Jump to content


Photo
- - - - -

Gazpacho & friends


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#16 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 22 May 2008 - 21:12

Ja sam, cini mi se, napomenuo da je recept koji sam dao moja varijanta i ne nuzno prepoznatljiv nekome iz Andaluzije kao gazpacho; kao sto su nama ponekad cevapcici u Nemackoj ili negde drugde neprepoznatljivi kao cevapcici.
U Andaluziji se obicno sluzi sa sitnim kockicama svezeg paradajza, paprike i luka, ali ja radije dodajem kurto.. (ovaj, izvin'te, krutone). :rolleyes:
Inace, slobodno napisi kako pravis tu corbu od spanaca; dogovorili smo se da topik u celini bude posvecen supama i corbama.

Edited by vladan, 22 May 2008 - 21:13.


#17 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 22 May 2008 - 22:49

Evo i recepata za corbicu od spanaca. To su klasicne tople corbe, ali evo da iskoristimo ovaj topic.

Postoje dve varijante recepta, jedna je laksa i pravi se veoma slicno kao sto se obicno priprema spanac, a druga je malo slozenija (naravno i bolja)

Corba (tezza varijanta)
Iseckati manju glavicu luka i prodinstati na par kasika ulja, dodati 300 grama spanaca, 1/2 litra bujona (valjda moze i kocka, ja ih ne koristim) i prokuvati kratko. Kad se malo ohladi dodati nekoliko cesnja belog luka i izmiksirati u nekom blenderu ili onom "drskom sa nozevima", zavisi sta imate.
Posebno staviti 50gr butera da se istopi na laganoj vatri, dodati nekoliko kasika brasna, malo soli, malo mlevenog muskata i kad se to zapeni dodati 1/2 litra mleka i ukuvati kao besamel. Kad se zgusne dodati onaj izmiksirani spanac i promesati, malcice prokuvati da se sjedini, dodati sveze mlevenog bibera i ako treba posoliti, i to je to! Mozda treba jos tecnosti, nemam pojma ovako na pamet. Ali to cete lako oceniti kod kuvanja.

Corba (lakssa varijanta)
Druga varijanta je slicna, ali bez crnog luka. Tu se istopi brasno na puteru, doda muskat, so i zakuva mlekom, doda se mleveni probareni spanac (ili smrznuti ako nema svezeg) i nakon sto dobijete gustinu klasicnog spanaca dodajte jos i vode (recimo pola vode pola mleka), izgnjecite par cesnjeva belog luka i pobiberite.

Serviranje.
Fora sa raznjicima od krutona je super jer je serviranje efektno a krutoni se ne istope u supi pre pocetka jela. Pripremiti drvene stapice (broj porcija pomnozite sa dva, da svako ima dva raznjica). Isecite par parcadi hleba, namazite veoma tanko puterom ili margarinom za mazanje, onda isecite na kockice velicine1.5x1.5 cm i stavite na kratko u rernu, na onu grill opciju, da ga sto pre ispece. Krutoni mogu da se ispeku i klasicno u tiganju, ali onda upiju vise masnoce. Isecite neki zuti sir (edamer, gauda) na istu velicinu i kad su krutoni gotovi nanizite na stapice naizmenicno po jedan sir i jedan kruton i pazite da duzina te kompozicije ne bude veca od oboda cinije tanjira. (vidi crtez) Na svaku ciniju sa supom staviti po dva stapica i sluziti! Ovo moze i uz ostale corbe, ne samo uz ovu. Narocito ide dobro sa ceskom supom od belog luka koja bas ide sa krutonima i sirom.

Treca varijanta>> umesto krutona, ukuvam u vec skoro gotovu corbicu raviole od sira. Pre jela posuti parmezanom.Mnjam!

P.S. Ja licno ne volim przen beli luk, mislim da je ukus belog luka mnogo plemenitiji i laksi za varenje od przenog. Uvek samo na kraju izgnjecim ili iseckam. Moze da se prokuva, ali ne bih ga przila.

Attached Files


Edited by wegga, 22 May 2008 - 22:55.


#18 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 22 May 2008 - 23:16

Bez wegge nema ni kulinarstva. :rolleyes:
Vec sutra kuvam corbicu od spanaca, verujem da bi jos bolja bila sa koprivama. :huh:

#19 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 23 May 2008 - 06:42

Tikvice su nam otkrice prolecne sezone ove 2008 g! Corbica je tako lepo izgledala da je rucak poceo pre nego sto sam stigla da slikam cinijice!
U prilozenim receptima sam zapazila uputstvo da se na puteru proprzi brasno da bi corbica dobila gustinu. E, sad, ja radim malo drugacije: grudvu putera stavim na dlan, dodam kasiku brasna i sve to lepo zamesim na dlanu (bitan je taj dlan jer njegova toplina omeksa puter) pa to spustim u posudu u kojoj je povrce od kojeg pravim corbicu. Laganim mesanjem ona grudvica se polako otapa i kuva. Ovo je dobo za osetljive stomake jer brasno nije przeno i takva corbica ne izaziva gorusicu. Isto primenjujem kod beshamel sosa, nema teorije da se pojave grudvice. Kad vec popujem, da dodam i ovo: cesto u supe dodajem proso umesto testenine. Proso je jako zdrava zitarica, narocito je korisna zimi jer ima osobinu da "greje" organizam + bogat je, kazu, magnezijumom a neuporedivo je manje kalorican od tetenine. Od kad sam ga "otkrila" kao namirnicu, ne trosim novac na kus - kus, neuporedivo je jeftiniji a zdraviji.

#20 Arminius

Arminius
  • Members
  • 100 posts

Posted 24 May 2008 - 02:01

Ovo je pravo letnje osveženje, čuo sam da neki koriste i za mršavljenje:
-krstavci (sorta koja može da se jede sa korom)
-1 kisela jabuka
-1 čen belog luka
-sveža nana
-svež bosiljak
-kvalitetno jabukovo sirće
-Aqua viva (ne mora baš ona, može i neka druga niskomineralna voda)
-morska so

Sad, naravno može i sa običnim jabukovim sirćetom, česmovačom i običnom solju, ali zaista se primeti razlika ukusa. Čorbica se ne kuva, a pravi se tako što naseckate na kockice krastavce i jabuku (krastavaca treba da bude 10x više od jabuke), istucate jedan čen belog luka (čak ne morate sve ni da iskoristite, dozirajte prema ukusu), začini se iscepkaju rukom, sve se to posoli morskom solju, dobro se izmeša, i ostavi jedno 10-15 minuta. Posle tog vremena, so je izvukla sokove zajedno sa ukusima iz svih sastojaka, dodajte vodu i posirćite po ukusu. Ostavite da se dobro ohladi u frižideru pre jela.

Ovo neverovatno dobro zasićuje spram svoje niskokaloričnosti i fantastično osvežava. Možete neograničeno mnogo da je pojedete i nikada vam neće biti zlo.

#21 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 May 2008 - 15:53

Zvuci dobro, jedino bih ja zamenio sirce limunovim sokom.

#22 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 May 2008 - 22:59

...

Letnja corba od cvekle. (Ruski "Svekoljnik") (voleo je i Lav Nikolajevich...)

- Uzeti mlade cvekle - 3-4 kom. Lepo ih oprati cetkom (nista ne seci!).
Staviti u ekspres lonac zicanu mrezicu, u nju cvekle, dodati 2 dl vode.
Kuvati 5-10 min, da cvekla bude potpuno meka (bocnuti je stapicem od bambusa).

- U medjuvremenu: oljustiti 2-3 mlada krastavca. Iseckati na kockice. Ako neko ne voli semenke - neka ih baci.

- Naseckati obilno zelenisa u listu: persuna, celera, mirodjije, m.dusice, malo zalfije.

- Ako je neko vegetarijanac - tofu u sitnim kockicama i mileram od soje.
Za ne-vegetarijance: obarena 2 jaja i mileram.

- Izvaditi cveklu, ohladiti je pod mlazom vode. Oljustiti. Iseckati na kockice 0,5 cm. Staviti po strani.

- U lepu sherpu (iznosi se na sto) staviti 1-1,5 l vode, uzavriti, malo posoliti, dodati pola onog zelenisa i odmah skloniti sa vatre.
Poklopiti pusti da se dobro ohladi.

- U tu vodu staviti kockice cvekle i pravac u frizider. Bar nekoliko sati, a najbolje do narednog dana.
Cvekla je barena na pari (ne kuvana u vodi) i stavljena u vodu sa zelenisem da bi pustila onu divnu crveno-ljubicastu boju.
Kada se taj rastvor kuva - on dobije mrku boju - sto ne valja).

Kako se trosi.

Uzeti tanjir, sipati corbu i kockice cvekle, dodati sitno seckan svez krastavac, zelenis (neki kazu sto vise).
Za vegetarijance: dodati kockice tofu-a i mileram od soje.
Za ostale: po 1-2 cetvrtke barenog jajeta i 1-2 supene kasike milerama.

Mora biti jako hladno!
Nema hleba, nema vina.
Eto tako.

(cveklu i 1/2 zelenisa pripremiti unapred, 1/2 zelenisa i krastavce pred iznosenje na sto.

.................


2 varijanta letnje hladne chorbe ("Okroshka")

Ima li kod vas ruski kvas?

U svaki tanjir - koliko treba ledenog ruskog kvasa. Krastavce i zelenis.

Opet - 2 kombinacije: vegetarijanci, ne-vegetarijanci.
Puno sitno tucanog leda.
I kao perverzija - po jedna kasika senfa.

E, sad senf. Ko kakav voli.
Ja volim ruski - ljut ko' djavo. Moze i "Moutarde de Dijon", ako neko voli gorki engleski - i to je OK.
Ima i ljubitelja rendanog rena!

Voila!

...

#23 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 16 June 2008 - 13:12

Posto je topik prestao da se odnosi na hladne corbe i sada su to supe - corbe, evo jednog recepta, koji ja jako volim:
U obicnoj, nesoljenoj vodi skuvati jedan krompir i jednu sargarepu. Dodati nekakav biljni zacin (ala "Vegeta") i dosta bibera (ja volim, ko ne voli moze i manje). Kada su krompir i sargarepa omeksali, dodati tvrdje delove karfiola i brokolija, a kad su i oni skuvani, brokoli sam. Kad sve dovoljno omeksa, ocediti vodu u drugi sud, a kuvano (prekuvano) povrce ostaviti na stranu. U istoj vodi skuvati glavicu karfiola, ponovo ocediti, a karfiol iskoristiti za laku salatu.
Sve povrce sa malo vode u kojem se kuvalo izmiksati, ali ne previse - da ostanu i komadici.
Na izmiksano povrce doliti svu vodu, a kad prokljuca, dodati 150 gr struganog stiltona (u nedostatku stiltona, koji je pomalo slatkast, moze i drugi plavi sir). Pustiti da kljuca nekoliko minuta. Iskljuciti sporet, pa kad prestane da kljuca, dodati kiselo mleko (moze i kisela pavlaka, kao masnija varijanta) sa 1-2 zumanca (kolicina po ukusu). Pustiti ponovo da prokuva, pa stalno mesajuci, dodajte belanca. Opet iskljuciti sporet i kad prestane da vri, dodati sitno seckani persun, a moze i mirodjija, i to obilno. Dodati sok od jednog limuna i podestiti ukuse.
Preostali kuvani karfiol pobiberiti, posoliti i preliti dobrim maslinovim uljem i sokom od limuna po ukusu.

Edited by vladan, 16 June 2008 - 13:15.


#24 CENTRIFUGA

CENTRIFUGA
  • Members
  • 123 posts

Posted 21 June 2008 - 13:44

Ovo je bio sjajan uvod u proslonedeljni spektakularni :ph34r: rucak za moje prijatelje

Andaluzijska supa od badema i belog luka
(zovu je i ‘beli gazpacho’ – ajoblanco)

- 1 solja celih, oljustenih badema (nepecenih)
- 2 solje iscepkanog bajatog belog hleba, bez kore
- 6 kasika maslinovog ulja (kvaltitenog naravno)
- 2 solje hladne vode
- 2-3 cena belog luka
- 1.5 kasicica morske soli
- 3 kasike cherry sirceta (ili sl.)
- saka zelenog grozdja, bez semenki

komadice hleba preliti vodom (to nisu one dve solje) i ostaviti po strani; u procesoru izmiksati bademe, beli luk i so na najfinije dok se ne dobije pasta. Ocediti visak vode iz hleba i dodati ga masi u procesoru. Nastaviti sa miksanjem uz dodavanje ulja u tankom mlazu. Dodati vodu (to su one dve solje) i sirce i zavrsiti miksanje do glatke mase. Sluzi se gotovo ledena, znaci - u frizider preko noci, a jos je i bolja nakon jednog dana. Pre sluzenja garnirati prelopovljenim zrnima grozdja.

(ko hoce da picajzlise, moze da ljusti bademe neposredno pre pripreme poznatom naucnom metodom – 2 min. u vreloj vodi pa prstima…)

Edited by CENTRIFUGA, 21 June 2008 - 13:45.


#25 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 22 June 2008 - 00:03

Gledao sam nesto po netu, a i razgovarao s nekim ljudima i mnogi u gazpachu pominju hleb - medjutim, ja to ne volim.

#26 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 22 June 2008 - 11:03

Ovo je bio sjajan uvod u proslonedeljni spektakularni :ph34r: rucak za moje prijatelje

Andaluzijska supa od badema i belog luka
(zovu je i ‘beli gazpacho’ – ajoblanco)

- 1 solja celih, oljustenih badema (nepecenih)
- 2 solje iscepkanog bajatog belog hleba, bez kore
- 6 kasika maslinovog ulja (kvaltitenog naravno)
- 2 solje hladne vode
- 2-3 cena belog luka
- 1.5 kasicica morske soli
- 3 kasike cherry sirceta (ili sl.)
- saka zelenog grozdja, bez semenki

komadice hleba preliti vodom (to nisu one dve solje) i ostaviti po strani; u procesoru izmiksati bademe, beli luk i so na najfinije dok se ne dobije pasta. Ocediti visak vode iz hleba i dodati ga masi u procesoru. Nastaviti sa miksanjem uz dodavanje ulja u tankom mlazu. Dodati vodu (to su one dve solje) i sirce i zavrsiti miksanje do glatke mase. Sluzi se gotovo ledena, znaci - u frizider preko noci, a jos je i bolja nakon jednog dana. Pre sluzenja garnirati prelopovljenim zrnima grozdja.

(ko hoce da picajzlise, moze da ljusti bademe neposredno pre pripreme poznatom naucnom metodom – 2 min. u vreloj vodi pa prstima…)


Bas sam pomenula na pocetku topica da sam u barseloni jela gaspaco sa ljuspicama badema, od onda ih koristim jako puno uz hladne čorbe i salate.
Ovde u češkoj su dosta jeftini i veoma pristupačni sušeni plodovi, i obična samoposluga ima bademe i slane i slatke i cele i ljuštene i seckane u male štapice i ljuspice. Ljuspice badema redovno imam, ne pada mi na pamet da sama gulim kad koštaju isto kao obični bademi. :)

#27 CENTRIFUGA

CENTRIFUGA
  • Members
  • 123 posts

Posted 23 June 2008 - 21:03

Gledao sam nesto po netu, a i razgovarao s nekim ljudima i mnogi u gazpachu pominju hleb - medjutim, ja to ne volim.


Slazem se – i meni je recept kada sam ga prvi put procitao delovao malo bljutavo. Medjutim blender do tancina uradi svoje pa se hleb (koji je ovde samo za povecanje mase) i ne oseti. Rezultat - neocekivan ukus! A i svi su nakon prvog ‘srka’ pitali ‘znaci sta si stavio, mleko …’

@wegga
ja ih ljustih jer procitah tako na jednom sajtu "for this soup strictly ..." medjutim stvarno nema svrhe. Sledeci put - nix.

#28 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 24 June 2008 - 10:07

Moj recept je modifikovan prema mom ukusu, ali i sve vase modifikacije mogu ga uciniti samo boljim.


...vidim da si napisao da je recept po tvom ukusu, nego samo da kazem da u gaspaco uz sastojke koje si nabrojao, idu svezi oljusteni krastavci kao obavezno, sad jedino ako ne volis...

#29 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 24 June 2008 - 21:59

ima raznih varijacija,ali pravi gazpacho je od samo paradajza,paprike,luka,maslinovog ulja,hleba,soli i vode.

#30 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 August 2008 - 11:26

Ja sam, cini mi se, napomenuo da je recept koji sam dao moja varijanta i ne nuzno prepoznatljiv nekome iz Andaluzije kao gazpacho;


Španci ga prave kao supu od srpske salate :ph34r:

Što će reći od paradajza, paprike, luka i krastavca.
Pa deo izmiksuju u supu (sok) a deo iseckaju i posle ubace unutra, zajedno sa kockicama leda.