Jump to content

Photo

Radijski hitovi, šlageri i predratna muzika - nastavak...

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#16 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 08 June 2008 - 18:08

To za "Tamo daleko" verovatno nikada nećemo tačno saznati. Pre izvesnog vremena, 19. 04. saznao sam da nisam gledao veoma važnu emisiju "Kvadratura kruga" na RTS-u, u kojoj se iznosi još jedna varijanta porekla ove pesme sa sve dokazima na papiru. U njoj se, kako mi je preneto, tvrdilo da je Djordje Marinković zaštitio 1922. u Parizu autorska prava na "Tamo daleko" komponovanu još 1916. ovu pesmu, u čijoj osnovi je neka ruska pesma. Marinković je živeo u Parizu i nije znao da je kod nas izvode kao narodnu, patriotsku ili kakvu god već.

#17 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 08 June 2008 - 18:10

Za sve fanove Milana Timotića, evo integralne "(Sv)i vi što maštate o sreći...", a bez Mirka i Kristine.

Uživajte.

хттп://рапидсхаре.цом/files/121018217/Vi_sto_mastate_o_sreci_-_Milan_Timotic__restaursao_MPM.flac.html

#18 shnissugah

shnissugah
  • Members
  • 7 posts

Posted 06 September 2008 - 12:47

Jos ranije na forumu je bila slicna tema, koja me je jako obradovala, pa sad zelim necim da uzvratim.
Radi se o prepevu nemacke numere "Ein Grammofon", naravno Maratonci, pesmu mi je prosledio jedan divni cika koji je radio muziku za isti film,
doduse sample rate je stradao u nekom od brojnih transfera, sto se da lako resiti, medjutim meni je nekako sladje ovako da je slusam.
Ime izvodjaca, kao ni tacna godina mi nisu poznati, cini mi se da je pesma iz 29 ako se ne varam.
jednom sam cula nemacki origina ali nemam nikakvih podataka: Ich hab zu Haus ein Gramm, ein Gramm, ein Grammophon. Das macht so schön trara, na ja, sie wissen schon...
uzivajte:)

хттп://рапидсхаре.цом/files/143068757/gramafon.mp3.html

#19 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 06 September 2008 - 13:25

Jos ranije na forumu je bila slicna tema, koja me je jako obradovala, pa sad zelim necim da uzvratim.
Radi se o prepevu nemacke numere "Ein Grammofon", naravno Maratonci, pesmu mi je prosledio jedan divni cika koji je radio muziku za isti film,
doduse sample rate je stradao u nekom od brojnih transfera, sto se da lako resiti, medjutim meni je nekako sladje ovako da je slusam.
Ime izvodjaca, kao ni tacna godina mi nisu poznati, cini mi se da je pesma iz 29 ako se ne varam.
jednom sam cula nemacki origina ali nemam nikakvih podataka: Ich hab zu Haus ein Gramm, ein Gramm, ein Grammophon. Das macht so schön trara, na ja, sie wissen schon...
uzivajte:)

хттп://рапидсхаре.цом/files/143068757/gramafon.mp3.html

hvala ti!!! snimak se cuje ok kad se pojaca :ph34r:
aj ako ima neka dobra dusa da sredi malo ovaj snimak, jer hocu da ga nabacim na telefon da mi zvoni tako :)

#20 shnissugah

shnissugah
  • Members
  • 7 posts

Posted 06 September 2008 - 13:33

da, nije problem u jacini, vec u tome sto je pesma ubrzana u odnosu na original, mozes da ga ubacis u sound forge, 5 min posla :ph34r:

#21 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 06 September 2008 - 13:45

da, nije problem u jacini, vec u tome sto je pesma ubrzana u odnosu na original, mozes da ga ubacis u sound forge, 5 min posla :ph34r:

to mi je bas i fora!!! :)

#22 Bane5

Bane5
  • Members
  • 1,620 posts

Posted 13 September 2008 - 18:28

evo je malo pojačana i usporena.
хттп://рапидсхаре.цом/files/144988156/gramafon4.mp3.html

moguće je da je nemački original otpevao Max Kuttner.

edit: evo još jedne verzije sa nešto malo više intervencija na fajlu pa vi prosudite koji sami koji vam više odgovara, ako vam uopšte odgovaraju.
хттп://рапидсхаре.цом/files/144996899/gramafon4.mp3.html

ako bi za Kuttnera bili nesigurni da li je prvi otpevao ovu pesmu u Nemačkoj (a pevao ju je), sasvim je izvesno da su je komponovali Benes Jara i Hasler Karel, a da je autor teksta Loehner Beda Fritz. Pesma nejverovatnije potiče iz 1925. godine.

Edited by Bane5, 13 September 2008 - 18:46.

#23 shnissugah

shnissugah
  • Members
  • 7 posts

Posted 15 September 2008 - 15:24

Hvala Bane5:)

#24 Duck

Duck
  • Members
  • 1 posts

Posted 28 October 2008 - 09:41

Tokom XX veka, značajan deo audiovizuelnog kulturnog nasleđa je izgubljen. Mnogi preostali zvučni i video snimci, zanemareni su i ne mogu se povratiti iz stanja propadanja. Ukoliko se ne podigne kolektivna svesnost o značaju zaštite ovog blaga, ovaj trend će se nastaviti.
Pre dve godine, na predlog Češke republike, UNESKO proglašava 27 oktobar za Svetski dan audiovizuelne kulturne baštine. Ideja je da se na ovaj način podigne svesnost o potrebi hitne zaštite audiovizuelnog nasleđa.
27. oktobra 1980. godine, generalna konferencija UNESKA usvojila je „Preporuke o čuvanju i zaštiti pokretnih slika”, čime se prvi put zvanično skrenula pažnja na kulturnu i istorijsku važnost televizijskih i filmskih snimaka, i uputio apel da se odlučnom akcijom osigura njihova zaštita.

Narodna biblioteka Srbije pozvana je da učestvuje u obeležavanju Svetskog dana audiovizuelne kulturne baštine. Kao prva i za sada jedina institucija u Srbiji, koja je preuzela konkretne korake u zaštiti najstarijih zvučnih snimaka, Narodna biblioteka Srbije predstaviće deo digitalne zbirke gramofonskih ploča snimanih na 78 obrtaja, koji čine do sada nebjavljeni snimci, kratki tekstovi o izvođačima i kompozitorima, i galerija slika.

Album starih gramofonskih ploča na 78 obrtaja mozete pogledati i poslusati na http://www.digital.n...bar/78wavh.html.

:ph34r:

Edited by Duck, 28 October 2008 - 09:46.