Jump to content

Photo
- - - - -

Postizborne kombinacije 12.5.2008. -

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4841 replies to this topic

#4786 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 04 July 2008 - 20:55

:ph34r: Ovo je ironija/sarkazam, je li tako? Kako ti zamišljaš uspešnu ekonomiju ako nemaš kvalitetno obrazovanje?

Mozemo da postavimo i ovako: kako ti zamisljas kvalitetno obrazovanje ako nemas uspesnu ekonomiju?

#4787 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 04 July 2008 - 21:11

Mozemo da postavimo i ovako: kako ti zamisljas kvalitetno obrazovanje ako nemas uspesnu ekonomiju?

Da bi imao uspešnu ekonomiju, moraš da imaš obrazovane kadrove. Ili su u mračnom titoizmu tek sporta radi slali nepismene radnike u večernje škole, organizovali kurseve za opismenjavanje, širili obrazovni sistem (a zatvori, ovolicni!)...?
Zapravo, vrlo prosta stvar: da li misliš da Srbija treba da bude sweatshop ili ekonomija bazirana na znanju? Podsetiću te da je cilj EU da evropska ekonomija bude ovo drugo. Pa pogledaj našu ekonomiju: banke, pivare, sirovine, trange-frange. A spoljnotrgovinski deficit? Proizvodimo li mi nešto konkurentno za svetsko tržište? Kako ti vidiš razvoj naše ekonomije, baš me zanima?

#4788 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 04 July 2008 - 21:25

Proizvodimo li mi nešto konkurentno za svetsko tržište? Kako ti vidiš razvoj naše ekonomije, baš me zanima?

Uzmimo kao primer Mađare,ni oni nisu imali adekvatan proizvod koji bi ponudili svetskoj zajednici,ali su privukli green grass.Brate ,investicije se privlače

1.Stabilnim političkim okruženjem

2.Reciprocitetom barijera,znači,srazmernim snižavanjem carina

3.Fiskalnim opterećenjima

točka.

#4789 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 04 July 2008 - 21:32

Kako ti vidiš razvoj naše ekonomije, baš me zanima?

Nikako, pravo da ti napisem.

Jedini nacin da budemo blizu ekonomije znanja, jeste da to dodje spolja. Da se prvo Evropa presabere i vidi sta ce sa sobom, pa da nas integrise, tako da nam nece ostaviti puno prostora da se mi za bilo sta pitamo, pa i za sopstveno obrazovanje.

A da mi sami napravimo istup kakav je napravila Finska, to tesko. Mozemo mi da zapocnemo neki bedni pokusaj u tom pravcu, ali za uspeh nam ne bi pomoglo ni da rezurektujemo mrtvog Djindjica i postavimo ga za ministra obrazovanja.

Sistem je truo u svemu, osim u samoodrzanju, i trpi inkrementalno poboljsanje do 1% godisnje, i to samo ako se redovno zaliva novcem.

#4790 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 04 July 2008 - 23:18

Krosh, gledaš previše kratkoročno. Investicija u kvalitetno obrazovanje se u najboljem slučaju otplaćuje posle 20-ak godina.

Dalje zapuštanje obrazovnog sistema nas samo zakucava na dno konkurentnosti sa izuzetno malom perspektivom za neki ozbiljniji rast. Inače, reforma obrazovnog sistema više podrazumeva promenu metodologije i ustaljenih (loših) navika, nego neko ogromno rasipanje novca na šta ti ja znam kakvu opremu.

Mislim da zbog toga Zabi i ostali forumaši insistiraju na ovom pitanju.

Muka me hvata kad vidim onog Obradovića kako se nekontrolisano cereka, a po medijima se provlači da on treba da bude ministar prosvete... :D :) :D :ph34r:

#4791 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 05 July 2008 - 00:16

Inače, reforma obrazovnog sistema više podrazumeva promenu metodologije i ustaljenih (loših) navika, nego neko ogromno rasipanje novca na šta ti ja znam kakvu opremu.

My point exactly. Pare nisu problem, iako para nema. Ja sam u ranijem postu, pisao o uslovljenim parama, dakle bilo kroz sistem nagrada ili privatnog upravljanja, ili u krajnoj ruci i privatizacije (mada je ovo poslednje malo verovatno).

Navike je najteze promeniti, pogotovu lose. Dzaba i tri puta veci budzet, koji ce otici na plate, a zaposleni u obrazovanju ce da nastave da guslaju kao i do sad. Slicna situacija je u zdravstvu, i pogotovu u pravosudju.

I koja osoba na celu ministarstva bi resila takav problem? Neko iz DS bi isao niz struju, iz SPS-a takodje, iz DSS bi pricao o Kosovu, radikal bi nacionalno prevaspitavao decu...

Ako uzmemo Srbijanku Turajlic kao nekoga koga bi forumasi najradije videli kao ministra prosvete, da li bi ona mogla da resi problem? Hmm...ne znam, mozda, ali bi to kostalo partiju koju predstavlja politickog rejtinga.

#4792 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 05 July 2008 - 09:51

Nikako, pravo da ti napisem.

That's the spirit! :ph34r:

I koja osoba na celu ministarstva bi resila takav problem? Neko iz DS bi isao niz struju, iz SPS-a takodje, iz DSS bi pricao o Kosovu, radikal bi nacionalno prevaspitavao decu...

Ako uzmemo Srbijanku Turajlic kao nekoga koga bi forumasi najradije videli kao ministra prosvete, da li bi ona mogla da resi problem? Hmm...ne znam, mozda, ali bi to kostalo partiju koju predstavlja politickog rejtinga.

Pa nije stvar samo u jednoj osobi, to ti je valjda jasno. Ja ne pitam za Obradovića, nego za ono šta će on raditi. Ima li neke inicijative, kako vidi razvoj obrazovanja u sledećih 10 godina... Sve dok ljudi gledaju na javne funkcije tako kao ti i ne možemo ništa ozbiljno da promenimo u sistemu. Logika:"društvena preduzeća su loša zato što nisu privatna" ne funkcioniše u obrazovanju. Da ne ulazimo sada u priču zašto se obrazovanje ne može prepuštati tržištu. Kakvo nam je tržište, moš misliti kakvo će nam biti obrazovanje.

#4793 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 05 July 2008 - 09:58

Današnja ekonomija je, kažu, uspešnija od svih ranijih srpskih ekonomija. Današnje obrazovanje je govno u poređenju sa ranijim srpskim obrazovanjima. :ph34r:

#4794 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 05 July 2008 - 10:18

Današnja ekonomija je, kažu, uspešnija od svih ranijih srpskih ekonomija. Današnje obrazovanje je govno u poređenju sa ranijim srpskim obrazovanjima. :ph34r:

Kako moze biti uspesnija od svih ranijih kad nam treba jos 10-15 godina da bi dostigli nivo iz 1989.

#4795 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 05 July 2008 - 10:36

That's the spirit! :ph34r:

Pa nije stvar samo u jednoj osobi, to ti je valjda jasno. Ja ne pitam za Obradovića, nego za ono šta će on raditi. Ima li neke inicijative, kako vidi razvoj obrazovanja u sledećih 10 godina... Sve dok ljudi gledaju na javne funkcije tako kao ti i ne možemo ništa ozbiljno da promenimo u sistemu. Logika:"društvena preduzeća su loša zato što nisu privatna" ne funkcioniše u obrazovanju. Da ne ulazimo sada u priču zašto se obrazovanje ne može prepuštati tržištu. Kakvo nam je tržište, moš misliti kakvo će nam biti obrazovanje.

Kakve veze ima to kako ja gledam na javne funkcije, valjda je bitno kako oni koji ih dele i zaposedaju gledaju. Ako si mislio na kriticki stav oko toga koji se izrazava na izborima, ima toga u ovom narodu i dovoljno, mozda i previse.

Drugo, obrazovanje je vec sad prepusteno trzistu, bar sto se tice obrazovanja u oblasti ekonomije i srodnih nauka. Delimicno i u IT oblastima, medijima i pravu.

Dva fakulteta Univerziteta u Beogradu (Ekonomski i FON) funkcionisu skoro potpuno prema trzisnim principima. Skolarine su iste kao i na velikim privatnim univerzitetima, sto je potvrdio i rektor BU u Poligrafu pre neki dan, dakle od 1000-1500 evra. Jedino ih zeza stavka o prebacivanju samofinansirajucih na budzet prilikom upisa naredne godine, sto oni resavaju smanjenim prolazom, no i to ce uskoro biti izbaceno.

I po cemu je taj drzavni kapitalizam bolji od privatnog kapitalizma?

I ovo se uopste ne tice socijalne uloge drzave, koja se po meni razlikuje od drzavnog kapitalizma (ili kako vec definisati taj sistem, gde se drzava i njeni derivati pojavljuju na trzistu bez ikakve socijalne uloge) kakav mi imamo u skolstvu i zdravstvu.

Edited by Krosh, 05 July 2008 - 10:44.

#4796 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 05 July 2008 - 10:38

My point exactly. Pare nisu problem, iako para nema. Ja sam u ranijem postu, pisao o uslovljenim parama, dakle bilo kroz sistem nagrada ili privatnog upravljanja, ili u krajnoj ruci i privatizacije (mada je ovo poslednje malo verovatno).

Navike je najteze promeniti, pogotovu lose. Dzaba i tri puta veci budzet, koji ce otici na plate, a zaposleni u obrazovanju ce da nastave da guslaju kao i do sad. Slicna situacija je u zdravstvu, i pogotovu u pravosudju.

Dobro je, ipak se razumemo. :ph34r:

Od Demokratske stranke očekujem da reformiše i modernizuje srpsko društvo, a to im je, uostalom, glavni propagandni slogan (tzv. motor razvoja). Zato neću imati nikakvog razumevanja ako se odluče za pišanje niz vetar samo zarad nezameranja glasačima. Ako su istinski reformatori, moraće da preuzmu rizik i za neke nepopularne a dugoročno korisne poteze.

Od ostalih stranaka ne očekujem ništa dobro.

Srbijanka Turajlić je idealna osoba za tu poziciju. Gledao sam je pre par meseci u duelu sa nekim DSS/NS mamlazima koji su zajahali određene pozicije u prosveti. Na*ebala im se keve i vrlo precizno identifikovala sve probleme i kočničare u sistemu. Naravno da ona sama ne bi mogla da reformiše sistem, ali ako bi dobila odrešene ruke i oformila tim od 50-100 ljudi koji bi gurali tu priču, da vidiš kako bi se stvari promenile za 3-4 godine.

#4797 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 05 July 2008 - 11:01

Srbijanka Turajlić je idealna osoba za tu poziciju. Gledao sam je pre par meseci u duelu sa nekim DSS/NS mamlazima koji su zajahali određene pozicije u prosveti. Na*ebala im se keve i vrlo precizno identifikovala sve probleme i kočničare u sistemu. Naravno da ona sama ne bi mogla da reformiše sistem, ali ako bi dobila odrešene ruke i oformila tim od 50-100 ljudi koji bi gurali tu priču, da vidiš kako bi se stvari promenile za 3-4 godine.

Ok, uzmimo hipoteticku situaciju da je LDP osvojio 7,2% na izborima, umesto 5,2%, i da DS ne moze da ima izgovor za nesaradnju sa LDP-om. Formira se vlada i LDP dobije ministarstvo obrazovanja.

Mislis li da bi rukovodstvo stranke dalo odresene ruke Srbijanki da u prvoj godini otpusti 100 profesora sa BU-a, koji imaju prolaznost na ispitu manju od 20% (ne 50%, ne 70%, cemu stremi Bolonjska deklaracija, vec bednih 20%)? O osnovnom i srednjem obrazovanju da ne pricamo. Da li bi stranka rizikovala neulazak u parlament na sledecim izborima, radi bolnog sredjivanja stanja u prosveti?

Iz istog razloga se i Tomica ne bavi mnogo sredjivanjem stanja u zdravstvu, sem sto se sporadicno upumpavaju pare u plate i opremu.

#4798 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 05 July 2008 - 12:24

Kakve veze ima to kako ja gledam na javne funkcije, valjda je bitno kako oni koji ih dele i zaposedaju gledaju. Ako si mislio na kriticki stav oko toga koji se izrazava na izborima, ima toga u ovom narodu i dovoljno, mozda i previse.

Ma da, uopšte nije važno kako građani gledaju na javne funkcije i one koji ih obavljaju. Daleko ćemo dogurati sa takvim građanima.

Drugo, obrazovanje je vec sad prepusteno trzistu, bar sto se tice obrazovanja u oblasti ekonomije i srodnih nauka. Delimicno i u IT oblastima, medijima i pravu.

Dva fakulteta Univerziteta u Beogradu (Ekonomski i FON) funkcionisu skoro potpuno prema trzisnim principima. Skolarine su iste kao i na velikim privatnim univerzitetima, sto je potvrdio i rektor BU u Poligrafu pre neki dan, dakle od 1000-1500 evra. Jedino ih zeza stavka o prebacivanju samofinansirajucih na budzet prilikom upisa naredne godine, sto oni resavaju smanjenim prolazom, no i to ce uskoro biti izbaceno.

Naravno, uopšte ne razmišljaš o tome da ljudi moraju pre fakulteta da završe osnovnu i srednju školu? Da se opismene, pa nivo opšte kulture, da se otkriju njihove sklonosti i talenti i usmere na odgovarajući način? A većina neće, prirodno, otići na fakultet, pa valjda je potrebno da i oni budu osposobljeni za funkcionisanje u modernom svetu? Zapostavljanje obrazovanja (svi nivoi!) dovodi do opadanja kvaliteta radne snage. Samim tim - konkurentnost je manja (sem ako ne misliš da bi Srbija trebalo da sprovodi socijalni damping kako bi povećala konkurentnost?). Sve manji kvalitet osnovnog i srednjeg obrazovanja dovodi do toga da će oni koji se dovuku do fakulteta imati manje znanja i kapaciteta da prate nastavni proces. Tržište u tim uslovima dovodi do opadanja kriterijuma nastave, samim tim i kvalitet diplomiranih je manji. Loši stručnjaci - pa to ne može da bude dobro po industriju, zar ne? Da ne pominjemo one koji nisu upisali fakultete - vremenom se stvara sve više zaglupljene niže klase koja pravi jako loše političke izbore (treba li objasniti zašto i davati primere?). Što vremenom dovodi do jako loše političke situacije koja ne stimuliše investicije itd.

A ove tvoje analize hipotetičkog Srbijankinog ministrovanja... Super, onda da vođenje prosvete prepustimo klubu Privrednik? :ph34r:

#4799 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 05 July 2008 - 12:58

Ma da, uopšte nije važno kako građani gledaju na javne funkcije i one koji ih obavljaju. Daleko ćemo dogurati sa takvim građanima.

Ako si mislio na mene, u okviru grupe "takvi gradjani", mogu samo da ti kazem da smatram da realno procenjujem vrsioce javnih funkcija.
Ako si mislio generalno na gradjane Srbije, oni su vecinom negativno orijentisani prema vlasti i prema skoro svakom vrsiocu javnih funkcija. Takva nam je priroda, da mogu da realno ocenjuju neciji ucinak i da naprave gradaciju, ne bi se okretali populistima.

Naravno, uopšte ne razmišljaš o tome da ljudi moraju pre fakulteta da završe osnovnu i srednju školu? Da se opismene, pa nivo opšte kulture, da se otkriju njihove sklonosti i talenti i usmere na odgovarajući način? A većina neće, prirodno, otići na fakultet, pa valjda je potrebno da i oni budu osposobljeni za funkcionisanje u modernom svetu? Zapostavljanje obrazovanja (svi nivoi!) dovodi do opadanja kvaliteta radne snage. Samim tim - konkurentnost je manja (sem ako ne misliš da bi Srbija trebalo da sprovodi socijalni damping kako bi povećala konkurentnost?). Sve manji kvalitet osnovnog i srednjeg obrazovanja dovodi do toga da će oni koji se dovuku do fakulteta imati manje znanja i kapaciteta da prate nastavni proces. Tržište u tim uslovima dovodi do opadanja kriterijuma nastave, samim tim i kvalitet diplomiranih je manji. Loši stručnjaci - pa to ne može da bude dobro po industriju, zar ne? Da ne pominjemo one koji nisu upisali fakultete - vremenom se stvara sve više zaglupljene niže klase koja pravi jako loše političke izbore (treba li objasniti zašto i davati primere?). Što vremenom dovodi do jako loše političke situacije koja ne stimuliše investicije itd.

Ovo je odgovor na moj citat o privatnom ponasanju drzavnih fakulteta. Ne znam kakve ima veze osnovno i srednje obrazovanje sa tim, ali dobro.

Da li sam negde napisao da je srednje i osnovno obrazovanje u Srbiji dobro? Pa upravo u tim kategorijama smo bili poslednji na PISA testu.

Uostalom, "ekonomija znanja" ne trpi visok procenat ljudi koji nemaju visoko obrazovanje (sigurno ne vise od 10%).

A ove tvoje analize hipotetičkog Srbijankinog ministrovanja... Super, onda da vođenje prosvete prepustimo klubu Privrednik? :ph34r:

:) Ne znam sto toliki hostility, ali evo, kad sretnes Srbijanku ti je pitaj, da li je moguca reforma prosvete, onako kako je ti zamisljas, da li ona moze to sprovede i ciju bi podrsku imala? Ako je odgovor ne, pitaj je da li je bar moguce uraditi reformu Univerziteta u Beogradu.

#4800 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 05 July 2008 - 13:04

I da, kakve veze ima klub Privrednik sa mojom kratkom hipotetickom analizom ministrovanja Srbijanke Turajlic?