Jump to content

Photo
- - - - -

Akcentovanje - nova moda

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
365 replies to this topic

#31 Urbanista

Urbanista
  • Members
  • 68 posts

Posted 05 May 2008 - 11:59

Pravilo je da silazni akcenti ne mogu da se nadju van prvog sloga...

Stvarno? :rolleyes:

#32 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 05 May 2008 - 12:12

To nije nikakva nova moda, nego pravilno akcentovanje, onako kako i zahteva nas knjizevni jezik.

Ti radiš na nekoj televiziji? :rolleyes:

#33 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 08 May 2008 - 10:20

To nije nikakva nova moda, nego pravilno akcentovanje, onako kako i zahteva nas knjizevni jezik. Pravilo je da silazni akcenti ne mogu da se nadju van prvog sloga, te stoga, npr. Bilo je nekoliko poliCAjaca, ima dugosilazni akcenat na trecem slogu, pa da bi se to izbeglo akcenat se pomera na prethodni slog i postaje kratkouzlazni - poLIcajaca.
Savet za Vas, kao i za Vase istomisljenike, jeste da probate da i sami pokusate tako da govorite, a prekinete da se toliko cudite i zgrazavate.

Ovo su neki novi momenti za mene :rolleyes:! Imas li ti neki dokaz (link, referencu i sl..) cime bi potkrepila tu svoju tvrdnju? Mislim, nisam neki strucnjak, ali se ne secam tog pravila, a imao sam 5 iz srpskog :huh:! A mozda je to pravilo uvedeno nedavno, a ja sam stara skola, pa se tu razilazimo. Ili je uticaj RTS-a toliko veliki da pocinje da menja knjizevni srpski umesto da je obrnuto? Ko zna, Tijanic je cudo!

#34 Oti

Oti
  • Members
  • 13 posts

Posted 17 May 2008 - 15:13

Zapravo, i jeste pravilo da silazni akcenti ne mogu stajati na sredisnjim slogovima, kao sto ni poslednji slog ne sme biti akcentovan (prema tome, testaMENT bi bilo nepravilno).

Medjutim, mislim da je mnogima jasno da je strogo ogranicavanje u ovakvim pravilima apsolutno besmisleno, jer bi u tom slucaju takodje bilo pravilno reci paRAdajz.

Sto se tice JuGOslavije i teLEvizije, zaista ne mogu da dam nikakav argument za izbegavanje ovakvih (mada pravilnih) akcentuacija, sem sto meni to nikada nije lepo zvucalo.

Mislim da ovakva pravila (koja dovode do toga da rec zvuci rogobatno), treba potpuno reformisati, jer je opstepoznato da je morfologija srpskog jezika veoma zastarela (padezni sistem je tipican primer za to) i ne vidim zasto bi bilo lose osavremeniti mnoge, po mom misljenju, besmislene jezicke norme.

#35 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 17 May 2008 - 19:02

Medjutim, mislim da je mnogima jasno da je strogo ogranicavanje u ovakvim pravilima apsolutno besmisleno, jer bi u tom slucaju takodje bilo pravilno reci [b[b]]paRAdajz[/[/b]b].

Cekaj bre ,polako,nije jos sezona u jeku. Od juna ce pocnu da te gadjaju i sa paRAdajzom :rolleyes:

#36 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 17 May 2008 - 19:09

To nije nikakva nova moda, nego pravilno akcentovanje, onako kako i zahteva nas knjizevni jezik. Pravilo je da silazni akcenti ne mogu da se nadju van prvog sloga, te stoga, npr. Bilo je nekoliko poliCAjaca, ima dugosilazni akcenat na trecem slogu, pa da bi se to izbeglo akcenat se pomera na prethodni slog i postaje kratkouzlazni - poLIcajaca.
Savet za Vas, kao i za Vase istomisljenike, jeste da probate da i sami pokusate tako da govorite, a prekinete da se toliko cudite i zgrazavate.

Ja se ne cudim i ne zgrazavam. Smejem se , a mogu da zamislim kad bih u Zajecaru pocela tako da naglashavam
paradajze,vatrogasce,ofanzive i policajce :rolleyes: sta bi narod poceo da pricha o meni.

Nego od kada vazi to,takvo pravilo. Ako je postojalo uvek ,zasto se ranije nije primenjivalo?
Ko ga se sada opsetio,zasto ga arche samo mladje generacije spikera na televiziji?
Idu u neke specijalne skole za spikere gde to tako uche?

#37 Oti

Oti
  • Members
  • 13 posts

Posted 17 May 2008 - 19:48

Cekaj bre ,polako,nije jos sezona u jeku. Od juna ce pocnu da te gadjaju i sa paRAdajzom :rolleyes:

Ah, poznavala sam ja i osobu koja je tvrdila da je pravilno pisati kaisija, tako da me cela ta jezicka filozofija sa vockama i povrckama vise uopste ne sokira :huh:

#38 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 17 May 2008 - 20:43

Ah, poznavala sam ja i osobu koja je tvrdila da je pravilno pisati kaisija, tako da me cela ta jezicka filozofija sa vockama i povrckama vise uopste ne sokira :)

Pa sta fali kaisiji :rolleyes: Ta osoba po Vuku pisala kako je cula, a to J se bash i ne cuje :huh:

#39 Oti

Oti
  • Members
  • 13 posts

Posted 18 May 2008 - 04:43

Pa sta fali kaisiji :rolleyes: Ta osoba po Vuku pisala kako je cula, a to J se bash i ne cuje :)

Sta cemo onda sa sendvicem i koncertom, gde se N bas i ne cuje (tj. cuje se kao nazalno)? :huh:

#40 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 18 May 2008 - 09:03

To nije nikakva nova moda, nego pravilno akcentovanje, onako kako i zahteva nas knjizevni jezik.

Da bi se "jezicka istina" ovako obelodanila potrebno je sledece (izabrati prema licnom senzibilitetu): veliko znanje ili veliko neznanje, biti neosporann autoritet ili diletant na podrucju ... ali, pre svega je potrebna hrabrost da bi se lekcija udelila ovako neargumentovano i nepotkrepljeno.

Cak i da poslusamo anonimnu sugestiju da pokusamo i sami "tako" da govorimo, postavlja se pitanje ZASTO? Otkada smo u "zabludi"? Ko ju je konacno otkrio pa prepisao novi recept?

Koliko je generacija nas koji smo u "zabludi" sa akcentovanjem? Ja barem sigurno znam da od kada postojim narod akcentuje upravo ovako kako sugestivna Ivana kaze da ne treba. Kada i kojim dekretom je odluceno da govornike maternjek jezika treba akcentualno prevaspitati?

I naravno, nije potrebno cuditi se i zgrazavati se ... sasvim je logicno i ocekivano pitati se. A za pitanje bi trebalo da postoje odgovori. Posto je cenjena Ivana rekla "A" onda bi bilo lepo da "rekne" i "B". Treba nam objasnjenje a ne da cekamo da nam se kaze samo.

#41 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 18 May 2008 - 18:02

za to je zaslužna Draga Jonaš i njeni klonovi sa Radio Beograda

Ovde si debelo u pravu, nikada neću zaboraviti njeno:

patRIjarh
arHItekta
Američki
teLEvizija

i slično.

Sećam se da je ona tako govorila devedesetih.

Emisije u kojima je ona učestvovala bile su mahom obrazovnog karaktera.

Da li je toga bilo i pre nje, nije mi poznato.

Lingvisti i defektolozi, i uopšte oni koji se bave medijima recimo (i njihovom istorijom) mogli bi da prouče kada se započelo sa ovakvom praksom.

Edited by mmilovan, 18 May 2008 - 18:11.

#42 Oti

Oti
  • Members
  • 13 posts

Posted 18 May 2008 - 20:00

Aaaaaa ja imam problem sa prostiTUtkama, posto uvek tako akcentujem, a ne znam ni da li je pravilno, niti da li drugima lepo zvuci.
Meni u svakom slucaju zvuci bolje nego prosTItutka :rolleyes:

#43 ARIGATOJ

ARIGATOJ
  • Members
  • 801 posts

Posted 13 July 2008 - 23:31

Primetila sam u poslednje vreme neku novu modu akcentovanja, npr:

12 poLIcajaca (umesto poliCAjaca)
deMONstranti
InDOnezija
teLEvizija
arGUmenti
eNERgenti

itd
itd
itd

Mali milion reči je podlegao ovoj novoj modi, i to na svim televizijama i u svim tipovima emisija.

A ja se pitam odakle li se taj monstrum stvorio i obuzeo sve, i zašto, zašto, zaaaaaašto?!?!? :ph34r: :)

Zanimljivo, sasvim ista odvratna pojava i na tzv. HRT. Hrvati misle pogrješno da je to uvoz iz Srbije. Najvjerojatnije Veliki Brat zapovijeda stvaranje nekog novog srpskohrvatskog jezika. Drago mi je da je i vama odvratno.

#44 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 14 July 2008 - 18:43

aUstrija

#45 kirhof

kirhof
  • Members
  • 404 posts

Posted 15 July 2008 - 03:51

Можда мало промашујем тему, али желео бих да додам да ми јако сметају неке изведенице-измишљотине које сам у прилици да видим на Б92.

За почетак, ево једне: "учитељка". Први пут сам је уочио када је Б92 извештавао са неког скупа учитеља и наставника у марту или априлу ове године.

Edited by kirhof, 15 July 2008 - 03:54.