Jump to content


Photo
- - - - -

Priznavanje doktorata iz inostranstva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#16 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 28 May 2008 - 03:35

Nostrifikacija doktorske disertacija, verovarno specijalitet titovih vremena, nazalost je realnost samo u Srbiji. (mada i u to nekako ne mogu da poverujem )
Doktorirati na nekom univerzitetu znaci doktorirati na tom univerzitetu (tacka)
Sasvim je besmisleno utvrdjivati tezinu doktorske disertacije od strane neke institucije.
Doduse u zemlji u kojoj direktora osnovne skole u Donjem Medjurovu postavlja ministar prosvete iz BG, sasvim logicno izgleda nostrifikacija nekih belosvetskih papira. :huh: :) ;) :rolleyes:

Bilo gde u svetu niko nece da ti trazi tu nostrifikaciju osim ako se ne radi o zanimanjima za koja je potrebna posebna licenca tipa medicina ili farmacija.Boli nekoga uvo gde si ti doktorirao.Zanima ih tvoje znanje a diplomu ti najverovatnije nikada nece ni traziti na uvid.

#17 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 May 2008 - 04:15

Ne znam kakva je procedura, ali znam kako se uglavnom profesori odnose prema ovom pitanju (iz licnog iskustva). Radi se univerzitetskom profesoru (cak nije ni BU, eto, cak ni broj 1 u Srbiji, jel') koji je jednostavno rekao da se kod nas, jel' te, ipak mnogo ozbiljnije studira i radi nego u Americi (a sa druge strane se radilo o jednom od univerziteta definitivno medju prvih deset, a i u prva tri u oblasti o kojoj je bilo reci).

Znaci, sujeta i (valjda?) ljubomora, sta li...


Nije doktorat u pitanju, ali znam za slučaj momka koji je završio magistarski iz agrobiznisa u Bolonji (baš na onom univerzitetu po kome se Bolonjska deklaracija tako zove) i to nisu hteli da mu priznaju kao magistarski na agroekonomskom smeru Poljoprivrednog fakulteta BU. Razlog je bio (oficijelno) da njegov prethodni akademski stepen (dakle dipl. inž. tj. bačelor) nije bio iz agroekonomije, već sa nekog drugog odseka Polj. faksa.

Dakle, ne vidim zašto je nemoguć sličan scenario, u kome BU magistar npr. fizike doktorira na nečemu iz formalno druge oblasti (remote sensing u šumarstvu?), te da posle ima problema da mu se to uvaži na BU.

#18 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 28 May 2008 - 09:30

................
Dakle, ne vidim zašto je nemoguć sličan scenario, u kome BU magistar npr. fizike doktorira na nečemu iz formalno druge oblasti (remote sensing u šumarstvu?), te da posle ima problema da mu se to uvaži na BU.


kad si vec pomenuo fiziku, moj prv post na ovom topicu se odnosio bas na lika sa fizike. phd je bio u pitanju, a razlog je bio jos bezobrazniji: da doticni phd rad nije odgovarao standardima doktorata na bu .

#19 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 28 May 2008 - 13:57

Vi ovde, izgleda u većini, iskreno mislite da neko može da se meri sa našim dr ing. el. izuzev, naravno Rusa?

#20 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 30 May 2008 - 01:30

Možda mogu ovi sa Belford univerziteta.

#21 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 30 May 2008 - 01:53

Možda mogu ovi sa Belford univerziteta.

Forbs jos bolje zvuci a procedura je ista.Doduse u Svajcarskoj postoji mali milion univerziteta koji stampaju diplome.

#22 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 16 June 2008 - 08:23

Vi ovde, izgleda u većini, iskreno mislite da neko može da se meri sa našim dr ing. el. izuzev, naravno Rusa?



Da prijatelju mogu svi da se mere - i bolno je saznati ali skoro svi su bolji i od nas i od Rusa - gledano na nacionalnom nivou. Prouci malo rangiranje univerziteta u svetu po objavljenim radovima i broju citata kao i merodavnosti naucnog rada - ne verujem da ces naci i jedan univerzitet sa Balkana ili Rusije. Zato je najbolje da batalis te iluzorne slike tipa "nas i Rusa 300 miliona" ili "Srbi su najpametniji narod na svetu i svi se radjaju sa dva doktorata". Da smo zaista toliko pametni ne bi bili ovde gde jesmo - neko u Srbiji gde predaje studentima iz knjiga iz 40-50tih godina proslog veka a mnogi van Srbije po stranim univerzitetima.

#23 Scotland

Scotland
  • Members
  • 25 posts

Posted 17 June 2008 - 09:25

Word.

@decky, samo sam radoznala, zašto želiš da ti BU nostrifikuje diplomu? (ako nije tajna)

#24 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 18 June 2008 - 01:38

Word.

@decky, samo sam radoznala, zašto želiš da ti BU nostrifikuje diplomu? (ako nije tajna)



Nisam rekao da zelim - vishe sam bio radoznao da vidim da li se bilo sta promenilo na BU sopbzirom na tolku zelju da se priblize Evropi i na Bolonjsku deklaraciju. Pre jedno 6 godina sam cak i razmisljao da se vratim - eventualno jednog dana - i mozda probam da doprinesem zemlji koja me je besplatno skolovala, da mozda prenesem nesto od sopstvenog znanja i iskustva. Srecom po mene - misao je bila veoma kratkog daha. Sada i onako ne radim vishe direktno u nauci tako da bi eventualna nostrifikacija diplome definitivno bila bezvredna.

#25 Scotland

Scotland
  • Members
  • 25 posts

Posted 18 June 2008 - 09:12

Upravo zato i pitam, nostrifikacija doktorske diplome bi jedino imala smisla ako bi se bavio naukom ili bi radio u nekoj drzavnoj instituciji pa ti se plata meri po tome... A ako cemo po bolonji, nostrifikacija je nesto sto je prevazidjeno. U Evropskom visokoobrazovnom prostoru toga ne bi smelo da bude...

...al dok se do toga dodje...

#26 IO

IO
  • Members
  • 780 posts

Posted 18 June 2008 - 13:21

Doduse u Svajcarskoj postoji mali milion univerziteta koji stampaju diplome.


Ne u Svajcarskoj rektorskoj konferenciji postoji 10 Univerziteta i 2 Nacionalna instituta za tehnologiju (U Cirihu i Lozani). Ti univerziteti su medju najboljima u Evropi i Svetu. Ajnstajn je predavao u Bernu pa na ETH u Cirihu. ETH u Cirihu ima svoj mali Nobel Price winers club jer je 21 profesora tog instituta/fakulteta dobilo Nobelove nagrade. Poslednji od njih 2002 Nobelova nagrada za hemiju.

Postoji jos jedna jako poznata biznis skola, najbolja u Evropiali ona samo organizuje MBA i executive MBA. Sve ostalo ima drugi stepen vrednovanja i ne vrednuje se jednako kao ovi univerziteti. Svajcarska je organizovana zemlja sa jakom obrazovnom tradicijom tako da bi "mali milion univerziteta" na nacin koji ti predstavljas tesko prosao.

According with the Rectors' Conference of the Swiss Universities CRUS[1], there are 12 official higher education institutions in Switzerland (10 cantonal universities and 2 federal institutes of technology plus a number of Universities of Applied Sciences):

* University of Basel (Basel), German-speaking
* University of Berne (Berne), German-speaking
* University of Fribourg (Fribourg), French- and German-speaking
* University of Geneva (Geneva), French-speaking
* University of Neuchâtel (Neuchâtel), French-speaking
* University of Lausanne (Lausanne), French-speaking
* University of Lucerne (Lucerne), German-speaking
* Università della Svizzera Italiana (Lugano), Italian-speaking
* University of St. Gallen (HSG) (St. Gallen), German-speaking
* University of Zurich (Zürich), German-speaking
* ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology Zurich) (Zürich), German-speaking
* EPFL (Swiss Federal Institute of Technology Lausanne) (Lausanne), French-speaking[


There are a number of private colleges which offer courses based on the Anglo-American system. The studies and examinations offered by these colleges are not recognized in Switzerland. The CRUS warns that some of these colleges may even offer courses which are not serious, and advises anyone interested in following such a course to make careful initial investigations into the problem of recognition.


Edited by IO, 18 June 2008 - 13:38.


#27 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 June 2008 - 21:53

Ne u Svajcarskoj rektorskoj konferenciji postoji 10 Univerziteta i 2 Nacionalna instituta za tehnologiju (U Cirihu i Lozani). Ti univerziteti su medju najboljima u Evropi i Svetu. Ajnstajn je predavao u Bernu pa na ETH u Cirihu. ETH u Cirihu ima svoj mali Nobel Price winers club jer je 21 profesora tog instituta/fakulteta dobilo Nobelove nagrade. Poslednji od njih 2002 Nobelova nagrada za hemiju.

Postoji jos jedna jako poznata biznis skola, najbolja u Evropiali ona samo organizuje MBA i executive MBA. Sve ostalo ima drugi stepen vrednovanja i ne vrednuje se jednako kao ovi univerziteti. Svajcarska je organizovana zemlja sa jakom obrazovnom tradicijom tako da bi "mali milion univerziteta" na nacin koji ti predstavljas tesko prosao.

Pa procitaj dobro sta sam napisao.Ja nisam govorio o univerzitetima nego "univerzitetima" koji stampaju diplome a od zaposlenih imaju jednog stampara.Pocetkom 90tih bila je u Nemackoj velika afera sa tim doktoratima iz Svajcarske jer su ljudi dobijali posao u drzavnoj sluzbi a da te diplome niko nije ni proveravao.

#28 IO

IO
  • Members
  • 780 posts

Posted 18 June 2008 - 22:13

Pa procitaj dobro sta sam napisao.Ja nisam govorio o univerzitetima nego "univerzitetima" koji stampaju diplome a od zaposlenih imaju jednog stampara.Pocetkom 90tih bila je u Nemackoj velika afera sa tim doktoratima iz Svajcarske jer su ljudi dobijali posao u drzavnoj sluzbi a da te diplome niko nije ni proveravao.


Prvo nisi stavio znake navoda. Drugo ti pricas o davnoj proslosti. Trece Svajcarska je slobonda zemlja barem za njene drzavljanje, tako da se ona nece baviti zabranom bilo cega, ali ce samo reci izvinite to ne odgovara nasim standardima nece priznati te diplome i upozoriti ljude da ne pohadjaju te "univerzitete". A inace cisto sumnjam da su Nemci neobavesteni sta se desava u Svajcarskoj, tu im se skoluje najbolji kadar. To kako si ti rekao ispade da u Svajcarskoj, koja je verovatno zemlja sa najboljim univerzitetskim obrazovanjem u kontinetalnom delu Evrope, radi ko sta hoce i da se tu dele diplome tako na poziv. Na ETHZ npr. je tesko biti i primljen a kamoli zavrsiti.

O konkretnoj aferi nemam pojma ali u pitanju su izolovani slucajevi a ne greska u sistemu. Inace medju prvih 10 evropskih univerziteta 2 su iz Svajcarske.

#29 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 June 2008 - 23:23

Prvo nisi stavio znake navoda. Drugo ti pricas o davnoj proslosti. Trece Svajcarska je slobonda zemlja barem za njene drzavljanje, tako da se ona nece baviti zabranom bilo cega, ali ce samo reci izvinite to ne odgovara nasim standardima nece priznati te diplome i upozoriti ljude da ne pohadjaju te "univerzitete". A inace cisto sumnjam da su Nemci neobavesteni sta se desava u Svajcarskoj, tu im se skoluje najbolji kadar. To kako si ti rekao ispade da u Svajcarskoj, koja je verovatno zemlja sa najboljim univerzitetskim obrazovanjem u kontinetalnom delu Evrope, radi ko sta hoce i da se tu dele diplome tako na poziv. Na ETHZ npr. je tesko biti i primljen a kamoli zavrsiti.

O konkretnoj aferi nemam pojma ali u pitanju su izolovani slucajevi a ne greska u sistemu. Inace medju prvih 10 evropskih univerziteta 2 su iz Svajcarske.

Dobro bre jer ja moram da ti crtam ili sta?Pa u Americi postoji Harvard a imas i Forbs gde kupis doktorat za 5 stoja.Ti se ponasas kao da nikada nisi dobio one spam emailove sa ponudama da kupis diplomu.Daj bre oladi malo nisam se ni dotakao svajcarskog obrazovnog sistema ili njihovih legitimnih univerziteta.Jbt. ispade da je 93ca kada je cela afera bila kao nesto sto se desilo pre 150 godina.

#30 IO

IO
  • Members
  • 780 posts

Posted 19 June 2008 - 01:04

Jbt. ispade da je 93ca kada je cela afera bila kao nesto sto se desilo pre 150 godina.


Pa nije bilo pre 150 nego pre 15 a to znaci bilo je pre Bolonje i akreditacije. Danas to u Evropi vise ne moze, zato sto imas agenciju za akreditacije pa ti oduzimaju licencu za rad u sistemu ako ne ispunjavas standarde kvaliteta .