Jump to content


Photo
- - - - -

Gradovi ex-YU


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6 replies to this topic

#1 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 03 April 2008 - 10:47

Desilo se tako da sam u posljednje vrijeme imao nekog posla i napravio dobar krug po ex-YU (morao sam da idem u Bugarsku, zatim Austriju) i vidio sam mnogo ex-YU gradova u kojima ranije nisam bio.
Ranije, dok je postojala SFRJ, ja sam bio djak i uvijek me je interesovalo da uporedjujem gradove po velicini. Tako da bih sad, cisto iz zezanja napravio jednu listu najvecih gradova ex-YU, kako se meni cini. Ovo je, dakle, trenutna situacija (gradovi preko 100.000, poredjani po velicini):

1. Beograd
2. Zagreb
3. Skoplje
4. Sarajevo
5. Ljubljana
6. Novi Sad
7. Split
8. Nis
9. Pristina
10. Rijeka
11. Podgorica
12. Banja Luka
13. Maribor
14. Kragujevac
15. Osijek
16. Subotica
17. Bitolj

Imate li nesto da dodate ili prigovorite ovoj listi?

Edited by Marko, 03 April 2008 - 10:49.


#2 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 03 April 2008 - 11:04

Ne, osim sto je tema primjerenija "Off topicu" nego Drustvu ukoliko je velicina jedino sto te zanima.

#3 Delija67

Delija67
  • Members
  • 13,659 posts

Posted 03 April 2008 - 12:40

Београд
Загреб
Скопје
Сарајево
Приштина
Љубљана
Нови Сад
Сплит
Ниш
Бања Лука
Призрен
Крагујевац
Ријека
Подгорица
Осијек
Куманово
Суботица
Урошевац
Ђаковица
Пећ
Гњилане
Марибор

#4 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 05 April 2008 - 22:44

Београд
Приштина
Скопје
Загреб
Призрен
Сарајево
Урошевац
Љубљана
Нови Сад
Сплит
Ниш
Куманово
Бања Лука
Крагујевац
Ђаковица
Пећ
Ријека
Подгорица
Осијек
Tetovo
Гњилане
Суботица
Gostivar

#5 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 06 April 2008 - 15:16

Uh, stvarno nisam bio na Kosovu ni prije 99., a ni posle, ali mi se cini da ste (i Delija i Smith) debelo pretjerali sa Kosovom i gradovima gdje zive Albanci. Ispada da tih Albanaca na Kosovu mora da ima 6 mln, nikako manje. Plus nekih 3 mln. Albanaca u Makedoniji.
Mislim da je Pristina prije '99. bila znacajno manja od Nisa i negdje u nivou Podgorice. Sada je naglo porasla, ali se sa tim, cini mi se, prilicno pretjeruje. Prosto na Kosovu nije bilo dobrog popisa, a guzva na ulicama zavisi i od mentaliteta, a ne samo velicine.
Istina, jedan prijatelj koji je bio u pristini mi je tvrdio da ona sada nije manja od Sarajeva, ali ja opet sumnjam.

#6 Brazilac

Brazilac
  • Members
  • 12,876 posts

Posted 06 April 2008 - 15:50

Pristina je enormno porasla, procenjuje se na 600-700k stanovnika.

Evo, Britanija zvanicno procenjuje broj stanovnika Pristine na 600k, verovatno ih je i vise...Link

#7 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 06 April 2008 - 16:33

Pristina je enormno porasla, procenjuje se na 600-700k stanovnika.

Evo, Britanija zvanicno procenjuje broj stanovnika Pristine na 600k, verovatno ih je i vise...Link


Meni je tesko da vjerujem u takvu procjenu, posebno ako se uzima da su i Prizren, Pec, Djakovica, Urosevac enormno porasli.
Mislim, bilo je odseljavanja iz tih gradova posle 99., jos vise doseljavanja, ali i dalje prilicno veliki procenat stanovnistva na Kosovu zivi na selima.
A ovako ispada da samo prvih 5 gradova imaju ukupno 2 mln.
Cini mi se da u principu ima mnogo pretjerivanja kada je Kosovo u pitanju.