Jump to content

Photo
- - - - -

Ucenje slovenackog i nemackog

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 delija_sever031

delija_sever031
  • Members
  • 182 posts

Posted 24 June 2008 - 23:11

Za ovaj prvi mi je problem naci sredstva za samostalno ucenje,odgovaralo bi mi i nesto tipa slovenacko-engleski a koliko vidim u Srbiji je tesko naci bilo kakav kurs sa knjigom i CD-ovima za ucenje,da li neko zna za takvo nesto.Gedao sam i u Mariboru i interesantno da ni tamo nisam nasao,navodno ima u Ljubljani samo....bilo kakva pomoc je dobrodosla.
Za nemacki ide ok,imam ovu staru assimil knjigu za ucenje,skinuo sam sve sto ima na DW sajtu i trudim se gledati nemacku tv,ako neko zna jos nesto interesantno za kupiti i downloadovati sto bi koristilo ucenju takodje je dobrodoslo interesuje me da pokusam sto vise napredovati uceci sam a neke kurseve ostaviti za malo kasnije

#2 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 24 June 2008 - 23:30

Katjuša Zakrajšek, Govorimo slovenački, Naučna knjiga, Beograd, 1989.

E sad, kako je naći, ne znam. Možda je imaju u Narodnoj biblioteci.

#3 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 25 June 2008 - 00:18

Pošto navijaš za pravi klub, evo i prave preporuke. :ph34r:

Leksikom nudi kurseve slovenačkog jezika i literaturu (npr. rečnik SLO-SRP & SRP-SLO + gramatiku slovenačkog jezika).

Kursevi: http://www.lexicom.c...t-slovencki.htm
Literatura: http://www.lexicom.c...AT/knjizara.htm

Za nemački jezik izbor je daleko veći, pa prepuštam ostalim forumašima koji su samostalno učili nemački da iznesu svoja iskustva.

#4 NeedMoney

NeedMoney
  • Members
  • 4 posts

Posted 30 June 2008 - 08:17

Rosetta stone definitivno! Pocela sam nemacki da ucim i bsa mi je interesantno, drugacije!

#5 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 10 July 2008 - 11:08

Da, ali za slovenački nema kursa za Rosettu. :ph34r:

#6 delija_sever031

delija_sever031
  • Members
  • 182 posts

Posted 09 January 2009 - 19:10

Dobio knjigu i cd od drustva slovenaca,presao,naucio prvu fazu a sad me interesuje gde naci nesto za naprednije,bilo kakav audio ili neka nova knjiga:)

#7 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 10 January 2009 - 08:46

Katjuša Zakrajšek, Govorimo slovenački, Naučna knjiga, Beograd, 1989.

E sad, kako je naći, ne znam. Možda je imaju u Narodnoj biblioteci.

Imam ja.

#8 schneetzla

schneetzla
  • Members
  • 239 posts

Posted 10 January 2009 - 18:47

za koliko dugo se moze nauciti slovenacki?

razmisljao sam da naucim jos neki slovenski jezik intelektualne vezbe radi, pa su mi slovenacki i makedonski prvi pali na pamet. a slovenacki mi je malo lepsi.

#9 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 January 2009 - 18:53

Da vas pitam nesto. Mozda neko zna kada je vec, izmedju ostalog, u pitanju i nemacki.

Secam se pocetkom 80-tih (bila sam tek malo vece dete) da su me na Kolarcu primili na jedan kurs nemackog (to je bilo za odrasle u to doba). Ja i dan danas tvrdim je bracni par koji je predavao (njihovog imena bih volela da se setim!) imao metodu od koje sam procvrkutala svapski za sest meseci (kunem se, bez preterivanja!). Mislim da su njih dvoje i udzbenike za Kolarac pisali. Da li neko zna kako se ovi profesori zovu? I kako stoje stvari na Kolarcu danas?

Sorry, ako je neki zesci troll.

#10 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 10 January 2009 - 20:45

Da nisu u pitanju Zoran i Vojislava Kukić?

#11 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 January 2009 - 20:54

Da nisu u pitanju Zoran i Vojislava Kukić?

JESTE! JESTE! JESTE! Hvala ti!

A on nam je svirao harmoniku i pevao "Hab´ mein Wagen voll geladen, voll mit schönen Mädchen ..." Zapatilo se za sva vremena! Vise nego "Grün, grün sind alle meine Kleider ..." (sto je jedan drugi muzicirao) :ph34r:

Edited by cyberwor/L/d, 10 January 2009 - 20:56.

#12 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 11 January 2009 - 07:26

za koliko dugo se moze nauciti slovenacki?

razmisljao sam da naucim jos neki slovenski jezik intelektualne vezbe radi, pa su mi slovenacki i makedonski prvi pali na pamet. a slovenacki mi je malo lepsi.

A jel' si probao da odesh do biblioteke i uzmesh neku knjigu na slovenackom pa se bacish na citanje. Nije tako strashno kao sto izgleda. Ako nema raspitaj se u Planinarskom savezu Beograda/Srbije etc - oni su nekad imali biblioteku pri Alpinistickom odseku u kojoj je pola knjiga bilo na slovenackom. Mozda ih nisu bacili.

#13 AreOut

AreOut
  • Banned
  • 584 posts

Posted 12 January 2009 - 10:31

"Hab´ mein Wagen voll geladen, voll mit schönen Mädchen ..."

Valjda mit jungen :ph34r:

#14 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 14 January 2009 - 03:36

Dobio knjigu i cd od drustva slovenaca,presao,naucio prvu fazu a sad me interesuje gde naci nesto za naprednije,bilo kakav audio ili neka nova knjiga:)

Тешко је доћи до књига. Модерне уџбенике издаје Центар за словеначки као други језик из Љубљане и, ем што су невероватно скупе (као и књиге у Словенији уопште), ем што се овде не продају. При том, нису ме одушевиле, једноставно нису прилагођене особама којима је тај језик близак, као што смо ми. У додиру с тим уџбеницима осећам се малоумно.

Постоји један добар неуџбенички метод за учење: набавиш словеначку музику, словеначку штампу. Има је у Меркатору, чини ми се, ваљда и у Платоу, није баш јефтино, дневне новине Дело коштају мислим скоро 300 динара, али ту имаш материјала да се нарадиш месец дана. Превођењем пет већих чланака напредоваћеш као да си учио неколико месеци. А што се тиче изговора и вежбања, као што рекох, словеначка музика. 60 посто свега што знам научио сам слушајући словеначку музику. Наравно, претходно се мораш залудети тим бендом и чути једну песму 100 пута док не схватиш да си је сасвим разумео. :ph34r:

#15 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 14 January 2009 - 05:48

...дневне новине Дело коштају мислим скоро 300 динара, али ту имаш материјала да се нарадиш месец дана.

Ima i na webu valjda, i Mladina i ostalo - moze i za dzabe.
http://www.mojmikro.si/
http://www.mladina.si/
http://www.delo.si/
A za izgovor - valjda ima na srednjim ili nekim drugim talasima da se uhvati neka SLO radio stEnica??