Jump to content


Photo
- - - - -

Gazpacho & friends


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 17 May 2008 - 15:32

Zapravo, radi se o andaluzijskoj hladnoj corbi, namenjenoj za tople letnje dane u Andaluziji. Jako je osvezavajuci, prija i moze leti u podne da bude ceo obrok.
Moj recept je modifikovan prema mom ukusu, ali i sve vase modifikacije mogu ga uciniti samo boljim.
Veliki mikser ili food procesor: 1/2 kg svezeg paradajza, 300 gr svezih paprika, 300 gr pecenih i ocedjenih i oljustenih paprika, velika veza persuna, velika veza celera, velika veza korijandera (sve obavezno), mala veza mirodjije, mala veza nane (nije obavezno), nekoliko cesnjeva belog luka, jedna srednja glavica crvenog luka, 1-2 sveze papricice, koje su ljute (zavisno koliko volite). Zacini: Soli i krupno mlevenog crnog bibera po ukusu.Sok od 1-2 lime (limun je dobra zamena), kiselost podestite po vlastitom ukusu. Sve miksujte dok ne postane homogena tecna smesa. Potom se dodaje nekoliko supenih kasika najboljeg moguceg maslinovog ulja. Corbu (ili tecnu salatu) stavite u frizider, najmanje dva sata pre sluzenja.
U Spaniji (Andaluziji) sluzi se sa nekoliko supenih kasika kisele pavlake, a ja ga volim sa krutonima.
Krutoni (ako ih nema gotovih): Kockice sredine belog hleba kratko proprzite na ulju i ostavite na upijajucem papiru da se ulje ocedi. Ako volite (ja ne), pre przenja hleb mozete natrljati belim lukom.

Kad smo vec kod letnjih specijaliteta, evo i jedne salate, koju sam ja skoro poceo da pravim, inspirisan meksickom slasom:
1/2 kg svezeg paradajza, 200 gr sveze paprike i jedan crveni luk srednje velicine isckajte na sitne kockice. Pritom, smesi dodajte i sok koji ce paradajz pustati tokom secenja. Veliku vezu korijandera i veliku vezu persunovog lista iseckajte i dodajte smesi. Zacinite sokom 1-2 lime ili jednog limuna i posolite po ukusu. Sve dobro izmesajte i stavite u frizider bar 2 sata, da se ohladi.
Nije greska, ne sadrzi ulje.
Moze da bude odlicna salata uz meso sa rostilja ili samo przeno, a je to ponekad sa komadom prepecenog hleba jedem i kao laku veceru.

Edited by vladan, 17 May 2008 - 22:26.


#2 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 17 May 2008 - 17:11

tako nekako i ja pravim gazpacho i zaista je fenomenalna stvar za vrucine.
samo, mnogo je 'tanak' kao samostalan obrok (cak i sa hlebom), mozda ako je se planira ili se uzivao zesce obilan obrok pre ili posle, il' bas za ove na dijeti (mada bi bili gladni garant posle sat vremena)
posto nema proteina, dobar je kao predjelo, pa onda posle recimo grilovane sardine (1.5-2 minuta ispod grila) zacinjene s malo korijander putera (kasicica korijander praha, 60gr putera, sok i rendisana kora 1 limuna, 1/2 crnog luka sitno seckanog - sve umiksati u procesoru i namazati na grilovane sardine)

a dobra supa za vrucine je varijanta grckog tzatzikija - 600gr jogurta (moze bezmasni), 250 ml vode, 1 svez krastavac (sa korom, ali kasikom povaditi sredinu - semenke), 4 cesnja belog luka, kasika maslinovog ulja, kasicica sirceta (belog), kasicica susene mente, 2-3 kasike sitno seckane sveze mente i 3 sitno seckana mlada luka. u procesor jogurt, vodu, cetvrtinu iseckanog krastavca, beli luk, ulje, sirce i menta. dodati ostatak seckanog krastavca. u frizider bar sat vremena. pred serviranje posuti seckanom svezom mentom i mladim lukom.

btw, u madjarskoj sluze neku hladnu vocnu supu (slatku) za predjelo, ne znam da li je ko imao iskustva s ovim. meni slatko za predjelo ne pasuje nikako, sad mozda se dobro kombinuje s necim...

Edited by Lurker, 17 May 2008 - 17:12.


#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 17 May 2008 - 17:40

tako nekako i ja pravim gazpacho i zaista je fenomenalna stvar za vrucine.
samo, mnogo je 'tanak' kao samostalan obrok (cak i sa hlebom), mozda ako je se planira ili se uzivao zesce obilan obrok pre ili posle, il' bas za ove na dijeti (mada bi bili gladni garant posle sat vremena)
posto nema proteina, dobar je kao predjelo, pa onda posle recimo grilovane sardine (1.5-2 minuta ispod grila) zacinjene s malo korijander putera (kasicica korijander praha, 60gr putera, sok i rendisana kora 1 limuna, 1/2 crnog luka sitno seckanog - sve umiksati u procesoru i namazati na grilovane sardine)

a dobra supa za vrucine je varijanta grckog tzatzikija - 600gr jogurta (moze bezmasni), 250 ml vode, 1 svez krastavac (sa korom, ali kasikom povaditi sredinu - semenke), 4 cesnja belog luka, kasika maslinovog ulja, kasicica sirceta (belog), kasicica susene mente, 2-3 kasike sitno seckane sveze mente i 3 sitno seckana mlada luka. u procesor jogurt, vodu, cetvrtinu iseckanog krastavca, beli luk, ulje, sirce i menta. dodati ostatak seckanog krastavca. u frizider bar sat vremena. pred serviranje posuti seckanom svezom mentom i mladim lukom.

btw, u madjarskoj sluze neku hladnu vocnu supu (slatku) za predjelo, ne znam da li je ko imao iskustva s ovim. meni slatko za predjelo ne pasuje nikako, sad mozda se dobro kombinuje s necim...

Potpuno se slazem s konstatacijom da je "tanak" za pravi obrok; za mojih 110 kg cini dobar rucak sa krutonima.

Edited by vladan, 17 May 2008 - 22:20.


#4 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 17 May 2008 - 18:11

:rolleyes: a juche bash sa shefom kujne o gaspachu i hladnim chorbama... koincidencija? :huh: od ponedeljka je uvodimo u jelovnik kao i moju najomiljeniju hladnu chorbu od tikvica :)

#5 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 17 May 2008 - 18:23

ono shto chu obavezno da probam chim sastavim shporet:


Sastojci
2-3 litra kefira
4 kuvane cvekle
4-5 mlada luka (samo zeleni deo)
5-6 tvrdo kuvanih jaja

Priprema
U veću posudu sipaj kefir, skuvaj jaja i usitni što možeš sitnije, mladi luk isto usitni, a kuvanu cveklu naribaj, posoli i jedi hladno.

#6 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 17 May 2008 - 18:28

a vidi ovo!!!

Supa od dinje sa malinama
Autor: kopiR


Sastojci
1 dinja (manja)
250 ml belog vina
2 kašike meda
1 limun (ok i kora)
250 g malina

Priprema
Dinju oljuštiti i očistiti, izvaditi kuglice (broj po želji), a ostali deo pomešati sa vinom, medom i izmiksati. Dodati sok i istruganu koru limuna (promešati) , kuglice, maline i hladnu supu servirati.


p.s. a jel' smem ja ovde o raznim hladnim supitzama und chorbitzama?

#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 17 May 2008 - 22:22

Maski, daj taj recept za hladnu corbu s tikvicama.

#8 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 18 May 2008 - 06:28

kuvaju se tikvice (diced)* na vrlo malo vode. posole se da puste svoju vodu da bi aroma bila jacha. kuva se i luk ali posebno. izblendiraju se zajedno i zachine pa se ubace u meshavinu jogurta pavlake i mleka. servira se leeeeepo :rolleyes:

------
shto mi se, bre, svidza ova rech DICE, FINE DICE......dajs veri najs :huh:

Edited by maski, 18 May 2008 - 06:30.


#9 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 18 May 2008 - 09:10

Blagodarim. :rolleyes:
Pretpostavljam da je luk crni. Ili beli?

Edited by vladan, 18 May 2008 - 09:11.


#10 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 18 May 2008 - 15:48

Za supice & chorbice :rolleyes: Sutra pravim ovu sa tikvicama. Gazpacho ce da popriceka dok se ne pojave domache paprike, ove uvezene su otrovno skupe a i deluju sumnjivo dobro, kao da su od voska.
Ja cu u supicu od tikvica da dodam mirodjiju, mladu. Obozavam....

Edited by highlanderka, 18 May 2008 - 15:49.


#11 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 18 May 2008 - 16:16

Vladane super ti je topik, ali bilo bi dobro kad bi ga malo generalizovao u npr: Supe i Corbice

#12 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 18 May 2008 - 16:58

crni luk. slazzem se za generalizaciju. paprike jesu sumnjive al su odlichne. love za vas sve. :rolleyes:

#13 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 18 May 2008 - 21:32

Vladane super ti je topik, ali bilo bi dobro kad bi ga malo generalizovao u npr: Supe i corbe

Ja nemam nista protiv da se topik generalizuje u: Supe - corbe. Nazalost, vise ne mogu da mu promenim naziv.

Evo jedne zimske corbe, odlicne za mamurluk, posle teskih pijanki, kao sto je docek Nove godine i sl. Ima samo jednu manu: Jedan tanjir je OK, ali dva - nevidjen proliv. :rolleyes:
Na pola najmanje glavice vrlo sitno secenog crnog luka prodinsta se 100 - 150 kiselog kupusa nasecenog na krupnije rezance. Kad kupus pocne da menja boju nalije se smesom pola vode, a pola rasola. Raso je obicno dovoljno slan, pa se ne soli. Doda se nekoliko listova lovora, jedna cela dimljena i ljuta kobasica nasecena na kockice, malo bibera u zrnu i pusti da istiha kljuca 20 - 30 min. Zatim se napravi vrlo tanka zaprska, sa alevom paprikom (preporucujem ljutu, mada se ljuta paprika moze i staviti u corbu) pusti da baci 2-3 kljuca i ukuva 1-2 zumanca.
Savrsena za mamurluk, ali oprez!!!

#14 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 22 May 2008 - 14:41

Hladna corba od karfiola i brokolija:
Obarite karfiol i brokoli (mozete da dodate i drugo povrce po zelji), ocedite i obareno povrce izmiksajte dok ne dobijete homogenu masu; razblazite je vodom u kojoj je povrce kuvano, dok ne dobijete konzistenciju koju zelite.
U tecnost (corbu) dodajte obilno krupno mleven biber i soli po ukusu. Potom, dodajte nekoliko kasika (saka - sve zavisi od kolicine) zrelog stiltona, ali u nedostatku moze odlicno da posluzi i bilo koji drugi 'plavi' sir (ne gorgonzola dolce). Sve izmesajte kasikom, ohladite i sluzite, kad su velike vrucine.

#15 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 22 May 2008 - 20:00

Ja obozavam hladne corbe i pravila sam gomilu "izmisljotina", probacu da ih rekonstruisem pa da napisem recept!
Odkad sam u Barseloni dobila gazpacho posut ljuspicama badema, odonda ga tako volem!
Inace, mi u kuci jedemo ko pilici, tako da nam je (narocito leti) corbica itekako dosta! Naravno uz krutone, kockice sira, uz neke i przenu slaninicu. Corba od spanaca je genijalna, ali ta je topla pa ne znam da li smem ovde da napisem recept. Corbica od spanaca servirana sa "raznjicima" na ciniji, a na raznjicima kockice gaude i prepecenog hleba.