Jump to content


Photo
- - - - -

Brdski biciklizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
29 replies to this topic

#1 MarkoSSS

MarkoSSS
  • Members
  • 4 posts

Posted 27 May 2008 - 07:08

Naziv "brdski biciklizam" ili "montibajking" (od engleskog izraza mountain-biking) odnosi se na svaku vožnju naročito dizajniranim terenskim biciklom (brdski bicikl, mountain bike) izvan izgrađenih prometnih pravaca. To se odnosi na brdske i šumske puteljke, ali i na urbana područja gde god se zahteva veština terenske vožnje (npr. niz stepenice, u parkovima).

Popularnost ove relativno mlade grane biciklizma, kako u rekreativnom, tako i u takmičarskom smislu, u neprestanom je porastu, a sam brdski bicikl, zbog svoje robusnosti, udobnosti i praktičnog dizajna, sve više iz svakodnevne upotrebe istiskuje druge vrste bicikala. Čak štoviše, velika većina korisnika uopšte ne koristi brdski bicikl kao sportski rekvizit nego isključivo kao prevozno sredstvo.

Izvor: http://www.savremeni...biciklizam.html

#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 27 May 2008 - 15:52

Čak štoviše, velika većina korisnika uopšte ne koristi brdski bicikl kao sportski rekvizit nego isključivo kao prevozno sredstvo.

Izvor: http://www.savremeni...biciklizam.html



...što je, izvini, ali moram da kažem, velika glupost, jer MTB je konstruisan za teren, a ne za ulicu. Probaj da voziš po asfaltu MTB i Trekk bicikl razlika je ogromna, da ne pričamo o takmičarskom ( u komercijalnom smislu, ne pravi sa kojim se vozi Giro) biciklu za puteve. MTB ima male točkove, prednji prenos sa malim zupčanicima i gume sa kramponima, težak ram koji mora da izdrži sva naprezanja u terenu, što je dobro ako živiš u Lisabonu, inače definitivno nije za grad.

daj Lalama iz Siriga da izaberu izmedju MTB i Pionira, pa ćeš da vidiš :rolleyes:

Edited by alberto.ascari, 27 May 2008 - 15:56.


#3 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 27 May 2008 - 16:29

Probaj da voziš po asfaltu MTB

Ja sam taj :rolleyes: i sve si u pravu. Više je neudoban nego obratno, ram je pretežak, kramponi na gumama preveliki za opušteno mikromanevrisanje, živim u ravnici, pa je bajs jedva ikad vidio nešto nalik na brdašce, na pravcu se oznojim da bih dostigao 30km/h, 90 odsto je spora vožnja po asfaltu, ono ostalo po najblažem mogućem off roudu.

Jeste malo nezgrapan izbor za grad (nešto kao hammer među četvorotočkašima), ali volim onaj zvuk bzučanja 26-ica po gradskim ulicama, drag mi je poseban osjećaj stabilnosti i čvrstine u vožnji, npr. kada bez razmišljanja nagazim visok i oštar ivičnjak. Nemam sportskih ambicija, ali nema šanse da se vratim trekeru nakon ovih 4-5 hiljada km u posljednje tri godine.

#4 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 27 May 2008 - 17:17

Ja sam taj :) i sve si u pravu. Više je neudoban nego obratno, ram je pretežak, kramponi na gumama preveliki za opušteno mikromanevrisanje, živim u ravnici, pa je bajs jedva ikad vidio nešto nalik na brdašce, na pravcu se oznojim da bih dostigao 30km/h, 90 odsto je spora vožnja po asfaltu, ono ostalo po najblažem mogućem off roudu.

Jeste malo nezgrapan izbor za grad (nešto kao hammer među četvorotočkašima), ali volim onaj zvuk bzučanja 26-ica po gradskim ulicama, drag mi je poseban osjećaj stabilnosti i čvrstine u vožnji, npr. kada bez razmišljanja nagazim visok i oštar ivičnjak. Nemam sportskih ambicija, ali nema šanse da se vratim trekeru nakon ovih 4-5 hiljada km u posljednje tri godine.



:rolleyes: Dobar si :huh:

#5 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 May 2008 - 16:18

Probaj da voziš po asfaltu MTB


Ajd da i ja priznam :huh:


Inače da, malko neudoban zbog položaja unapred, ali, trkački je po tom pitanju jedno 100x gori.
E sad, težak ram, hm, pa moj ima 12kg i ja ga smatram percem :rolleyes:
Gume, hm da, možda nisu optimalne za grad i asfalt i civilizaciju - ali zvuk :)
Plus ko što reče autsajder boole meeene za kojeakve ivičnjake i slične bezvezarije.
A što se tiče brzine, ja ionako ne volem da vozim preko 35 pa me ni ne dotiče.

I tako.

#6 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 28 May 2008 - 16:50

E sad, težak ram, hm, pa moj ima 12kg i ja ga smatram percem :rolleyes:

To je neki s pedigreom, ovaj moj je običnjak, težak ko crna zemlja. Nije bio skup, ali ima umjereno očuvan Shimano mjenjač i ide nezaustavljivo kao.. kombajn.

A što se tiče brzine, ja ionako ne volem da vozim preko 35 pa me ni ne dotiče.

Preko 35 mogu samo da sanjam. Rekord mi je 34,3 i bilo je puf-pant u stilu Alana Forda. Jednom sam se pustio niz neku asfaltnu nizbrdicu dalje od grada i mjerač je pokazao okruglo 50km/h. Iskustvo je bilo zastrašujuće. :huh:

Po brdima stvarno nisam vozio, ali pronalazio sam u okolini nekakvo blato, makadam, livade. Nigdje nismo zapeli. Kao znatno mlađi, godinama sam vozio trekera i bio je dobar, ali znao je da se rasplače pred najobičnijom preprekom u vidu oštrijeg ivičnjaka, udarne rupe ili kamenčića i samo ispusti gumu, povije felnu, otkači lanac. Drag mi je i sačuvao sam ga zarđalog i neupotrebljivog, ali postao je suviše mekan i slab za moje potrebe. Ili kilažu.

#7 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 28 May 2008 - 21:05

To je neki s pedigreom, ovaj moj je običnjak, težak ko crna zemlja. Nije bio skup, ali ima umjereno očuvan Shimano mjenjač i ide nezaustavljivo kao.. kombajn.


Preko 35 mogu samo da sanjam.

Ili kilažu.


I am built for comfort, I ain't built for speed.

nemam tahometar, tako da ne znam. A i ne ložim se nešto na biciklu na brzinu, bolja mi je u autu :rolleyes:

A ovo potonje ti je izjava godine.

Da se pohvalim, samo sitne su slike, moj i ženin Scott Sportster, ceo od aluminijuma, težina 13kg, 3x7 Shimano, uživanje, ali dupe boli svejedno.

#8 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 29 May 2008 - 13:37

ali dupe boli svejedno.


mene ne boli dupe nego leđa :rolleyes: (zbog nagnutosti napred)

#9 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 29 May 2008 - 13:46

Aha a počeli smo i slikama da se falimo, ajd onda i ja da prikažem mog žutog:

Attached File  2000_zutibicikl.jpg   378KB   83 downloads


uz napomenu da je ovo iz davne 2000te kad je biciklić bio sveže kupljen i kad je još uvek bio redovno korišćen po planinama i brdima.

#10 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 29 May 2008 - 13:55

Aha a počeli smo i slikama da se falimo, ajd onda i ja da prikažem mog žutog:

Attached File  2000_zutibicikl.jpg   378KB   83 downloads


uz napomenu da je ovo iz davne 2000te kad je biciklić bio sveže kupljen i kad je još uvek bio redovno korišćen po planinama i brdima.



lepo, lepo, možeš da staviš sliku na pogodi grad. Italija?

možda da spustiš sic malo niže zbog ledja?

#11 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 29 May 2008 - 16:03

hm, teško, pošto bi me onda bolele noge :rolleyes: (bile bi previše savijene)

inače nije Italija mada je blizu, a stavljala sam već na "pogodi grad" :huh: (Martigny, CH)

#12 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 10 June 2008 - 08:25

malo bolja slika

Attached Files



#13 mat

mat
  • Members
  • 30 posts

Posted 26 October 2008 - 22:25

ocekivao sam vishe postova na ovu temu
nije valjda da se nitko u Srbiji ne bavi brdskim biciklizmom
kod nas na forumu.hr postoji cijeli podforum samo o biciklizmu
http://www.forum.hr/...splay.php?f=213

pa me zanima ako vec nema rasprabe na b92 forumu jel mozda znate neki drugi forum ili stranicu na kojoj ima vishe o brdskom biciklizmu

#14 miloos

miloos
  • Members
  • 628 posts

Posted 05 May 2009 - 16:19

ocekivao sam vishe postova na ovu temu
nije valjda da se nitko u Srbiji ne bavi brdskim biciklizmom
kod nas na forumu.hr postoji cijeli podforum samo o biciklizmu
http://www.forum.hr/...splay.php?f=213

pa me zanima ako vec nema rasprabe na b92 forumu jel mozda znate neki drugi forum ili stranicu na kojoj ima vishe o brdskom biciklizmu

sa solidnim zakašnjenjem, evo 2 foruma:

http://www.cikloberz...d0bd1e6643676a0

http://forum.freebiking.org/

#15 Nikola167

Nikola167
  • Members
  • 610 posts

Posted 05 May 2009 - 21:59

Ajd i ja da se ukljucim...

MTB jeste malo nezgodan za asfalt, ali daleko od toga da nije za grad...mogu samo da zamislim shta bi se desilo sa onim tankim  felnama kad bi malo agresivnije krenuo na ivicnjak, a tek shta bi bilo s mojom glavom necu ni da razmishljam...obicno vozim ture od 100km/h prosecnom brzinom od 25km/h jer jednostavno, MTB nije konstruisan za vishe...

Shto se tice mene, vozim vec 2 godine dosta dobar MTB jer nemam dovoljno novca da iskesiram pravi trkacki bicikl, pa je ovo neko prelazno reshenje, mada nije ni ovo za bacanje,  sjajno se pokazao; nikakvih kvarova nisam imao osim potrosne robe (kocnice, lanac, gume, po neka sajla). Prednost MTBa je shto se moze voziti apsolutno svuda, vozio sam i po planini i po ravnom, i off-road, i vec imam veoma zavidnu kilometrazu (citaj: brzinomer se dosta puta obrnuo na nulu, pa ponovo)...

Shto se tice brzine, max je bila oko 80km/h sa MTBom na nizbrdici koja ide od Dragise Mishovic bolnice dole ka zvezdinom stadionu... i moram da priznam da je zastrasujuce tako da se retko kad usudim da ponovim...

Preporucujem ko ima kesha da uzme SLP pedale jer je bez toga meni potpuno nezamislivo voziti...