Jump to content

Photo
- - - - -

Priznavanje doktorata iz inostranstva

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#1 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 16 April 2008 - 04:33

Prakticno pitanje za ljude koji su mozda imali slicno iskustvo. Kakva je procedura da BU prizna doktorat za nekog inostranog fakulteta npr iz Australije, Amerike ili Evrope. Radi se o poznatom univerzitetu - medju prvih 10 u svetu. Da li mora da se prevodi teza na srpski i brani pred komisijom ili je prijem automatski na osnovu prilozene i prevedene diplome?

#2 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 21 April 2008 - 02:20

Ili svi misle kako sam totalni idiJot :rolleyes: (savelikim J) sto uopste pitam ovako nesto - jer zasto bi bilo ko hteo da ratifikuje doktorat u Srbiji - ili pak bas niko nista ne zna :huh:

#3 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 21 April 2008 - 03:54

ma jok...iskulirali su te jer te ne vole :rolleyes:

[za'ebavam se, naravno]

Edited by maski, 21 April 2008 - 03:55.

#4 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 21 April 2008 - 10:08

Ili svi misle kako sam totalni idiJot :huh: (savelikim J) sto uopste pitam ovako nesto - jer zasto bi bilo ko hteo da ratifikuje doktorat u Srbiji

:) pa i to sto kazes... (zezam se, svakako imas svoje razloge koji nisu bitni za javnost)

- ili pak bas niko nista ne zna ;)

znam ponesto, ali vrlo siroko. zavisi od fakulteta do fakulteta. cula sam neke prilicno negativne price. naime, radi se o sujeti profesora koji maltene nipodastavaju doktorat stecen u inostranstvu.. :rolleyes: i maltretiraju ljude koji se vrate dugo dok/(i ako) im potvrde da je steceni doktorat vazeci. stekla sam utisak da opste pravilo ne postoji. najbolje ti je da se obratis faksu na koji hoces da se vratis i vidis konkretno sa njima.

#5 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 21 April 2008 - 13:40

Ili svi misle kako sam totalni idiJot :rolleyes: (savelikim J) sto uopste pitam ovako nesto - jer zasto bi bilo ko hteo da ratifikuje doktorat u Srbiji - ili pak bas niko nista ne zna :huh:

Ne, ne trebaš im. Tvojim eventualnim dolazkom, jedan/jedna od njih može da izgubi mesto. Dok su nas bombardovali, ti si se zayebavala po campusima, znamo mi kako se tamo doktorira.

#6 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 21 April 2008 - 16:12

Sve zavisi koji konkretno fakultet, koja katedra, koji ljudi, koliko poznaješ te ljude, u kakvim si odnosima s njima, itd, itd.

Nažalost (?) pravila nema.

#7 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 21 April 2008 - 18:49

Nostrifikacija doktorske disertacija, verovarno specijalitet titovih vremena, nazalost je realnost samo u Srbiji. (mada i u to nekako ne mogu da poverujem )
Doktorirati na nekom univerzitetu znaci doktorirati na tom univerzitetu (tacka)
Sasvim je besmisleno utvrdjivati tezinu doktorske disertacije od strane neke institucije.
Doduse u zemlji u kojoj direktora osnovne skole u Donjem Medjurovu postavlja ministar prosvete iz BG, sasvim logicno izgleda nostrifikacija nekih belosvetskih papira. :huh: :) ;) :rolleyes:

Edited by slepa_koka, 21 April 2008 - 18:51.

#8 sem0933

sem0933
  • Members
  • 507 posts

Posted 21 April 2008 - 19:12

Procedura je izložena ovde

#9 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 21 April 2008 - 19:39

:rolleyes:
pa ne bas. doktorirati u nekoj oblasti znaci doktorirati u toj oblasti. tacka.

#10 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 21 April 2008 - 19:59

:rolleyes:

pa ne bas. doktorirati u nekoj oblasti znaci doktorirati u toj oblasti. tacka.

Izvini, a sta je pisac time hteo da kaze?

Edited by slepa_koka, 21 April 2008 - 20:00.

#11 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 21 April 2008 - 20:14

da nije bitno na kom si uniju doktorirao vec sta si za doktorat radio (i uradio). i ne postoji "nostrifikacija" doktorata, vec se prihvata automatski. dakle ako imas titulu phd-a u zemlji x istu imas i u zemlji y.
ne znam kako radi stvar u srbiji doduse, nisam probala.

edit:e sorry, ponovo procitah tvoj post pazljivije i izgleda da si ti bas to isto i rekao :rolleyes:

Edited by sta dalje, 21 April 2008 - 20:18.

#12 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 22 April 2008 - 02:08

U bweeee - nedelju dana nista pa onda cela strana saveta. Elem zahvaljujem se svima posebno linku za PDF - procitao sam sve tacke pravilnika mada mi je bila muka (fizicki zaista :huh: ) vec posle tacke 6 - al to je vec moj problem.

DA - cinjenica je da sigurno necu traziti ratifikaciju jer me ne zanima da radim na BU - ko sto rece alberto.ascari - ja sam se zajebavao po kampusima dok su njih bombardovali. Pa sta reci - ima i u tome istine - al jebiga svako bira svoju sudbinu.

Pravi razlog pitanja je bio vishe da vidim da li se bilo sta promenilo na BU sobzirom na vec par promenjenih "demokratskih" ministara i prihvatanje Bolonjske konvencije - po kojoj baj d vej doktorat na jednom univerzitetu automatski znaci da je on priznat i prihvacen na svakom drugom i da je proces nostrifikacije suvisan i nepotreban. Na zalost vidim i da se nista nije promenilo - cak sta vise izgleda da azdaja birokratske gluposti i nesnanja nikada nije bila veca. Pitam se ponekad kada cemo se zaista osloboditi tehnokratije i birokratile Tito/Slobinog vremena - ili je iluzija da je iko hteo da se oslobadja iste :rolleyes: ?

Ili sto bi rek'o ja (da sam sebe citiram) - Da nije tuzno bilo bi smesno.

#13 maple

maple
  • Members
  • 33 posts

Posted 22 April 2008 - 15:03

Ne znam kakva je procedura, ali znam kako se uglavnom profesori odnose prema ovom pitanju (iz licnog iskustva). Radi se univerzitetskom profesoru (cak nije ni BU, eto, cak ni broj 1 u Srbiji, jel') koji je jednostavno rekao da se kod nas, jel' te, ipak mnogo ozbiljnije studira i radi nego u Americi (a sa druge strane se radilo o jednom od univerziteta definitivno medju prvih deset, a i u prva tri u oblasti o kojoj je bilo reci).

Znaci, sujeta i (valjda?) ljubomora, sta li...

#14 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 23 April 2008 - 00:39

HA ha - kod nas se ozbiljnije studira - pa u to ne sumnjam - toliko ozbiljno studiraju da jos uvek prepricavaju knjige is 1949 i naucne casopise iz 50tih (ponavljanje je majka nauke zar ne?). Cisto da ilustrujem moje iskustvo - ja sam sa studentima druge godine radio laboratorijske vezbe koje se na Masinskom Fakultetu u Beogradu svrstavaju u Science Fiction - tj. definisu kao "consulting" rad cele katedre. DA ne kazem da skoro svaki student 4te godine ima dovoljno istrazivackog iskustva da objavi bar jedan naucni rad (a neki to i urade, bar oni koji nastavljaju postdiplomske). Mislim razumem ja nemanje para i politizaciju fakulteta i zanemarivanje od strane drzave ali zar im nije ostalo ni trunka naucne radoznalosti, da vide i nauce sta se radi na tom 'ebenom zapadu. Dokle busanje u prsa bre nije mi jasno - mi smo najpametniji - ni smo najbolji. E pa istina boli - NISMO. A tek necemo biti jer nam deca izlaze iz skole nepismena - tacnije vama (imam problem definisanja mi i vi - ja nisam kod vas tako da mora da se distanciram).

Nije mi jasno ko ce da pokrene nauku u Srbiji (cak i kad budu imali pare) ako tako tretiraju ljude koji eventualno mogu da pomognu - ako su dovoljno ludi da to pokusaju. Al kome treba nauka - vazno je da se krka i podvriskuje na svadbama jer se Srbi radjaju pametni - zar ne!

#15 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 27 May 2008 - 23:50

Baš ste se raskenjali.
http://www.belforduniversity.org/