
Prepisivanje na prijemnom ispitu za srednje skole
#16
Posted 02 October 2008 - 23:35
Мислим, и раније се преписивало на тим пријемним испитима, али изледа да је то достигло врхунац у задњих неколико година.
#17
Posted 03 October 2008 - 08:28
Мислим, и раније се преписивало на тим пријемним испитима, али изледа да је то достигло врхунац у задњих неколико година.
[/quote]
Kada ranije !?! Ranije u nasa lepa vremena nije ni bilo prijemnih ispita za upisivanje u srednju skolu. To je izmisljotina koje nema nigde u normalnoj Evropi. I konacno samo upisivanje u odredjenu srednju skolu ne znaci da je skolarac tu skolu i zavrsio. Rukave treba tek zasuti, do mature treba se dobro oznojiti. Sta ocekivati od cetrnaestogodisnjih adolescenata nego prolaz linijom manjeg otpora narocito danas kad im tehnika omogucuje neslucene mogucnosti varanja na ispitima (mobitel i druge skalamerije). Ta deca tek u tim srednjim skolama dozrevaju i postaju odgovorni mladi ljudi. Tek pri upisu na fakultete moze se od njih ocekivati ozbiljnost u ucenju i radu.
Edited by Egzi, 03 October 2008 - 08:41.
#18
Posted 04 February 2009 - 00:17
...
[i]Kada ranije !?! Ranije u nasa lepa vremena nije ni bilo prijemnih ispita za upisivanje u srednju skolu. To je izmisljotina koje nema nigde u normalnoj Evropi. I konacno samo upisivanje u odredjenu srednju skolu ne znaci da je skolarac tu skolu i zavrsio. Rukave treba tek zasuti, do mature treba se dobro oznojiti.
Tačno je da nismo polagali prijemni ali je i tačno da smo svi otišli u srednju školu (usmereno), a da nas pri tome nisu razdvajali. U mom "Obrazovnom centru", kako se to tada zvalo, prvu godinu je upisalo 27 odeljenja po 30 učenika prvog razreda. U drugu godinu prešlo je 18 odeljenja, a 9 x 30 učenika je ponavljalo. Tadašnja usmerena koju su svi kudili je Sorbona i Oxford u odnosu na danjašnji sistem rada - ne rada sa decom.Sada više nema selektivnosti ni na prijemnim ispitima ni u srednjim školama. Ko upiše taj sigurno završava srednju školu. U normalnoj Evropi ne može da se desi da učenik koji je imao A iz nekog predmeta ne zadovolji kriterijume iz tog predmeta u srednjoj školi .Ako se to i desi nastavnik odgovara, nastavnik se proverava i često gubi licencu, pa ako mu se isplati nek dozvoli da deca prepisuju. Samo što postoji još jedna bitna stvar, a to je da njhova deca svakog druga smatraju direktnom konkurencijom i ne dozvoljavaju nikom da od njih prepisuju.
Prijemni ispit se polako menja, dežuraće profesori srednjih škola, menjaće se zadatci, ali šta će se dešavati unutar zidova učionica to će znati kao i do sada samo učenici. Ostaće GORAK UKUS u ustima i ružno sećanje na svoju školu, nastavnike, roditelje i svoj rad kada budu videli rang liste. Razočarenje sa 13-14 godina u društvo u kome žive teško je popraviti. Zato bi moj skroman predlog bio da se prijemni ispiti polažu u velikim sportskim i drugim salama (koje naši gradovi u unutrašnjosti imaju) gde bi stali svi maturanti jedne opštine kao što je prijemni na "beogradskom sajmu" i da vidimo onda koje škole su dobre, koje loše, koji nastavnici rade a koji ne. Da pokažemo našoj dobroj deci u koje se toliko kunemo da smo mi odrasli stvarno odgovorni, da mislimo na njih, da stvarno cenimo poštenje i rad.
#19
Posted 04 February 2009 - 11:56
#20
Posted 04 February 2009 - 12:17
Ranije u nasa lepa vremena nije ni bilo prijemnih ispita za upisivanje u srednju skolu.
bilo je. pa onda nije bilo, pa je bilo opet.

bilo je i nešto što se polagalo na kraju osnovne škole i što se zvalo "mala matura". samo zavisi koji period se podrazumeva pod "mojim vremenom".
u moje vreme je bilo. i testovi na kraju osnovne, i prijemni za srednju, i matura, i prijemni za fax. ništa me nije promašilo.

#21
Posted 17 June 2009 - 14:00
Posmatrajući svoju generaciju primetio sam da je taj prijemni žešće failovao. Moju gimnaziju je u toku ili odmah posle prvog polugodišta prvog razreda napustilo jedno 10 do 20 procenata dece, razlozi su bili manjak kognitivnih sposobnosti ili motivacije, šta god, a prag za upis je bio (čini mi se) 94 tj. 96 od 100, u zavisnosti od smera. Dakle, ljudi koji su prepisivali i tako upali negde gde im zaista nije mesto sami (p)ostanu žrtve svog samozavaravanja i veoma brzo završe u tamo nekoj Turističkoj, Politehničkoj ili Grafičkoj...
Međutim, ni to ne mora da znači obaveznu propast, naše jadne tehničke fakultete (čast izuzecima, tipa ETF i TMF) sada završavaju čak i prosečno uporne drvoseče, skupljanjem 10% bodova pojavljivanjem na nastavi, prepisivanjem seminarskih i reprodukcijom poznatih zadataka na kolokvijumima koje je moguće ponoviti x puta u toku godine.
Kako ono kaže tabla ispred Fort Knoxa? Primamo: vredne i pametne, pametne i lenje, lenje i glupe, ali nikako vredne i glupe.
Malo sam odlutao od teme, ali šta je tu je.

edit: Typos.
Edited by Oxymoron, 17 June 2009 - 14:01.
#22
Posted 16 June 2010 - 07:52
Edited by 1jeAhonen, 16 June 2010 - 07:53.
#23
Posted 16 June 2010 - 11:43
Nikada nisam prepisivao jer ne studiram da bi prepisivao, vec da bi nesto naucio i da bi postao zreo i odgovoran covek.
Edited by OmoracIC, 16 June 2010 - 11:43.
#24
Posted 27 June 2010 - 09:57

#25
Posted 05 July 2010 - 15:21
Sve to zavisi od fakulteta do fakulteta pa i od katedri na istom fakultetu... Konkretno na mom fakultetu mogu da te uhvate da prepisujes na nekom ispitu i da dobijes samo tu zvezdicu ili cak ni to, dok ako te uhvate na nekom drugom ispitu to znaci zabrana polaganja 6 meseci i nemogucnost polaganja nijednog ispita pismeno sa te katedre.Nije stvar samo u studentima. Na mom fakultetu, necu da imenujem kom, ometaci postoje ali nikada nisu ukljuceni jer tada profesorin ne bi mogli da koriste mobilne telefone. Sto se tice prepisivanja to se u najmanju ruku tolerise. Jednog kolegu su 4 puta do sada hvatali ali nije usledila nikakva zabrana niti kazna, vec samo zvezdica pored imena.