Jump to content


Photo
- - - - -

Nikotin


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
124 replies to this topic

#31 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 08 January 2010 - 21:51

Sve mi se cini kako vreme odmice da si najveci sarlatan na ovom forumu upravo ti koji najvise govoris o sarlatanstvu.

Zanimljiva konstatacija - ali o tome sude oni koji citaju sta svako od nas dvojice pise.

#32 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 09 January 2010 - 10:34

Izvinjavam se moderaciji unapred.

Knjiga u kojoj je opisan pristup na koji sam se u svojoj interpretaciji nakratko osvrnuo, bestseler je u 9 drzava sveta (u Norveskoj je nadmasila ,,Harija Potera''), 12 miliona primeraka je prodato, prevedena je na 20 jezika sirom sveta a iza sebe je ostavila vise od 40 miliona ljudi srecnim bez cigareta. Terapija je toliko uspesna da ce ti vratiti uplaceni novac ukoliko ne uspes da se odviknes. Teze je ostati pusac nego postati srecan nepusac.

Uzasno neukusno je da kazes da je sarlatanska. I to tek onako, cisto da bi napisao nesto. Bez da si je procitao, bez da ista znas o tom metodu, ti si ga apriori odbacio.

Edited by OmoracIC, 09 January 2010 - 10:35.


#33 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 January 2010 - 10:51

Takvih i slicnih knjiga na zapadu se pojavljuje po tri dnevno - uglavnom su vrlo uspesne, sa stanovista svog izdavaca i autora.
A najobicnije je sarlatanstvo napisati da je fizicka zavisnost od nikotina mala.

#34 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 09 January 2010 - 11:27

Zasto ja ne osecam nikakvu zavisnost od nikotina i zasto nemam APSOLUTNO NIKAKVE simptome (anksioznost i depresija uzrokovane apstinencijom, na primer) vec nedeljama? Ja se osecam naprosto kao da letim! Ja svaki dan idem na sportski centar, ucim bez drugih misli i rezultati se poboljsavaju. Dakle, zbog cega ja ne osecam nikakve probleme sa zavisnoscu ovih nedelja? Zato sto sam rascistio u svojoj glavi. I to nije nikakvo sarlatanstvo vec jedini nacin da se pusenje ostavi. Ja ne razmisljam o njima. Vodim svoj zivot potpuno normalno bas kao sto sam ga vodio pre nego sto sam se navukao. Moja odluka je cvrsta i ne osecam se uskracenim ni za sta.

Ova knjiga nije jedna od milion, vec najuspesniji metod za odvikavanje od pusenja koji postoji u svetu! I nije uspesna sa stanovista izdavaca, vec sa stanovista ljudi koji su uspeli da se odviknu. Ovaj metod je prosta carolija.

Pokusavao sam da prekinem metodom snage volje. Dobio sam los rezultat na kolokvijumu i to povezao sa cigaretama. Bacio sam skoro punu kutiju u kantu i zapalio tacno nedelju dana kasnije kada sam doziveo drugi los rezultat iz jednog drugog ispita. Bio sam depresivan tih dana, jer sam stalno mislio na njih. Osecao sam da mi fale, da sam za nesto uskracen. Predivna je istina sada da ja nisam APSOLUTNO NI ZA STA USKRACEN!

Da sam na tvom mestu, doktore, ja se ne bih pravio pametan, jer to je jako ruzna osobina. Ne gaji predrasude! Covek se uci celog zivota. Sta bih uradio na tvom mestu? Otisao bi na ovaj sajt: http://www.allencarr...lenCarr/_164022 i dobro proucio kakav je to metod, na cemu se zasniva, sta stavlja u fokus, sta poznati (Entoni Hopkins, npr) i nepoznati govore o ovom metodu.

Edited by OmoracIC, 09 January 2010 - 11:32.


#35 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 January 2010 - 12:05

Primetio sam ja vec ranije da ti letis. :ph34r:

#36 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 09 January 2010 - 12:07

Hahahaha, u redu je.

Uzivaj.

#37 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 January 2010 - 12:14

Moj posao, na zalost, nije da letim, nego da budem s obe noge cvrsto na zemlji.

#38 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 09 January 2010 - 12:18

Sto ne treba da znaci da treba da budes zatvoren za nova znanja i nekonvencionalne tretmane ljudskih slabosti i bolesti.

#39 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 January 2010 - 12:45

Ova knjiga nije jedna od milion, vec najuspesniji metod za odvikavanje od pusenja koji postoji u svetu! I nije uspesna sa stanovista izdavaca, vec sa stanovista ljudi koji su uspeli da se odviknu. Ovaj metod je prosta carolija.

Pokusavao sam da prekinem metodom snage volje. Dobio sam los rezultat na kolokvijumu i to povezao sa cigaretama. Bacio sam skoro punu kutiju u kantu i zapalio tacno nedelju dana kasnije kada sam doziveo drugi los rezultat iz jednog drugog ispita. Bio sam depresivan tih dana, jer sam stalno mislio na njih. Osecao sam da mi fale, da sam za nesto uskracen. Predivna je istina sada da ja nisam APSOLUTNO NI ZA STA USKRACEN!

Da sam na tvom mestu, doktore, ja se ne bih pravio pametan, jer to je jako ruzna osobina. Ne gaji predrasude! Covek se uci celog zivota. Sta bih uradio na tvom mestu? Otisao bi na ovaj sajt: http://www.allencarr...lenCarr/_164022 i dobro proucio kakav je to metod, na cemu se zasniva, sta stavlja u fokus, sta poznati (Entoni Hopkins, npr) i nepoznati govore o ovom metodu.

Ja mislim da treba da prodje dosta vremena pre nego sto se o uspesnosti u ovoj vrsti stvari moze govoriti. Verujem da ovo podjednako vazi za nikotiniste, alkoholicare, narkomane ...

Kad mi neko kaze da ne pusi vec petr godina onda to vec ozbiljno zvuci. Ali kad neko kaze da ne pusi pet meseci onda tu treba drzati palceve.

Kada je izdata ta tvoja knjiga? Koliko ljudi je procitalo knjigu? Koliko je dokumentovanih slucajeva koji su zaista prestali da puse? Koliko njih je opet pocelo nakon izvesnog vremena? Vidis, ja ne verujem da takvim knjigama ide u prilog da se bave tom vrstom podataka.

Hajde i da kazemo da je dosta njih prestalo da pusi "zahvaljujuci" ovoj knjizi. Big deal! Ljudi prestanu da puse pa opet pocnu nakon izvesnog vremena. Ja ne verujem da se ta vrsta podataka koristi u promociji ove knjige. Narocito sam skepticna kada se poznate licnosti koriste u marketingu. To je samo biznis.

Dakle, na osnovu cega se moze tvrditi da je bas ta knjiga "najuspesniji metod za odvikavanje od pusenja koji postoji u svetu"? Koji parametri su tu koristeni? Taj metod je "najuspesniji" u odnosu na ... sta?

Dalje, zdravstvo se (barem ovde kod mene) veoma ozbiljno bavi pusacima i u okviru njega se pomaze pusacima da prestanu da puse na razne nacine. U svakoj apoteci ili domu zdravlja mozes da zatrazis pomoc. Zasto se onda bas ta tvoja knjiga koja je "najuspesniji metod u svetu" ne koristi u okviru zdravstva? Da je to toliko revolucionaran metod onda toj knjizi ne bi trebao Entoni Hopkins za reklamu. Vidis, ja verujem da se ta knjiga ne koristi upravo iz razloga sto takvih knjiga ima koliko ti dusha zeli. I svaka pretenduje na to da je najbolja. Ja verujem da nekome neka knjiga moze da pomogne da prestane da pusi ALI tu su u igri i drugi faktori.

Znas, neko prestane da pusi pa se sve potajno nada da ce dobiti (i nesvesno trazi) razloge da opet pocne. A neko prestane tako sto se svo vreme nada i trazi ono sto ce mu pomoci da istraje u svojoj nameri. I svako tu nalazi neku svoju "alatku". Da postoji jedna jedina matrica (i da su svi ljudi isti) onda bismo imali jednu metodu za odvikavanje. Dokaz na matrica ne postoji je i taj sto nas preplavljuju ovakvim knjigama i raznoraznim metodama (otprilike isti pattern kao i kod drzanja dijete).

U svemu tome covek uopste ne treba da ima predrasude vec malo zdravog razuma pa da zakljuci da svako treba da pronadje svoju metodu. Empirija mi daje za pravo jer znam puno slucajeva prestanka pusenja na najrazlicitije nacine (od onih koji su samo prestali pang-bum pa do onih koji su izvodili raznorazne kerefeke uz tesku borbu protiv sebe samih). Isto tako znam i slucajeve jojo prestanaka (prestanu pa pocnu i tako ukrug).

Moj jako dobar prijatelj je prestao pre sest godina uz pomoc jedne knjige. Medjutim, on je tu istu knjigu procitao i ranije pa mu nije poslo za rukom da prestane. Zakljucili smo da je zapravo presudio njegov frame of mind. Na posletku je ocigledno bio mentalno spreman, zeljan i prijemciv na sugestivnost knjige. I eto, poslo mu za rukom. Nasla se tu knjiga a ja verujem da je to moglo da bude i nesto drugo u datom momentu. Svasta coveka moze da inspirise (pa cak i zaljubljenost). A ja verujem da je to splet raznih odlucujucih faktora.

Suma sumarum, nema tu carolija vec svako veoma realno mora da se nosi sa sopstvenom realnoscu.

Edited by cyberwor/L/d, 09 January 2010 - 12:47.


#40 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 January 2010 - 13:04

Odvikavanje od pusenja vrlo je tezak i komplikovan proces.
Osnovno u tom procesu je da covek ima stvarnu zelju da prestane s pusenjem, a onda su sve knjige, Zybani, flasteri, zvake, cudotvorni cajevi i slicno samo razlicita pomocna sredstva. Mnogi ljudi iz razlicitih razloga prestaju sa pusenjem i bez ikakvih pomocnih sredstava. Strah od bolesti i smrti nekada moze da bude sasvim dovoljan motiv.
Sto se ovde pominjane knjige tice, ceo XX vek je prepun takvih knjiga za jednostavno usrecivanje ljudi, pocevsi od onih kako da zaradite svoj prvi milion dolara, preko onih kako da za sest nedelja omrsavite do svoje idealne tezine, kako da uvecate svoj penis ili libido, pa do ovih kako da prestanete da pusite.
Ja nemam nista protiv da nekome i citanje takve knjige pomogne, ali tvrdim da i da naterate Murasa da je procita (sto ne verujem da je moguce, jer taj covek ipak bira sta cita) ostao bi jednako pusac kao sto je i sada.

#41 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 09 January 2010 - 13:07

Pokusavao sam da prekinem metodom snage volje.

Šta sad, pa zar nije i Alenova metodologija bazirana na "snazi volje"? :ph34r:

#42 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 January 2010 - 13:20

Šta sad, pa zar nije i Alenova metodologija bazirana na "snazi volje"? :ph34r:

Apropo snage volje ...

Tek pod uslovom da svako ko je kupio tu knjigu ima zaista celicnu volju (ma sta to bilo) mogli bismo da govorimo o uspesnosti. Ali tada bismo zapravo mogli da govorimo o uspesnosti celicne volje a ne knjige. Onda bi snaga volje mogla da koristi bilo koji rekvizit kao podrsku u odvikavanju od pusenja.

#43 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 09 January 2010 - 13:20

Knjiga nije ,,moja''. Knjiga je izdata 1985. prvi put, od tada je prosla nekoliko reizdanja, ali metod je ostao jedan, jedinstven, univerzalan, lak. Da je to jedna obicna knjiga i zamajavanje, ne bi postojali empirijski podaci koji govore da je prodato 12 miliona primeraka te knjige te da je prevedena na vise od 20 svetskih jezika.

Alen Kar je pisao Toniju Bleru pre nekoliko godina apelujuci na njega da se jedino njegov metod koristi kao ubedljivo najjednostavniji za odvikavanje. Navodno, farmautski lobisti blokiraju takve pokusaje gurajuci svoje neefikasne proizvode u prvi plan.

Naravno, ,,dokumentovani slucajevi'' ne postoje. Ja nemam dokumenta nikakva da ti dokazem da sam pusio i da sam se odvikao koristeci ovaj metod. Mogu da ti pokazem svoj primerak knjige gde sam podvlacio ono na sta posebno moram da obratim paznju. Ostaje ti moja rec. A moja rec glasi da sam ja bivsi pusac i da se osecam izvanredno! Nikotinske zavisnosti jednostavno NEMA! Druga je stvar, kod dokumentacije, ako pobedim, na primer, rak Brojsovom metodom pa ti dokumentujem da sam ga pobedio hranom i da nisam bio na ,,terapijama'' koje praktikuje zvanicna onkologija a da se kancer povukao. Tu dokumenta postoje. Ja zaista nemam podatke da je ovaj metod efikasniji u odnosu na, recimo, flastere, sprejeve i zvake, jedino sto mogu da kazem je da o flasterima i zvakama niko koga znam ne govori kao o resenju. I uvek su se vracali. Znaci, to su samo ljudi koje znam i koji su ocajni zbog pusenja.

Ja sam zahvalan ovom metodu. Ovaj metod jeste caroban ako zaista resite da prekinete sa pusenjem i vasa odluka bude cvrsta. Nije stvar u nikotinu, vec u glavi. Ono sto nas sprecava da prekinemo sa pusenjem jeste strah.

Mislim da ni ti ne znas gotovo nista o ovom metodu, autoru, centrima te vrste za odvikavanje i slicno i da pises tek iz zabave.

To sto ga zvanicna medicina nije uvrstila, to meni zaista nista ne znaci. Ti kao da zivis u svetu gde je zdravlje a ne novac na prvom mestu. I ,,Segidrin'', lek protiv kaheksije, ma koliko bio efikasan, a skoro je cudotvoran, prokuzen je od NCI i slicnih institucija, cak su ljudi zrtvovani da bi se dokazala njegova neefikasnost i da bi se obezbedila prodaja citostatika. Bendzamin Ras, jedan od potpisnika americke Deklaracije o nezavisnosti je pre vise od 200 godina rekao: ,,ukoliko medicinska prava i slobode ne ubacimo u Preambulu ustava, dobicemo za 200 godina novu Bastilju''. Kakvo prorocanstvo!

Dragi moji, zasto mora covek da se muci, bori, zasto sve proglasavati teskim i ne verovati da postoje laksi nacini? Procitajte knjige, postoji citav odeljak vezan za nepusace. Ne morate biti pusaci da bi citali to delo. A kada procitate, e onda tek mozemo da vidimo sta i kako. Dakle, ne diskutujem vise ni sa kim ko nije procitao tu knjigu.

Ovako, kao da pricam sa zidom.

Nisam radikal, julovac i slicno, samo napomena, hahahaha :ph34r: :)

#44 OmoracIC

OmoracIC
  • Members
  • 220 posts

Posted 09 January 2010 - 13:23

Šta sad, pa zar nije i Alenova metodologija bazirana na "snazi volje"? :ph34r:


NE! :)

Procitaj knjigu. To je sve sto cu reci. Ona uopste skoro ne govori o rizicima po zdravlje, jer pusaci to znaju. Ona ne praktikuje metod snage volje jer je gotovo bezvredan. Mislim da sam licno pokusao 20 puta da se odviknem i uvek sam se vracao. Djavo ne da mira, znam da to nije dobro. Vladan kaze da je samo potrebna zelja da se prekine sa pusenjem. Odgovorno tvrdim da nije dovoljno. Ja sam imao zelju da prekinem sa pusenjem, ali sam posle nedelju dana zanemarivao sve one razloge koje sam dan pre toga navodio kao one zbog kojih bi trebalo da prestanem da pusim. A bolela su me pluca. Nije mi to bilo dovoljno.

Edited by OmoracIC, 09 January 2010 - 13:24.


#45 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 January 2010 - 13:35

Knjiga nije ,,moja''. Knjiga je izdata 1985. prvi put, od tada je prosla nekoliko reizdanja, ali metod je ostao jedan, jedinstven, univerzalan, lak. Da je to jedna obicna knjiga i zamajavanje, ne bi postojali empirijski podaci koji govore da je prodato 12 miliona primeraka te knjige te da je prevedena na vise od 20 svetskih jezika.

Tiraz nije neki parametar uspesnosti (metode). Tirazi su u danasnje vreme uglavnom slika sveta u kome zivimo. Svasta se prodaje u milionskim tirazima.
Ne verujem da postoji univerzalan metod za odvikavanje od pusenja. Jedino sto bi moglo biti univerzalno je snaga volje i resenost.
Da li je zuta stampa bolja samo zato sto se prodaje u milionskom tirazu u odnosu na neke ozbiljne novine?

Ja zaista nemam podatke da je ovaj metod efikasniji u odnosu na, recimo, flastere, sprejeve i zvake, jedino sto mogu da kazem je da o flasterima i zvakama niko koga znam ne govori kao o resenju.

Onda ni ne mozes da kazes da je ovaj metod najuspesniji u svetu a da te se uzme za ozbiljno. Ili?

Ova knjiga nije jedna od milion, vec najuspesniji metod za odvikavanje od pusenja koji postoji u svetu! I nije uspesna sa stanovista izdavaca, vec sa stanovista ljudi koji su uspeli da se odviknu. Ovaj metod je prosta carolija.

Dakle, ja nicim nisam osporila da je ta knjiga pomogla tebi. Svako pre ili kasnije pronadje nesto sto mu pomogne. Carolija ne postoji. Svakome se kockice poklope na svoj nacin. U zavisnosti od toga sta i koliko (zaista) zeli.

Dakle, preporuka - DA. Ali obecavanje carolije - NE!

Edited by cyberwor/L/d, 09 January 2010 - 13:37.