Jump to content

Photo
- - - - -

Psihoterapija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
49 replies to this topic

#16 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 28 March 2010 - 13:28

Jako je teško naći "pravog" psihoterapeuta, naročito kada se ne radi o privatniku - ne mogu svi sebi da priušte privatnika, kako sam čula jedan sat košta od 20 do 50 evra. Nekog ko će zaista da te sasluša, a ne da mu prođeš kroz ordinaciju kao na traci i da ti samo prepiše lekove. Ovaj topik bi mogao da posluži ljudima u nevolji, za razmenu iskustava, i tako to.

Takodje sam čula od koleginice koja je nedavno imala problema (i još ih ima, naravno, tako nešto ne prolazi za par dana) da na Institutu za psihijatriju u krugu Kliničkog centra u Beogradu (nije Laza), postoji nekoliko izuzetno dobrih psihoanalitičara i psihoterapeuta koji su se baš specijalizovali za neki određeni metod, nažalost zaboravih kako se zove, i koji svojim pacijentima zaista posvećuju vreme i trude se da im pomognu.

Edited by nvukelic, 29 March 2010 - 17:49.
uklonjen offtopic

#17 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 28 March 2010 - 17:17

Činjenica je da ljudi sa psihičkim problemima imaju poteškoća da o tome pričaju sa svojim najbližima ili sa prijateljima, kolege s posla takođe otpadaju, tako da na kraju ne ostaje niko. Problem se kumulira i dolazi do pucanja. Ponekad čovek oseti potrebu da se istrese pred nekim ko mu je sasvim nepoznat i prema kome ne osećaš ništa pa ne može ni da mu bude neprijatno. Zato mislim da topik ne treba zatvarati, samo redovno čistiti i biti možda malo strožiji nego inače, s obzirom na osetljivost teme.

Edited by nvukelic, 29 March 2010 - 17:59.

#18 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 28 March 2010 - 21:56

Isto, mala vezba za relaxaciju. Dok setas ( a ako ne setas trebao bi) pokusaj da razmisljas samo o disanju - sto duze to bolje - svaki udah svaki izdah mora da prodje sa puno svesnoscu. Veoma lagano, nemoj da hiperventiliras - udah na nos izdah na nos (ako ne mozes da drzis ritam onda izdah na usta). Ovo ce, ako radis jedno vreme, pomoci da iskoristis setnju za obnavljanje kiseonika umesto za obnavljanje frustracija i stresa koji se akumulira tokom dana. I da - disanje iz stomaka - veoma opusteno.

Slucajno iscitah ovu temu. Ja sam isao kod psihologa jedno godinu dana kad sam nakon jednog perioda od par mjeseci imao napade hiperventilacije, skoro pa svaki dan. Ima tome vishe od 10 godina. Dijagnosticiran PTSD. Interesantno sve je u meni takoreci ''mirovalo'' do iznenadne bolesti supruge. Tad mi se u roku par dana pocelo desavati. Da sad ne davim, ovo mi je privuklo paznju, ovo sa savjetom za vjezbe disanja. Imam dojam da ja ni dan-danas ne znam pravilno disati, ukoliko se bas ne skoncentrisem. A jako je vazno. Tacno kao da covjek ''zaboravi'' pravilno disati, sto uvijek prethodi hiperventiliranju i lupanju srca.

#19 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 29 March 2010 - 14:46

nikad nisam skapirala shta zapravo znachi pravilno disati. secam se da sam jednom chitala da vecina ljudi nepravilno dishe i da to uzrokuje dosta problema, mada josh uvek ne kapiram na koji nachin tehnika disanja utiche na konachni ishod razmene gasova u organizmu.

#20 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 29 March 2010 - 17:04

Eh, ja sam se ovom temom intenzivno bavila pre desetak godina kad još nisam ni znala šta su napadi panike i tom prilikom pročitala gomilu literature na tu temu ne bi li bila u stanju da razumem i pomognem osobi koja je imala te probleme. Naravno, u međuvremenu sam dosta i zaboravila, ali ponešto je ostalo.

Kako smo bivali „civilizovaniji“, to smo počeli sve više da se grčimo kad hodamo, sedimo i stojimo; ramena su podignuta, grudi su utonule, a glava se potiskuje ka nazad. Na taj način nikada ne možemo da iskoristimo pun kapacitet pluća. Zatim, često zaustavljamo vazduh ili ga sporo ispuštamo kad želimo da kontrolišemo osećanja. I tako usporavamo razmenu materija, što opet dovodi do smanjenja proizvodnje adrenalina i to je valjda dobro u situacijama kada neko ima napad panike, ali nije dobro za srce. Lagano i mirno disanje, sa naglašeno dugim uzdisajima i izdisajima deluje pozitivno na rad srca i funkcionisanje kompletnog kardio vaskularnog sistema. U svakom slučaju, pravilno disanje utiče na vensku cirkulaciju, rad srca, bolesti abdomena, antistresne mehanizme. Pravilno disati znači iskoristiti pun kapacitet pluća, uzdahnuti iz stomaka i disati ujednačeno.

Prva pomoć kod napada panike je papirna kesa, odnosno pokušaj da se poveća nivo ugljendioksida u krvi. Znači, sa obe ruke držiš papirnu kesu (nikako plastičnu) preko nosa i usta i pri tom normalno dišeš; pogrešno je skroz naduvavati kesu i potpuno je prazniti, to može da pogorša simptome.

Ovo, naravno, ne može da zameni odlazak kod lekara, u našem slučaju je pomagalo, ali ne mora da znači da je univerzalno i da je dobro za svakoga!

#21 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 29 March 2010 - 17:58

Tema je malo prečišćena. Molio bih vas da ubuduće, ukoliko ste laik, na temi prenosite svoja iskustva, a konkretne savete o psihoterapeutskim postupcima i procedurama prepustite profesionalcima. Imajte na umu da bi vaš pogrešan savet, iako dat iz dobre namere, mogao nekoga ko je došao da potraži pomoć, odvratiti od javljanja kvalifikovanim psihoterapeutima.

Edited by nvukelic, 29 March 2010 - 18:04.

#22 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 29 March 2010 - 22:15

Prva pomoć kod napada panike je papirna kesa, odnosno pokušaj da se poveća nivo ugljendioksida u krvi. Znači, sa obe ruke držiš papirnu kesu (nikako plastičnu) preko nosa i usta i pri tom normalno dišeš; pogrešno je skroz naduvavati kesu i potpuno je prazniti, to može da pogorša simptome.

Ovo, naravno, ne može da zameni odlazak kod lekara, u našem slučaju je pomagalo, ali ne mora da znači da je univerzalno i da je dobro za svakoga!

Navodno je to navodno Rahelic. Meni nije bas pomagalo i pitam ja psihologa da mi objasni je li stvarno pomaze zbog ovoga sto si navela ili je to sitna prevara. Pogledao me ozbiljno i kaze: ustvari je fora u odvlacenju paznje, sto je i iz mog iskustva najvaznije. Recimo u tom periodu kad sam imao te napade budem nesto oko auta zauzet recimo 2 sata. Za to vrijeme mi nije nesto posebno dobro, ali nisam ni ''svjestan'' da mi je loshe. Ali par minuta nakon zavrsenog posla me opet isto uhvati. Pomagalo mi je donekle kad radim vjezbe disanja. Udahnes dugo i polako, ravnomjerno i zadrzis dah brojeci koliko se sjecam do 10 i onda isto tako, istim intezitetom ispustas. To kad nemam napada, ali kad me ''spopadne'' hocu da umrem jbt od takvog disanja. :ph34r:

#23 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 31 March 2010 - 14:56

Ne znam za druge zemlje, ali kad je Srbija u pitanju, psihoterapija pomaže normalnim ljudima da funkcionišu u nenormalnom okruženju.

#24 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 April 2010 - 21:43

Ne znam za druge zemlje, ali kad je Srbija u pitanju, psihoterapija pomaže normalnim ljudima da funkcionišu u nenormalnom okruženju.

:ph34r: Gdje za normalne ljude nije nenormalno okruzenje?

#25 psihoterapeut

psihoterapeut
  • Members
  • 10 posts

Posted 27 October 2011 - 12:13

Psihoterapija je vrlo mocan metod pomoci kod razlicitih vrsta psiholoskih problema, ali i fizickih problema povezanih sa psiholoskim faktorima. Stvar je u tome sto se sve i svasta naziva psihoterapijom. Treba imati na umu prvo da psihoterapuet moze da bude samo neko ko se bar 7 godina za to obucavao (nakon zavrsenog fakulteta, edukacija za psihoterapiju traje od 3-7 godina) i polozio razne specijalisticke ispite, a onda mu posebna komisija odobrila sertifikat za psihoterapueta. Ukoliko su ovi uslovi ispunjeni, onda je psihoterapija vrlo korisno sredstvo, a takav psihoterapeut ce vas na pocetku obavestiti da li je ona izbor pomoci za odredjeni problem ili nije.
Takodje, treba znati da svaki psihoterapeut ima neki svoj modalitet koji je specijalizirao (ne rade svi sve niti sa svim problemima).

Problem je sto mi jos uvek nemamo zakon o psihoterapiji pa se mnogi psiholozi, psihijatri navodno bave njome, iako nisu zavrsili dodatnu specijalizaciju za to (dakle- nije svaki psiholog ili psihijatar istrovremeno i psihoterapeut). Jos je veci problem sto se mnogi laici (ali i astrolozi i sl.) izdaju za "psihoterapeute" iako to naravno nema veze sa psihoterapijom!

Takodje, treba znati da pored psihoterapije koja uglavnom ide jako duboko i traje dugo (6 meseci do 2 godine), postoje i druge metode psiholoske pomoci kao sto su psiholosko savetovanje, krizne intervencije, koucing, psiholoske radionice itd. Oni mogu biti sjajan izbor ukoliko se trenutno suocavamo sa konkretnim problemom koji ne znamo kako da resimo ili zelimo da naucimo nesto novo o sebi i drugima.

Ponekad je korisno kombinovati psihoterapiju sa lekovima, ali to cesto nije neophodno. Ono sto je jos zanimljivije jeste da novija istrazivanja pokazuju da sama psihoterapija dovodi do slicnih promena u mozdanom funkcionisanju kao i lekovi- dakle, psihoterapija nije nekakav placebo, ona zaista menja nacin na koji fizioloski funkcionisemo.

Svakako, treba reci da je najvazniji faktor uspesne terapije odnos koji uspostavimo sa terapeutom. Zato je jako vazno pazljivo odabrati terapeuta (preko preporuke, Interneta, psihoterapijskih udruzenja...) i intervjuisati bar nekoliko njih pre nego sto odlucimo sa kim cemo poceti da radimo. Svakako, na pocetku cemo se dogovoriti o tome da li je problem uopste za psihoterapiju, koji su ciljevi itd. Ali je svakako najvaznije pronaci terapeuta ili drugog strucnjaka koji je kvalifikovan i koji je "na nasoj talasnoj duzini" jer ne odgovara svaki terapeut i svaki terapijski modalitet svima. U tom slucaju, velika je verovatnoca da cemo od psihoterapije imati znacajne koristi.

Nadam se da su objasnjenja bila od koristi :)

Pozdrav!

Edited by nvukelic, 27 October 2011 - 13:27.
linkovi

#26 modesty64

modesty64
  • Members
  • 1 posts

Posted 27 October 2011 - 23:51

Idem godinama privatno na psihoterapiju i to kod poznatog psihijatra i psihoterapeuta, svaki dinar se isplati. Samo kod psihijatra, doktora, nikako drugacije!

Zanimaju me vaša iskustva, ako ih imate, sa psihoterapijom. Koliko vam je odlaženje na terapiju pomoglo, da li u Beogradu ima dobrih terapeuta...Kada otići, kada prestati? :rolleyes:
[/quote]

#27 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 28 October 2011 - 12:23

...

Sinhronizovano shrinkovanje? :D

#28 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 28 October 2011 - 14:45

Sinhronizovano shrinkovanje? :D

puka slucajnost, rekao bih. :rolleyes:

#29 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 28 October 2011 - 14:59

Ma jok, samo slučajna koincidencija... Posted Image

#30 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 28 October 2011 - 15:09

Ma jok, samo slučajna koincidencija... Posted Image

nego salu na stranu, sve kad neko i proba ili cak uspije provuci reklamu, kakav je onda fol da se brise ili edituje post kad ovaj forum obiluje inace reklamama? sto prije ove pojave nije bio slucaj. ove su besplatne, sta li? sta bi falilo ljudima da zarade koju kintu uz pomoc foruma. inace kakva vajda, osim sto se druzimo? i cesto bogami i svadjamo.