Jump to content


Photo
- - - - -

Vas omiljeni arhaizam?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
49 replies to this topic

#1 Prison Break Fan

Prison Break Fan
  • Members
  • 22 posts

Posted 23 June 2008 - 16:19

Joooj,toliko toga sam se naslushao ....I sve mi je pomalo smeshno....

Astal

Amrel

Samun

nazem(sve sastavljeno)

Onomadaske


Seticu se ja jos.......

#2 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 23 June 2008 - 20:29

Samun


Was ist Samun?

Da nije to cuveni somun - hleb u formi lepinja veoma pogodan za cevape i sli. :ph34r:

#3 Prison Break Fan

Prison Break Fan
  • Members
  • 22 posts

Posted 24 June 2008 - 10:16

Da,da..Ali ovde babe pricaju samun...hahahaha....

#4 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 25 June 2008 - 00:30

Da,da..Ali ovde babe pricaju samun...hahahaha....

Smejes li se ti i na polusirovinu, ili ti je smisao za humor toliko sofisticiran da reaguje samo na hleb? Uzgred, ako tvoje drustvo ne upotrebljava neku rec, to jos ne znaci da je ta rec arhaizam, a na onom spisku gore nema nijednog jedinog! Ima regionalnih reci, tudjica, iskvarenih oblika, a arhaizmi su nesto drugo. Kako bi bilo da se ova promasena tema deponuje?

#5 gdejeona

gdejeona
  • Members
  • 18 posts

Posted 01 July 2008 - 17:17

ja ne razumem zbog čega su ljudi na ovom forumu toliko svađalački i polemički nastrojeni. ok ima neko ko ne zna šta je arhaizam, so what, da ga pljujemo?

enivej, ja sam za opciju da nešto naučimo:

dakle
ARHAIZMI - starije reči, retko se upotrebljavaju, stilski su obeležene (npr. pendžer)
REGIONALIZMI (kao i LOKALIZMI, DIJALEKTIZMI i PROVINCIJALIZMI) - reči koje se upotrebljavaju na određenom lokalitetu ili regiji.

Edited by gdejeona, 01 July 2008 - 17:27.


#6 jankoster

jankoster
  • Members
  • 110 posts

Posted 02 July 2008 - 01:36

u mom kraju se za jaknu, duks ili neki ogrtač koristi reč džoka.

Edited by jankoster, 02 July 2008 - 01:36.


#7 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 02 July 2008 - 02:40

Was ist Samun?


Somun revolucija
Društveno-socijalni fenomen u Srbiji koji u nezadrživom galopu preti da sa pljeskarničke scene potpuno potisne svog arhineprijatelja - lepinju. Kao posledica teških devedesetih i lobotomije koja je vršena nad omladinom gomila ljudi mirno posmatra ovu pošast, kugu modernog doba. Somun, bajati hleb, apsolutno se ne može porediti sa lepinjom. Tvrd je, ubija ukus mesa, prilozi ispadaju ma strahota...ipak primetno je budjenje svesti kod mladih ljudi (matori su uvek ostajali verni lepinji) i organizacija otpora prema somunu. Bitka pred nama, biće neizvesna.

-Dobar dan, dve gurmanske, jednu susam i tri obične...a jel imate lepinju?
-Ne samo somun, al odličan je baš!
-AAArrrrggghhh!!


by Gvozdenovic


:ph34r:

#8 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 25 July 2008 - 23:50

Onomad i đuture... nekako su mi najsimpatičnije.

Često i otoič (doduše u lokalnoj varijanti: oto'č).

Od lokalizama (nije tema al' 'ajde čisto da pomenem): onoditi (leskovački univerzalni glagol :ph34r: )

#9 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 26 July 2008 - 00:09

u mom kraju se za jaknu, duks ili neki ogrtač koristi reč džoka.

Džoka je baš jako..

:ph34r:

Sad si me potpuno zbunio. Mislio sam da je lepinja und somun jedno te isto. Koja je razlika?


Često i otoič

Otoič obavezno.
Međed, đe.. ovo valjda nisu arhaizmi, šta su?

#10 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 26 July 2008 - 01:05

Međed, đe.. ovo valjda nisu arhaizmi, šta su?


Dijalektizmi...

#11 Piggy

Piggy
  • Members
  • 20 posts

Posted 26 July 2008 - 11:15

Od ovde pomenutih arhaizama, "onomad" je trenutno vrlo popularan. Zahvaljujući nekim novinarima (Teofil Pančić, Dragoljub Žarković...) koji, medjutim, ovu reč koriste pogrešno: "Onomad" znači "pre neki dan", nedavno...Nikako se ne može reći "onomad" za 5. oktobar, devedesete...
"Otoič" znači "malopre", najdalje "ovog jutra". (Tako je bar moja prababa govorila!)

#12 radele

radele
  • Members
  • 610 posts

Posted 02 August 2008 - 12:24

desi se poneko hajde(sa naglasenim h).

#13 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 24 August 2008 - 21:53

Sad si me potpuno zbunio. Mislio sam da je lepinja und somun jedno te isto. Koja je razlika?


Louie, ti si izgleda pripadnik te lobotomizovane omladine :ph34r:

Somun sam prvi put u životu video 2001. kad sam došao u Bg na fax. U mom gradu u Vojvodini, pljeskavice su se uvek, a i sada, jele u lepinji. Somun je hlepčić za koji pretpostavljam da ne sadrži ništa sem brašna i vode i možda malo kvasca, tvrde i brašnjave korice i poluprazne unutrašnjosti, dok je lepinja mekana, punija, deblja i neopisivo ukusnija :)

#14 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 25 August 2008 - 07:23

desi se poneko hajde(sa naglasenim h).

Ovde mi nista nije jasno :D , niti je arhaizam, niti je nepravilno staviti H na pocetak ( osim u slucaju Ane Ivanovic :ph34r: ).

NJ. V. Somun
@Uran
Ako te put nanese u Sarajevo ili uopste u Bosnu, probaj njihove somune, tek onda ces moci da doneses pravi zakljucak sta je ukusnije.
Moj glas ide somunu :) ,ups. zadjosmo u gastronomiju :D .

Posted Image

Edited by Uma, 25 August 2008 - 07:35.


#15 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 25 August 2008 - 23:36

mmmm Uma, nemoj da me mucis ovakvim slikama :)


Ne mogu bas da se setim da li imam neki arhaizam koji cesto upotrebljavam, ali nesto sto nisam zaboravio je kad mi je jedna baka iz Bosne rekla da sam "breskaran klapac" :ph34r: "Breskaran" mi je bas kul rec.

Znali neko sta ovo znaci? Aj reci cu malo posle ako ne kaze niko.