Jump to content


Photo
- - - - -

SSP i aneks o poljoprivredi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
85 replies to this topic

#1 IO

IO
  • Members
  • 780 posts

Posted 23 April 2008 - 16:17

Negde izmedju redova Kosovskog ludila i dijaloga Evropa ili ne uhvatio sam deo koji kaze :

"Holandiji, koja se najviše suprotstavlja Sporazumu, u suštini on najviše odgovara, zbog, kako kaže Janjić, aneksa o poljoprivredi, koji eliminiše svaku prednost Srbije na tom zajedničkom tržištu."

Zanima me da li neko na ovom forumu zna o cemu se ovde radi, dakle sta taj aneks regulise i kakve su to prednosti Srbije eliminisane. Jasno mi je da se EU u domenu agrara ponasa poprilicno "upravljacki" tj. agrar nije prepusten potpuno trzistu, pa me zanima da li i kakve bi eventualne negativne efekte imao ovaj aneks na nasu poljoprivrednu proizvodnju i prehrambeni sektor, dugorocno gledano ?

#2 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 24 April 2008 - 04:20

Dobro pitanje, evo iz SSP:

Поглавље 2- пољопривреда и рибарство
- укидају се количинска ограничења (и сл. мере) за увоз пољопривредних производа из Србије. Укидају се и царине и дажбине за пољопривредне производе, осим појединих производа.
- Србија укида количинска ограничења (и сл. мере), као и дажбине, за пољопрвредне производе из ЕУ. За поједине групе производа царине се укидају, за поједине се постепено укидају а за поједине производе се постепено смањују
- Посебан режим важи за вина и алкохолна пића
- Укидају се царине, дажибе и др. за рибу и произовде од рибе из Србије. Србија исти систем примењује на ове производе пореклом из ЕУ.
- Клаузула о ревизији каже да ће се најкасније након 3 год. за сваки појединачни производ испитати даља могућност давања повољнијих услова
- Предвиђају се и додатне заштитне мере за пољопривреду и рибарство, који се примењује у посебним случајевима навденим у члану 32
- Србија се обавезује да обезбеди заштиту ознака географског порекла за пољопривредне и прехрамбене производе. Ознаке географског порекла из Србије ће моћи да се региструју у ЕУ (забрањујемо сваку употребу имена заштићених у ЕУ на нашој територији)

Anekse nemam, jel ima neko?

#3 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 24 April 2008 - 08:11

Zaista interesantno, kakvu mi to sada prednost imamo a koju ce da nam ukinu. Lici mi na pricu koja polako postaje dominantna da oni koji su usli u eu losije zive, porasli troskovi a plate nisu i da to za nas ne valja. Koliko ja vidim samo povlasceni uvoznici i sverceri sa pasosima koji mogu da putuju imaju interesa da ostane ovako.

#4 Spirit

Spirit
  • Members
  • 951 posts

Posted 24 April 2008 - 08:18

Gledao sam juče Janjića u Kažiprstu i, koliko sam shvatio, Srbija nema pravo na tehnologiju proizvodnje semena, već ćemo seme uvoziti. To dalje znači da će usevi biti skuplji, odnosno manje konkurentni na EU tržištu. Navodno, isti aneks je potpisala i Mađarska. Veoma interesantna tema.

#5 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 24 April 2008 - 08:30

To znaci potpuno samoubistvo za srpsku poljoprivredu. Poljoprivreda EU nije trzisna, subvencionirana je za razliku od srpske koju jedino carina i zatvaranje moze da zastiti. Radi se o kolonijalizmu. Holandjani su eksperti za to.

#6 SoS

SoS
  • Members
  • 348 posts

Posted 24 April 2008 - 09:02

Ko ima vremena: The World According to Monsanto . Monsanto je inače najveća svetska kompanija za prodaju semena (specijalisti za GM). Pre neki dan su kupili i holandski De Ruiter, a inače se i ne može pohvatati koliko su njihovih kompanija već preuzeli.

Ako se pokaže da je taj aneks zaista postoji mislim da je to mnogo bitniji od nekih količina, taksi i ostalih gluposti...

#7 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 24 April 2008 - 09:04

Ako smo dosli u situaciju da uvozimo psenicu dok korov raste po njivama znaci da je samoubistvo bilo odavno. Na otprilike istoj povrsini kao vojvodina holandjani zaradi 60 milijardi eura a mi petnaest puta manje i sad ce nas neko kao zajebati. Jes da nemamo nista al ne damo ni to.

#8 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 24 April 2008 - 09:10

Proizvodnja semena, sadnica i selekcija sorti je fini posao ali nama bez izlaza na trziste i sa mrtvom merkantilnom proizvodnjom ne vredi nista. E sad bilo bi lepo da mi budemo monopolisti u proizvodnji semena za zemlje eu al nece moci ovaj put.

#9 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 24 April 2008 - 09:12

nemate nista izmedju ostalog zato sto su vasi politicari otvorili trziste EU. tako da je i ono malo sto ste imali unisteno konkurencijom. Umirem od smeha gledajuci koliko je vasa elita naivna i glupa dok vas vodi u potpuni kolonijalizam. Ropski mentaltet, to je navika.

#10 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 24 April 2008 - 09:27

Ti si izgleda malo ogranicen. Uvoz je uvek i bio dozvoljen a kad treba da se otvori izvoz onda se bunis.

#11 neander

neander
  • Members
  • 343 posts

Posted 24 April 2008 - 09:27

Evo neki malo drugaciji podaci...

Srpski ministar poljoprivrede Slobodan Milosavljević izjavio je juče u Nišu da je zbog nepotpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU Srbija ove godine izgubila od 120 do 160 miliona evra u oblasti poljoprivrede.

"Rumunija je potpisala ugovor sa EU od osam milijardi evra u narednih pet godina. Ona jeste tri puta veća od Srbije, ali i kada bismo dobili tri puta menje para, to bi bilo duplo više svake godine u odnosu na sadašnji Agrarni budžet koji ove godine iznosi oko 360 miliona evra", rekao je Milosavljević.


On je na niškoj televiziji "Bel ami" kazao da je Srbija prošle godine izgubila dve do tri milijarde dolara zbog nedovoljno zasejanih površina žitom i zbog nedovoljne proizvodnje mesa.
"Zadatak buduće vlade jeste da privuče strane investitore za ulaganja u izvozno orijentisane kapacitete u oblasti poljoprivrede", rekao je Milosavljević.
On je juče u Aleksincu razgovarao sa poljoprivrednim proizvođačima i posetio PIK "Aleksinac".
Milosavljević je u Aleksincu kazao da će u narednih 10 dana biti isplaćena sredstva po predatim zahtevima koji se odnose na subvencije za ratarsku i povrtarsku proizvodnju od 10.000 dinara po hektaru.

Blic 20.04.2008.

Uostalom, ovaj deo iz SSP vam sve kaze...

"Поглавље 2- пољопривреда и рибарство
- укидају се количинска ограничења (и сл. мере) за увоз пољопривредних производа из Србије. Укидају се и царине и дажбине за пољопривредне производе, осим појединих производа."

Edited by neander, 24 April 2008 - 09:36.


#12 SoS

SoS
  • Members
  • 348 posts

Posted 24 April 2008 - 09:37

Muka mi je od Milosavljevića. Prava fizička mučnina. I u vreme sankcija i rata smo makar mogli da se prehranimo... O čemu on priča? o čemu? Litar domaćeg ulja skoro dva evra, a površina pod pšenicom najmanja u istoriji!

#13 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 24 April 2008 - 10:02

Sada necete vis emoci da se prehranite. Proizvodicete ono sto treba evropskim drzavama kao sto KOlumbija proizvodi samo banane.

Muka mi je od Milosavljevića. Prava fizička mučnina. I u vreme sankcija i rata smo makar mogli da se prehranimo... O čemu on priča? o čemu? Litar domaćeg ulja skoro dva evra, a površina pod pšenicom najmanja u istoriji!



#14 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 24 April 2008 - 10:18

nemate nista izmedju ostalog zato sto su vasi politicari otvorili trziste EU. tako da je i ono malo sto ste imali unisteno konkurencijom. Umirem od smeha gledajuci koliko je vasa elita naivna i glupa dok vas vodi u potpuni kolonijalizam. Ropski mentaltet, to je navika.



Vidi se da nisi upoznat sa istorijom Srbije u devedestim godinama prošlog veka.

Poljoprivreda je pre ratova bila sasvim OK i, pogotovo u Vojvodsini, u to vreme ne bi bilo teško dostići evropski nivo.

Ratovi su skupi i morali su odnekud bili finansirani. Opljačkane su dinarske i devizne rezerve, opljačkane su pare iz slamarica kontrolisanom hiperinflacijom, a velik deo je dobijen i pljačkom poljoprivrede. Seljaci su tako odrani da su se provlačili iz godine u godinu, a o održavanju tehnike i modernizaciji nije moglo ni da se sanja... a okolni svet je napredovao tih deset godina.

Velika poljoprivredna gazdinstva su pojele tranzicija i opšti lov u mutnom... Neka skupa oprema, recimo uređaji za navodnjavanje, su demontirani odneti i zagubio im se trag. Kanal DTD nije održavan i postao je zakrčen pa su suše počele da izazivaju veću štetu nego u osamdesetim.

To što se imalo se spiskalo i delimično upropastilo, a pare su nestale i potrošene još devedesetih godina prošlog veka i poljoprivreda je postala senka onoga što je bila. Kakve to veze ima sa otvaranjem tržišta EU?

Takođe mi nisu jasne tvoje ideje o kolonijama EU. Ako se priključiš EU onda si i ti EU, kolonija može da bude samo neko drugi...


Muka mi je od Milosavljevića. Prava fizička mučnina. I u vreme sankcija i rata smo makar mogli da se prehranimo... O čemu on priča? o čemu? Litar domaćeg ulja skoro dva evra, a površina pod pšenicom najmanja u istoriji!


O čemu priča?

O tome da ne možeš imati više površine pod pšenicom ako nemaš dovoljno traktora, kombajna i nafte da to obradiš. Ono što si imao se iskvarilo, a nove nisi kupovao.

Za to ti trebaju pare koje nemaš.

Čovek lepo kaže gde su Rumuni našli pare koje im trebaju za obnovu i modernizaciju poljoprivrede. Ako imaš bolje ideje, samo napred. Isto važi i za Scibiusa. Gde da se nađe novac za investicije u poljoprivredu i stočarstvo?

Edited by yossarian, 24 April 2008 - 10:24.


#15 SoS

SoS
  • Members
  • 348 posts

Posted 24 April 2008 - 10:42

Moglo bi da se počne realnim kursom dinara.

Edited by SoS, 24 April 2008 - 10:46.