Jump to content


Photo

Burek - secen ili meren?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#1 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 08 October 2002 - 11:48

Beogradjani se secaju vremena kada se burek u skoro svim pekarama sekao po zelji kupca, a nije uveden sulud i beskoristan obicaj njegovog cerecenja na cetvoro, zahvaljujuci kome kupac ne moze da zna koliko ce bureka dobiti. Inace, ta promena nastala je sa drustvenim kretanjima - velikim prilivom ljudi iz sredina u kojima se burek sece, a ne meri (sto nije prirodjeno beogradskom urbanom tkivu, reci ce neko), i nastankom hiperpekara u kojima prodavacice nemaju ni vremena ni volje da se prema Bureku odnose sa duznim postovanjem. Dakle: seci ili meriti?

#2 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 08 October 2002 - 15:07

Meriti, definitivno.

Jednom prilikom smo ja i neki drugari izazove globalizacije kulturnom i nacionalnom identitetu definisali kao Burek vs. Big Mek.

U ovom slučaju globalizacija nema šanse - Burek rulz, Big Mek saks!!!

_________________
One Ring to rule them all, One Ring to find them.

One Ring to bring them all and in the darkness bind them.

Posted Image

[ Izmena poruke: Gandalf na dan 2002-10-08 16:10 ]

#3 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 08 October 2002 - 15:33

Ima tu jos jedan aspekt koji mi je upravo pao na pamet. Meren burek je paradigma individualistickog nacina razmisljanja, dok je secen burek proizvod globalistickog ukalupljivanja. Dajte mi 375,2 grama sa sirom!!!!!

#4 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 08 October 2002 - 19:44

Gandalf: "Jednom prilikom smo ja i neki drugari izazove globalizacije kulturnom i nacionalnom identitetu definisali kao Burek vs. Big Mek."

Interesantno, onomad su povodom Nove 2000-te objavljivali prigodne "futuristicke" clanke, pod zajednickom temom "sta nam nosi novi milenijum", i onda je doticna dilema bila formulisana ovako: Mcdonalds Vs. Jihad

Dakle, ti i tvoji drugari ste na dobrom tragu...

Inace, burek rula, i to na grame!

#5 Dejan K.

Dejan K.
  • Members
  • 184 posts

Posted 08 October 2002 - 21:28

Auuuuu, al' ste Beogradjani. Sve vam pokvarile pridošlice. Uz burek i jogurt, i duh beogradski. Šteta!

#6 sand

sand
  • Members
  • 176 posts

Posted 09 October 2002 - 10:09

beogradski burek:
posle duge noci po zurkama, diskotekama..pokucas na vrata poznatog ti pekara u kraju i dobijes burek, sa sirom, vreo, meren- nego sta! i onda odes da izvuces jogurt, u trouglastom tetrapaku iz
metalnih kaveza u kojima ih je mlekara nocu ostavljala ispred prodavnica!

#7 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 09 October 2002 - 12:05

Propast institucije beogradskih pekara se ogleda u još dve stvari: nepostojanju praznog bureka i nakaradnom radnom vremenu (od 8 ili 9! )

Dole turbo pekare! Dole gnjecavo lisnato testo!

#8 DraganaS

DraganaS
  • Members
  • 307 posts

Posted 09 October 2002 - 13:08

u BG-pekarama nema praznog bureka:eek:
pekare rade tek od 8 ili 9 :eek::eek:

otkad vlada ovaj trend?
moja omiljena pekara u BG je bila u Cara Dusana Gornji grad u Zemunu,znam da nesto nije in, ali imali su svasta pa i prazan burek i ostale varijacije i za mene bitno nije se cedio niz bradu:wink:

prisecam se kupovine bureka na meru,to je radio samo jedan burekdzija u mojoj provinciji ,cika Nikola-Makedonac,otkako je on umro svi ti daju cetrvrt ili pola bureka,valjda nemaju vremena da se bakcu sa merenjem:sad:
u principu i ja sam za merenje ,ima tu nesto:smile:
mislim, u samom cinu usluge,Italijanka kod koje ponekad uzimam parmu ,ume po pola sata da je sece,nekih 100gr. ,meri,polako svaki listic stavlja izmedju celofana,i za to vreme se smesi i neumorno prica o Italiji,svoja dva sina itd.,prava Maama:smile:,ali ja je obozavam kao da mi sa njom upakuje i deo Toskane:smile::smile::smile:

#9 falcon

falcon
  • Members
  • 2,050 posts

Posted 09 October 2002 - 13:26

Sister:smile::smile: kod Petrovica, od Skale pa prema Sinagogi, negde na pola puta:smile::wink:
Definitivno najbolji burek koji sam probala( uf nadam se da se nisu promenili u poslednje dve godine:wink: od kad me nema).

#10 DraganaS

DraganaS
  • Members
  • 307 posts

Posted 09 October 2002 - 13:38

he,he,kako se da zamjetiti Burek aus Zemun City rules:wink:

#11 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 09 October 2002 - 13:47

Šta vam je, pa pun je Beograd pekara koje rade od 0 - 24h.

To mora da je neka žešća lenština! Pekara koja radi od 8 ili 9? Brrrrrrr...

#12 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 09 October 2002 - 13:56

Turbo-pekare ne računam (a takve rade 24/7) - pekare koje drže "papirnato" pecivo (po teksturi i ukusu), tamo gde se na paštetama nalazi susam, gde se prodaju zloglasne "puter-kifle" i gde burek ima ukus oveće pogačice :sad:

#13 mia

mia
  • Members
  • 74 posts

Posted 09 October 2002 - 15:14

Definitivno meren, prazan, a moze i sa sirom...

#14 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 09 October 2002 - 16:17

Sis, ako te nanese put svrati do "Anide" u Kralja Petra.

Rade do 13h. a burek im je ihaaaj. Moja mladjarija (i mladja i starija) troši taj, kad god uspe da stigne na red. :smile:

#15 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 09 October 2002 - 16:52

opako vazan topik

ovako: Jakovljevic u Maksima Gorkog, blizu coska gde pocinje Petrogradska!!!!!!!! Jakovljevic je zakon. Merenje, dabome.


preko puta u kioKsu domaci jogurt ajooooooooj

ko nekad

[ Izmena poruke: elle na dan 2002-10-09 17:53 ]