Jump to content


Photo

NAJBOLJE RESENJE?...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
565 replies to this topic

#1 inagadadavida

inagadadavida
  • Banned
  • 409 posts

Posted 01 April 2008 - 13:47

Evo , da obrazlozim, zasto sam ubedjen da je Srbija na dobitku , kada se dugorocno gleda, u pogledu odcepljenja Kosova.....

Dakle, ne radi se tu ni o kakvom rasistickom , kvazi - desnicarkom ,nedovoljno patriotskom ili ne daj boze "izdajnickom" pogledu na problem, kako bi se nekima moglo uciniti .....radi se samo o potpuno pragmaticnom , realnom gledanju na situaciju, sto je ono cega je na ovim prostorima uvek nedostajalo.....A realnost se sastoji u sledecem:

Cinjenica je , da su srpski i albanski narod , u neslozi , da ne kazem neprijateljstvu toliko dugo, da je to postao aksiom oko koga su odgajane i vaspitavane generacije i sa jedne , i sa druge strane. Narocito one koje upravo i zive na Kosovu......
Samim tim, i kada bi postojala dobra volja na bar jednoj od zavadjenih strana ( a ne postoji, sem u tragovima), potrebne su decenije, u najoptimisticnijem scenariju, da dodje do nekog bitnog pomaka , koji bi omogucio da ova dva naroda najzad pocnu da zive jedni sa drugima.....jer, "jedni pored drugih" ne vodi nicemu dobrom , sto je dokazano kroz dekade iza nas.....Elem, kako rekoh, i da postoji iskrena volja , dugogodisnji proces pomirenja bi prolazio kroz teska iskusenja , ometan nacionalistima i sovinistima sa obe strane, koja podrazumevaju jos nebrojene ljudske zivote , patnje, i zlodela koja bi cinili jedni drugima, u pokusajima da se omete svaka pomisao na normalizaciju odnosa. Nisam pristalica teze , da "istorijsko pomirenje" srba i albanaca uopste i zasluzuje i jedan ljudski zivot, ili ma jednu suzu ili neciju neprospavanu noc......

To su prepoznale i neke drzave koje su shvatile, za razliku od nekih preteranih optimista u Srbiji( a verujem da takvih dobronamernih , ima i na Kosovu , sa albanske strane), i presekle gordijev cvor, tako sto su , odlucile da sa pozicija sile koju imaju, a ne medjunarodnog prava ( sto se mora priznati ) , razdvoje ta dva naroda , granicom, i medjunarodnim oruzanim trupama. Fakat je, da ogromnu vecinu Srba ne boli to razdvajanje od dojucerasnjih komsija, nego nesto sasvim drugo...."otimanje vekovnih ognjista " ili kako neki drugi vise vole " 15 % teritorije".......

I??....ajde da se saberemo, sta smo to, u stvari izgubili.....

15% najnerazvijenijeg regiona u Evropi......koji je bremenit toliko velikim problemima, da bi bio nesavladiv problem i teret za mnogo bogatije i stabilnije drzave od Srbije. Kada to kazem, ne gledam na albanski nacionalni bastion sa nipodastavanjem , kao sto ne gledam ni srpski nacionalni korpus sa obozavanjem, svojstvenim nacionalistima. Kazem zato sto je to fakat , koji je nedavno izgovorio i albanski ministar inostranih poslova , karakterisuci albansko drustvo, kao "jos uvek plemenski organizovano"......Srbija se, sa takvom zajednicom , koja je u ogromnom procentu, a imajuci u vidu gore pomenuto visegeneracijsko vaspitanje u odnosu prema srbima, neprijateljski orijentisana ka Srbiji, ne bi mogla da se izbori bez ozbiljnih zrtava, cak i kada bi joj medjunarodna zajednica to i dozvolila....
Dalje, albansko drustvo na Kosovu je duboko kriminalizovano, i to je ocena svih relevantnih sluzbi bezbednosti u Evropi , a i sire.....naime, 40 - 70 % trzista narkotika u evropi drzi upravo albanska mafija, koja prihoduje, po procenama oko 7 milijardi dolara godisnje koje se slivaju u dzepove kosovskih narko bosova. Dodajmo tu, i trgovinu ljudima organima, i sve druge vidove najtezih krivicnih dela, dolazimo do pitanja, da li je Srbija, ogrezla u mitu i korupciji, sa bedno organizovanim sudskim i policijskim aparatom, upste sposobna da zastiti ostatak zemlje od sirenja jedne od najvecih i najbrutalnijih kriminalnih organizacija na svetu???......Pa ovakva Srbija nije mogla da se izbori sa nekoliko surchinskih seoskih dzilkosha, koji su predstavljali tzv, "surcinski klan", a kamoli sa visokoorganizovanom mafijom kao sto je albanska , sa Kosova....napokon, videli smo, sta milijarde koje je ta mafija ulozila u korumpirane senatore , kongresmene, cinovnike evropskih organizacija, mogu da ucine......da naprave Kosovo nezavisnom drzavom !!!

Sa demografskog stanovnista, poznata je izvesnost, da bi u narednih pedesetak ili malo vise godina, albanci sa ovakvim demografskim bumom , i srbi sa ovako negativnim prirodnim prirastajem, dosli u situaciju da budu dva potpuno brojcano izjednacena naciona, sto bi , neminovno, sa svim onim sto sam predhodno pisao, dovelo do toga da cela drzava , a ne samo Kosovo bude u opasnosti da nestane, kao i da cela nacija koja je i ovako bremenita egzistencijalnim ( ne mislim materijalnim ) problemima dovede u pitanje svoje dalje bitisanje......

Ovo je tema koju nacionalisti ne vole da elaboriraju, pravdajuci se , valjda kako ce od ponedeljka da naskoce na zenu , i da naprave jos devetoro dece.........

Elem, posto moram da idem , nastavicu drugom prilikom..........mozda i kasnije veceras....

Samo bi napomenuo da ovo nisu nikakvi rasisticki stavovi , nego suvo sagledavanje cinjenica, i projekcija istih......ne mislim da je to, sto konstatujem istinu da je Kosovo duboko kriminalizovano, nipodastavanje albanaca....Jednostavno, to je tako , i nema razloga da se ne kaze......napokon, da li bi, kada bi to bilo fizicki i bilo kako drugo moguce, Srbija mogla, ovakva kakva jeste, biti uredjena demokratska drzava , kada bi se udruzila u drzavnu zajednicu sa Kolumbijom???......Cisto sumnjam....mislite o tome....

Edited by inagadadavida, 01 April 2008 - 13:47.


#2 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 01 April 2008 - 14:01

Drago mi je da je neko pokrenuo istinski analitičan pogled na problem Kosova.

Ako bi se Kosovo zadržalo u Srbiji, odnosno vratilo, to bi značilo da bi 2 miliona Albanaca moralo da bude potpuno uključeno u naše društvo, ravnopravno sa ostalih 7,5 ili 8 miliona građana. To praktično znači, da bi svaki četvrti čovek u Srbiji, vrlo verovatno i u Beogradu kao centru Srbije, a sigurno i u vlasti, bio Albanac.

Ne znam da li bi mi se svidelo da je svaki četvrti čovek na svim društvenim pozicijama u Srbiji i Beogradu Albanac. Mislim da bi to drastično izmenilo izgled Srbije. Imam utisak na osnovu svih istupa Albanaca sa Kosova, da oni generalno uzeto imaju veoma drugačiji mentalitet i kulturu od mentaliteta i kulture srpskog i ostalih naroda u Srbiji. Znamo da mentalitet i kultura pojedinca predstavljaju osnov sveukupnog delovanja svakog pojedinca ponaosob. Upravo zbog toga, ne znam da li bih volela da mi osoba takvog, potpuno drugačijeg mentaliteta od mog i većinskog u Srbiji, bilo šta određuje i uređuje u životu. Ovo je pritom samo moje mišljenje.

Edited by mariah, 01 April 2008 - 15:44.


#3 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 01 April 2008 - 14:29

..."jedni pored drugih" ne vodi nicemu dobrom , sto je dokazano kroz dekade iza nas.....Elem, kako rekoh, i da postoji iskrena volja , dugogodisnji proces pomirenja bi prolazio kroz teska iskusenja , ometan nacionalistima i sovinistima sa obe strane, koja podrazumevaju jos nebrojene ljudske zivote , patnje, i zlodela koja bi cinili jedni drugima, u pokusajima da se omete svaka pomisao na normalizaciju odnosa. Nisam pristalica teze , da "istorijsko pomirenje" srba i albanaca uopste i zasluzuje i jedan ljudski zivot, ili ma jednu suzu ili neciju neprospavanu noc......

To su prepoznale i neke drzave koje su shvatile, za razliku od nekih preteranih optimista u Srbiji( a verujem da takvih dobronamernih , ima i na Kosovu , sa albanske strane), i presekle gordijev cvor, tako sto su , odlucile da sa pozicija sile koju imaju, a ne medjunarodnog prava ( sto se mora priznati ) , razdvoje ta dva naroda , granicom, i medjunarodnim oruzanim trupama.

ako sam dobro shvatio, ti podrzavas Samardzicevu tezu o potrebi razdvajanja Srba i Albanaca? :rolleyes:

#4 insomniac

insomniac
  • Members
  • 1,049 posts

Posted 01 April 2008 - 15:43

Drago mi je da je neko pokrenuo istinski analitičan pogled na problem Kosova.

Ako bi se Kosovo zadržalo u Srbiji, odnosno vratilo, to bi značilo da bi 2 miliona Albanaca moralo da bude potpuno uključeno u naše društvo, ravnopravno sa ostalih 7,5 ili 8 miliona građana. To praktično znači, da bi svaki četvrti čovek u Srbiji, vrlo verovatno i u Beogradu kao centru Srbije, a sigurno i u vlasti, bio Albanac.

Ne znam da li bi mi se svidelo da je svaki četvrti čovek na svim društvenim pozicijama u Srbiji i Beogradu Albanac, jer imam utisak na osnovu svih njihovih istupa, da oni nisu baš na našem srpskom nivou, po svim mogućim kriterijumima, odnosno imam utisak da su daleko od nas. Zbog toga, ne znam da li bih volela da mi neki Albanac sa Kosova bilo šta određuje i uređuje u životu. Ovo je pritom samo moje mišljenje.

donekle si u pravu, jedino me interesuje koji je taj "srpski nivo?" jer odavde, ovaj kostunica-toma nikolic nivo ne izgleda i bas tako daleko.

inace, ozbiljno ne mislim da je situacija tako dramaticna izmedju albanaca i srba. treba proci malo vremena, da se naviknemo jedni na druge u ovim potpuno novim okolnostima, kao ceo normalan svet, bilo gde geografski i u istoriji.

treba se boriti da oba naroda predstavljaju ako ne najbolji, onda ne i najgori medju nama. ovi "nasi" nisu ni na "albanskom" nivou, ali su imponirani ili su se samo-imponirali kao rezultat svih desavanja devedesetih. i ovi "vasi" su impotentni mali milosevici sa retorikom i mentalitetom koji je blizi devetnestom nego dvadesetprvom veku.

kada se kroz proces prikjlucenja eu bude filtrovalo malo u srbiji i malo u republici kosovo, otvorice se nove mogucnosti. srbija ce bez kosova napredovati brze, ali i kosovo ce samostalno moci da se okrene pravim i vaznim problemima. mislim da smo u win-win situaciji obe strane, samo ponavljam, treba se otrgnuti od proslosti i gledati u (malo dalju) buducnost.

#5 Prishtinalia

Prishtinalia
  • Members
  • 40 posts

Posted 01 April 2008 - 15:47

30% stanovnista bi bili Albanci kad bi se Kosovo vratilo u Srbiji.
Mi bi svi dali glasove Albanskim politicarima.
Posto Tadic i Kostunica ce uvek da budu u frci, i da ne bi dali vlast nacionalistama, sledece je moguce:

President - Boris Tadic
Premijer - Hashim Thaci

#6 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 01 April 2008 - 15:56

donekle si u pravu, jedino me interesuje koji je taj "srpski nivo?" jer odavde, ovaj kostunica-toma nikolic nivo ne izgleda i bas tako daleko.

inace, ozbiljno ne mislim da je situacija tako dramaticna izmedju albanaca i srba. treba proci malo vremena, da se naviknemo jedni na druge u ovim potpuno novim okolnostima, kao ceo normalan svet, bilo gde geografski i u istoriji.

treba se boriti da oba naroda predstavljaju ako ne najbolji, onda ne i najgori medju nama. ovi "nasi" nisu ni na "albanskom" nivou, ali su imponirani ili su se samo-imponirali kao rezultat svih desavanja devedesetih. i ovi "vasi" su impotentni mali milosevici sa retorikom i mentalitetom koji je blizi devetnestom nego dvadesetprvom veku.

kada se kroz proces prikjlucenja eu bude filtrovalo malo u srbiji i malo u republici kosovo, otvorice se nove mogucnosti. srbija ce bez kosova napredovati brze, ali i kosovo ce samostalno moci da se okrene pravim i vaznim problemima. mislim da smo u win-win situaciji obe strane, samo ponavljam, treba se otrgnuti od proslosti i gledati u (malo dalju) buducnost.


Korigovala sam tu izjavu, jer nije odrazila ono što mislim. Mislim, kao što sad i piše u mom postu (izvinjavam se što nisam odmah napisala ono što zaista mislim), da je albanski mentalitet i kultura po mom utisku drastično drugačija od srpskih, kao i od ostalih naroda u Srbiji.

Kad pomislim kako bi to bilo da se ljudi tog mentaliteta na primer masovno dosele u Beograd, na šta bi imali pravo ako bi Srbija ostala sa Kosovom, onda bi to zaista drastično izmenilo i Beograd i celu Srbiju. Zamisli samo, svako peto, šesto lice koje vidiš i u Beogradu da bude Albanac. Nemam nikakvih nacionalističkih, i drugih poriva, jednostavno pominjem ovo kao jednu ogromnu promenu koja bi se vrlo moguće dogodila, i koliko bi se to odrazilo na naše živote, na živote nas, koji ovde već živimo.

#7 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 01 April 2008 - 16:13

Samo bi napomenuo da ovo nisu nikakvi rasisticki stavovi , nego suvo sagledavanje cinjenica, i projekcija istih......ne mislim da je to, sto konstatujem istinu da je Kosovo duboko kriminalizovano, nipodastavanje albanaca....Jednostavno, to je tako , i nema razloga da se ne kaze......napokon, da li bi, kada bi to bilo fizicki i bilo kako drugo moguce, Srbija mogla, ovakva kakva jeste, biti uredjena demokratska drzava , kada bi se udruzila u drzavnu zajednicu sa Kolumbijom???......Cisto sumnjam....mislite o tome....


Nisu poshto ti to kazhesh.
Lisica kada nije mogla da dosegne grozd koji je bio visoko na drvetu je jednostavno rekla: ma kiselo je!shta ce mi...

Edited by PRESHEVARI, 01 April 2008 - 16:14.


#8 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 01 April 2008 - 16:24

Kad pomislim kako bi to bilo da se ljudi tog mentaliteta na primer masovno dosele u Beograd, na šta bi imali pravo ako bi Srbija ostala sa Kosovom, onda bi to zaista drastično izmenilo i Beograd i celu Srbiju. Zamisli samo, svako peto, šesto lice koje vidiš i u Beogradu da bude Albanac. Nemam nikakvih nacionalističkih, i drugih poriva, jednostavno pominjem ovo kao jednu ogromnu promenu koja bi se vrlo moguće dogodila, i koliko bi se to odrazilo na naše živote, na živote nas, koji ovde već živimo.


i sta mislis da bi se dogodilo?

#9 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 01 April 2008 - 16:38

i sta mislis da bi se dogodilo?


Ovo je jedna vrlo osetljiva tema. Nije jednostavno govoriti o mogućnosti ogromne migracije jednog naroda sa sopstvenom kulturom i mentalitetom na određeno područje, što bi moglo da se dogodi, ako bi Albanci sa Kosova bili inkorporirani u društveni sistem Srbije.

Dogodilo bi se to, da bi onda i cela Srbija bila totalno izmenjena. Naravno nije reč ni o kakvom negativnom vrednovanju Albanaca, jednostavno promene u Srbiji van Kosova bi bile ogromne. Mislim da neko dalje objašnjavanje nije potrebno. Jednostavno, Srbija u tom slučaju apsolutno više ne bi ličila na sebe.

#10 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 01 April 2008 - 16:48

Jednostavno, Srbija u tom slučaju apsolutno više ne bi ličila na sebe.


pa ako je kosovo deo srbije, onda srbija nije samo ona iz beograda, nego i ona iz kosova. apsolutno nista se ne bi menjalo, i srbija bi licila na sebe vise, ne manje.

#11 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 01 April 2008 - 16:49

Jednostavno, Srbija u tom slučaju apsolutno više ne bi ličila na sebe.


Srbija i ne treba da lici na sebe, to bi bilo mnogo dobro.

#12 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 01 April 2008 - 16:53

Dogodilo bi se to, da bi onda i cela Srbija bila totalno izmenjena. Naravno nije reč ni o kakvom negativnom vrednovanju Albanaca, jednostavno promene u Srbiji van Kosova bi bile ogromne. Mislim da neko dalje objašnjavanje nije potrebno. Jednostavno, Srbija u tom slučaju apsolutno više ne bi ličila na sebe.


Hm, nisam siguran da znas kako ovo zvuci nekome ko je opredeljen za sustinske promene u drustvu
Mislim,od danas ne dam Kosovo
Kosovo je Srbija :rolleyes:

#13 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 01 April 2008 - 17:10

Obavezno predloziti sva nova resenja vladi Srbije. Cenim da je Jeremic uvek spreman da nastavi misiju :rolleyes:

#14 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 01 April 2008 - 17:10

30% stanovnista bi bili Albanci kad bi se Kosovo vratilo u Srbiji.
Mi bi svi dali glasove Albanskim politicarima.
Posto Tadic i Kostunica ce uvek da budu u frci, i da ne bi dali vlast nacionalistama, sledece je moguce:

President - Boris Tadic
Premijer - Hashim Thaci

Nema teorije.Napravili bi Tadic i Kostunica koaliciju samo da Albanac ne bude premijer.

#15 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 01 April 2008 - 17:11

Nisu poshto ti to kazhesh.
Lisica kada nije mogla da dosegne grozd koji je bio visoko na drvetu je jednostavno rekla: ma kiselo je!shta ce mi...


Covek je rekao ono sto misli, mozda i gresi, ali sigurno nema lose namere, znamo ga sa foruma.
Ja razumem vasu preosetljivost, ali ne morate skakati bas za svaku rec. Cinjenica je da su i Kosovo i Srbija u teskim govnima, ako se za New York moze reci da je razvijeniji od Kansas City-ja u cemu je problem to isto reci za Beograd i Pristinum, moze i za Leskovac ili Nish, sta tu ima nejasno.

Tesko se zivi, nezaposlenost je svetski rekord, pa sta ....... koga cudi da se ljudi bave svercom droge, samo budale mogu da se cude. Pa u Srbiji je nadjeno 500 kila heroina u necijem kabinetu posle 5 oktobra, ne secam se gde, "zaboravili da uniste", znaci to u Srbiji radi policija a na Kosovu su malo otisli dalje u organizaciji, pa je to vise porodicni biznis i sta ......

Probaj da razumes, meni licno ne smeta ta vasa odbrana od svega i svacega, pravo da ti kazem, Kosovo mi je samo malo interesantnije od Moldavije recimo, strana zemlja kao i svaka druga, ali ako smo komsije i ako vec razgovaramo, kazi lepo, jeste, poznati smo po svercu droge, PA STA, vecina Albanaca je poznato kao dobri pekari, zlatari, poslasticari i kao vredan narod. Droga je problem i radicemo na tome i zavrsena prica.

U Srbiji je sve problem, pa sta, ja sam opet Srbin, hteo ili ne hteo.