2 kao ebook reader, sa inernim programom uključenim u sense ui, ali i programima kao FREDA.
Takođe, pošto HTC reader se najbolje snalazi sa epub formatom, koristio sam CALIBRE za konverziju pdf-ova u spub, ali sa malo uspeha. Odnosno, male pdf-ove je kako kad pretvarao, ali velike pdf fajlove, nema šanse. Tako da za pdf koristim ADobe Reader LE 2.5, koji nije baš savršen, ali može se koristiti...
Da li se neko bolje snalazi sa pretvaranjem pdf-a u epub, ili postoji bolji program od CALIBRE-a?


Varijanta koja dobro radi sa kompleksnijim pdf fajlovima je MobiPocket creator. Sa njime iskonvertujes pdf u mobi format a onda uz pomoc calibre ga prebacis u epub.

BTW autor programa calibre najavljuje uskoro unapredjenu podrsku za pdf u jednoj od narednih verzija.

#45 djurkash

djurkash
  • Members
  • 8 posts

Posted 24 March 2010 - 19:52

@kiklop
prijatelju, ubih se od nerviranja, instalirao sam creator, napravio od 99MB pdf fajla, 14MB prc fajl, i sa calibre-om uzeo da ga pretvaram u epub, i nema šansi, stalno javlja neku grešku.
UPdate-ovao sam i calibre na najnoviju verziju i isto, ne da mi čak ni pretvaranje u bilo koji drugi format.

Gde grešim!!!???