Jump to content


Photo
- - - - -

Jedinka i rasa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#1 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 28 April 2008 - 08:37

Skoro svi mi voleli bi da zivimo dugo, mozda i vecno. Nasa smrt cini nam se kao smrt univerzuma. verujemo da je nasa egzistencija "vazna", izolovana od rpirodnih zakonitosti, neponovljiva. U vestackom svetu kojega smo stvorili cini nam se da je sve covek na coveka, ideja na ideju.

Nasa zelaj za dugim zivotom, sa druge strane cini egzistenciju nase rase otezanom. Nas apotrosnja, pogotovo bolesna hiperkonzumpcija u liberalnom kapitalizmu cini ekolosko unistavanje zemlje sve brzim i izvesnijim.

U koliko vise verujemo da smo slobodni, ukoliko vise zivimo "taj" nacin zivota koji je povezan sa automobilima, tzv slobodom, sopingom, konzumpcijom umetnickih i neumetnickih predmeta, estetikom, nasa buducnost kao rase postaje sve manje izvesna.

Sa druge strane, pravi divljaci, kojih je vrlo malo, znali su da odbace sopstveni zivot radi ravnoteze. Na primer jedno sibirsko, eskimsko pleme odbilo je najlonske ribarske mreze, poklon ruske vlade. Rekli su da mreze nisu dobre jer se njima moze uloviti previse ribe, da su suvise efikasne.

U nasem kontelstu, efikasnost, brzina kojom "proizvodimo", tj unistavamo resurse zemlje jeste nesto dobro, pozitivno.

Kako objasniti ove paradokse?

#2 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 29 April 2008 - 07:33

Skoro svi mi voleli bi da zivimo dugo, mozda i vecno. Nasa smrt cini nam se kao smrt univerzuma. verujemo da je nasa egzistencija "vazna", izolovana od rpirodnih zakonitosti, neponovljiva. U vestackom svetu kojega smo stvorili cini nam se da je sve covek na coveka, ideja na ideju.

Nasa zelaj za dugim zivotom, sa druge strane cini egzistenciju nase rase otezanom. Nas apotrosnja, pogotovo bolesna hiperkonzumpcija u liberalnom kapitalizmu cini ekolosko unistavanje zemlje sve brzim i izvesnijim.

U koliko vise verujemo da smo slobodni, ukoliko vise zivimo "taj" nacin zivota koji je povezan sa automobilima, tzv slobodom, sopingom, konzumpcijom umetnickih i neumetnickih predmeta, estetikom, nasa buducnost kao rase postaje sve manje izvesna.

Sa druge strane, pravi divljaci, kojih je vrlo malo, znali su da odbace sopstveni zivot radi ravnoteze. Na primer jedno sibirsko, eskimsko pleme odbilo je najlonske ribarske mreze, poklon ruske vlade. Rekli su da mreze nisu dobre jer se njima moze uloviti previse ribe, da su suvise efikasne.

U nasem kontelstu, efikasnost, brzina kojom "proizvodimo", tj unistavamo resurse zemlje jeste nesto dobro, pozitivno.

Kako objasniti ove paradokse?


Nisu uopste paradoksi - vec greske nase percepcije stvarnosti. Mi smatramo (kao ljudska rasa) da je tehnoloski progres cilj i svrha naseg postojanja u univerzumu. Kao i da je taj "progres" put ka nekoj imaginarnoj slobodi kako si sam primetio. Sloboda nije spoljna nego unutrasnja - kao sto ni zadovoljstvop i sreca za kojima tragamo nisu soljni nego unutrasnji porivi. Koncept je veoma jednostavan - zasto bi trebalo da budes srecan samo ako kupis novi auto - zar nije moguce biti srecan kao default stanje svesti bez obzira kakav auto imas i da li ga uopste imas. Znaci sve sto definisemo kao sloboda je stvar unutrasnjeg stanja naseg bica - nema nikakve veze da li smo tehnoloski napredni ili ne. Ljudi su bica inercije i lenjosti - tesko ih je pokrenuti ali kada ih pokrenes tesko ih je zaustaviti pre nego sto udare u zid. To je po meni osnovni razlog za nasu nesvest o harmoniji zivota na ovoj planeti.

E sad kao i svaka greska i ova nasa se moze ispraviti ali je potrebna promena percepcije - a osnova greske je ideja o podvojenosti. Ideja da smo individualni i nezavisni i da nas bole dupe ako komsiji crkne krava jer to nema nikakve veze sa nama. Prividno mi jesmo razdvojeni i individualni ali smo na globalnom planu itekako spojeni i to vishedimenzionalno. Odluka svakog od nas - bez obzira koliko bezznacajna - utice na zivote mnogih ljudi oko nas. Posledica nase arogancije je da mi to ne vidimo. Kada prihvatimo da smo svi jedno jedno sa celim univerzumom tek onda cemo poceti da donesimo odluke koje ce doprineti harmoniji ove planete umesto da je unistavamo polako ali sigurno. Medjutim cak i da se ne promenimo - bicemo izbrisani sa planete a na njoj ce za par stotina hiljada godina biti neki novi ljudi - a mozda i ne. Na kraju krajeva sve sto nam se desava je samo posledica nasih odluka i dela.

Nabacujem samo ideju o planeti na kojoj zive ljudi u drzavama gde nema vojski jer za nju nema potrebe jer nema ni ratova jer ni za njima nema potrebe. Ako znamo da smo svi deo iste realnosti zasto bi se borili izmedju sebe oko bilo cega - naucili bi da delimo. Samim tim osecaja nemanja vise ne bi bilo jer ne bi bilo ljudi koji imaju previse i onih koji nemaju nista. Pomislite samo na trilione dolara koji odlaze na vojne budzete svih drzava ovog sveta samo da biu jacale jednu ideju - mi smo ovde i namamo nikakve veze sa onima tamo. Dovoljno je samo da se te pare preusmere na ekologiju, programe zdrave agrikulture i edukacije stanovnistva koji sada gladuju. NAravno da na ovoj planeti ima dovoljno za svakoga - problem je da to shvate svi - i oni koji imaju i oni koji nemaju.

Ovo je mozda utopija - ali utopija prestaje da to bude kada je svi vide kao mogucnost. Tada ona postaje kreativna ideja i stvarnost.

#3 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 29 April 2008 - 09:33

ja mislim i da smo spojeni kao ziva bica, ako u okolini ne bude bilo uslova zanas opstanak izumrecemo. MOzda je nas mozak tzb killer-organ, osobina koja se previse razvila i koja ce nas unistiti.

#4 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 29 April 2008 - 15:52

Prvo da te pitam, kakve veze s temom imaju "jedinke i rase", osim ako ne imputiras da su ljudske rase te o kojima ovisi ne(dobrobit) covjecanstva a sto nema veze s pamecu. Kad smo kod pameti, pokusat cu zanemariti tonu gluposti i neznanja koju izvaljujes na svakom koraku uz urednu redundanciju masovne produkcije potpuno istovjetnih topica koje masovno i upravo maliciozno siris po citavom forumu, a bez ikakvog smisla, osim onog koji si nam poslao u svom prvom postu;


" liberalni kapitalizam".

Koliko god se ja ne slagala s tvojim pogledima, a pogotovo neznanjem i neinformisanoscu, ne mogu ti na zalost osporiti pravo da svaki drugi dan okolo po forumu seres nove topice s istim sadrzajem, kad ti to vec toleriraju moderatori. (Kontam da te prosto ne citaju) Ali ako moze savjet, a da se bas ne spotaknem na svakom jebenom PDF-u na tvoja lupetanja; otvori topic " LIBERALNI KAPITALIZAM, UZROK APOKALIPSE", jer je to de facto sustina svih tvojih palamudjenja i beskrajnog smaranja. Imas talent za dobre naslove; iza toga se krije sav jad ogranicenog znanja, ali moguce tolerancije ovog foruma u smislu vlasti, ali ne i forumasa.

Dakle, jos jednom; ne zanima me, otvori svoj blog, svoj univerzalan topic, ali te molim da nas ubuduce postedis. A btw, nemam nista protiv price o organic food, ali o svemu tome smo vec pricali. Samo treba malo volje, truda i vremena da se klikne opcija "search" pa izvuce vec otvoren topic. Ista radnja kao kod ocuvanja okolisa; umjesto da nekontrolirano okolo kakis, prvo pogledas ima li nesto vec na temu. Mada, cisto sumnjam da ce ovaj post upaliti pa vec ocekujem novu "masovnu" forumsku topic produkciju koja ce se maliciozno siriti po obitelji ( liberalni kapitalizam i protestantizam u odgoju djece", sport i sl.) Ako se to zaista dogodi, ti ces zaista biti netko tko ce me bukvalno otjerati s ovog foruma.

Na primer jedno sibirsko, eskimsko pleme odbilo je najlonske ribarske mreze, poklon ruske vlade. Rekli su da mreze nisu dobre jer se njima moze uloviti previse ribe, da su suvise efikasne.


Wow. :rolleyes: Molim te objasni mi kakve su to "najlonske ribarske mreze" i gdje se iste proizvode?

Koje tocno pleme? Koje reference? To o cemu ti pricas ne postoji.

Edited by Ziza, 29 April 2008 - 15:54.


#5 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 29 April 2008 - 23:08

Sa druge strane, pravi divljaci, kojih je vrlo malo, znali su da odbace sopstveni zivot radi ravnoteze. Na primer jedno sibirsko, eskimsko pleme odbilo je najlonske ribarske mreze, poklon ruske vlade. Rekli su da mreze nisu dobre jer se njima moze uloviti previse ribe

... a nemaju je kome prodati, pa im smrdi pred vratima

Kako objasniti ove paradokse?

Ma, ti si jedan pravi divljak, vrlo je malo takvih.

#6 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 30 April 2008 - 05:28

Prvo da te pitam, kakve veze s temom imaju "jedinke i rase", osim ako ne imputiras da su ljudske rase te o kojima ovisi ne(dobrobit) covjecanstva a sto nema veze s pamecu. Kad smo kod pameti, pokusat cu zanemariti tonu gluposti i neznanja koju izvaljujes na svakom koraku uz urednu redundanciju masovne produkcije potpuno istovjetnih topica koje masovno i upravo maliciozno siris po citavom forumu, a bez ikakvog smisla, osim onog koji si nam poslao u svom prvom postu;


" liberalni kapitalizam".

Koliko god se ja ne slagala s tvojim pogledima, a pogotovo neznanjem i neinformisanoscu, ne mogu ti na zalost osporiti pravo da svaki drugi dan okolo po forumu seres nove topice s istim sadrzajem, kad ti to vec toleriraju moderatori. (Kontam da te prosto ne citaju) Ali ako moze savjet, a da se bas ne spotaknem na svakom jebenom PDF-u na tvoja lupetanja; otvori topic " LIBERALNI KAPITALIZAM, UZROK APOKALIPSE", jer je to de facto sustina svih tvojih palamudjenja i beskrajnog smaranja. Imas talent za dobre naslove; iza toga se krije sav jad ogranicenog znanja, ali moguce tolerancije ovog foruma u smislu vlasti, ali ne i forumasa.

Dakle, jos jednom; ne zanima me, otvori svoj blog, svoj univerzalan topic, ali te molim da nas ubuduce postedis. A btw, nemam nista protiv price o organic food, ali o svemu tome smo vec pricali. Samo treba malo volje, truda i vremena da se klikne opcija "search" pa izvuce vec otvoren topic. Ista radnja kao kod ocuvanja okolisa; umjesto da nekontrolirano okolo kakis, prvo pogledas ima li nesto vec na temu. Mada, cisto sumnjam da ce ovaj post upaliti pa vec ocekujem novu "masovnu" forumsku topic produkciju koja ce se maliciozno siriti po obitelji ( liberalni kapitalizam i protestantizam u odgoju djece", sport i sl.) Ako se to zaista dogodi, ti ces zaista biti netko tko ce me bukvalno otjerati s ovog foruma.



Wow. :rolleyes: Molim te objasni mi kakve su to "najlonske ribarske mreze" i gdje se iste proizvode?

Koje tocno pleme? Koje reference? To o cemu ti pricas ne postoji.



Izvini jel to PMS ili neki drugi hormonski disbalans. Cemu to pljuvanje sestro slatka? :huh:

#7 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 30 April 2008 - 07:08

Izvini jel to PMS ili neki drugi hormonski disbalans.


Ma ne, nego sam zrtva rasno-pojedinacnog-liberalnog-kapitalizma. Pazi, to je zarazno i siri se virtualnim putem.

#8 Svemirko

Svemirko
  • Members
  • 103 posts

Posted 30 April 2008 - 11:32

Skoro svi mi voleli bi da zivimo dugo, mozda i vecno. Nasa smrt cini nam se kao smrt univerzuma. verujemo da je nasa egzistencija "vazna", izolovana od rpirodnih zakonitosti, neponovljiva. U vestackom svetu kojega smo stvorili cini nam se da je sve covek na coveka, ideja na ideju.

Nasa zelaj za dugim zivotom, sa druge strane cini egzistenciju nase rase otezanom. Nas apotrosnja, pogotovo bolesna hiperkonzumpcija u liberalnom kapitalizmu cini ekolosko unistavanje zemlje sve brzim i izvesnijim.

U koliko vise verujemo da smo slobodni, ukoliko vise zivimo "taj" nacin zivota koji je povezan sa automobilima, tzv slobodom, sopingom, konzumpcijom umetnickih i neumetnickih predmeta, estetikom, nasa buducnost kao rase postaje sve manje izvesna.

Sa druge strane, pravi divljaci, kojih je vrlo malo, znali su da odbace sopstveni zivot radi ravnoteze. Na primer jedno sibirsko, eskimsko pleme odbilo je najlonske ribarske mreze, poklon ruske vlade. Rekli su da mreze nisu dobre jer se njima moze uloviti previse ribe, da su suvise efikasne.

U nasem kontelstu, efikasnost, brzina kojom "proizvodimo", tj unistavamo resurse zemlje jeste nesto dobro, pozitivno.

Kako objasniti ove paradokse?


Hm kad god cujem rec rasa i liberalni kapitalizam zajedno to mi nekako zvuci DSSovski tacnije SPC artemije amfilohije tekstopisanije na dusobrizanije da bude ugdnije...
Elem tvoj post i nije toliko los. Kritika modernog drustva spram balansa stvari u kosmosu je uvek dobrodosla. Medjutim sa pozicije coveka koji zivi u Srbiji je totalno ne opravdana iz prostog razlga sto ti kao covek koji zivi u Srbiji u opste nisi ni okusio liberalni kapitalizam u svojoj punoj snazi te stoga ne znas sta je to ali ipak kritikujes. Tacno je da su mnoga divlja plemena zivela u skladu sa prirodom, da su pazila da ne ugroze balans i samim time svoju egzistenciju. Ali je takodje tacno da su radili i druge stvari koje ti se ne bi bas svidele. Recimo zrtvovanje ljudi na raznoraznim oltarima. Necemo loviti previse jelena ili riba ali cemo zato svake godine da odfikarimo glavu nekom liku i da time umilostivimo sile koje nas odrzavaju u zivotu.
Mozda tvoj ideal i jeste ziveti u sojenicama od blata i pruca, totalno u skladu sa prirodom ali generalno ako bi tako ziveo ne bi ni preziveo jer ti kao covek ako odbacis to sto ti najvise smeta a to je mozak koji misli, fizicki kao zivotinja nemas bas nikakve sanse protiv recimo obicnog kuceta a kamoli neceg malo jaceg.

Tako da prouci materiju sledeci put bolje pa nam daj da citamo.
Sve najbolje

#9 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 30 April 2008 - 14:13

DA to jeste zaista najfascinantnije od svega. Kako isti pojmovi imaju aposlutno razlicito znacenje ako se gledaju iz perspektive Srbije i iz perspektive "zapada".

Ja sam svoju kritiku napisao iz perspektive tog liberalnog kapitalizma jer ga gledam iznutra ali nemam pojma kakav je stav SPC po pitanju istog. Nemogu da verujem da se ja u necemu slazem sa Amfilohijem - brinem se za samog sebe :rolleyes:

Ipak ne vidim mesto za frustraciju prethidnika. Mislim da je tema veoma zrelo postavljena - bez obzira na minorne slovno-jezicne nedoumice. Cak sta vise - bar za mene- je to jedna od kljucnih problematika sadanjice. KAda je dosta konzumiranje bez svesti o okruzenju gde zivimo? DA li je neophodno da sami sebe unistimo da shvatimo medjusobnu povezanost nasih (ne)dela, arogancije i sistematskog odumiranja resursa ove planete koja nas trpi. Liberalni kapitalizam i takozvano globalno trziste su upravo promoteri bezglavog trosenja jer je to jedino sto velike kompanije odrzava u zivotu. Nazalost one se malo pitaju da li pored njih bilo sta drugo ostaje u zivotu.

Edited by decky999, 30 April 2008 - 14:18.


#10 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 03 May 2008 - 09:48

Mislim da je tema veoma zrelo postavljena


Nisam ni rekla da je tema losa sama po sebi, mada jeste katastrofalno lose postavljena, vec da postavljac po citavom forumu, bilo da se radi o samoubojstvu, incestu, kravama ili autima, konstantno pili o jednom te istom, a sto vec postaje prilicno zamorno, osobito uzimajuci u obzir njegove reference u vidu Freuda i ostalih potpuno passe teza.

Nego, kad vec izigravas drvenog advokata; kakve veze rasa ima s liberalnim kapitalizmom?


DA li je neophodno da sami sebe unistimo da shvatimo medjusobnu povezanost nasih (ne)dela, arogancije i sistematskog odumiranja resursa ove planete koja nas trpi.


Koja je zemlja trenutno jedna od najvecih svjetskih zagadjivaca s tendencijom da u sljedecoj dekadi zauzme uvjerljivo prvo mjesto?

Liberalni kapitalizam i takozvano globalno trziste su upravo promoteri bezglavog trosenja jer je to jedino sto velike kompanije odrzava u zivotu.


Mozes li mi dati definiciju liberalnog kapitalizma? Sto je to i na koji konkretno nacin utjece na kvalitetu zivota i opstanka?

Nazalost one se malo pitaju da li pored njih bilo sta drugo ostaje u zivotu.


Kazi mi sto se konkretno dogodilo u Velikoj Britaniji nakon afere s kravljim ludilom i za kakvu proizvodnju bilo da se radi o stocarstvu ili poljoprivredi drzava daje najbolje poticaje?

I na kraju; u cemu je kljucna razlika izmedju najlonskih i obicnih mreza? Da li najlonske mreze privlace vise ribe?

#11 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 03 May 2008 - 12:04

Ne znam zasto toliko besnis. Prvo ja sam rec rasa protumacio kao ljudska rasa - zasto biti toliko analan oko jedne progutane reci, A liberalni (globalni) kapitalizam ima mnogo toga sa ljudskom rasom i sa buducnoscu iste.

Odgovor na tvoje drugo pitanje je Kina. I ubedljivo je broj jedan a razlog je nas konzumerizam i glad za non stop novim stvarima koje nam ne trebaju i koje odbacujemo posle dva meseca a ne zelimo da ih platimo vise od 20$. Da nema nase potrage za srecom kroz materijalno (kako nas marketing uci) ne bi bilo ni Kineskog zagadjivanja ove planete. Medjutim USA je i dalje broj jedan razvijena zemlja zagadjivac.

Trece pitanje je definicija liberalnog kapitalizma. Ukratko (jer su knjige pisane o ovome) - kapitalizam kao drustveno uredjenje podrazumeva klasni sistem gde vlasnici sredstava za prozvodnju proizvode produkte za koje postoji potraznja i prodaju ih na trzistu ostvarujuci profit. Da ne idem u Marksov kapital detaljnije od ovoga. Liberalizacija trzista se desila 90tih godina kada su kompanije shvatile da je internacionalizacija njihovog biznisa jedini nacin za povecanje profita koji moraju da prijavljuju svojim akcionarima u svakom finansijskom izvestaju a zbog cega ce ovi da ih nagrade poverenjem i ulagace vise para u njihovu kompaniju. Na scenu nastupa globalizacija resursa i trzista sto je samo maska za kolonijalizaciju modernog doba iza koje stoje MMF i World Bank. Opet da ne idem u detalje - pravilo njihovog bivstvovanja je oprilike ono koje je veliki super junak Alan Forda (Super Hik) definisao "Otimaj od siromasnih i daj bogatima". Kako to utice na kvalitet zivota - pa jednostavno - dok bogati konzumiraju sve vishe siromasni umoru od gladi sve vishe. Razlike su sve vece i vece a kolicina zagadjenja je dosegla nivo da se nasa planeta gasi - da li je zaista potrebno detaljno objasnjenje.

Kravlje ludilo - kako dodjosmo do toga al ajde - drzave se sve vishe sprecavaju od strane WB i MMFa da dodtiraju sopstvenu poljoprivredu (Amerika je jedino svestko zatvoreno trziste poljoprivrednim prozvodima - ali i najveci zagovarac otvaranja tudjih trzista - paradoks ?). Samim tim drzave sve manje imaju kontrolu nad cenama hrane jer su cene definisane od strane velikih kompanija - pogledaj krizu sa snabdevanjem hranom u svetu. Da li zaista mislis da se desila tek tako - ili su velike krporacije tipa Kraft i Nestle malkice umesale svoje prljave prste.

NAjlonske mreze duze traju i teze se cepaju - nije li to ocigledno :rolleyes:


A sad pitanje za tebe - da li ti mislis da je sve savrseno u redu sa ljudima kao rasom i svemu sto se dogadja na ovoj planeti. Da li zasita mislis da tako treba - da u super-tehnoloskom 21 veku ljudi i dalje umiru od gladi, da li mislis da bilo ko na ovoj planeti zasluzuje da nema st da jede a da neko drugi u isto vreme kupuje odelo od $10K. DA li je to normalno? Ili mozda mozemo ipak malo bolje od toga?

#12 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 03 May 2008 - 13:07

Ne znam zasto toliko besnis.


Aman, ne bjesnim, nego me iritira Scubius. :rolleyes: (Tebe ne, ili je moguce da jos nisi procitao/la (sorry ne znam kojeg si spola) njegovu hiper masovnu produkciju istovjetnih (redundantnih), dakle topica tj. tema koje se neovisno o naslovu odnosno topicu svode na liberalni kapitalizam. Moj je prijedlog dakle bio da otvori jedan topic i smatram da je savjet sasvim na mjestu.

Odgovor na tvoje drugo pitanje je Kina.


Tocno, samo kakve veze ima Kina s liberalnim kapitalizmom i protestantizmom (sto je bolna tocka autora)? On se zapravo zalaze za komunizam i apsolutnu drzavnu kontrolu.

I ubedljivo je broj jedan a razlog je nas konzumerizam i glad za non stop novim stvarima koje nam ne trebaju i koje odbacujemo posle dva meseca a ne zelimo da ih platimo vise od 20$.


Ovo prosto ne stoji. Ne znam na koga aludiras kad kazes "mi", ali "ja" definitivno ne zelim kinesku robu lose kvalitete koju cu kupiti za male novce uz kratak vijek trajanja. Znas onu antologijsku; nisam toliko bogata da kupujem budjave i lose stvari. Osim toga u Kini nema kapitalizma (osim mozda pragmatizma, ali ipak su oni narod bogate kulture), pa i sam naslov topica pomalo gubi smisao zar ne? Ili da pokusam ako je uopce moguce, biti jos banalnija; o cemu bismo mi ovdje trebali raspravljati?

Kako to utice na kvalitet zivota - pa jednostavno - dok bogati konzumiraju sve vishe siromasni umoru od gladi sve vishe.


Ok, a kazi mi sto to bogati u zadnje vrijeme konzumiraju? (osim sto konzumiraju puno) i otkud ti ideja da siromasni umiru od gladi sve vise.

Samim tim drzave sve manje imaju kontrolu nad cenama hrane jer su cene definisane od strane velikih kompanija - pogledaj krizu sa snabdevanjem hranom u svetu.


Yeah, pa ti si otprilike na nivou Scubiusa, dakle ne cudi sto ti se zalazes za njegove proljeve. Procitas par bombasticnih naslova u dnevnom tisku i propagiras okolo apokalipsu. :huh:

Sto mislis koliko MMF ima utjecaja na englesku poljoprivredu?

#13 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 03 May 2008 - 13:42

Sestro slatka - kako da ti objasnim kakve Kina veze ima sa globalnim kapitalizmom ako sama to ne znas. Nekako mi se cini da imas neku romatiziranu sliku sveta u glavi ali ajde da ti razbijem iluziju (ali u kratkim crtama)

Kina ima dvojaku ulogu (ustvari trojaku) - prvo ima vishe od 50% svetske prizvodnje potrosne robe - drugim recima skoro sve (i slovima SVE) svetske kompanije [rave bar neke stvari u Kini. Razlog je naravno jeftina radna snaga. Inercija koja ovo pokrece je upravo nasa glad za jeftinim stvarima - mozes da zivis u iluziji da ne kupujes robu iz Kine - ja ti garantujem zivotom da to to radis a da ne znas. Cak i stvari koje iluzorno svrstavamo u kvalitetne su pravljene u Kini ili Indiji. Veoma je prizemno misliti da je sva Kineska proizvodnja loseg kvaliteta - naprotiv. Za primer cu to dati da skoro 90% kompanija elektronike, audio tehnologije i LCD televizora imaju fabrike u Kini. Na primer ekran Sony Bravia TVa na kome ce pisati MAde in Malaysia ili Taiwan je napravljen u PRC. Znaci Kina je fabrika sveta. Kao poledica toga ona nema vremena da se bavi zastitom okoline i zato imaju probleme sa zagadjenjem - ali se stvari poboljsavaju - sporo ali se desava. Druga uloga Kine je konzumiranje svestkih resursa - sirovih metala, plastike, nafte uglja i gasa. Oni nemaju sopstvene izvore koji bi namirili sopstvene potrebe ali zato zavise od Arapa, Australijanaca i Amerikanaca - time oni sopstvenom gladju za svestkim resusrsima i rudama odrzavaju zapadne ekonmije u zivotu kojima je u interesu da Kina nastavi da proizvodi i zagadjuje. Treca uloga Kine je svestko smetliste - jeftina konzumerska roba koja zastareva svakih 6 meseci nema gde da se odlaze nego ide u Kinu. Kina ima dva grada koji su najzagadjeniji na planeti po mnogima - zasto - jer su smetliste starih kompjutera i elektronike. Tamo se recikliraju i jedan deo ide nazad u prozvodnju ali veci deo ostaje u zemlji.

I ne zaboravi da pojmove jeftinino i skupo, lose i dobro i slicno definisu marketinske agencije u svojim kampanjama kojima ti kasnije ispiraju mozak. Cena i kvalitet su definisane samo jednom stvari - zelja (tacnije potreba) kompanije da napravi profit. Da li ce lagati, trovati i ubijati ljude, to nije bitno - profit je magicna rec koja otvara sva vrata. Tako na primer imamo ljude koji misle da je Mac bolji od Windows PCja (kao i obrnuto) - a i jedni i drugi su samo zombi mozgovi reklamnih agencija.

Eto ti slika Kine - ona hrani nasa zadrigla debela dupeta - ali isto tako ih i cisti kada se zasiti djubreta kojime se hrani.

Pitas odakle mi da ljudi umiru sve vishe - reci cu ti samo jedno - probudi se i bar jednom nedeljno pregledaj svestke vesti i prestani da razmisljas da se stvari na vestima desavaju tamo negde daleko - desavaju se zivim ljudima. Svako od nas moze jednig dana da postane vest na dnevniku - a bas mi iz exYU to najbolje znamo.

A sto se MMFa tice - ne oni nece uticati na Englesku i USA zato sto nemaju potrebe - pa to su zemlje koje su oformile svetsku banku i MMFa bas sa ciljem da uspostave neo-kolonijalizam koji mi zovemo ovde globalna-ekonomija. Pogledaj sta se desilo Argentini - citaj NAoma Chomskog - on ima tomove knjiga. Pogledaj dokumentarac The Corporation. Neke stvari ce ti biti jasnije.

Postoji problem sa zapadnim covekom danasnjice - u 19 i 20 veku MArks je govorio da je radnik otudjen od produkta svog rada (kao posledica stvaranja profita od strane kapitaliste) . Danas imamo slucaj da je covek otudjen od svega pa cak i od samog sebe. To je najveci problem - identitet zapdnog coveka je pretvoren ili je bar uzeo oblik robe koju on konzumira. Osecaj alijenacije (otudjenja) ga tera da traga za sobom a da uopste ne zna kako je uspeo sebe da izgubi. Prestali samo da osecamo sebe i druge - ne saosecamo se sa ljudima koji pate jer smo istrenirani da takve ljude karakerisemo kao loozere. Na poslu gazimo preko leseva jer mislimo da tako definisemo sebe kao pobednike a da pritome zaboravljamo da smo ustvari samo velike crne neispunjene rupe koje popunjavamo svaki dan sa stvarima koje nam ne znace nista i sa hranom koja nije hrana nego otrov. I povrh svga toga tretiramo ovu planetu kao smetliste.

E sad ne znam da li je to apokalipsa ili proliv ili i jedno i drugo ...ti zakljuci sama za sebe.

#14 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 03 May 2008 - 14:50

Sestro slatka


Uh, sto volim kad tako brzo krenemo na intimno patronizirajuce persiranje pa jos od nekog tko kao jedinu validnu recenziju spominje Chomskog...

Sorry, morat ces naci nekog drugog da se igrate, a u medjuvremenu "forum u ruke", pa malo istrazuj (sto je i bila prvotna poanta mog obracanja autoru ovog topica, ali fuck, kad se uvijek nadje netko kome treba crtanje.)

Sto se tice ostalog, ne znam zasto ocekujes komentar na post koji je na nivou kucne domacice koja u pauzi pali i gasi TV kanale, pa je u tom rangu i informirana. Morat ces se, ako zelis diskusiju, potruditi malo vise. Btw, odgovor u vezi V. Britanije je potpuno netocan.

Ali, malo pomoci, ako te bas zanima;

klik1

klik2

klik3

klik4

klik5

klik6

klik7

klik8

Kao sto vidis, (mislim, ako se potrudis pa zaista kliknes, uocit ces cinjenicu da je na ovom forumu svojevremeno bilo daleko obrazovanijih ljudi koji su prilicno dali doprinos razumijevanju svega sto se tice ekologije i spasa planete. Ima toga jos bar tonu, ali i ovo je nadam se vise nego dovoljno da biste (ne samo ti) zamisli cuda otkrili da ovaj forum nije od jucer i da postoji legitimna (srdacan poziv Scubiusu prije nego sto pokrene sljedecu kontra-liberalnu zavjeru) mogucnost pretrazivanja arhive i topica koji se uz kratku molbu vrlo jednostavno mogu izvuci na svjetlo dana, a na moju zalost, danas kao kljucni dokaz koliko je prije znanja bilo vise, a praznog lupetanja manje. Nadam se samo da nece potrajati.

#15 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 04 May 2008 - 00:15

Ajd da odradim domaci da se ne bi ljutila vise :

klik 1 - fluo-svinje :rolleyes: - OK ne shvatam vezu sa ovim postom ali ajde

klik 2 - pilici iz nemacke i koje seljak a ko je seljacina - nije ti los traktat = slazem se

lklik 3 - za i protiv nosenja krzna - malo ofucana tema li ajde

klik 4 -- kriobiologija

klik 5 - prenaseljenost planete e ovo sam cekao - ovo ti je jedna od propagandi euologa - ideje koje zive jos od pre Hitlera medju odredjenim slojevima britanskih wanna-be plavokrvnih grupacija. Njihova ideja je da ima previshe ljudi na ovoj planeti a posebno onih koji su gladni i time sposobni da se pobune protih kraljice i njene bogom date vlasti - njihove ideje su bile: vestacka selekcija , eliminacija 3/4 populacije ove planete da bi oni nastavili da zive u miru i bez opasnosti da ce im se razvodnjiti plava krv. Te ideje i dan danas zive ali su uglavnom servirane od raznoraznih mocnika iz Amerike (oni su valjda prigrabili svu sljam koja je pobegla iz Evrope posle rata). Nije planeta prenaseljena nego smo mi suvise arogantni da podelimo bogatstvo koje imamo.

....

Shvatam poentu - ali ja ne vidim koje ikada ovde rekao da na ovom forumu nema pametnih ljudi koji se brinu o buducnosti planete. Samim tim nije mi jasno cemu ovi linkovi za postove. Sa druge strane nisi napisala sta to nije tacno za UK sto sam rekao. Njima u svakom slucaju MMF ne uslovljava ekonomsku politiku ucenama da ce im uskratiti humanitarnu pomoc i krediti sa olaksicama, kao sto rade drugim zemljama (Srbija je jedan primer). Naravno sa objasnjenjem kako je za njihovo dobro da privatiziju svaku kompaniju sto iole vredi da da im internacionalne kompanije odredjuju cene vode, struje, hleba i mleka bez icije kontrole. Lepo sam ti rekao - procitaj malo po netu zasto i kako se desio Argentini zadnji krah valute.

JA ne znam sta je Scubius pisao ranije - i da li te on nervira i zbog cega - samo kazem da covek ima poentu. Ne ulazim u to koje je reci koristio i da li je to zavera i cije ili apokalipticni scenario ne znam ni ja koje vrste.

Samo primecujem da imas sindrom "oldtimera" na forumu - vec vidjeno na drugim mestima moram priznati ( a i ja nisam imun na njega na drugim forumima gde sam malo duze nego ovde) - osecas da zbog provedenog vremena ovde imas pravo da zavodis red i drugima popujes sta na ovom forumu treba a sta ne treba da se pise. Nisi jedina ko sto rekoh samo olabavi malo - duze ces ziveti