Jump to content

Photo
- - - - -

Cena hrane u svetu porasla

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
228 replies to this topic

#31 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 18 April 2008 - 17:50

kazem da nisam pristalica tih teorija, ali zasto svjetsko trziste odjednom tako burno reaguje. I koja je logika da se placaju premije u EU i USA na NEZASIJANO zemljiste samo da se ne bi ugrozila trzisna cijena hrane?? Zar se ta hrana ne moze dati gladnima u Africi i kako bi to poremetilo trzista kad oni i onako nemaju novac da je kupe pa umiru???
Sa druge strane ako razmislis da je zemlja sve zagadjenija, da su mora sve siromasnija, da stanovnistvo raste eksponencijalnom brzinom a da u isto vrijeme zemlje koje sam nabrojao ne cine nista da to uspore dodjes do zakljucka da bi u nekom scenariju i bilo moguce da se vrsi kontrola stanovnistva izazivanjem gladi. Hrana i ako skoci jos 100% Amerikanci to nece u tolikoj mjeri da primjete jer trose 7.2% mjesecnog dohotka na hranu dok ce pola Indijaca da crkne od gladi.

imas kinu, na primer. oni nece cekati da izumru. inace, ja mislim da je sasvim realno kazati da se neka vrsta kontrole stanovnistva - pa i ova gladju - sprovodi.

#32 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 18 April 2008 - 17:58

a sto se ti palis?
sasvim je logicno da niko nece cekati da izumre a pogotovo ne najbrojnija nacija na svetu.

e sad, da li ce da pobede oni koji trenutno kontrolisu resources ili oni koji zele da ih se domognu jer takodje zele da prezive - to je drugo pitanje i njime se ne bavim.

moja primedba nije ideoloske nego prakticne naravi. sto je manje reosurces na svetu, to ce vise biti ratova za njih. a pretpostavkla da ce neko da se pomiri sa papirnim mapama i da dragovoljno izumre je blago receno naivna.

Ja se ne palim, samo konstatujem kako je plitko tvoje razmisljanje.

Pominjes neku silu, pa rekoh, samo da primetim koliko to nema veze sa mozgom.

#33 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 18 April 2008 - 18:02

imas kinu, na primer. oni nece cekati da izumru. inace, ja mislim da je sasvim realno kazati da se neka vrsta kontrole stanovnistva - pa i ova gladju - sprovodi.

A sta ce da rade, bas me zanima? Molim te objasni nam.

#34 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 18 April 2008 - 19:04

Ja se ne palim, samo konstatujem kako je plitko tvoje razmisljanje.

Pominjes neku silu, pa rekoh, samo da primetim koliko to nema veze sa mozgom.

ja tebe ne vredjam a i nisam sklona da pritiscem dugfme Report ali ti ovako javno i ljubazno kazem da me prekines vredjati samo zato sto me ne podnosis ili se sa mnom ne slazes.

dakle, ne moras se slagati, uopste to nije bitno, i naravno, veruj da ce oni koji nista nemaju da cekaju smrt sa osmehom na licu kada jednom na povoj planeti dogusti.

ja mislim da ce da krenu da ratuju za sirovine, hranu, naftu itd...a ti misli drugacije.

#35 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 18 April 2008 - 19:58

dakle, ne moras se slagati, uopste to nije bitno, i naravno, veruj da ce oni koji nista nemaju da cekaju smrt sa osmehom na licu kada jednom na povoj planeti dogusti.

ja mislim da ce da krenu da ratuju za sirovine, hranu, naftu itd...a ti misli drugacije.

To sam i mislio. E pa prosla su ta vremena kada se ratovalo guzicom, sada se ratuje glavom, svet se promenio, a ti nisi to primetila.

Nemam nista protiv tebe. Samo protiv tvog nacina razmisljanja.

#36 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 18 April 2008 - 20:36

To sam i mislio. E pa prosla su ta vremena kada se ratovalo guzicom, sada se ratuje glavom, svet se promenio, a ti nisi to primetila.

Nemam nista protiv tebe. Samo protiv tvog nacina razmisljanja.

svoju agresivnost nepoj da ispoljavas na meni i jos jednom ti JAVNO kazem da ti to sto moj nacin razmisljanja ne volis ne daje za pravo da mi govoris da sam plitka.

dakle, neko bi te za tvoju agresivnost prijavio tebi iza ledja a ja ti otvoreno kazem da ako se sa mojim misljenjem ne slazes to mozes da ucinis na civilizovan nacin.

i komentar o ratovanju guzicom ili glavom: imaju mnogoljudne nacije kojima ce u buducnosti trebati sirovine ne samo guzicu nego i glavu.

#37 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 18 April 2008 - 21:06

E pa prosla su ta vremena kada se ratovalo guzicom, sada se ratuje glavom, svet se promenio,

Kako je ovo naivno. Sad ce dve gladne nacije da sednu i nadmudruju jedna drugu umesto da se kolju?

#38 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 18 April 2008 - 23:17

Kako je ovo naivno. Sad ce dve gladne nacije da sednu i nadmudruju jedna drugu umesto da se kolju?

O kojim gladnim stranama pricas kada pominjes DVE.

USA i EU imaju mali trgovinski deficit u uvozu/izvozu hrane iz jednog, jedinog razloga, zato sto su otvorena trzista koja uvoze sta kome padne na pamet. Sama po sebi su potpuno nezavisna i u slucaju globalne frke sa hranom imace je u VISKU.

Znaci to su oni koji nece biti gladni sigurno.

Obe strane, a narocito USA, mi deluju da su vrlo sposobne da se zastite od napada bilo koje gologuzije.

Edited by down with the sickness, 18 April 2008 - 23:19.

#39 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 April 2008 - 23:21

Bice rata izmedju Kine i Indije i to oko hrane a mozda Kinezi krenu i prema Sibiru jer tamo zito raste kao ludo.

#40 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 18 April 2008 - 23:25

Kina nece biti gladna. Oni ce zaraditi dovoljno da kupe hranu praveci drvene bojice, flomastere, cackalice, drzace za toalet papir i ostale dzidza-bidze. Arapi i Rusi ce biti gladni, zato sto nece da rade i ne znaju nista, nafte ce nestati, a oni osim sheika, s obe strane, nisu za to pripremljeni. Oni ce predstavljati opasnost za svet i vec se sada prepoznaju i prave transverzalu koja ce popushiti samo tako, vec sada ga pushe.

Naravno tu su jadni Afrikanci i nasa braca Romi, Indijci, ali su potpuno bezopasni, njima treba pomoci.

#41 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 18 April 2008 - 23:26

bilo koje dve, svejedno.

#42 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 18 April 2008 - 23:28

Bice rata izmedju Kine i Indije i to oko hrane a mozda Kinezi krenu i prema Sibiru jer tamo zito raste kao ludo.

Ja mislim da ce to i biti resenje. Rusi ce se raseliti, bice bezanje najvece u istoriji covecanstva, a Kina ce se malo prosiriti po ruskoj stepi.

Indija ce konacno morati da shvati da je 20 dece/porodici nirvana, ali da to treba i prehraniti.

Edited by down with the sickness, 18 April 2008 - 23:35.

#43 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 18 April 2008 - 23:29

... veruj da ce oni koji nista nemaju da cekaju smrt sa osmehom na licu kada jednom na povoj planeti dogusti.

Naravno da nece, nego ce dohvatiti mechete i poklati se medjusobno, ili ce gurati kitu gde god stignu (jbg, serotonin mora da tece, one way or another) pa ce pocrkati od AIDS-a... Kao sto vidimo na vrlom primeru gladne Afrike. Sto nisu zaratili sa USofA? In fact, USofA im najvise daje, pola Afrike bi pocrkalo od gladi kad bi slozno udarili na USofA za samo godinu dana.

Gladan narod je najcesce sam sebi najveci neprijatelj jer zbog gladi nikada ne sedne i razmisli sta mu je ciniti...

A to da, u hipotetickom slucaju realne nestasice hrane, gologuzija sa istoka krene u rat sa USofA / EU / ostalim `oazama`, to je vec smesno. Pa oni ce prvo udariti na bogatije komsije, i u tom procesu ce sebe desetkovati i tako ce resiti svoju krizu resursa. Tako je bilo odvajkada - priroda ima svoj nacin regulisanja populacije na planeti, bili to beli medvedi ili ljudi, rezultat je isti - smanjenje populacije na manageable size.

#44 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 18 April 2008 - 23:31

bilo koje dve, svejedno.

Ja ne znam stvarno kako da ti objasnim. Lepo ti kazem, nemoguce je da dva najveca svetska izvoznika hrane, USA i EU, budu gladni.

#45 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 18 April 2008 - 23:33

Ja ne znam stvarno kako da ti objasnim. Lepo ti kazem, nemoguce je da dva najveca svetska izvoznika hrane, USA i EU, budu gladni.

Moguce je, ali malo verovatno.