Jump to content


Photo
- - - - -

Sumrak liberalizma


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1120 replies to this topic

#1 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 06 May 2008 - 09:05

Voleo bih da procitaate i date komentar na ovaj clanak u NIN-u. AUtor (Aleksandar Radovic) jedan je od retkih sa ex-yu prostora koji je sagledao i javnio progovorio o liberalizmu kao toalitarizmu. Liberalizma danas

http://www.nin.co.yu...le.php?id=37723

"Шта преостаје очајним људима и народима: да бирају између суровог тоталитаризма или једине алтернативе – тржишног либерализма. Уместо политичке тираније у име модернизма, друштво ће у будућности трпети економску тиранију. Има и некаквог напретка – за разлику од тоталитарних диктатура нико не тражи од жртава глобализације да воле либерализам."

(Аутор је саветник луксембуршке М&P компаније, единбуршке „Тракс корпорације”
и директор Управе за јавне приходе Србије 2001-2002)

Ljudi se pitaju:
Kako to da se u 45 godini osecam kao otpad, da zelim da se ubijem?
Zasto je ekonomija tako surova?
Zasto je moj zivot propao?

jednostavno, danas zivimo u poretku koji je daleko suroviji od onih prethodnih. tajna policija nije potrebna, oni koji se ne uklapaju naci ce svoje mesto u ludnici, opice ih medikamentima ili ce postati klosari. Ekonomija zahteva da joj se podredimo i da nemamo vremena za druge, ukljucujuci i clanove porodice.


Zanima da li neko zna vise o autoru ovog teksta?

#2 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 06 May 2008 - 09:12

ma najbolje da se svi kolektivno samoubijemo. :rolleyes:

svet je odvratan, zivot je nikakav.

#3 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 May 2008 - 10:27

Ma neka, sad bar imamo konkretnu temu o sjaju i bedi trulog kapitalizma.

Ne mora više da se provlači kroz sve moguće topike :rolleyes:

#4 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 06 May 2008 - 10:33

Ne mora više da se provlači kroz sve moguće topike :rolleyes:


Ne da ne mora, nego mi molim te obecaj da nece. :huh:

#5 Almanah

Almanah
  • Members
  • 45 posts

Posted 06 May 2008 - 10:37

[quote name='Scubius' date='06.05.2008, 10:05' post='2054178']
Voleo bih da procitaate i date komentar na ovaj clanak u NIN-u. AUtor (Aleksandar Radovic) jedan je od retkih sa ex-yu prostora koji je sagledao i javnio progovorio o liberalizmu kao toalitarizmu.

Clanak mi se dopao zbog svoje osnove u socijal-demokratiskim idejama (cija je kolijevka Zapadna Evropa i na kojima se zasnovao dio prijeratnog obrazovanja).
Slazem se da razvoj bilo kojeg drustva, ukoliko ne donosi napredak, odn. odrzavanje ili poboljsavanje opsteg stanja zivota za vecinu svojih clanova, ne moze se nazvati napretkom.
Takodje se slazem sa idejom da je neoliberarno drustvo u svojoj osnovi totalitarno i sluzi tiraniji profita i kapitala. I da tom svojom prirodom, kao i sva totalitarna, neslobodna drustva gusi
zdrav i slobodan razvoj kako pojedinaca, tako i drustva u cjelini.
I da je prirodna posljedica toga, njegovo urusavanje. Amerika, kao kolijevka ovoga sistema, dovodi sebe do apsurda, tiranije profita siromasi svoje clanove drustva, zbog kojih je prije toga siromasila ostatak svijeta. Teoretski gledano tako stoji. Ali stoji i to da oni imaju jaku intelektualnu elitu i univerzitete koji taj sistem oblikuju i odrzavaju. Smislice oni neko rjesenje da ne ugroze osnovu. I ta ista elita ne voli situacije (poput 60-tih) o kojem blagostanje i visak sloboda mogu da postanu prijetnja kapitalu, pa ce ih i dalje nastojati da izbjegne.

Ali sta je sa jadnom Zapadnom Evropom koja se u ovoj globalnoj konstelaciji pogubila i nema snage da nastavi na onim osnovama evolucije proklamovanim u vrijeme Fr. burz. revoluciji?
Uz koju smo se mi proklamovali da smo i uz koju se nasa intelektualna i univerzitetska elita u ex-yu centrima svrstavala. I kojoj se sada okrecemo da nam da adekvatne odgovore na
nastalu situaciju ovdje na Balkanu.

A sta sa nama na Balkanu, u ovom sumraku polusistema primitivnog neoliberalizma, koji se odrzava nacionalizmima, sa traumama skorog rata, sa politickom elitom stasalom iz yu politickog prizemlja, sa polusvjesnim i preplasenim narodom, sarenom intelektualnom elitom koja je glavama od srednjeg do modernog doba, bez kriticke distance o procesima i cemu oni vode, bez humanisticke vizije buduceg drustva, koristena od strane ljudi od uticaja samo ukoliko im pomaze hranjenju njihove moci.

Pokusala sam u ovom postu da promislim sire na ovu veoma vaznu temu za nas sadasnji zivot (ako ne jednu od najvaznijih), ali bih voljela da diskusija krene u smjeru licnih iskustava, dilema i rjesenja.

#6 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 06 May 2008 - 10:48

ma najbolje da se svi kolektivno samoubijemo. :rolleyes:

svet je odvratan, zivot je nikakav.

Ja ne znam koliko će puta taj liberalni kapitalizam da propada... Izgleda svaki put kada neki mudrac iz kojekakvih srpskih novina odluči da podeli malo te mudrosti sa vaskolikom nacijom.

#7 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 06 May 2008 - 10:50

ne kapiram sta je to novo rekao doticni autor, al nema veze.

#8 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 06 May 2008 - 10:59

Meni je veća misterija šta je pametno rekao. Ali, nema veze.

#9 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 06 May 2008 - 11:00

ne kapiram sta je to novo rekao doticni autor, al nema veze.


Kao da je bitno. Bitna je njegova liberalno-kapitalisticka hiper masovna forumska proizvodnja kojom i dalje nesmetano zapišava citav forum.

#10 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 06 May 2008 - 11:14

Ima tu nešto, ali delimično su i ljudi sami krivi...
Na onoj temi o potrošačkom mentalitetu je bilo reči o tome kako ljudi koji imaju relativno skromna primanja troše više nego što zarađuju, ali ne na neophodne stvari, nego na nepotrebne statusne simbole i razne beskorisne džidža-bidže...
Drugo, sa današnjim modelom berze i akcionarstva "firme" i zaposleni u njima su praktično dehumanizovane. Vlasnici akcija (i sitni i krupni) mogu čak i da ne znaju gde je firma, ko su i kakvi su radnici, sve se svodi na dividendu ili porast vrednosti akcija kao u nekoj kompjuterskoj igrici. Opet, ko brani tim istim radnicima da kupuju akcije - 1000 radnika po 1000$ je 1.000.000, pa tako po nekoliko puta i mogu i sami da postanu vlasnici. Neka kupe jeftiniji automobil, neka preskoče jednu generaciju mobilnih telefona, neka se zadovolje 10m2 manjim stanom i eto mogućnosti za kupovinu akcija.
Treće, zaista mislim da će morati da dođe do određenih korekcija u postojećem modelu (i čini mi se da svest o tome raste) jer kada (i ako) socijalne tenzije postanu prevelike doći do neke pobune, revolucije ili urušavanja sistema...

Međutim, mislim da je najveći problem što ljudi koji su žrtve takvog sistema u isto vreme taj sistem podržavaju, što se javno žale, a intimno sanjaju o tome da i sami postanu "gazde" (ima kod Froma jedna teza gde kaže da je najveći problem "komunista" bio što je većina taj komunizam zamišljala kao društvo u kome su svi buržuji)...

#11 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 06 May 2008 - 11:36

Ima tu nešto, ali delimično su i ljudi sami krivi...
Na onoj temi o potrošačkom mentalitetu je bilo reči o tome kako ljudi koji imaju relativno skromna primanja troše više nego što zarađuju, ali ne na neophodne stvari, nego na nepotrebne statusne simbole i razne beskorisne džidža-bidže...
Drugo, sa današnjim modelom berze i akcionarstva "firme" i zaposleni u njima su praktično dehumanizovane. Vlasnici akcija (i sitni i krupni) mogu čak i da ne znaju gde je firma, ko su i kakvi su radnici, sve se svodi na dividendu ili porast vrednosti akcija kao u nekoj kompjuterskoj igrici. Opet, ko brani tim istim radnicima da kupuju akcije - 1000 radnika po 1000$ je 1.000.000, pa tako po nekoliko puta i mogu i sami da postanu vlasnici. Neka kupe jeftiniji automobil, neka preskoče jednu generaciju mobilnih telefona, neka se zadovolje 10m2 manjim stanom i eto mogućnosti za kupovinu akcija.
Treće, zaista mislim da će morati da dođe do određenih korekcija u postojećem modelu (i čini mi se da svest o tome raste) jer kada (i ako) socijalne tenzije postanu prevelike doći do neke pobune, revolucije ili urušavanja sistema...

Međutim, mislim da je najveći problem što ljudi koji su žrtve takvog sistema u isto vreme taj sistem podržavaju, što se javno žale, a intimno sanjaju o tome da i sami postanu "gazde" (ima kod Froma jedna teza gde kaže da je najveći problem "komunista" bio što je većina taj komunizam zamišljala kao društvo u kome su svi buržuji)...


tacno je. tu gresku cesto cine tzv levicari. oni ispustaju iz vida da neko mora raditi teske i neprijatne poslove

#12 Almanah

Almanah
  • Members
  • 45 posts

Posted 06 May 2008 - 12:16

Ne da ne mora, nego mi molim te obecaj da nece. :rolleyes:


Ovo ne bi proslo ni kao dobacivanje na stadionu ili ulici. Ziza i ostali kojima se ne dopada pristup, razmisljenje, tema, ili onaj ko je inicira, argumentujte kulturno ili predjite na drugu, dok god je nas koji bi da o ovome rado nesto da napisemo.

#13 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 May 2008 - 12:23

Nije uopšte mislila na ovu temu.

A inače i ja se slažem sa nekim stvarima oko svega toga bez obzira što Scubius preteruje.

#14 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 06 May 2008 - 12:34

.... nas koji bi da o ovome rado nesto da napisemo.

Ma, nema problema. Imaćete puno prilika za to i u budućnosti, naime svaki sledeći put kada bude propadao liberalni kapitalizam (što je ovde par puta godišnje unazad 8 godina, tj. otkad postoji forum).

#15 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 06 May 2008 - 12:41

liberalni kapitalizam svakako nece propasti najednom. radi se o procesu u kome ce kvalitet zivota polako opadati, a represija rasti.