Jump to content


Photo
- - - - -

Susret sa podmitljivim srpskim lekarom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
752 replies to this topic

#16 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 03 February 2008 - 22:39

Konacno imamo i insajd stori dugogodisnjeg lekara-patologa koji je u knjizi naveo mnogobrojne (zataskane) primere nesavesnog i nestrucnog rada. Naslov "mislili da je tumor izvadili fetus"dovoljno govori.


Članak.

#17 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 03 February 2008 - 23:52

Ne volim kada je izvor vesti "Blic".
Znam ja da u zdravstvu Srbije ima svega i svacega, ali takvih stvari ima u celom svetu. Ne naci paratiroidnu zlezdu nije nesto sto je nemoguce; ta je zlezda igla u plastu sena.
Ja se zalazem za princip da bulevarska stampa ne sme da izrice presude profesiji, jer za to nije kompetentna. Niko se nece trtiti da zna bolje od staticara da proracuna statiku neke zgrade ili mosta, ali zato o medicini svi sve znaju.
Profesionalne greske procenjuje Sudsko-medicinski odbor, a trebalo bi i komora. Komora je ono objektivno strucno tele, koje bi moralo i da stiti lekare od neopravdanih napada, ali i da u slucaju strucne greske oduzima dozvolu za rad.
Dok ne dodjemo dotle, kad god mislite da je lekar pogresio sa ozbiljnim posledicama po vas ili nekog vaseg, vi kod advokata, pa presavijte tabak...
Ali, ne zaboravite da advokat i sud na kraju krajeva kostaju, uvek onu stranku, koja izgubi spor...

Edited by vladan, 03 February 2008 - 23:54.


#18 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 04 February 2008 - 09:09

Ne volim kada je izvor vesti "Blic".
Znam ja da u zdravstvu Srbije ima svega i svacega, ali takvih stvari ima u celom svetu. Ne naci paratiroidnu zlezdu nije nesto sto je nemoguce; ta je zlezda igla u plastu sena.
Ja se zalazem za princip da bulevarska stampa ne sme da izrice presude profesiji, jer za to nije kompetentna. Niko se nece trtiti da zna bolje od staticara da proracuna statiku neke zgrade ili mosta, ali zato o medicini svi sve znaju.
Profesionalne greske procenjuje Sudsko-medicinski odbor, a trebalo bi i komora. Komora je ono objektivno strucno tele, koje bi moralo i da stiti lekare od neopravdanih napada, ali i da u slucaju strucne greske oduzima dozvolu za rad.
Dok ne dodjemo dotle, kad god mislite da je lekar pogresio sa ozbiljnim posledicama po vas ili nekog vaseg, vi kod advokata, pa presavijte tabak...
Ali, ne zaboravite da advokat i sud na kraju krajeva kostaju, uvek onu stranku, koja izgubi spor...


Mala dopuna, Blic jeste objavio vest ali je izvor knjiga pomenute gospodje koja je svakako kompetentna.

"Ovo je samo jedna od lekarskih grešaka koje su opisane u knjizi profesorke u penziji dr Marije Jančić-Zguricas "Tajna ljudi u belom - zapisi jednog patologa". Ceo radni vek provela je u Institutu za patologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu i Prvoj hirurškoj klinici"

#19 anabela

anabela
  • Members
  • 62 posts

Posted 05 February 2008 - 22:58

Proguglajte malo o pravima pacijenata pa cete videti o cemu pisemo.

Koja komora, koji bakraci, pa koji sudija ce da osudi lekara haj'te molim vas.
Sta ce sudija, kukavac i on se boji da mu doticni ne zatreba,nikad se nezna.
I ko ce u svojoj muci jos i po sudu da se "aka" i placa advokate.
A ljude cas ubedis da lekar nije kriv latinskim izrazima,patogeno-asimptomatski i sl.

Par puta sam i sama naletala na isto.Cim pocnem previse da pitam (za njihovo merilo) odmah krenu sa sto vise
latinskih izraza.Napominjem da sam po zanimanju prevodilac te da osnovne latinske izraze jako dobro razumem.
Moze pacijentu da se objasni i srpskim jezikom ali ovo se namerno koristi da bi ti objasnili koliki si laik.
Pa detetu od tri godine kad objasnjavate kako se prave deca ne koristite latinske izraze vec se trudite da mu objasnite shodno
njegovom uzrastu, tako i lekari mogu, ali nece.

Puni onkoloski forumi ljudi, koji mole da im se kaze sta im je. Nevesto prepisuju latinske, namerno (valjda) nazvrljane izraze, sa zeljom da barem znaju od cega umiru....Zar ni dijagnozu nemogu da im objasne.
Nesmem ni da zamislim sta rade sa starima koji su sami....


Lekari u Srbiji non-stop strajkuju, male su im plate, okej, verujem...... pa odakle onda ovolike privatne
ordinacije samo pogledajte BG. Polovina ih je bolje opremljena nego Klinicki centar..

PA ODAKLE LOVA?!

Sedim u cekaonici, cekam muza da primi CHT. Dva gospodina pricaju:
-Donela mu zena 200 evra, on kaze nema mu ni za dorucak a ima ih petorica-kaze jedan
-Znaci 1000 evra, pa sta doruckuje majku mu j****, ja nemam pa ako 'ce da me operise
nek me operise ako nece nek' umrem, nemam - kaze drugi.

Nagradno pitanje glasi:

Pogodite o kome pricaju :rolleyes:

Cekajuci zanimala sam se snimanjem (mobilnim telefonom) neljubaznih sestara,koje starijem coveku kazu DEDA a ne gospodine, te raznih drugih situacija ali posle obrisem jer sta s tim.....

Edited by anabela, 05 February 2008 - 22:59.


#20 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 05 February 2008 - 23:10

Naravno da je strasno sve ovo napisano.
Kolikogod da je star, pacijent ne sme da bude "ti deda" ili "ti tetka" i sl.
Nema toga sto se ne moze objasniti obicnim, svakodnevnim jezikom. Mislim da ja tako postupam na ovom forumu, ne zalazeci u nepotrebne strucne detalje, niti jezikom mistifikujuci struku.
Medjutim, od kukanja na forumima nema vajde.
Trazi vam lekar mito? Dajte mu, ali prethodno dogovorite s policijom da ga uhvati s obelezenim novcanicama.
Jeste gadno, ali je i to jedan od nacina.
Medjutim, sustina je da se celokupna drustvena atmosfera promeni toliko da je mito nezamislivo, pa ga vise nece ni biti; kao, uostalom, u ovoj zemlji u kojoj zivim i radim.
Budite spremni da odlicno platite svoje zdravstvene profesionalce, ali istovremeno pred njih postavite najvise moguce standarde - jedno bez drugoga ne ide.

#21 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 06 February 2008 - 10:19

Budite spremni da odlicno platite svoje zdravstvene profesionalce, ali istovremeno pred njih postavite najvise moguce standarde - jedno bez drugoga ne ide.


Jedan od problema je sto je sadasnjihm zakonskim resenjima onemoguceno pruzanje vrhunske zdravstvene zastite u privatnom sektoru. Neka me neko ispravi ako gresim ali uslovi za dobijanje dozvole za rad privatne bolnice (tek od skoro omoguceno) su poprilicno komplikovani i blisko povezani sa obaveznim "podmazivanjem". U malom broju privatnih bolnica pregledi (CT, magnet, *-grafije) su prilicno skupi i nedostupni sirem krugu ljudi. Cak i tamo rade lekari koji "dotrcavaju" sa drzavnih bolnica (nedefinisanost prava na rad u priv. i drzav. bolnicama i klinikama). Zakljucak je da iste lekare srecete gde god se okrenete. Nema bas puno izbora a samim tim i standardi su niski zbog monopola na pruzanje med. usluga.

#22 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 06 February 2008 - 10:26

Medicinski fakulteti u bivsoj Jugoslaviji, a i danasnjoj Srbiji, ukupno su dovodili do hiperprodukcije lekara.
Sa viskom lekara trebalo bi da ponuda raste a cene padaju.

#23 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 07 February 2008 - 10:06

Medicinski fakulteti u bivsoj Jugoslaviji, a i danasnjoj Srbiji, ukupno su dovodili do hiperprodukcije lekara.
Sa viskom lekara trebalo bi da ponuda raste a cene padaju.


Trebalo bi ali nije tako....

U drzavnim bolnicama rade "provereni" strucnjaci do odlaska u penziju.
U privatnim klinikama rade ti isti strucnjaci koji u ne malom broju slucajeva shapatom pacijente preusmeravaju u svoje privatne klinike.

Navescu jedan primer.

Uzmimo mladog i sposobnog ginekologa. Doticni se resi da otvori privatnu ordinaciju. Naravno pod uslovom da ima pocetni kapital za to. U svojoj privatnoj ordinaciji on/ona moze obavljati samo preglede i manje intervencije. Cena ovakvih pregleda (uzimajuci u obzir da je pocetnik) moze se kretati od 10-30 evra max. Trudnici sa normalnom trudnocom moze biti potrebno 10 pregleda. Znaci sve u svemu par stotina evra bruto zarade za 9 meseci. Ta ista pacijentkinja na kraju odlazi da se porodi u drzavnu bolnicu (privatno nije moguce) i ako ima srece ili vezu nece morati da "na ruke" plati nista vec pomenutom "proverenom strucnjaku".

Sa druge strane "provereni strucnjak" otvara privatnu ordinaciju, pacijente "od prepodne" salje sebi za "popodne" prima platu, uzima tih par stotina evra za preglede i kao kruna svega stize "koverat" od srecnih roditelja. Doticni cak ne mora voditi pacijentkinju 9 meseci....dovoljno je samo da ceka vreme za porodjaj i naravno koverat.

Sta sam hteo reci...monopolom i nezakonitim radnjama je onemogucen razvoj medicinskog sektora i podizanje kvaliteta usluge.

#24 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 07 February 2008 - 12:28

Sve ono sto je korupcija nije problem medicine, nego zakonodavstva i policije.

#25 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 07 February 2008 - 12:31

pa jeste problem medicine u smislu kršenja lekarske etike?

#26 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 07 February 2008 - 16:16

Sve ono sto je korupcija nije problem medicine, nego zakonodavstva i policije.


I komore.

A monopol je proizvod direktnog uticaja struke.

Edited by Shedou, 07 February 2008 - 16:18.


#27 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 07 February 2008 - 16:20

I komore.

A monopol je proizvod direktnog uticaja struke.

ne, nego korupcije države

#28 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 07 February 2008 - 18:57

ne, nego korupcije države


Pa ko korumpira sa ciljem stvaranja monopola u zdravstvu? Profesori engleskog jezika?

Da se razumemo, lepo sam stavio "I" komora.

#29 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 07 February 2008 - 18:58

Pa ko korumpira sa ciljem stvaranja monopola u zdravstvu? Profesori engleskog jezika?

svako ima pravo da pritiska i lobira za svoje interese
drzava je odgovorna za granice

#30 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 07 February 2008 - 19:25

svako ima pravo da pritiska i lobira za svoje interese
drzava je odgovorna za granice


Pricamo o korupciji a ne o pritiskanju i lobiranju.