Jump to content


Photo
- - - - -

E-books


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
71 replies to this topic

#1 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 25 June 2008 - 14:33

Da li mi neko moze pojasniti neke stvari u vezi sa ovim e-books?
Koje e-books se mogu nabaviti kod nas? Koliko znam, Amazon kindle se prodaje samo u SAD, jer ta mreza za sada radi samo u SAD.
Da li ima e-knjiga u koje se mogu ubacivati svi pdf-fajlovi ili tako nesto? T.j. ako ja kupim (ili skinem) knjigu sa neta, da li je mogu ubaciti u e-book?
Koliko se u srednjem knjiga moze smjestiti u e-book? Da li je tako jeftinije kupovati knjige? Da li je moguce da ce knjige zestoko pojeftiniti, t.j. da ce se knjige moci skidati za jako malu cifru?

Ja prosto nikad nisam vidio e-book, pa su mi neke stvari nejasne. Ako su mi neka pitanja glupa, nemojte me kritikovati, nego mi objasnite.

#2 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 25 June 2008 - 15:50

Da li mi neko moze pojasniti neke stvari u vezi sa ovim e-books?
Koje e-books se mogu nabaviti kod nas? Koliko znam, Amazon kindle se prodaje samo u SAD, jer ta mreza za sada radi samo u SAD.
Da li ima e-knjiga u koje se mogu ubacivati svi pdf-fajlovi ili tako nesto? T.j. ako ja kupim (ili skinem) knjigu sa neta, da li je mogu ubaciti u e-book?
Koliko se u srednjem knjiga moze smjestiti u e-book? Da li je tako jeftinije kupovati knjige? Da li je moguce da ce knjige zestoko pojeftiniti, t.j. da ce se knjige moci skidati za jako malu cifru?

Ja prosto nikad nisam vidio e-book, pa su mi neke stvari nejasne. Ako su mi neka pitanja glupa, nemojte me kritikovati, nego mi objasnite.


Postoje programi kao

e-reader
Plucker
iSilo
TomeRaider


(svi su džabaka, mada nude upgrade na Pro verziju sa svakojakim džidžabudžama)

Pomoći njih mogu da se čitaju knjige na

-PDA
-PDA - telefonu
- mobilcima sa većim ekranom
- i, naravno, na PC-u i na laptopu.

Knjiga imaš na više mesta.

Projekt Gutenberg (klikni) ima desetine hiljada knjiga na veše jezika, koje su besplatne jer su u pitanju klasici na koje više niko nema kopirajt - Homer, Dante, Dikens, Dostojevski... Slobodno downlouduj u tekst formatu, kao html ili kao e-book za e-reader ili plucker.

Ja sam godinama prekraćivao vreme u gradskom saobraćaju čitajući klnjige sa ekrana malog Palm Tungstena, ako podesiš da ti font bude "Times New Roman", isto je kao stubac u novinama, čak je tekst i širi, lako potražiš reč u rečniku (ako ga imaš na PDA), copy-pastuješ citate koji ti se dopadnu i ostavljaš bookmarke u knjizi da nešto potražiš sledeći put. Načitao sam se svega i svačega.

Knjige su jako male po formatu, 100kB ili manje, na SD karticu ti stane nezamislivo velika biblioteka.


Ima i sajtova koji prodaju knjige, one sa kopirajtom, najnovija izdanja. Jeftinije su nego u knjižari i odmah ih downloaduješ.

Ipak, kod kuće više volim pravu knjigu koja se prelistava i miriše na štamparsku boju, stari papir ako je stara - i to je deo užitka, mrlje od kafe na knjizi iz biblioteke...

Edited by yossarian, 25 June 2008 - 17:31.


#3 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 25 June 2008 - 17:25

U međuvremenu, pogledao sam taj Amazon kindle, i izgleda mi malo preskup. Osim toga, niko u Evropi ne koristi taj wireless protokol. Neki Palm ili neki HTC mobilac za iste pare mogu isto to i još mnogo više.

Nego, čekam da vidim šta će biti sa savitljivim ekranima koje Philips najavljuje. LCD koji može da se savija i mota u rolnu. Evo fotki jednog od prototipa.

To mi izgleda bolje, kada je zamotan stane u džep, a kada ga odmotaš čitaš na komfornom, velikom ekranu.

Attached Files



#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 June 2008 - 18:05

Ima i sajtova koji prodaju knjige, one sa kopirajtom, najnovija izdanja. Jeftinije su nego u knjižari i odmah ih downloaduješ.

Ima i neki koji su jos jeftiniji. :ph34r:

#5 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 25 June 2008 - 19:27

Sve je to fino ali ja volim knjige koje mogu da se citaju sa olovkom. Vidim, vreme me gazi ...

#6 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 29 June 2008 - 01:22

Koje e-books se mogu nabaviti kod nas?


Mogu samo piratske verzije i ponesto sto se nadje na nekim sajtovima javno publikovano. Ne postoji nijedan oficijelni izdavac e-knjiga na srpskom koliko ja znam.

Koliko znam, Amazon kindle se prodaje samo u SAD, jer ta mreza za sada radi samo u SAD.


Tako je ali postojanje 3g mreze nije neophodno za koriscenje tog aparata. Mogu knjige direktno da se prebacuju na njega sa klasicnog racunara preko usb konekcije.

Da li ima e-knjiga u koje se mogu ubacivati svi pdf-fajlovi ili tako nesto? T.j. ako ja kupim (ili skinem) knjigu sa neta, da li je mogu ubaciti u e-book?


Pitanje nije bas najjasnije. Ako kupis papirnu knjigu kupio si papirnu knjigu, a ako kupis knjigu u elektronskom obliku onda imas je li e-knjigu.

Koliko se u srednjem knjiga moze smjestiti u e-book?


????

Da li je tako jeftinije kupovati knjige? Da li je moguce da ce knjige zestoko pojeftiniti, t.j. da ce se knjige moci skidati za jako malu cifru?


Jeste jeftinije je u velikoj vecini slucajeva. Vec je takva situacija. Pogledaj na primer www.fictionwise.com.

Ja prosto nikad nisam vidio e-book, pa su mi neke stvari nejasne.


Uprosceno e-knjiga je datoteka sa tekstom knjige. Datoteka moze imati i elemente formatiranja (tip slova, velicinu, paragrafe itd.) a ne mora, takodje moze biti zasticena ili ne.
Postoje razni formati u kojima se moze naci neka e-knjiga od najjednostavnijeg tekstualnog formata preko html-a, pdf-a pa sve do mobipocket, Sony bbeb, palm pdb, microsoft lit itd.

Za dodatne informacije pogledaj ovde http://en.wikipedia.org/wiki/E-book

#7 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 02 July 2008 - 10:57

Narode,
hvala na odgovorima. Vidim da kiklop nije dobro ni shvatio sta hocu, jer sam lose opisao.
Nesto mi je ostalo nejasno. Da objasnim sta hocu.

Ja imam prilicno mnogo knjiga, pa imam problem da ih smjestim.
U posljednje vrijeme imam sve vise knjiga i clanaka u elektronskoj formi, t.j. u kompjuteru. Neke od tih knjiga sam posteno platio, neke, da se ne lazemo, downloadovao besplatno.

Postoji problem, sto je meni tesko da citam te knjjige sa kompjutera, a, ako ih stampam, nemam gdje da ih smjestim.

Sta bih ja htio? Pa, neku stvar, kao knjigu, u koju mogu ubaciti sve te fajlove i onda to ponesem u krevet i citam. Dakle, pitam postoji li takva spravica u koju bih mogao da ubacim knjige u elektronskoj formi. Takojde, to bi mi koristilo i ubuduce, jer ako bih narucivao neku knjigu iz, recimo, SAD, trazio bih elektronsku verziju da mi ubace u taj moj device. Takva knjiga bi bila jeftinija, a i odmah bi mi stigla, umjesto da cekam po mjesec dana da se ukrca na brod i stigne na Balkan. to bi mi bilo dobro i ako idem negdje, pa ponesem jednu spravicu velicine knjige i u njoj 100 knjiga, umjesto da vucem 10 knjiga na put (i placam visak kilograma).

Eto, mislim da vam je jasno sta meni treba, iako sam traljavo objasnio. Ukratko, htio bih da imam biblioteku od 500 naslova, a da sve to bude u 4-5 knjiga normalne velicine.

#8 shadowplay

shadowplay
  • Members
  • 353 posts

Posted 02 July 2008 - 11:08

Narode,
hvala na odgovorima. Vidim da kiklop nije dobro ni shvatio sta hocu, jer sam lose opisao.
Nesto mi je ostalo nejasno. Da objasnim sta hocu.

Ja imam prilicno mnogo knjiga, pa imam problem da ih smjestim.
U posljednje vrijeme imam sve vise knjiga i clanaka u elektronskoj formi, t.j. u kompjuteru. Neke od tih knjiga sam posteno platio, neke, da se ne lazemo, downloadovao besplatno.

Postoji problem, sto je meni tesko da citam te knjjige sa kompjutera, a, ako ih stampam, nemam gdje da ih smjestim.

Sta bih ja htio? Pa, neku stvar, kao knjigu, u koju mogu ubaciti sve te fajlove i onda to ponesem u krevet i citam. Dakle, pitam postoji li takva spravica u koju bih mogao da ubacim knjige u elektronskoj formi. Takojde, to bi mi koristilo i ubuduce, jer ako bih narucivao neku knjigu iz, recimo, SAD, trazio bih elektronsku verziju da mi ubace u taj moj device. Takva knjiga bi bila jeftinija, a i odmah bi mi stigla, umjesto da cekam po mjesec dana da se ukrca na brod i stigne na Balkan. to bi mi bilo dobro i ako idem negdje, pa ponesem jednu spravicu velicine knjige i u njoj 100 knjiga, umjesto da vucem 10 knjiga na put (i placam visak kilograma).

Eto, mislim da vam je jasno sta meni treba, iako sam traljavo objasnio. Ukratko, htio bih da imam biblioteku od 500 naslova, a da sve to bude u 4-5 knjiga normalne velicine.



NIsam cula da tako nesto postoji sem onoga sto je vec gore pomenuto: PDA, mobilni telefon sa malo vecim ekranom ili laptop.

#9 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 02 July 2008 - 11:28

verovatno želiš ovo

edit: tj. nešto takvo...

Edited by namcor, 02 July 2008 - 11:45.


#10 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 02 July 2008 - 12:51

verovatno želiš ovo

edit: tj. nešto takvo...



Dobro izgleda!

Obična verzija (a ne JP special edition) košta 279 dolara. U EU je verovatno 300 evra, uvek sve bude skuplje nego u SAD.

Ako je ekran prijatan za čitanje (a 800x600 verovatno jeste) i još rokneš SD kartu od 2GB u spravicu, eto ti 5000-10,000 knjiga u džepu, jer se veličina e-booksa svodi na par stotina kilobajta.

Nego, pre dve nedelje sam kod nekog lika u vozu video ovo čudance:

ASUS Eee PC

Cena je slična tom sonijevom readeru, ali je ovo ipak kompletan PC, samo malecki (22x16cm). I sa ekrana rezolucije 800x480 sigurno lepo i komforno može da se čita. Spravica šljaka na linux mada spremaju i verziju sa XP (koja će biti skuplja zbog danka M$-u).


Za čitanje u krevetu je SONY jev reader od 250g ipak prijatniji od ASUS PC-a koji je težak skoro 1 kg, ali je redaer samo za knjige, a na ASUS-u možeš i da surfuješ, gledaš filmove, forumašiš. Zavisi šta hoćeš za tih 300 evra.

Edited by yossarian, 02 July 2008 - 12:51.


#11 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 02 July 2008 - 14:15

To bi moglo biti to.
Mora da ce to biti jako rasireno u buducnosti. Znam da u skoro svim bibliotekama (privatnim i javnim) postoji ozbiljan problem skladistenja i sortiranja. Klasicna knjiga ima svoje prednosti, ali ovi readeri rjesavaju toliko problema. Mislim, nije mi jasno kako to vec nije jako rasireno.

#12 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 02 July 2008 - 16:25

Sta bih ja htio? Pa, neku stvar, kao knjigu, u koju mogu ubaciti sve te fajlove i onda to ponesem u krevet i citam. Dakle, pitam postoji li takva spravica u koju bih mogao da ubacim knjige u elektronskoj formi. Takojde, to bi mi koristilo i ubuduce, jer ako bih narucivao neku knjigu iz, recimo, SAD, trazio bih elektronsku verziju da mi ubace u taj moj device. Takva knjiga bi bila jeftinija, a i odmah bi mi stigla, umjesto da cekam po mjesec dana da se ukrca na brod i stigne na Balkan. to bi mi bilo dobro i ako idem negdje, pa ponesem jednu spravicu velicine knjige i u njoj 100 knjiga, umjesto da vucem 10 knjiga na put (i placam visak kilograma).


OK jasno je. Ti ba da sve tekstove koji bi da citas prebacis na neki e-book reader. Say no more. Pravo resenje za tvoj problem je nabavka adekvatno e-book readera. Evo i opcija:
1. Amazon Kindle - Odlican uredjaj samo pomalo skup. Pozitivna strana je da podrzava mobipocket format i samim time mogu da se veom jednostavno kreiraju e-knjige koristeci mobipocket creator koji je besplatan.
2. Sony reader - Takodje odlican, jeftiniji nego kindle ali podrzava neki bbeb format. Posto ovu spravu posedujem mogu da kazem da stvarno dobro radi i da besprekorno podrzava nasu latinicu pod uslovom da je tekst u unicode formatu. Za kreiranje knjiga u bbeb formatu (koji je preporucen) treba koristiti Calibre. Falinka mu je sto ako se slusa muzika tokom citanja baterija se relativno brzo potrosi... (http://sony.com/reader)
3. Irex iliad - fin uredjaj takodje sa e-ink ekranom koji ima samo jednu bitnu manu - cena. (http://www.irextechnologies.com/)

Ima ih jos ali ovo su najbitniji predstavnici. Ako neces sve ovo onda kupi neki Palm. Mobipocket ima i za njih.

#13 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 03 July 2008 - 12:28

kiklop,
Eto shvatio si me, hvala.
Meni treba samo da citam, a knjige su mi uglavnom na engleskom i ruskom. Tako da me nasa latinica ne interesuje, ali me interesuje ruska cirilica. Takodje, ne interesuje me muzika, dopunske opcije, bilo sta. Samo reader.
I jos jedno: koliko sam shvatio, ja u to mogu ucitati sve knjige i clanke koje imam uglavnom u pdf formatu, bez obzira da li sam ih kupio ili prosto skinuo sa neta?

#14 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 04 July 2008 - 03:50

kiklop,
Eto shvatio si me, hvala.
Meni treba samo da citam, a knjige su mi uglavnom na engleskom i ruskom. Tako da me nasa latinica ne interesuje, ali me interesuje ruska cirilica. Takodje, ne interesuje me muzika, dopunske opcije, bilo sta. Samo reader.
I jos jedno: koliko sam shvatio, ja u to mogu ucitati sve knjige i clanke koje imam uglavnom u pdf formatu, bez obzira da li sam ih kupio ili prosto skinuo sa neta?


Da ponovim, cirilicu ne podrzava ni amazon kindle ni sony reader (barem ne standardno). Za iliad nemam informacije.

PDF format se ne preporucuje za e-knjige. Posebno je neadekvatan za uredjaje sa e-ink ekranom. Uvek je najbolje konvertovati u preporuceni format za uredjaj.

Ako ti je bitna cirilica onda imas ova dva modela:
Ectaco JetBook reader

iBook V3

#15 MaRkOMaN

MaRkOMaN
  • Members
  • 2,021 posts

Posted 16 July 2008 - 22:51

jas'izvinjavam sto ulecem, al kako covek da ostane po strani kad ugleda ovakav zen:

E-books, Da li je to buducnost?


pa sad, na stranu imenjak koji iste nista komlikovanije od laptopa tj. jednostavnije od mini uredjaja koji je u stanju da zabiljezi & reprodukuje PDF ili sl. fajl, ocu da turim jednu rec/link-gigapedia

ja otkino kad mi morgana rece;
odma sam naso sta me zanimalo i bacio se u stampu