Jump to content


Photo
- - - - -

Ulazak u Hrvatsku


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
50 replies to this topic

#1 svetionik

svetionik
  • Members
  • 226 posts

Posted 08 May 2008 - 12:33

Čuo sam da na granici traže 150 eura po danu boravka, znači ako nameravam boraviti 20 dana potrebno mi je 3000 eura gotovine da pokažem graničnom policajcu?

#2 mehokodro

mehokodro
  • Members
  • 472 posts

Posted 08 May 2008 - 12:40

Lazu te

#3 Cruella De Ville

Cruella De Ville
  • Members
  • 1,490 posts

Posted 08 May 2008 - 21:16

koliko ja znam, ta cifra je 100 eura i da, hoce carinik da priupita koliko novca nosis, ali se ne pridrzavaju striktno/ko pijan plota te zakonske odredbe, koja je prethodno bila nekakva uredba, da bi pre koju godinu evoluirala. ja pored gotovine uvek nosim i karticu, upravo iz tog razloga, iako je ni ne koristim dok sam tamo. objektivno, ukoliko nemas obezbedjen smestaj i hranu, tih 100 eura dnevno uopste nije previse za ondasnje cene, bar iz perspektive srbije.

ostala pitanja iz arsenala `rvackih carinika su, manje-vise uobicajena za tu sluzbu:

- kuda/dokle putujete?
- svrha/razlog putovanja?
- da li imate povratnu kartu?
- da li imate nesto da prijavite?

ukoliko vec nemas njihov pecat u pasosu, proveravace te pogranicna policija, sto je rutinska stvar, pod pretpostavkom da nisi na poternici.

dakle, nista specijalno. vrlo su sluzbeni, ljubazni i brzi, za razliku od njihovih najdrazih susjeda :rolleyes:

#4 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,835 posts

Posted 09 May 2008 - 14:02

dakle, nista specijalno. vrlo su sluzbeni, ljubazni i brzi, za razliku od njihovih najdrazih susjeda :rolleyes:



... slovenaca

#5 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 09 May 2008 - 15:13

mene su u vozu pitali kuda sam krenula i koliko ostajem. rekla sam da idem na more u pulu i da imam 500 evra za 7 dana, a on me je odmerio i rekao "ok", ali nisu trazili da vide... pa mislim da uvek mozes da kazes da ti je na kartici, ko jos nosi gotovinu? ili traze neku potvrdu? naravno, pored australijanaca, slovenke i hrvata u kupeu bila sam kao crna ovca jer ostale nista nije pitao. bas neprijatno.

#6 marko023

marko023
  • Members
  • 355 posts

Posted 09 May 2008 - 21:19

ja putujem vec godinama busom i nikad nisam video da su nekom trazili da im pokaze novac. Koliko se secam, zadnje 2 godine me nisu ni pitali koliko imam kod sebe.

#7 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 10 May 2008 - 01:45

Ne znam da li je još uvek tako, ali tokom prošle godine sam gotovo jednom mesečno prelazio granicu sa Hrvatskom (naravno i pre toga) i ne sećam se da je neko od carinika pitao koliko para nosimo, samo neka formalna pitanja gde idemo ili šta nosimo, a često ni to...i kao što neko reče, carinici su ljubazni i profesionalni, doduše ovo je iskustvo prelaska granice kolima...radi se o prelazima Bogojevo-Erdut i B. Palanka-Ilok

#8 Thanatos

Thanatos
  • Banned
  • 949 posts

Posted 10 May 2008 - 10:23

Eh, da pregledavaju koliko tko ima para to bi dnevno proslo nekoliko automobila :rolleyes: .
Generalno, provjeravaju se oni za koje na prvi pogled postoji opravdana sumnja da nemaju para.
Dakle, lijepo se srediti (a ne doci na granicu kao klosar), klasicna kultura dobar dan - dovidjenja i nema problema.
Inace je to praksa za sve drzave. Mislim da i za BiH postoji slicna odrednica, ali gotovo nitko se ne pridrzava toga.

Edited by Thanatos, 10 May 2008 - 10:23.


#9 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 11 May 2008 - 10:30

...
ostala pitanja iz arsenala `rvackih carinika su, manje-vise uobicajena za tu sluzbu:

- kuda/dokle putujete?
- svrha/razlog putovanja?
- da li imate povratnu kartu?
- da li imate nesto da prijavite?
...

Ako se ide kolima obavezno traže zeleni karton i atest za gas ako je ugrađen. Ako je upisano u saobraćajnu dozvolu da je ugrađen gas atest ne treba.

A za pare se ne sećam da su me ikad pitali.

#10 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 15 May 2008 - 17:33

to se nikad ne zna. sestra i ja smo prosle godine pet puta za 6 meseci isle preko, nisu nas dva puta pogledali, ali sad kad smo isle u osijek krajem marta, bilo nas je petoro na zadnjem sedishtu busa, i na prelazu u iloku granicar je bio vrlo drzak (da ne kazem drkadzija), ponasao se prema nama kao da smo gubavi, trazio nam je da vidi da li imamo po sto evra po danu. naravno nismo imali, jer smo isli samo na jedno vece, i da nismo imali povratne karte ne bi nas pustio. tako se ponasao sa svima u autobusu, i ukupno smo tamo stajali sat ipo vremena. bas sam se grozno osecala..

a i cikine bombone (ne znam da li ste culi za bend) su vratili sa granice zato sto nisu imali po sto evra po danu, dzaba su im bila sva pozivna pisma i sve, resio je da ih ne pusti i nije ih pustio.

bezobrazluk

#11 svetionik

svetionik
  • Members
  • 226 posts

Posted 24 May 2008 - 21:49

Znači prelazak granice zavisi od subjektivnog raspoloženja službenika.
Užas, srećom ja sam nebrojeno puta putovao i nikad nisam imao probleme, čak mi ponekad i nisu gledali pasoš.
Ovaj slučaj sa Čikinim bombonama me uznemirio.

#12 marko023

marko023
  • Members
  • 355 posts

Posted 25 May 2008 - 13:47

čak mi ponekad i nisu gledali pasoš.


istina. i meni nekoliko puta. kao da se dogovore sa nasima, pa kad oni ne gledaju pasose, nasi gledaju, i obrnuto.

#13 ilke_etf

ilke_etf
  • Members
  • 942 posts

Posted 25 May 2008 - 15:12

U Hrvatsku idem u proseku 2 puta godisnje i hrvatski carinici su uvek bili korektni i fini, a imam srpski pasos.
Nekada idem kolima, a nekad autobusom i nema razlike.

#14 Igor_G

Igor_G
  • Members
  • 125 posts

Posted 25 May 2008 - 16:35

U proseku jednom u dva meseca prelazim granicu i samo ponekad su me pitali da li imam šta za prijaviti. Sasvim je uobičajeno da mi, kad mi pruže pasoš nazad kažu hvala ili sretan put.

#15 drdrdr69

drdrdr69
  • Members
  • 17 posts

Posted 03 June 2008 - 23:52

U proseku jednom u dva meseca prelazim granicu i samo ponekad su me pitali da li imam šta za prijaviti. Sasvim je uobičajeno da mi, kad mi pruže pasoš nazad kažu hvala ili sretan put.

-Kada sam pre 5-6g ulazio stopom iz Crne Gore-pitao me carinik koliko imam~odgovorio mu 50e,na sta mi on poceo brbljati-kako je minimalna dnevna suma u Dubrovniku 100e,ali posto si ti iz Kikinde napravit cu izuzetak..
-KIada sam pre 3-4g ulazio stopom(autoputem) u HR nisu me nista pitali