Jump to content

Photo
- - - - -

Postizborne kombinacije 12.5.2008. -

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4841 replies to this topic

#4801 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 05 July 2008 - 13:46

Ovo je odgovor na moj citat o privatnom ponasanju drzavnih fakulteta. Ne znam kakve ima veze osnovno i srednje obrazovanje sa tim, ali dobro.

Da li sam negde napisao da je srednje i osnovno obrazovanje u Srbiji dobro? Pa upravo u tim kategorijama smo bili poslednji na PISA testu.

Uostalom, "ekonomija znanja" ne trpi visok procenat ljudi koji nemaju visoko obrazovanje (sigurno ne vise od 10%).

Podsetiću te, mi raspravljamo o mogućnostima reforme obrazovanja u Srbiji. To obuhvata i osnovno i srednje i visoko obrazovanje i ne možemo raspravljati o visokom a da ne pominjemo i niže nivoe. Ja sam ti skrenuo pažnju na to kako loše osnovno i srednje obrazovanje dovodo do lošeg visokog obrazovanja i tu tržište ništa ne pomaže. A visoko obrazovanih imamo jako malo, kvalitetno visoko obrazovanih još manje.

:ph34r: Ne znam sto toliki hostility, ali evo, kad sretnes Srbijanku ti je pitaj, da li je moguca reforma prosvete, onako kako je ti zamisljas, da li ona moze to sprovede i ciju bi podrsku imala? Ako je odgovor ne, pitaj je da li je bar moguce uraditi reformu Univerziteta u Beogradu.

To što postoje prepreke znači da treba da dignemo ruke? U čemu je poenta? :)

I da, kakve veze ima klub Privrednik sa mojom kratkom hipotetickom analizom ministrovanja Srbijanke Turajlic?

Pa eto, to ti je domaći kapitalizam. To ti je domaće tržište. Moš mislit kakvo će obrazovanje da nam se izrodi stimulisano takvim tržištem.

#4802 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 05 July 2008 - 14:05

To što postoje prepreke znači da treba da dignemo ruke? U čemu je poenta? :ph34r:

Poenta je u pocetku rasprave, gde sam izneo stav da pretvaranje ekonomije Srbije u ekonomiju znanja je malo verovatno, bez obzira na to ko bio ministar prosvete.

Verovatnija je spora reforma pod jakim patronatom spolja, gde cemo mi biti u drustvu losih djaka sa zapadnog Balkana, a i nekih drugih delova kontinenta.
Evolucija, pre nego revolucija, i to spora, mucna, rastegnuta i razvodnjena.

Zasto je to tako? Pre svega zbog ogromnih otpora unutar samog sistema, i sveopste letargije.

#4803 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 05 July 2008 - 14:07

I da, to sto ce ministar prosvete i policije da budu iz SPS-a, ne znaci da tim ministarstvima nece upravljati Demokratska stranka.

#4804 Croqy

Croqy
  • Banned
  • 3,907 posts

Posted 05 July 2008 - 14:09

I da, to sto ce ministar prosvete i policije da budu iz SPS-a, ne znaci da tim ministarstvima nece upravljati Demokratska stranka.

Ne pamtim kada sam procitao vecu glupost.

#4805 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 05 July 2008 - 14:20

Poenta je u pocetku rasprave, gde sam izneo stav da pretvaranje ekonomije Srbije u ekonomiju znanja je malo verovatno, bez obzira na to ko bio ministar prosvete.

Verovatnija je spora reforma pod jakim patronatom spolja, gde cemo mi biti u drustvu losih djaka sa zapadnog Balkana, a i nekih drugih delova kontinenta.
Evolucija, pre nego revolucija, i to spora, mucna, rastegnuta i razvodnjena.

Zasto je to tako? Pre svega zbog ogromnih otpora unutar samog sistema, i sveopste letargije.

U početku rasprave si rekao " Obrazovanje-shmobrazovanje", a ja budala još nešto i očekujem od takvog sagovornika :ph34r: Nisi izneo nikakav stav o pretvaranju Srbije u ekonomiju znanja, a pogotovu ne neko tvoje viđenje šta bi Srbija mogla/trebalo da bude.
A i ne znam gde ti vidiš priču o revolucijama u obrazovanju? Otprilike si umislio neku priču i krenuo na nju da nabacuješ kao argumente, šta ti mogu.
Ali čuj, sveopšta letargija... To je otprilike ovo što ti pišeš.

#4806 Frankie Wilde

Frankie Wilde
  • Members
  • 650 posts

Posted 05 July 2008 - 14:50

U početku rasprave si rekao " Obrazovanje-shmobrazovanje", a ja budala još nešto i očekujem od takvog sagovornika :ph34r: Nisi izneo nikakav stav o pretvaranju Srbije u ekonomiju znanja, a pogotovu ne neko tvoje viđenje šta bi Srbija mogla/trebalo da bude.
A i ne znam gde ti vidiš priču o revolucijama u obrazovanju? Otprilike si umislio neku priču i krenuo na nju da nabacuješ kao argumente, šta ti mogu.

Pre svega imamo problem sa odrzavanjem onoga sto imamo...Odnosno, drzava ne ulaze dovoljno sredstava u ocuvanje i obnovu onih postojecih kulturnih institucija, a kamoli stvaranje novih...Pre nekog vremena je Cole na blogu pisao o propadanju kuca nasih istaknutih pisaca (Djure Jaksica, Sterije Popovica...), zatvaranju jedine knjizare u Kragujevcu, a neko je i pomenuo da se je za kulturu u Vranju iz budzeta izdvojeno 0%...
Najsveziji primer koji mi pada na pamet je stari bioskop na Vozdovcu...Pokret Vozd Art je predlagao da se biskop sredi i da postane kulturni centar sa mnostvom sadrzaja, ali preduzece je prodato i zgrada sad ne sluzi nicemu, pare ko zna gde su zavrsile(ne verujem da su u budzetu namenjenom obrazovanju), a novi vlasnik verovatno ceka da skoci cena pa da 'malo' zaradi...
Oky je sto se planira izgradnja gradske galerije, opere i slicnih sadrzaja, prestonica treba da ih ima, ali sta je sa sadrzajima u unutrasnjosti?
Dzaba promena obrazovnog i nastavnog programa, ako mladi ljudi nemaju nikakav obrazovni i kulturni program sa strane, ako se zatvaraju knjizare i ako ne postoje reformisani gradski kulturni centri u kome ce se (pred)znanje steceno u skoli, a u zavisnosti od interesovanja, prosirivati i dopunjavati kroz biblioteke, citaonice, predavanja i ostale multimedijalne sadrzaje (video projekcije, radionice i slicno)...
Da bi se ispunio cilj modernog, obrazovanog i naprednog drustva potrebna su mnogo velika ulaganja, ali pre svega i volja da se tako nesto uradi...Materijalna strana svega toga moze biti vidljiva tek za 15, 20 godina, a plasim se da je to nasoj politickoj, drustvenoj i ostalim 'elitama' suvise kasno da bi se bavili time na taj nacin...
Posebno je bitna i borba protiv korupcije, jer svi, manje-vise, znamo sta se desava...posebno na fakultetima...

Edited by Frankie Wilde, 05 July 2008 - 14:52.

#4807 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 05 July 2008 - 15:41

Ok, uzmimo hipoteticku situaciju da je LDP osvojio 7,2% na izborima, umesto 5,2%, i da DS ne moze da ima izgovor za nesaradnju sa LDP-om. Formira se vlada i LDP dobije ministarstvo obrazovanja.

Mislis li da bi rukovodstvo stranke dalo odresene ruke Srbijanki da u prvoj godini otpusti 100 profesora sa BU-a, koji imaju prolaznost na ispitu manju od 20% (ne 50%, ne 70%, cemu stremi Bolonjska deklaracija, vec bednih 20%)? O osnovnom i srednjem obrazovanju da ne pricamo. Da li bi stranka rizikovala neulazak u parlament na sledecim izborima, radi bolnog sredjivanja stanja u prosveti?

Iz istog razloga se i Tomica ne bavi mnogo sredjivanjem stanja u zdravstvu, sem sto se sporadicno upumpavaju pare u plate i opremu.

Vidi, sa takvim stavom se ne može ništa postići.

Zamisli samo da je Dinkić tako razmišljao kad je trebalo da otpusti par hiljada radnika iz propalih banaka. Ili kad je ukidao službu platnog prometa. Ili kad je uvodio PDV i fiskalne kase.

Ko nema hrabrosti za rezove, taj ne treba da se gura tamo gde mu nije mesto, a još manje da se predstavlja kao reformista.

#4808 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 05 July 2008 - 15:45

Ne pamtim kada sam procitao vecu glupost.

Ni ja.

Da, rasprava je zavrsena licnom diskreditacijom sagovornika, valjda je to prvo sto politicar nauci. Mozda nisam trebao da napisem da mislim da LDP ne bi stao iza pokusaja Srbijanke Turajlic da reformise srpski sistem prosvete, ooops. :)

Pozdrav.

#4809 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 05 July 2008 - 15:53

Vidi, sa takvim stavom se ne može ništa postići.

Zamisli samo da je Dinkić tako razmišljao kad je trebalo da otpusti par hiljada radnika iz propalih banaka. Ili kad je ukidao službu platnog prometa. Ili kad je uvodio PDV i fiskalne kase.

Ko nema hrabrosti za rezove, taj ne treba da se gura tamo gde mu nije mesto, a još manje da se predstavlja kao reformista.

Slazem se, reforma takvog obima, kao fiskalna i finansijska je moguca na nekoliko nacina, a jedan je imati adekvatnog coveka na adekvatnom mestu. Adekvatan covek je ili prosveceni diktator, ili tvrdoglav covek (u ovom slucaju Mladjan Dinkic), ili izuzetan menadzer (tesko da postoji).

Reforma prosvete i zdravstva je malo teza, jer tu ne postoji striktna hijerahija, ima dosta zaposlenih, sindikati su jaki, a odredjene ustanove imaju svoju autonomiju.

Jedino je reforma pravosudja teza od ove dve.

#4810 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 05 July 2008 - 16:11

Da, rasprava je zavrsena licnom diskreditacijom sagovornika, valjda je to prvo sto politicar nauci. Mozda nisam trebao da napisem da mislim da LDP ne bi stao iza pokusaja Srbijanke Turajlic da reformise srpski sistem prosvete, ooops. :)

Pozdrav.

Ne znam kako sam te to lično diskreditovao. Govorim samo na osnovu onoga što pišeš i to je sve.

Elem, evo rešenja! Kadrovskih. Dobar je TV program, samo je malo dosadan.

Omerović je car!

Omerović je kazao da nije upoznat sa programom nove vlade.

"U ponedeljak na sednici Skupštine Srbije čućemo ekspoze premijera Mirka Cvetkovića i iz toga ćemo videti kakav je program vlade", kazao je on.

Zna da će Rasim biti ministar u vladi, a šta će vlada da radi, pojma nema, čuće se. :ph34r:

#4811 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 09 November 2008 - 22:03

danas su održani lokalni izbori u 4 opštine: rumi, knjaževcu, prijepolju i vrnjačkoj banji.

ovo su prvi rezultati iz rume:

DS 43%
SPS 7%
Toma : radikali - odnos 2:1
LDP prešao cenzus

Edited by Vesna, 09 November 2008 - 22:03.

#4812 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 09 November 2008 - 22:37

Možda zaslužuje i posebnu temu, jer je rezultat, pored lokalnog značaja, dobar pokazatelj trenutnog raspoloženja birača...

#4813 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 November 2008 - 22:41

danas su održani lokalni izbori u 4 opštine: rumi, knjaževcu, prijepolju i vrnjačkoj banji.
ovo su prvi rezultati iz ...

Vuk u onom selu: pa dobro ljudi kad vidite sve to, - pa zasto ne glasate za ...?
Seljaci: hocemo, Vuce, - kad budes bio na vlasti ...

Tako i danas.

...

#4814 dexte

dexte
  • Members
  • 697 posts

Posted 09 November 2008 - 22:43

ovo su prvi rezultati iz rume:
DS 43%
SPS 7%
Toma : radikali - odnos 2:1
LDP prešao cenzus

Da li se znaju bar preliminarni rezultati i za ostale tri opstine?

Možda zaslužuje i posebnu temu, jer je rezultat, pored lokalnog značaja, dobar pokazatelj trenutnog raspoloženja birača...

Da su neki pokazatelj jesu,
ali nisam siguran koliko bi se mogli, kao takvi, preslikati na parlamentarne.

Edit : Bilo bi jako zanimljivo dati uporedne rezultate sa proslih i ovih izbora u ove 4 opstine.

Edited by dexte, 09 November 2008 - 22:46.

#4815 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 09 November 2008 - 22:50

...mislio sam na rezultate u sve četiri opštine...
verovatno se ne bi mogli u potpunosti preslikati na celu republiku, ali je "uzorak" poprilično šaren...