Jump to content

Photo
- - - - -

Afera - kopiranje hrvatskih udžbenika

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
46 replies to this topic

#31 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 31 October 2008 - 11:54

Jedan se otego, drugi se protego. Ti duzi Albijanica, ja cu Obradovica, daj mi samo par dana da uvatim vremena da srocim, kakve gluposti procitah juce u Politici iz njegovih usta, da covek ne poveruje.

#32 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 31 October 2008 - 12:26

Jedan se otego, drugi se protego. Ti duzi Albijanica, ja cu Obradovica, daj mi samo par dana da uvatim vremena da srocim, kakve gluposti procitah juce u Politici iz njegovih usta, da covek ne poveruje.

Ne sumnjam. Obradović je padobranac u priči o osnovnom i srednjem obrazovanju. Problem je i u tome što niko od ministara u poslednjih 30 godine pretpostvljam nije imao gotovo nikakve profesionalne veze sa osnovnim i srednjim obrazovanjem. To su bile uglavnom političke figure koje su delom bile izmanipulisane od strane nižih činovnika u Ministarstvu koji su ministrima bili predstavljani kao nekakvi spekakularni eksperti. Ministar naravno, neuk visokim poslovima u školstvu koji su mu dodeljeni biavao bi lako izmanipulisan od strane ljupkih saradnika i saradnica što se tekućih poslova tiče ali to Ministru i nije tako bitno, bitno je da pretiče i dok je tako, valja.

Prosveta ne sme biti poligon političkih prepucavanja i institutskih rivaliteta među dotiranim ``stručnjacima`` a to danas upravo jeste. Konsenzus o strategiji ne postoji, održava se status kvo a mladi naraštaji iz godine u godinu dobijaju sve nefunkcionalnije obrazovanje. Jedni te isti ljudi, bez obzira na rezultate koje su postigli vrte se u začaranom kadrovskom krugu a deci obrazovanje postaje komično i sve se više okreću uzorima tipa pevačica, krimos, fuzbaler, ladovina.

Edited by Bebler, 31 October 2008 - 17:52.

#33 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 31 October 2008 - 23:12

Ministri su prvenstveno politicari.

Ocekivati da ministar bude ekspert u oblasti (za koju je njegovo ministarstvo nadlezno) je iluzorno. Retko je to tako...
Kao sto ni generalni direktor neke auto kompanije nije mehanicar ili masinac... nego je zavrsio menadzment ili ekonomiju... tako je i ministar politicar, koji je tu da menadzuje i vodi ministartvo.. a TAMO treba da su eksperti.

#34 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 31 October 2008 - 23:30

A zašto uopšte pedagoška pitanja ostaviti u nadležnost Ministarstvu?

Postoji Nacionalni prosvetni savet, i u njemu (valjda) sede ljudi koji sa obrazovanjem imaju mnogo više veze negoli ministar i njegovi pomoćnici i referenti.
Kad već postoji savet, zašto ne promeniti zakone o osnovnoj i srednjoj školi, kao i zakon o udžbenicima i sva ovlašćenja za rešavanje stručno-pedagoških pitanja, kao i ovlašćenja za vršenje stručnog prosvetnog nadzora, preneti na taj organ. Taj bi organ imao status kao npr. Komisija za hartije od vrednosti, bio bi nezavisan u radu od bilo koga (samim tim i politike) i svakako mnooogo mnogo stručniji.

#35 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 31 October 2008 - 23:47

Ministri su prvenstveno politicari.

Ocekivati da ministar bude ekspert u oblasti (za koju je njegovo ministarstvo nadlezno) je iluzorno. Retko je to tako...
Kao sto ni generalni direktor neke auto kompanije nije mehanicar ili masinac... nego je zavrsio menadzment ili ekonomiju... tako je i ministar politicar, koji je tu da menadzuje i vodi ministartvo.. a TAMO treba da su eksperti.

U teoriji tvoj je stav sasvim na mestu. Međutim, šta činiti kada direktor neke kompanije nije ni ekspert, ni ekonomista, ni menadžer, već istoričar koji pritom nema kompas u trpanju državnog novca u svoje džep a sa druge strane ne ume da ga zaradi? Ili kad je ministar političar koji nema pojma o tome kako mu ministarstvo funkcioniše a podređeni ''eksperti'' su zapravo likovi koje je tu prethodni ministar pozapošljavao po partijskoj i političkoj liniji? Baš je 2004. godine u Ministarstvu prosvete izvršena velika čistka, desetine ljudi koji su radili na reformi su doslovno najureni a na njihova mesta su dovedeni kadrovi DSSa koji pojma nisu imali šta rade a njihovom zbunjenošću je komandovala suluda i pohlepna Milka Andrić koju lično Koštiunica gotovo na silu instalirao tamo. Pored toga, odmah po dolasku na vlast mračnjaci su uveli nekakav kolektivni organ odlučivanja popularno nazvan ''Veće staraca'' jer je ideja tada novih vlasti bila da pozove ''iskusne kadrove'' kako bi sanirali posledice pogubne proevropske Gašine reforme. Pritom su ti iskusni kadrovi zapravo bili grupa penzosa sa prosekom starosti oko 74 godine koje su isterali iz prostorija DSSa (gde su bili deo inventara i igrali šah) da bi ih renovirali. To je doslovno istinita priča. Dakle nema govora o tome da u tom ministarstvu sede stručnjaci jer su se Ljušić i Koštunica pobrinuli da tako bude.

Dakle Obradović ne zna a okružen je onima koji takođe ne znaju. Pritom, čitav Koštuničin manevar oko kadrovske čistke u prosveti u potpunom je skladu sa ideološkom matricom koju forsira. On se uvek šatro zalagao za Srbiju u Evropi a iz petnih žila je sve radio da Srbija nikada ne doživi suštinske promene koje bi joj i otvorile taj put. Sada je Obrradović okružen takvom ekipom koja je spremna na sve vrste perverzija samo da ostane na položaju i nastavi tihu opstrukciju bilo kakvog reformskog procesa.

Tvrdim da Obradović nema šanse čak i da ima najbolje namere. Jednostavno, čovek ne zna. Moraže da se osloni na ''eksperte'' koje mu je Ljušić ostavio u amanet i to će biti tek debakl. Vratili su čak i famoznu Tinde Kovač u ministarstvo ali poznajući njene operativne sposobnosti neće biti od velike pomoći aktuelnom ministru. Ona lepo govori i malo radi. Sve u svemu, znam da postoji nekolicina ljudi koja je sposobna da obavi taj posao ali oni nisu ni u jednoj kombinaciji. Nažalost izgledi da se stvari u tom delu priče promene su zanemarljivi.

Sve u svemu, zemlja smo za požalit'...

Edited by Bebler, 31 October 2008 - 23:54.

#36 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 01 November 2008 - 00:14

A zašto uopšte pedagoška pitanja ostaviti u nadležnost Ministarstvu?

Postoji Nacionalni prosvetni savet, i u njemu (valjda) sede ljudi koji sa obrazovanjem imaju mnogo više veze negoli ministar i njegovi pomoćnici i referenti.
Kad već postoji savet, zašto ne promeniti zakone o osnovnoj i srednjoj školi, kao i zakon o udžbenicima i sva ovlašćenja za rešavanje stručno-pedagoških pitanja, kao i ovlašćenja za vršenje stručnog prosvetnog nadzora, preneti na taj organ. Taj bi organ imao status kao npr. Komisija za hartije od vrednosti, bio bi nezavisan u radu od bilo koga (samim tim i politike) i svakako mnooogo mnogo stručniji.

E, baš sam i o tom savetu hteo koju da kažem ali mi je misao utekla u više prethodnih navrata.

Dakle Nacionalni savet - to je tek sprdačina. Provo moraš da znaš da su pri formiranu NPS, članove istog birali poslanici Parlamenta. A ako znaš ko je 2005. godine imao većinu u Parlamentu onda ti je i jasno ko je tamo izabran. E sad čitaj i ovo:

Bivši ministar prosvete, Gašo Knežević ocenjuje spisak kandidata nije dobar, između ostalog, zbog toga što se najveći broj predloženih kandidata, uopšte ne bavi obrazovanjem: “Imate sastav saveta koji je replika prošlosti, dakle u najvećoj meri je replika prošlosti. Ne želim nikoga da vređam i najviše ne želim sve da vređam, jer ima tu ljudi koji imaju neke modernije poglede, ali se plašim, ako bilo ko bude izabran, posmatrano u masi, obrazovanje je osuđeno na tavorenje, najmanje tri godine. Ako to telo treba da rukovodi prosvetom, bojim se da je to pesma o prošlosti, a ne o budućnosti”.

Knežević kaže da se prilikom kandidovanja članova Nacionalnog prosvetnog saveta, nije poštovala zakonska procedura. Prema Zakonu, određena su tela, odnosno institucije, koje je trebalo da predlože članove, ali to nisu sve i učinile, pa se pojavio proceduralni problem. On je rešen tako što su neke kandidate predlagali poslanički klubovi u Skupštini Srbije, umesto, na primer Srpske akademije nauka i umetnosti, univerziteta, crkve, nacionalnih manjina: „I sada smo u apsurdnoj situaciji da imamo predložen veći broj kandidata od onog koji se bira, ali gde mnogi ne pripadaju onim strukturama, koje treba da predstavljaju, a i problem je u tome ko ih je nominovao“.

Dakle, i NPS je jedna od stvari koju pod hitno treba kadrovski potpuno promeniti pa mu tek onda širiti ingerencije. Pritom njih cirka 50 prima po 40 hiljada mesečno i nisu uradili doslovno ništa za 3 godine a u nekom sindikalnom izveštaju stoji da se u proseku član NPSa radi 2 sata mesečno. I posle se neki pitaju gde odlaze pare iz budžeta i zašto obrazovanje nije kvalitetnije.

#37 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 01 November 2008 - 01:23

Dakle, i NPS je jedna od stvari koju pod hitno treba kadrovski potpuno promeniti pa mu tek onda širiti ingerencije. Pritom njih cirka 50 prima po 40 hiljada mesečno i nisu uradili doslovno ništa za 3 godine a u nekom sindikalnom izveštaju stoji da se u proseku član NPSa radi 2 sata mesečno. I posle se neki pitaju gde odlaze pare iz budžeta i zašto obrazovanje nije kvalitetnije.

Ne sumnjam (upoređujući sa drugim telima biranim u isto vreme) da je kadrovski sastav loše skrojen.
Međutim, šta je - tu je. Treba ga promeniti podhitno i sprovesti postupak predlaganja i izbora članova u skladu sa zakonom. Poželjno bi bilo i izuzeti stručne poslove iz okvira nadležnosti Ministarstva prosvete (nastavni planovi i programi, udžbenici, stručno-pedagoški nadzor, izrada strategija reforme obrazovanja, a posebno nacionalnog kvalifikacionog okvira u saradnji sa službom za zapošljavanje).
Ministarstvu ostaviti izradu predloga propisa, organizaciono-tehničke i pravne poslove vezane za školstvo.

Da se više ne bi ponavljale raznorazne Čolićke i Ljušići (zbog potonjih se setim jednog stiha iz pesme Voodoo Popaja: "Patrik YuIng, jugoslovenski inženjer, izmislio struju a mi preuzeli fenjer").

Edited by Tribun_populi, 01 November 2008 - 01:26.

#38 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 01 November 2008 - 13:04

Ne sumnjam (upoređujući sa drugim telima biranim u isto vreme) da je kadrovski sastav loše skrojen.
Međutim, šta je - tu je. Treba ga promeniti podhitno i sprovesti postupak predlaganja i izbora članova u skladu sa zakonom. Poželjno bi bilo i izuzeti stručne poslove iz okvira nadležnosti Ministarstva prosvete (nastavni planovi i programi, udžbenici, stručno-pedagoški nadzor, izrada strategija reforme obrazovanja, a posebno nacionalnog kvalifikacionog okvira u saradnji sa službom za zapošljavanje).
Ministarstvu ostaviti izradu predloga propisa, organizaciono-tehničke i pravne poslove vezane za školstvo.

Ne loše nego katastrofalno. U taj NPS prepodobni Ljušić je uspeo da uglavi i svog kuma koji intelektualno egal Forestu ali je zato odan Ljušiju do neba.

Ideja i jeste bila da se između ostalog i pomenute ingerencije prenesu na NPS ali se bojim da kod nas izborna funkcija ne vuče automatski i odgovornost. Poučeni dugom tradicijom necivilizovanosti u Srbiji ljudi koji su izabrani na funkciju nastoje da se što manje zameraju i da maznu što više jer su svesni da ovde vlada običaj da se prvo smenjuju i sklanjaju oni koji najbolje rade. Uvek je bolje biti b ezlična sredina prilepljena uz nekog siledžiju i sve curi svojim uobičajenim tokom.

Kako god da se ingerencije rasporede dok god nem svesti o neophodnosti najodgovornijeg mogućeg odnosa prema obrazovanju neće biti apsolutno nikakvog napretka. Koštunica je zaista izumeo način da pokvari i kamen za kupus i taj je izum dosledno primenjen i na prosvetu. Aktuelna vlast će provesti tri frtalja mandata da samo razčvorira Koštuničin i Ljuušićev prosvetni čvor. Više puta sam rekao i ponoviću: ta ekipa je bila pogubnija pos Srbiju i od samog Miloševića. Jer taman smo počeli da se oporavljamo od Miloševićevog krvavog i pljačkaškog pira kada je vlast doslovno državnim udarom oteo Koštunica i vratio nas u mrak 90ih. Posledice tog kraha osećaće se još jako dugo. Niko još dugo neće hteti da se prihvati ozbiljno nekog posla jer bi se mogao naći na udaru ako se Koštunica i njegova kamarila nekada vrati na vlast. A podsećam, DSS se prvo obračunao sa onima koji su bili nosioci reformi.

Za razgradnju postojećeg i izbor novog NPS biće potrebno puno vremena, a i ako jednom proadi novi savet će utrošiti mnogo vremna da izađe sa novom strategijom, ako uopšte i izađe za mandata ove vlade. Gašina procena da će biti izgubljene tri godine je bila optimistička. Već ulazimo u četvrtu, a biće i peta kako stvari stoje.

#39 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 05 November 2008 - 17:15

Vrh ironije. Ljušić govorio o borbi protiv korupcije u javnom sektoru u Stanju nacije. To je kao da pitate lasicu kako sprečiti pomore po kokošinjcima a ona vam odgovori da je potrbno sistemsko rešenje.

#40 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 24 December 2008 - 14:26

Kao što rekoh...

Iako je javno demantovao on se obećao Tomi...

A bi...

Ljušić iz DSS-a prešao u SNS
Autor: Beta | 23.12.2008. - 13:41 izmena 14:16

Srpska napredna stranka (SNS) saopštila da je njen član postao istoričar Radoš Ljušić, donedavni član Glavnog odbora Demokratske stranke Srbije.

Osnovni Ljušićev motiv da postane član SNS je "želja da na ozbiljan i odgovoran način doprinese promenama u Srbiji, borbi protiv korupcije i kriminala, kao i napretku i opštem blagostanju Srbije", kaže se u saopštenju.
Lider Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić je ocenio da će pomoć Ljušića naprednjacima biti dragocena.
"Video sam i ranije da je nezadovoljan svojim statusom u toj stranci, da bi želeo da je menja i da ne nailazi na otvorena vrata", rekao je novinarima Nikolić pošto je dao krv u Kliničko-bolničkom centru Zemun.
On je objasnio da je Ljušić ranije "došao u SNS i rekao da je i dalje u prijateljstvu sa predsednikom stranke u kojoj je bio, ali da ta stranka više ne zadovoljava ono što bi on hteo da bude Srbija".

#41 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 26 December 2008 - 12:25

Osnovni Ljušićev motiv da postane član SNS je "želja da na ozbiljan i odgovoran način doprinese promenama u Srbiji, borbi protiv korupcije i kriminala, kao i napretku i opštem blagostanju Srbije", kaže se u saopštenju.

Lelelelelelelelelelele, da nije po nasim grbacama bilo bi mnogo smesno.

#42 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 27 December 2008 - 13:36

Lelelelelelelelelelele, da nije po nasim grbacama bilo bi mnogo smesno.

Upravo. Kompletna urnebesna tragedija. Ovo obrazloženje o prelasku dotičnog u naprednjake je patološko zavitlavanje. Ali moram da prokomentarišem ovaj intervju koji je Ljušić dao jednom tabolidu.

Nisam preletač
Priznati istoričar napustio DSS zbog bliskog okruženja Vojislava Koštunice i pristupio „naprednjacima“
BEOGRAD - Radoš Ljušić, novi adut „naprednjaka“ napustio je posle 15 godina DSS. Priznati istoričar u intervjuu za Kurir tvrdi da je s Vojislavom Koštunicom ostao prijatelj.
- Predsedniku Koštunici uputio sam pismo u kom sam mu podneo ostavku na članstvo u Glavnom odboru i Političkom savetu. U njemu sam naveo razloge nezadovoljstva - da ne idem zbog politike stranke niti njega lično, već zbog njegovog okruženja, koje je umrtvilo rad stranke i dovelo je na ivicu opstanka. Koštunica je prema meni bio korektan, ali ne i ljudi koji su ga okruživali.

Da li su vam vrata u DSS stvarno bila zatvorena kao što tvrdi Tomislav Nikolić?
- U DSS sam otišao iz ubeđenja deleći njena politička uverenja. Još u vreme DEPOS pomagao sam u njenom nastanku. Tada, 1993-94. godine, bio sam potpredsednik Političkog saveta, a Leon Kojen predsednik. Kad je Rade Stojanović svojim nekorektnim ponašanjem prisilio Kojena da podnese ostavku, Koštunica mi je ponudio da preuzmem funkciju predsednika Političkog saveta. Odbio sam iz solidarnosti sa Kojenom. Potom sam se povukao iz politike, sve do 2003. godine, kad sam ponovo pristupio DSS. I sada mislim da su ideje DSS dobre, ali Koštunica, nažalost, nema s kim da ih ostvari. Krajnje je vreme da se upita zašto ga prijatelji napuštaju (braća Petrović, Batić, Protić, Drakulić i mnogi drugi).

Kada ste doneli odluku da napustite DSS?
- Još 2007. bio sam na putu da napustim stranku zbog njene slabe aktivnosti, naročito u unutrašnjosti. Preko svega sam prelazio baš zbog Koštunice. Pošto mi na pismo od 15. decembra nije odgovorio sve do 23. decembra, konačno sam shvatio da mu više nisam potreban, i tek tada sam doneo ovu odluku. Nerado, naravno.

Kao što sam već rekao, Ljušićevo kriminalno ponašanje na mestu direktora Zavoda za udžbenike umnogome je doprinelo urušavanju ugleda DSSa pre svega među članstvom i glasačima te stranke ali i šire. Kada je shvatio da neće dobiti zaštitu iz DSSa za ono što je kao direktor radio jer se protiv njega vodi više postupaka i istraga on je brže-bolje pobegao kod naprednjaka koji ovih dana neselektivno primaju sve što im dogamiže na prag, normalno uz određenju nadoknadu. Ljušić se nada da će sebe moći da prikaže kao žrtvu političkog progona međutim njega niko ne proganja ali je on proganjao mnoge i to ga danas jako obespokojava. Osim toga, mnogima se ni u samom DSSu nije sviđalo šta ljušić radi i kako se ponaša pa mu i odatle preti afera. Mislim da je i Koštunici dozlogrdio preko svake mere i da ga je ovaj samo pustio niz vodu ukinuvši mu imunitet koji je uživao u poslednjih 5 godina kada ni jedna finansijska kontrola ili revizija nije mogla da mu priđe. Čak su i krivične prijave protiv njega bile zakopane duboko u čuvene fijoke. Čovek je bio iznad zakona i kada je izgubio taj status osetio se usamljeno i nezaštićeno pred istražnim organima pa je otrčao brže-bolje u zagrljaj odmetnutog Šešeljevog jurišnika.

Kako ćete se izboriti sa kvalifikacijom „preletača“?
- Mogu da me zovu kako hoće, ali moji politički pogledi i ideje odavno su poznati, kao i moje držanje i moji nastupi. Valjda nešto znače i moje godine i zvanje profesora Univerziteta. Jednostavno nisam mogao da izdržim tu neaktivnost stranke, usko grlo stranke okupljeno oko Koštunice, koje je neodgovorno, kao ni javašluk, čiji je dobar predstavnik dežurni kritičar Dragan Šormaz.

Prelataštvo nije kanjivo, pre je odraz niskog morala ali nije ni prekršaj niti krivično delo. A zvanje profesora Univerziteta je ukaljao pljačkanjem JP koje mu je upravo Koštunica dao na upravljanje. A koliko je javašluk sam Ljušić pokazao tokom rukovođenja Zavodom za udžbenike iskreno se nadam da će istraga pokazati. _Komično je da Ljušić nekog optužuje za javašluk makar to bili Šormaz i Koštunica, kraljevi javašluka.

Da li ste za prelazak u SNS imali neke posebne uslove?
- Ne, niti sam šta tražio niti išta tražim. Želim samo da pomognem jednoj stranci koja nastaje i u kojoj ću moći da iskažem svoj rad i sposobnosti, što mi je u DSS bilo uskraćeno. Niko sa mnom nije razgovarao o ovome, osim što sam nešto ranije obavio razgovor s predsednikom stranke, ali tada još nisam bio doneo ovakvu odluku. Mislim da sam nekome u DSS smetao. Jedina mana bila mi je što neke ljude iz Koštuničinog okruženja nisam cenio i nisam im se ulagivao.

Ja se najiskrenije nadam da će dotični pokazati svu svoju stručnost i sposobnost po grbači stranke radikalskih prebega baš kao što je to pokazao po Koštuničinoj. Ali ovo prozivanje ljudi iz Koštuničinog okruženja je cirkus. PA ON JE BIO PRVI MEĐU POVLAŠĆENIMA. Pre desetak dana je izjavio u Stanju nacije da je na ličnu molbu dobio Zavod od Koštunice a danas tvrdi da su mu na put sreći stali neki ljudi iz Koštuničinog okruženja. A možda je Voja preopterećen svojim skandalima i hipotekama pa jednostavno odbacuje višak nepotrebnog tereta. Ljušićeva bahatost, prostakluk, alavost, otimačina i uzurpacije su smetale mnogima ne samo iz DSSa. A možda su u partiji jednostavno čuli za uslove poslića koje je Ljušić sklopio sa izvesnim Iztokom Narakom, biznismenom iz Slovenije pa su jednostavno pobesneli.

Bez žurbe

Možete li napraviti paralelu između SNS i Tomislava Nikolića i neke od stranaka ili ličnosti iz nacionalne istorije?
- Još je rano za takva poređenja. Sačekajte da stranku oblikujemo, uredimo, organizujemo i preduzmemo neki konkretan korak. Iz toga ćete lako moći da izvučete odgovor na postavljeno pitanje. Nećemo nepotrebno žuriti, nećemo srljati, o svemu ćemo dobro razmisliti i, kada donesemo konačan program, pokušati da ga ostvarimo.

Edited by Bebler, 27 December 2008 - 15:03.

#43 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 21 February 2009 - 16:29

I konačno, u svom nedavnom nastupu u Stanju nacije, zaštićeni Radoš Ljušić (zaštićeniji i od Jocića izgleda) nam otkriva, doduše posredno svoje prave političke aspiracije, kakve su bile a po svemu sudeći kakve će i dalje biti.

Dakle, pored toga što je sa TV auditorijumom podelio svoj izmišljeni podvig otkrivanja zavere kukastih krstova u udžbeniku za male Mađare koju su protiv njega pleli zli dizajneri iz Vojvodine :ph34r: te je po njegovim navodima otkrivanjem te diverzije spasen pre svih On, Radoš, a za njim i cela vlada na čelu sa dr Koštunicom, dotični u emisliji izjavljuje:

RLJ: Ja sam dobivao vrlo mnogo pretnji telefonom i mejlom. Pogledajte vaš sajt, vaš sajt be...

Voditeljica: Od koga?

RLJ: Pa tamo nikada ne piše ko je pravi. To vi vrlo dobro znate. Pogledajte vaš sajt! Pogledajte šta piše na vašem sajtu o meni pa ćete videti da li su to pretnje ili nisu. Sa` ću otvoreno da vam kažem nešto drugo.

Voditeljica: Što ne kažete šta piše?

RLJ: Evo sa` ću da vam kažem otvoreno. Gospodin ministar Vuksanović je bio učesnik u jednoj emisiji koju je vodio Timofejev. I tada mu je taj čovek rekao toliko ružnih stvari o meni, da mi je ovaj rekao: Ni Koštunicu ne mrze koliko tebe mrze. Eto, jel to malo?

Kako Ljušić nije dobio odmah odgovor na ovo pitanje, a saznali smo i da čita šta ovde o njemu piše red je i da dobije odgovor. Kao prvo, ja nikada nisam ni na kojoj temi i na bilo kom delu sajta B92 našao niti jednu pretnju upućenu Radošu Ljušiću tako da mogu slobodno da konstatujem da dotični u svom dobro poznatom maniru bezočno laže, Ali ako on pozive da se preispita njegov odnos sa ekstremističkim organizacijama kao i njegovi postupci dok je bio na čelu JP doživljava kao pretnju, onda je to već problem njegovog potpuno iskrivljenog shvatanja da se važeći zakoni ne odnose na njega te da je on iznad njih. Ako Ljušić pozive na poštenu istragu o njegovim direktorovanju doživljava kao pretnju, u tom slučaju i sam šalje jasan signal da ga obespokojava mogućnost narušavanja imuniteta koji je pitaj Boga zašto uživao dok je bio na vlasti.

Što se tiče gospodina ministra Vukse i Timofejeva, ta emisija mi je poznata i Timofejev ništa ružno nije pričao o Ljušiću već je samo pitao Vuksu da li je tačno da je on samo formalno ministar dok je prava vlast u prosveti u Ljušićevim rukama. Konačno, ta se pretpostavka ispostavila tačnom i zaista ne vidim ništa preteće po Ljušića, sem opet, ukoliko Ljušić istinu ne doživljava kao pretnju. A po svemu sudeći Ljušića istina duboko obespokojava i čini da se oseća nesigurno.

Ključna rečenica je ipak poslednja koju sam citirao Ni Koštunicu ne mrze koliko tebe mrze kako mu je to u uvo GM Vuksa udenuo posle susreta sa Timofejevim.

Megalomanija i potpuno iskrivljena slika o sebi i svetu koji ga okružuje Ljušića navodi na ovakve izjave i razne bestijalne postupke u privatnom a što je nama mnogo važnije javnom životu. On je u svojoj glavi uvek i bio veći od Koštunice a Vuksa mu je i dao potvrdu da je tako. Ljušić je sebe uveliko video kao sledećeg i još većeg Koštunicu od Koštunice. Još dok je uživao imunitet koji mu je vlast pružala Ljušić je verovao da je partijsko nebo DSSa granica njegovog uspona te nije mnogo brinuo o mogućnosti da bi neko mogao da preispita njegove postupke u vremenima koja dolaze. Meutim danas iz perspektive jednog naprednjaka mogućnost revidiranja njegovog agovanja u vidu istražnih radnji o njegovom poslovanju Ljušić smatra pretnjom.

Jeziv čovek a još je jezivije to što njemu vlasti izgleda sve tolerišu.

#44 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 02 April 2009 - 01:24

Profesor direktor Radoš ’’doskorašnjih trista soma’’ Ljušić, spao je ovih dana na, po njegovim merilima ponižavajuću apanažu od 60 istih (kao i par stotina hiljada na konto raznih autorstava koje je sam sebi prethodno ``набацио``) а koju mu u kuratorskom milosrđu dodeljuje dojučerašniji čauš i predsednik upravnog odbora aktuelni upravitelstvujući Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Beograd, Mića ``Legenda’’ Albijanić. Jovi Ćevapu su doakali i za manje grehe ali ovde ne biva reda.
Ražalovani Radoš Ljušić se ponovo snašao, doduše ne tako dobro kao ranije i sebi izdejstvovao fiktivni položaj honorarnog urednika debakla od srpske enciklopedije u pomenutoj kući iz koje ga po svemu sudeći ni svetska kriza a ni snaga zakona ne može najuriti.
Da nije mučno bilo bi smešno. Čovek koji je kuću kojom je upravljao i doveo je na najniže grane u njenoj povesti i nakon smenjivanja, na konto angažmana i honorara u istoj i dalje prima stotine hiljada dinara.
Ova priča je još jedna od milion metafora koliko aktuelna vlast nema odgovor ni na šta kao i do koje mere je elemntarni moral u ovoj zemlji sveden na nivo međusobnog potkusurivanja partijskih četovođa. Neke države jednostavno ne prežive sopstvene slabosti a posle im je đavo kriv što ih komadaju.
Tuga.

#45 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 26 August 2009 - 23:59

Albijanić: Ljušić tražio milionski honorar
Autor: E. B. | Foto:o. bunić | 26.08.2009. - 05:00

Istoričar i funkcioner Srpske napredne stranke Radoš Ljušić optužio je juče direktora Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Miloljuba Albijanića za „perfidnu zabranu” njegovog udžbenika istorije za sedmi razred osnovne škole. On je naveo da je Albijanić uputio dopis školama da se opredele za udžbenik istoričara Dušana Batakovića.

Dodao je da je Albijanić 13. avgusta izmenio kataloške brojeve za pretplatu za udžbenike tako što je kataloški broj njegovog udžbenika „dao Dušanu Batakoviću” i time namerno stvorio zabunu jer škole poručuju knjige po kataloškom broju, a ne po autoru.
U Zavodu za udžbenike, međutim, demantuju ove izjave. Kako kažu, Zavod za udžbenike je kao prioritetne ciljeve za 2009. godinu odredio smanjenje troškova, povećanje prodaje i inovativnost i kreativnost udžbeničkih izdanja.
„Činjenica da je Ljušić za vreme dok je bio direktor Zavoda za udžbenike od 2004. do 2008. godine primio 5.629.568,00 dinara na ime autorskih honorara, pored toga što je primao izuzetno visoku platu (u proseku 240.000 dinara neto mesečno u 2008. godini), svedoči o netransparentnom poslovanju Zavoda u to vreme”, stoji u saopštenju koje je potpisao direktor Zavoda Miloljub Albijanić.
Kao primer, u Zavodu navode da je Ljušić u 2008. godini primio autorski honorar od 1.457.000,00 dinara, što je za milion dinara više od honorara koje su dobijali autori udžbenika istorije za ostale razrede osnovne škole.
- U cilju odgovornog poslovanja, Zavod za udžbenike je doneo odluku da autorski honorari autora, za vreme trajanja ekonomske krize, ne mogu preći iznos od milion dinara godišnje. Istoričar Radoš Ljušić na te uslove nije pristao i to je razlog zašto je angažovan drugi autor udžbenika istorije za sedmi razred osnovne škole.
Na izrazitu molbu Zavoda, ugledni istoričar Dušan T. Bataković prihvatio je da napiše udžbenik za istoriju u kratkom roku, a na osnovu bogatog iskustva i objavljenih publikacija na svim vodećim svetskim jezicima. Njegov honorar je četiri puta manji od onoga koji je tražio Ljušić - kaže Albijanić.
U Zavodu podsećaju da je Ljušić, dok je bio direktor Zavoda od 2004. do 2008. godine, pored udžbenika za sedmi razred objavljivao i svoj udžbenik za treći razred gimnazije, autorska dela u okviru edicije biografije kao i da je bio glavni saradnik Male srpske enciklopedije, a time je prekršen Zakon o udžbenicima koji propisuje zabranu da autor udžbenika bude osoba zaposlena u Zavodu za udžbenike.
- Ugovor između Zavoda za udžbenike i profesora Ljušića je i dalje na snazi ali je prilagođen maksimalnom godišnjem honoraru. Zavod ne može da zabrani nikome da objavi udžbenik, a Radoš Ljušić, ukoliko veruje da je njegov udžbenik toliko poseban, ima slobodu da ga ponudi bilo kom privatnom izdavaču - kaže Albijanić.

Pravo je pitanje šta je Albijanić do sada čekao sa objavljivanjem informacije da je Ljušić kršio zakon sklapajući ugovore o delu sam sa sobom i za toj još i platu primao. I to ne malu. Pitanje je i to zašto Albijanić ne podnese nadležnim organima sve informacije o Ljušićevom funkcionerisanju u pomenutom Zavodu koje su mu na raspolaganju jer sam ubeđen da bi ih ovi smatrali veoma, veoma zanimljivim...

Ali ono što je još zanimljivije je Ljušićevo obrazloženje i sablazan postavljena na sajt mladoradikalaca...

Поводом неистинистих тврдњи Милољуба Албијанића, директора Завода за уџбенике, изнетих на рачун проф. др Радоша Љушића, историчара и високог функционера Српске напредне странке, а које се тичу издавања уџбеника Историје за 7. разред основне школе, проф. др Љушић одбацује измишљотину о томе да је висина хонорара узрок спора, већ се ради о недвосмислено политички мотивисаној намери.

Наиме, након обелодањивања скандалозног потеза Завода за уџбенике којом је уџбеник проф.др Радоша Љушића замењен уџбеником Душана Батаковића, Милољуб Албијанић је у средствима информисања изнео тврдњу да је проблем настао због наводно високог хонорара које је тражио. проф. Љушић.
Оваква тврдња нема никаквог основа, и представља грубу неистину, посебно што је у Уговору о издавању дела од 02.02.2009. јасно одређена висина хонорара од 5 % од малопродајне цене уџбеника.

Проф. Љушић наводи да га је Албијанић писмом од 06. 05.2009. обавестио:
„ У случају да нам рукопис доставите до 10. јуна, подразумева се да ће ваш ауторски хонорар бити у складу са уговором (5% од малопродајне цене уџбеника“.
Проф. Љушић се, у жељи да се отклони свака сумња о разлозима због којих је заустављено штампање уџбеника, у потпуности одриче свог хонорара у хуманитарне сврхе.
Српска напредна странка сматра да нема оправдања за овако неодговоран и политички мотивисан однос Завода за уџбенике према интересима ђака и чињеници да ће због овога школска година започети без уџбеника из историје.
Српска напредна странка посебно наглашава колико је важно да бринемо о нашој деци, о њиховом образовању и чињеници да онај ко не познаје сопствену и општу историју не може ни да ствара бољу будућност.

СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ
СРПСКЕ НАПРЕДНЕ СТРАНКЕ

Ako je sve tako izmišljeno i politički motivisano zašto onda Ljušić lepo ne savije tabak i tuži. No naravno, on to nikada neće uraditi. Ovako je bolje, odbaciće on izmišljotinu pa da vidimo onda čije materice&očinci crnu vunu predu...