Jump to content


Photo

Да ли је ово жељена трудноћа?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#1 ognjen

ognjen
  • Members
  • 45 posts

Posted 25 June 2008 - 00:11

Исчитавао сам стару тему о абортусу која је била давно постављена. Ја имам свој став о томе и не бих желео да га било коме намећем, али сам размишљао који су то аргументи које бих навео као потврду свог става. Направио сам мали клип:

http://www.youtube.c...feature=related

Шта мислите о овом аргуметну?

Кроз наслов теме (да ли је ово жељена трудноћа) сам желео да укажем на стање које данас влада у нашој држави по питању трудноће. Многе жене које познајем биле су врло повређене овим питањем лекара. Али будући да су се налазиле на његовом "столу" нису му ништа пребациле због таквог питања.

Видите овако:
Да ли бисте се ви увредили да вас на излазу из супермаркета заустави обезбеђење и упита вас: Овог пута нисте ништа украли?

Постоје људи који мисле да је абортус ситна лекарска интервенција и у складу са тим се понашају али постоје и људи који мисле да је абортус убиство. Зар овакво питање није увреда за неког чији систем вредности абортус третира много строжије него крађу у супермаркету?

#2 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 25 June 2008 - 00:16

Pojma nemam. U samoposlugu idem svaki dan, a trudan nisam bio nikada. A ti? :ph34r:

#3 Leonina

Leonina
  • Members
  • 4,471 posts

Posted 25 June 2008 - 03:55

Постоје људи који мисле да је абортус ситна лекарска интервенција и у складу са тим се понашају али постоје и људи који мисле да је абортус убиство. Зар овакво питање није увреда за неког чији систем вредности абортус третира много строжије него крађу у супермаркету?


Ne, nije uvreda. Lekari to uglavnom pitaju, ako sam dobro shvatila, da bi znali kako da tretiraju pacijentkinju dalje (u smislu daljeg postupka lečenja, održavanja trudnoće ili ne, bla bla..)
Ti koji se zgražavaju na abortuse u stilu pu, pu, kakano, gorećeš u paklu i tako to su posebna priča. Osim toga da mi se njihov sistem vrednosti ne dopada ni malo, ali ok, imaju na njega pravo, ovo pitanje veze sa religijom i uverenjima nema.
Tiče se isključivo daljeg tretmana. A po dotični tretman su i došle.

I loša ti analogija. Krađa u supermarketu je nelegalna i zakonski kažnjiva. Abortus nije. Abortus takođe uključuje i emotivnu komponentu koje u krađi nema ili ako je i ima minorna je.

A što se tiče nekakve moralne osude pitanje je ko sudi. Meni je lično krađa daleko nemoralnija od abortusa.

#4 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 25 June 2008 - 08:53

Кроз наслов теме (да ли је ово жељена трудноћа) сам желео да укажем на стање које данас влада у нашој држави по питању трудноће. Многе жене које познајем биле су врло повређене овим питањем лекара. Али будући да су се налазиле на његовом "столу" нису му ништа пребациле због таквог питања.

Видите овако:
Да ли бисте се ви увредили да вас на излазу из супермаркета заустави обезбеђење и упита вас: Овог пута нисте ништа украли?

Постоје људи који мисле да је абортус ситна лекарска интервенција и у складу са тим се понашају али постоје и људи који мисле да је абортус убиство. Зар овакво питање није увреда за неког чији систем вредности абортус третира много строжије него крађу у супермаркету?


Kazes da je prvo pitanje lekara "da li je ovo zeljena trudnoca?". A onda to dovodis u direktnu vezu sa abortusom. Nije ti palo na pamet da nekome moze da se desi nezeljena trudnoca a da uopste ne zeli da abortira? I takvoj osobi je svakako potrebna strucna pomoc. Upitaj te "mnoge zene" koje poznajes sta misle o tome (vidim, dotle nisu stigle).

Kad vec pominjes sistem vrednosti ... isti je za preispitati ukoliko se pitanje "da li je ovo zeljena trudnoca?" odmah dovodi u vezu sa abortusom a abortus sa kradjom a ... ah!

#5 kayser

kayser
  • Members
  • 1,316 posts

Posted 25 June 2008 - 09:39

Nije uvredljivo pitanje jer broj nezeljenih trudnoca daleko nadmasuje broj ovih drugih.
Verovatno je mnogo veci i od broja abortusa . Srecom ili ne ...

#6 ognjen

ognjen
  • Members
  • 45 posts

Posted 25 June 2008 - 22:55

Pojma nemam. U samoposlugu idem svaki dan, a trudan nisam bio nikada. A ti?


Наравно да нисам био трудан али ни многи активисти разних НВО које се боре за права мањина нису припадници тих мањина.
Наравно да нисам био трудан али ни Бриџит Бардо никад није била антилопа па се бринула о овим животињама.
Наравно да нисам био трудан али ни чланови друштва за заштиту паса луталица нису пси луталице.
Да ли ти сметају поменути активисти и то шта они раде (борци за права мањина итд)?
Уколико ти они не сметају и сматраш да имају сва права да се тиме баве онда могу само да закључим да сам ја за тебе грађанин другог реда.
Та твоја реторика (своди се на: шта се ти мешаш) је директно уперена против моје демократске слободе да изнесем јавно своје мишљење.

Ne, nije uvreda. Lekari to uglavnom pitaju, ako sam dobro shvatila, da bi znali kako da tretiraju pacijentkinju dalje (u smislu daljeg postupka lečenja, održavanja trudnoće ili ne, bla bla..)

Немају они потребе уопште то да питају због даљег третмана. Лекари који то питају (на срећу не сви) желе да уколико могу пошаљу пацијента у неку приватну клинику тј. да набаце "тезгу" ономе са ким имају дил.

Ti koji se zgražavaju na abortuse u stilu pu, pu, kakano, gorećeš u paklu i tako to su posebna priča. Osim toga da mi se njihov sistem vrednosti ne dopada ni malo, ali ok, imaju na njega pravo, ovo pitanje veze sa religijom i uverenjima nema.

Не разумем шта то значи "згражавати се на абортусе". Маљда свако има право на своје мишљење без да буде омаловажен због њега. Мислим да би то твоје етикетирање "они који се згражавају на абортусе су посебна прича" могло да се подведе под неки вид говора мржње. А питање са религијом нема никакве везе. Ја религију нисам нигде поменуо.

Tiče se isključivo daljeg tretmana. A po dotični tretman su i došle.

Као што већ рекох не тиче се даљег третмана а поводом овог другог: Не нису оне код лекара дошле да им он учини него је он ту зато што и оне као и сви грађани ове државе плаћају здравствено осигурање од којег он (или она) прима плату.

I loša ti analogija. Krađa u supermarketu je nelegalna i zakonski kažnjiva. Abortus nije. Abortus takođe uključuje i emotivnu komponentu koje u krađi nema ili ako je i ima minorna je.
A što se tiče nekakve moralne osude pitanje je ko sudi. Meni je lično krađa daleko nemoralnija od abortusa.

Мислим да аналогија уопште није погрешна. Ја говорим о систему вредности грађана који у потпуности поштују закон и права свих других грађана ове државе. Поштују закон али имају право да се са њим не слажу. Закон је изменљива категорија. Да није тако неки од нас и данас би били робови. И овде се не говори о моралној осуди. Ради се о увреди. Ако неко мене испсује на улици јесам ли ја онда крив за моралну осуду уколико се увредим? Значи говорим о конкретној групи која се осећа угроженом и у таквом случају не бисмо требали да меримо по себи (кажеш да је теби крађа далеко неморалнија).

И оно шта је можда најбитније, у питању "абортус или не" се не ради о моралној супериорности једне или друге стране већ о томе шта је исправно. Значи ја када возим ауто гледам да другог не угрозим у саобраћају не зато што сам морално исправан већ да не бих неког повредио.

Kazes da je prvo pitanje lekara "da li je ovo zeljena trudnoca?". A onda to dovodis u direktnu vezu sa abortusom. Nije ti palo na pamet da nekome moze da se desi nezeljena trudnoca a da uopste ne zeli da abortira? I takvoj osobi je svakako potrebna strucna pomoc. Upitaj te "mnoge zene" koje poznajes sta misle o tome (vidim, dotle nisu stigle).
Kad vec pominjes sistem vrednosti ... isti je za preispitati ukoliko se pitanje "da li je ovo zeljena trudnoca?" odmah dovodi u vezu sa abortusom a abortus sa kradjom a ... ah!

Па кажи ми ти онда зашто се поставља то питање? На који начин се разликује третман трудница чија је трудноћа жељена и оних које нису желеле да остану трудне а не желе да абортирају?

Nije uvredljivo pitanje jer broj nezeljenih trudnoca daleko nadmasuje broj ovih drugih.
Verovatno je mnogo veci i od broja abortusa . Srecom ili ne ...

Лекар није ту где је да би вршио анкету колико је трудноћа жељено или не. Понављам, нема никакве потребе да то пита, не питају сви.

Хвала свима на коментарима. Надам се да неког нисам повредио својим одговором. Молио бих вас да ако можете прокоментаришете и клип који сам поставио. Хвала.



#7 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 27 June 2008 - 14:04

Наравно да нисам био трудан али ни многи активисти разних НВО које се боре за права мањина нису припадници тих мањина.
Наравно да нисам био трудан али ни Бриџит Бардо никад није била антилопа па се бринула о овим животињама.
Наравно да нисам био трудан али ни чланови друштва за заштиту паса луталица нису пси луталице.
Да ли ти сметају поменути активисти и то шта они раде (борци за права мањина итд)?
Уколико ти они не сметају и сматраш да имају сва права да се тиме баве онда могу само да закључим да сам ја за тебе грађанин другог реда.
Та твоја реторика (своди се на: шта се ти мешаш) је директно уперена против моје демократске слободе да изнесем јавно своје мишљење.


Ta moja retorika se svodi na to da nemam pojma kako bi se osećao kad bi me neko tako nešto pitao trudnog, jer mi se to još nikada nije desilo. A ta tvoja retorika se svodi na to da samo tražiš s kim bi se svađao, pa svejedno oko čega - naći ćeš mu već ti zamerku. :ph34r:

#8 ognjen

ognjen
  • Members
  • 45 posts

Posted 28 June 2008 - 16:45

Ta moja retorika se svodi na to da nemam pojma kako bi se osećao kad bi me neko tako nešto pitao trudnog, jer mi se to još nikada nije desilo. A ta tvoja retorika se svodi na to da samo tražiš s kim bi se svađao, pa svejedno oko čega - naći ćeš mu već ti zamerku. :ph34r:


Ја погледах твоје постове тј. само прву страну. Пишеш ли ти нешто друго на овом форуму сем што се свађаш са ким стигнеш? И немој да ми спамујеш тему.

Тек сад сам видео да се могу качити клипови директно на форум.

Youtube Video ->http://www.youtube.c...></param><embed src="http://www.youtube.c...KopKnc0w&hl=en" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="344"></embed></object>">Original Video


#9 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 28 June 2008 - 20:43

Ја погледах твоје постове тј. само прву страну. Пишеш ли ти нешто друго на овом форуму сем што се свађаш са ким стигнеш? И немој да ми спамујеш тему.


Kao što vidiš - pišem ovde i ne svađam se s tobom. Možda i naučim nešto novo i korisno - za slučaj da zatrudnim pa me nevaljali lekar upita da li svaki dan kradem u samoposluzi i zašto ne kradem i prezervative. :ph34r:

#10 ognjen

ognjen
  • Members
  • 45 posts

Posted 28 June 2008 - 22:55

Kao što vidiš - pišem ovde i ne svađam se s tobom. Možda i naučim nešto novo i korisno - za slučaj da zatrudnim pa me nevaljali lekar upita da li svaki dan kradem u samoposluzi i zašto ne kradem i prezervative. :ph34r:


Ти си се баш поистоветио са аватаром. Учити, учити и само учити. Или је то рекао неко други? Свеједно, имаш ли коментар на поруку клипа? Ајде да и ја нешто ново и корисно научим.

#11 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 29 June 2008 - 01:00

Ти си се баш поистоветио са аватаром. Учити, учити и само учити. Или је то рекао неко други? Свеједно, имаш ли коментар на поруку клипа? Ајде да и ја нешто ново и корисно научим.


Jeste, da, poistovetio sam se. Zato sam pustio i bradicu i trudnoća teško da bi se slagala s njom. :ph34r: Na poruku klipa nemam poruke, jer me mrzi da ga pogledam. Već naslovom me asocira na neke crkvene kampanje na koje sam alergičan i koje me ljute više nego što bi naljutilo pitanje da li kradem u samoposluzi.

#12 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 29 June 2008 - 06:30

Klip je lep, ne agituje vec apeluje, diskretno. Jedna sam od onih koja je zelela vishe dece ali su okolnosti bile takve da nisam ispunila sebi zelju. I kajem se. I potpuno sam ambivalentna na ovu temu: do poslednjeg argumenta cu braniti pravo zene da sama odlucuje koliko ce dece imati i prava na abortus do 6 nedelje trudnoce. ALi, nakon gledanja dokumentarnog filma u kojem se na ultrazvucnom aparatu pratio tok abortusa i nakon gledanja fetusa i njegove agonije - abortus je, definitivno - ubistvo. A opet, pobesnim kad cujem crkvene ljude kako apeluju da zene ne abortiraju nego da radjaju jer taj apel upucuju na pogresnu adresu, treba da ga upute drzavi i da zahtevaju da ista omoguci zeni da radja i podize rodjenu decu. Sta imamo u S.? Ni PDV na bebi opremu nisu skinuli, na intervjuima za posao dozvoljeno je pitanje da li zena planira trudnocu i porodiccu, da ne sihrim pricu - drzava nista ne cini da zastiti zenu i njenu funkciju radjanaja. A sva povika je na - zenu. Cak su "crkveni oci" tamo neke '96 izracunali da je svaka srpkinja koja je abortirala kriva za cca 16000 nerodjenih srba, jedna bruka od "analize" iz koje proizilazi zakljucak da su srpkinje krive za tragedije koje se desavaju narodu. Pa sta bi i crkva i drzava? Da bebe povijamo u listove kupusa?Da radjamo armiju proletera samo da bi oni imali armiju glasaca?

#13 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 29 June 2008 - 08:45

Klip je lep, ne agituje vec apeluje, diskretno. Jedna sam od onih koja je zelela vishe dece ali su okolnosti bile takve da nisam ispunila sebi zelju. I kajem se. I potpuno sam ambivalentna na ovu temu: do poslednjeg argumenta cu braniti pravo zene da sama odlucuje koliko ce dece imati i prava na abortus do 6 nedelje trudnoce. ALi, nakon gledanja dokumentarnog filma u kojem se na ultrazvucnom aparatu pratio tok abortusa i nakon gledanja fetusa i njegove agonije - abortus je, definitivno - ubistvo. A opet, pobesnim kad cujem crkvene ljude kako apeluju da zene ne abortiraju nego da radjaju jer taj apel upucuju na pogresnu adresu, treba da ga upute drzavi i da zahtevaju da ista omoguci zeni da radja i podize rodjenu decu. Sta imamo u S.? Ni PDV na bebi opremu nisu skinuli, na intervjuima za posao dozvoljeno je pitanje da li zena planira trudnocu i porodiccu, da ne sihrim pricu - drzava nista ne cini da zastiti zenu i njenu funkciju radjanaja. A sva povika je na - zenu. Cak su "crkveni oci" tamo neke '96 izracunali da je svaka srpkinja koja je abortirala kriva za cca 16000 nerodjenih srba, jedna bruka od "analize" iz koje proizilazi zakljucak da su srpkinje krive za tragedije koje se desavaju narodu. Pa sta bi i crkva i drzava? Da bebe povijamo u listove kupusa?Da radjamo armiju proletera samo da bi oni imali armiju glasaca?


Eto zašto o abortusu i o pravu na abortus uopšte neću da razgovaram, a sve koji bi da ga ukinu smatram fašistima. Sa fašistima se ne razgovara, nego bije. Uverila si me da s pravom neću da pogledam ni taj klip, kao ni jedan drugi koji tom problemu pristupa van vremena i prostora. Ljudska vrsta je dotle ovladala prirodom i dotle degradirala samu sebe da je jedina koja svesno i planski razara temelje svog opstanka i svoju reprodukciju. Zato što je potčinjena razvoju proizvodnje profita, a ne same sebe.

#14 ognjen

ognjen
  • Members
  • 45 posts

Posted 03 July 2008 - 15:00

Организације "За живот" (Про лајф) постоје широм света и нема потребе да се везују за ову или ону верску заједницу јер оне то и не стављају у први план... Али нема везе, ајде, и на томе мало да се задржимо. Покушавам да разумем зашто би неко био "алергичан на црквене кампање"... Вероватно испред себе има слику неког лицемера у мантији који ко зна шта све не ради а успут, из хобија, соли другима памет како не требају грешити јер ће онда да иду у пакао и да горе у казану. Или испред себе има слику неког наивног, заведеног, интелектуално ограниченог верског фанатика који из страха да не заврши у паклу и да не гори у казану љуби руку и лети на сваки миг оног првог описаног. Да, уколико би неко Цркву посматрао кроз ту призму могао би заиста да постане "алергичан на црквене кампање". Међутим да би неко данас испред себе имао ту и саму ту призму он пре свега мора да буде чврсто решен да не жели ни по који цену да ту своју призму мења без обзира да ли је права или не. Зашто би неко то решио? Зашто неко никако не би желео да Црква нису само лицемери и фанатици? Зашто неко не би могао да поднесе да Црква нису само лицемери и фанатици? Е то не знам али има таквих посебно у нашем посткомунистичком друштву. Људи којима одговара да су попови лопови а верници будале - баш онако како су комунисти желели да представе Цркву.
Ето нисам желео да мешам ни Религију ни Цркву у ову тему али изгледа да се код противника оних који дижу глас против абортуса изградио одбрамбени механизам који функционише на следећи начин: Онај ко је против абортуса је или лицемер или верски фанатик и зато треба пре свега идентификовати групу којој припада а затим кроз оцрњивање те групе срозати и све његове аргументе. И само још једна ствар о Цркви и абортусу (за оне које интересује наравно):
http://www.pravoslav...-je-muski-greh/
овакав центар постоји и у Америци, а Римокатолици имају још много организованију кампању.


Е сад овако

Eto zašto o abortusu i o pravu na abortus uopšte neću da razgovaram, a sve koji bi da ga ukinu smatram fašistima. Sa fašistima se ne razgovara, nego bije. Uverila si me da s pravom neću da pogledam ni taj klip, kao ni jedan drugi koji tom problemu pristupa van vremena i prostora.

А како ћеш да знаш да ли уопште неки клип приступа проблему ван простора и времена уколико га не погледаш?

Ljudska vrsta je dotle ovladala prirodom i dotle degradirala samu sebe da je jedina koja svesno i planski razara temelje svog opstanka i svoju reprodukciju. Zato što je potčinjena razvoju proizvodnje profita, a ne same sebe.

Врло лепо речено. Само кад би се још сложили на који начин то људска врста може да развије саму себе.


Sta imamo u S.? Ni PDV na bebi opremu nisu skinuli, na intervjuima za posao dozvoljeno je pitanje da li zena planira trudnocu i porodiccu, da ne sihrim pricu - drzava nista ne cini da zastiti zenu i njenu funkciju radjanaja. A sva povika je na - zenu. Cak su "crkveni oci" tamo neke '96 izracunali da je svaka srpkinja koja je abortirala kriva za cca 16000 nerodjenih srba, jedna bruka od "analize" iz koje proizilazi zakljucak da su srpkinje krive za tragedije koje se desavaju narodu. Pa sta bi i crkva i drzava? Da bebe povijamo u listove kupusa?Da radjamo armiju proletera samo da bi oni imali armiju glasaca?

Држава као да се труди да Српкиње што мање рађају. То знам из искуства одлично. Моја жена је на породиљском добила отказ јер је била примљена на неодређено (није јој истекао уговор - био је на неодређено). И ја сам имао те аргументе у виду када сам изграђивао свој став али мислим да је тај аргумент (како ћемо, немамо итд) потпуно побијен аргументом из клипа. Једно је теорија, друго је пракса.
Што се тиче "повике на жене"... Сама формулација "повика на жене" илуструје групи која себе сматрајући морално супериорном тражи жртву за ломачу. Шта знам, можда сте се ви и срели са неком будалом која мисли да ће својим "ауторитетом" да промени свет али не треба сада на основу тога генерализовати. Из оног линка горе можете видети да Црква не види ништа мањим и промашај оца који одговорност пребацује на мајку.

Ето ја нисам желео да мешам Цркву и Религију у ову тему а и даље то не желим, само сам одговорио на ваше констатације.

И поново ми није јасно, зашто бих ја био фашиста уколико изнесем своје мишљење и ништа више? :ph34r:

#15 SheWolf

SheWolf
  • Members
  • 107 posts

Posted 03 July 2008 - 22:18

Исчитавао сам стару тему о абортусу која је била давно постављена. Ја имам свој став о томе и не бих желео да га било коме намећем, али сам размишљао који су то аргументи које бих навео као потврду свог става. Направио сам мали клип:

http://www.youtube.c...feature=related

Шта мислите о овом аргуметну?

Кроз наслов теме (да ли је ово жељена трудноћа) сам желео да укажем на стање које данас влада у нашој држави по питању трудноће. Многе жене које познајем биле су врло повређене овим питањем лекара. Али будући да су се налазиле на његовом "столу" нису му ништа пребациле због таквог питања.

Видите овако:
Да ли бисте се ви увредили да вас на излазу из супермаркета заустави обезбеђење и упита вас: Овог пута нисте ништа украли?

Постоје људи који мисле да је абортус ситна лекарска интервенција и у складу са тим се понашају али постоје и људи који мисле да је абортус убиство. Зар овакво питање није увреда за неког чији систем вредности абортус третира много строжије него крађу у супермаркету?



Naravno da ce to da pita. Lekaru je posao da pita i da ti izlozi sve opcije. Moze nekome da se svidja ili ne svidja abortus ali je on legalan u ovoj zemlji i lekar je duzan da i to iznese kao opciju.
Mene licno to pitanje ne bi uvredilo, kao ni sto me ne vredja kada me na primer pita koju kontracepciju koristim i da li je koristim.
A da budem iskrena zene koje su povredjene tim pitanjem su kreteni. Nije lekar komsinica koja ce te osudjivati ili ne. To je jedna strucna osaoba koja nema nikakve emocije prema svom pacijentu.
A stvarno, kako se to zeljena ili nezeljena trudnoca moze izjdenaciti s kaznom u prodavnici?
I konacno odgovor na tvpje pitanje, ne to nije uvreda. I uostalom kako lekar moze da zna neciji sistem vrednosti? I nikada mi nece biti jasno zasto se konzervativni ljudi stalno nesto vredjaju.