Jump to content


Photo

Hašim Tači - terorista ili lider pokreta za oslobodjenje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2255 replies to this topic

#31 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 27 March 2008 - 15:09

Evo ti citava arhiva "nagadjanja" ....

Opet nagadjanja? Your choice. Nije da ti se nije pruzila prilika da dokazes.

A sada se odjavljujem ...

Sta kontas - ako niko nece da poveruje u "dokaze" onda ja odlazim?! Na koga me sad ovo podseca? Hmmm... ?!

#32 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 27 March 2008 - 15:35

Zaintrigirao me je ovaj post na drugoj temi, a i cesto se spominje kao jedan od glavnih argumenata protiv nezavisnosti Kosova. Za mnoge u Srbiji je Hasim Taci terorista, a za mnoge na Kosovu on je heroj/borac za oslobodjenje. Poredjenje sa Menahemom Beginom i nije tako lose, tako da je zapravo pitanje da li je jasna definicija samo pitanje iz koje perspektive posmatramo.
Da li neko ko komanduje nekom gerilom koja je ubijala pored policajaca i civile, moze kasnije da se poziva na cinjenicu da je tada zapravo vladalo ratno stanje i da su civilne zrtve neizbezne u svakom ratu? Koje su druge paralele sa slicnim sukobima u svetu? Da li je vazno samo sta vecina (stranih) politickih partnera na kraju prosudi?
Svestan sam da je ovo prilicno zapaljiva tematika, medjutim, ova pitanja se na ovom pdf stalno postavljaju, tako da se nadam da cete biti u stanju da diskutujete na ovu temu hladne glave i uz pomoc argumentata. Hasim Taci je danas premijer Kosova, svidjalo se to nekome ili ne, tako da se mora utvrditi da li je on neko sa kim bi zvanicnici iz Srbije morali razgovarati ili ne.


Mi koji smo imali srecu/nesrecu ziveti u "godinama zapleta", doziveli smo mnogo novih , potpuno neshvatljivih mera! Nismo ih mogli shvatiti, valjda jos ziveci u iluzijama ravnopravnosti! Drzava Srbija, tj Milosevic sa punim mandatom od naroda overenog, preduzimali su ih, nakon sto je kako Davico rece" dosla k'sebi", protiv "####ske nacionalne manjine". Od pre neki dan "konstitutivne narodnosti" Ustavnim promenama sa kojim niko nije gubio, kako je bacena udica progutana od Albanaca, postadosmo to u sredstvima javnog informisanja Srbije, mada sam gospodin Milosevic to nikad nije upotrebio.

Azem Vlasi, koji je aktivno ucestvovao u rusenju Fadilja Hodze, simbola kosovske Autonomije, Ali Hadrija, vodeceg istoricara NOB-ea Kosova, sve sledeci partijsku liniju, odbacen je nakon upotrebe od rukovodstva Srbije, Milosevica i njegovih bliskih

Pocetne mere disciplinovanja Albanaca satojala se u masovnim ubistvima bas na dan Ustavnih promena. Dok se po Beogradu slavilo na Kosovu se sahranjivalo. Nije bilo govora o "terorizmu" vec mirnom otporu ukidanja JEDNOM OSVOJENIH PRAVA, ako to nekom nije jasno sta znaci.

Bio sam vrlo blizak sa, kada se pojavio u kosovskoj politickoj sceni, pokojnim Ibrahimom Rugovom. Prvu afirmaciju doziveo na Kongresu pisaca u Novom Sadu a potom "lansiran" od Der Spiegela, nakon intervjua datog Renati Flotau. Rahman Morina, napadao ga je zbog toga, kao da se Der Spiegel mnogo citao po Kosovu. Bio sav posvecen mirnom razresenju, nadajuci se jos, da ce Srbija popustiti u stezanju "spanske kragne" koju je namenila vecini Albanaca. I mikroskopom kod njega nije se moglo pronaci trunka mrznje prema Srbima.

Medjutim ni on nije "odgovarao" politici koju je olicavao Slobodan Milosevic. Dugo je trajao gandijevski otpor Albanaca prema represalijama. Policajci pristigli iz svih krajeva, narocito oni iz Beograda, videvsi stanje na terenu govorili su "Nigde nismo videli kukavicijeg naroda". A najgore su prolazile seoske sredine gde je policija radila sve sto joj je padalo na pamet. Takav kraj je Drenica, uvek izlozena najgorim represalijama. Iz takvog kraja potice i Hashim Thaqi. Ali oreol "teroriste" zaradio od Danice Marinkovic, najdraze tuziteljke Slobodana Milosevica i Vladana Batica koji je papagajski ponavljao, dok je bio ministar, "Taci, Ceku i Haradinaj su najveci zlocinci nakon Drugog svetskog rata" A Batajnica mu sasvim blizu bila. Od stana u Blagoja Parovica 10, Mladic je isao cak i na fudbalske utakmice, neometan.

Albancima nije bilo dopusteno da se otporom protive drzavnom terorizmu!

I da rezimiram,

Srdja Popovic, advokat iz Beograda, nekadasnji vlasnik "Vreme"-na:

>> Kosovo je izgubljeno 1990. godine. Ovo cemu prisustvujemo posle toga, samo su etape u potvrdjivanju tog rezultata. Ne možete nikada u jednoj zemlji od 10 miliona ljudi dva miliona držati u ropstvu. To je iskljuceno, a upravo to je bila Miloševiceva ideja. U odnosima izmeðu Srba i Albanaca dugo su postojali ozbiljni problemi. Ali, to su bili problemi s kojima se moglo živeti i koji su se možda mogli oprezno, pametno, strpljivo i polako rešavati. Miloševic, po svom politickom temperamentu, apsolutno nije bio licnost dorasla za tako nešto. On je odlucio da tu stvar rešava silom. Ono što je postigao bilo je budjenje nacionalne svesti kod Albanaca, stvaranje otpora i, na kraju, gerile. To i nije moglo da se svrši drugacije nego onako kako se svršilo. Pogledajte šta je on radio: imao je Azema Vllasija, koga su, uzgred, Albanci smatrali za kvislinga; on mu nije bio dobar. Umesto Vllasija, dobija Rugovu - ne može da razgovara ni sa Rugovom. Umesto Rugove dobija Tacija; s Tacijem može samo da se bije. Umesto Tacija dobije NATO. Eto, tako je on rešavao pitanje Kosova.<<

Edited by Lorenz, 27 March 2008 - 15:55.


#33 insomniac

insomniac
  • Members
  • 1,049 posts

Posted 27 March 2008 - 15:54

Ja jos nisam shvatio da li necete ili ne mozete da razumete?

Thaci se nije proslavio ni kao neki borac, pa da ga nazivamo nekim teroristom, niti je on ikada dokazao ista drugo osim nemoci da kontrolise cak i uski krug OVK koji je bio oko njega - tako da nema nista ni od super-zlocinca kome cemo pripisati svo nasilje nad srpskom drzavom i srpskim civilima.

To su cinjenice. Mislim, neko rece da je u 10 godina moglo da izadje na videlo nesto, a ne da se ponavljaju iste gluposti od 1998, lansirane od istraznog sudije (za vesanje) Danice Marinkovic (& co).

Verujte da su ovi nasi "oslobodioci" od posle rata pa na ovamo snimili po dokumentarac i plus svake godine proslavljaju svaki metak koji su ispalili - vecinom u prazno. Ako je neko imao ista da isprica, do sada su ispricali jedno 10 puta najmanje . O Thaci-ju nisam jos video ili cuo nesto, o nekoj akciji gde je on ucestvovao i sta ja znam. On je uglavnom bio u Svajcarskoj i Tirani, i ako je ikada boravio na Kosovu, onda je to bilo samo u propagandne a nikako borbene svrhe.

Zajednicka komanda UCK prosto nije postojala, svaki seoski baraba je bio komandant za sebe, plus je bila podela izmedju "prave" UCK i rugovinog dela poznat i kao FARK. Znaci nije bilo te strukture, ni posle ni pre ulaska NATO trupa, kroz koju je Thaci mogao da naredi nesto. Sva (ne)dela su na casti ili dusi lokalnih komandanata za vreme rata a posle i raznih kriminalaca, profitera itd.

Znam da je tesko da shvatite, pogotovu ako ste malo upuceni u drugu, srpsku stranu, koja je na Kosovu delovala planski, organizovano i koristeci sve moguce resurse jednog drustva, od akademije nauka, do zatvorenika pustenih na slobodu. Ovo ne kazem kao vecina ovih "mojih" koji jedva cekaju da bilo koju temu izvrnu kao kritiku Srba i Srbije, ali je cinjenica da velika vecina Srba ima ne samo opran mozak od propagande, vec i normalno, ljudski polazeci od sebe, vide i albansku stranu potpuno istu. Albanci nemaju Ratka Mladica, to se zna. Ali nemaju ni Arkana, ni JSO, ni Frenkijevce ni SANU, ni SPS, ni DB, ni KOS ni nista slicno. Borba ili pokret OVK je bila jedna prosta i nemocna seljacaka buna (tm Dejan Anastasijevic) koja je samo malo ogrebala srpsku masineriju i interese Srbije na Kosovu - ukoliko izuzmemo bombardovanje i sta je usledilo posle njega, sta ima veoma malo veze sa OVK kao organizovanom silom.

#34 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 27 March 2008 - 16:03

A sada se odjavljujem ...


Pa red bi bio, zivis u takvoj sredini, da bar jednu lepu rec kazes o Albancima, na rastanku!

Meni si sasvim ugodna za razgovor iako se u malo cemu slazemo!

Zato, "ostaj ovde..." da ne parafrazim jos vise Santica!

#35 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 27 March 2008 - 16:26

http://globalresista.../chuss/kla.html

+

Geopolitical Drug Watch, Report, No. 35, 1994



aha, clanak je od 1994 ali zato clanak citira izvore iz 1998 i 1999.

1. Roger Boyes and Eske Wright, Drugs Money Linked to the Kosovo Rebels The Times, London, Monday, March 24, 1999.

2. Ibid.

3. Philip Smucker and Tim Butcher, "Shifting stance over KLA has betrayed' Albanians", Daily Telegraph, London, 6 April 1999

4. KDOM Daily Report, released by the Bureau of European and Canadian Affairs, Office of South Central European Affairs, U.S. Department of State, Washington, DC, December 21, 1998; Compiled by EUR/SCE (202-647-4850) from daily reports of the U.S. element of the Kosovo diplomatic Observer Mission, December 21, 1998.

5. "Rugova, sous protection serbe appelle a l'arret des raides", Le Devoir, Montreal, 1 April 1999.


koja lakrdija od clanka. a o chossudovsky-ju da ne pricamo, i evo video kako covek "objasnjava" kako je u stvari Amerika i Globalizacija kriva za 9/11:


The Truth Behind 9/11

Edited by Unbeliever, 27 March 2008 - 16:26.


#36 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 27 March 2008 - 16:33

Ok, dobili smo vidjenje Hasima Tacija od strane kosovskih forumasa, gde bi posebno izdvojio Insomniakove komentare sa nekim detaljima, medjutim, sa druge strane, nisam do sada procitao koji su argumenti druge strane, tj. koje su to konkretne optuzbe na njegov racun i da li se te optuzbe mogu dokazati. Pitanje je zapravo koliko dobro i hijerarhijski je OVK bila organizovana da bi neko kao Hasim Taci mogao da bude optuzen za komandnu odgovornost. I naravno, sta je sa njegovom imovinom i vezama sa mafijom? Da li se o tome govori na Kosovu recimo dok traje predizborna kampanja, pa se povremeno vadi prljav ves koji se zatim jos brze spakuje posle izbora kao u Srbiji?

#37 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 March 2008 - 16:46

koja lakrdija od clanka.


OK. Lakrdija. A sta sa onom arhivom od 35 clanaka koju sam linkovala?

Ne valja?

The Independant

The Wall Street Journal

The Daily Telegraph

Corriere della Sera

Reuters

The International Herald Tribune

France-Presse

The Washington Post

The Guardian

The Times

National Narcotics Intelligence onsumers Commite


Unbeliever,

"Dobar ti apetit ali su ti losi zubi"

(zamisli kad je dosao dan da JA parafraziram Bismarcka!)

#38 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 March 2008 - 16:49

Pa red bi bio, zivis u takvoj sredini, da bar jednu lepu rec kazes o Albancima, na rastanku!

Meni si sasvim ugodna za razgovor iako se u malo cemu slazemo!

Zato, "ostaj ovde..." da ne parafrazim jos vise Santica!


Vidim da je tumacenje mog odjavljivanja poprimilo fatalisticku konotacijou. Odjavila sam se da bih malo privredjivala IRL.

#39 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 March 2008 - 16:51

Ok, dobili smo vidjenje Hasima Tacija od strane kosovskih forumasa, gde bi posebno izdvojio Insomniakove komentare sa nekim detaljima, medjutim, sa druge strane, nisam do sada procitao koji su argumenti druge strane, tj. koje su to konkretne optuzbe na njegov racun i da li se te optuzbe mogu dokazati. Pitanje je zapravo koliko dobro i hijerarhijski je OVK bila organizovana da bi neko kao Hasim Taci mogao da bude optuzen za komandnu odgovornost. I naravno, sta je sa njegovom imovinom i vezama sa mafijom? Da li se o tome govori na Kosovu recimo dok traje predizborna kampanja, pa se povremeno vadi prljav ves koji se zatim jos brze spakuje posle izbora kao u Srbiji?


Meni slucaj T.H. vise vuce na mafiju. To ako se malo prelistaju oni clanci u arhivi koju sam ranije linkovala.

#40 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 27 March 2008 - 16:54

OK. Lakrdija. A sta sa onom arhivom od 35 clanaka koju sam linkovala?

Ne valja?


kad god neko od njih daje neki konkretan dokaz onda mozemo i o tome da pricamo. "prica se...", "anonimni izvor nam rekao..." to nisu dokazi, to su insinuacije. ja ne kazem da on definitivno nije upetljan s tim rabotama, pa ocekujem da objektivan diskutant ne kaze da on jeste definitivno upetljan tim rabotama - sem ako nema cvrste i neoborive dokaze.

a o tom manijaku bismarck-u ne znam sta da ti kazem. parafraziraj ako hoces.

#41 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 March 2008 - 17:01

kad god neko od njih daje neki konkretan dokaz onda mozemo i o tome da pricamo. "prica se...", "anonimni izvor nam rekao..." to nisu dokazi, to su insinuacije. ja ne kazem da on definitivno nije upetljan s tim rabotama, pa ocekujem da objektivan diskutant ne kaze da on jeste definitivno upetljan tim rabotama - sem ako nema cvrste i neoborive dokaze.


Ja sam kao objektivan diskutant rekla da je H.T. lider pokreta za oslobodjenje koji se finansira sumnjivim sredstvima.

Ja nisam NIGDE rekla da je on "definitivno upetljan". Zasto ti meni prisivas ono sto nigde ne rekoh? Hobi?

Dala sam link za arhivu svetskih novinskih tekstova pa ko zeli moze da procita i donosi svoje zakljucke.

Vidim, i dalje dobar apetit ali losi zubi ...

#42 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 27 March 2008 - 17:03

Ja sam kao objektivan diskutant rekla da je H.T. lider pokreta za oslobodjenje koji se finansira sumnjivim sredstvima.


on vise nije lider tog pokreta jer pokret ne postoji. ako ste imali 9 godina da dokazate njegovu krivicu - a jos ni traga tim silnim dokazima - onda mozda je vreme da odustate.

Dala sam link za arhivu svetskih novinskih tekstova pa ko zeli moze da procita i donosi svoje zakljucke.


aha, sad su novinski tekstori ok, kad sam ja dao tekst NYTimes-a, to je bilo "jer nisam citao knjige."

Vidim, i dalje dobar apetit ali losi zubi ...


jos citas tog manijaka?

#43 insomniac

insomniac
  • Members
  • 1,049 posts

Posted 27 March 2008 - 17:18

Ok, dobili smo vidjenje Hasima Tacija od strane kosovskih forumasa, gde bi posebno izdvojio Insomniakove komentare sa nekim detaljima, medjutim, sa druge strane, nisam do sada procitao koji su argumenti druge strane, tj. koje su to konkretne optuzbe na njegov racun i da li se te optuzbe mogu dokazati. Pitanje je zapravo koliko dobro i hijerarhijski je OVK bila organizovana da bi neko kao Hasim Taci mogao da bude optuzen za komandnu odgovornost. I naravno, sta je sa njegovom imovinom i vezama sa mafijom? Da li se o tome govori na Kosovu recimo dok traje predizborna kampanja, pa se povremeno vadi prljav ves koji se zatim jos brze spakuje posle izbora kao u Srbiji?

Znas kada u filmovima kazu he does not fit the profile? Eh to ti je Thaci. Nista u vezi njega ne ukazuje na optuzbe koje su mu upucene, a iskreno ni na sav taj hype koji mu je dat u Srbiji!

Stvari govore same za sebe, on zivi miran zivot, nema skandala, sa istom je zenom sa kojom je bio ozenjen pre rata, u jednoj kuci koja je vazila mozda za luksuz(niju) odmah posle rata, ali ni blizu, ni 10% ne zivi u luksuzu u kakvom zive neki "komandanti" kao Haredinaj npr.

Prica se za njegovog brata da je mutan tip, i odmah posle rata je KFOR bio nasao oruzje i novac kod njega, ali ko je na Kosovu danas neko i nesto a da nije mutan? Cak i moje najbolje prijatelje, koji su bili uspesni u biznisu, ako vidis u crnom X5 ili Q7, izgledaju kao neki mafijasi. A i za njega se nije odavno nista culo.

#44 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 27 March 2008 - 17:36

Ja znam samo da se vode kao "nestali ljudi,lica" 900 osoba.

Kakvi sada policajci? Pa za policajce se zna koliko ih je ubijeno.

Znash,smeshno je da ovde implicirash da su policajci dosli iz Srbije (mislim na danashnju Srbiju).
Policajci su kao i neki vojnici koje ministarstva rasporedjuju po svom nahodjenju.

Na primer, u spanskoj pokrajini Baskiji ima policijaca koji su iz Madrida ili Toleda,mozda i Kordobe.
I sta sada? Treba ih ubijati jer nisu rodjeni u San Sebastijanu ili Bilbao?

U ovoj mojoj pokrajini(nemackoj)Hessen ima policijaca kojima Frankfurt nije mesto rodjenja, koji se
ovde bash i ne osecaju mnogo lepo. Ali to je neki drzavni sistem (bio) pa su i ti policijaci bili tamo.

Meni je jako zanimljiva cinjenica da K-Albanci dele tu policiju(srpsku) na dobru i loshu.

Onaj Vitomirovic (policijski inspektor ,proveo 4-5 godina na Kosovu,obogatio se i usput,usput
i moj komshija iz Zajecara) vrsta je narodnog heroja na Kosovu jer je imao moooda pa je lansirao
story o hladnjachi u Dunavu. Naravno,to je istina, covek se malo obogatio,napustio policiju
pa je pisao sta je dobro a sta zlo. Mozda bi i neko od tih ubijenih policajaca takodje mogao da svedochi (u Hagu
na primer) ili bi izneo u neku javnost ono sto ej video i doziveo na Kosovu. Ali mu nasha braca Albanci
to nisu omogucili, skracujuci ga za glavu,jerbo je policijac,pa je samim tim i slobodan za odstrel ili
"otvara se sezona lova".


Tejo policajci i Ovk su jedni drugima bili legitimna meta inace se dogadjaji na Kosovu ne bi kvalifikovali kao RAT.
Varash se kada kazhesh da Albanci dele tu policiju na dobru i loshu..nema diskriminacije jer je policija Srbije na Kosovu za nas bila okupaciona sila poshto je tu bila protiv volje vecine stanovnika Kosova a i ponashala se tako da drugaciji naziv bi za nas bio sasvim neprikladan.
Usput taj Vitomirovic ..interesuje me da li je josh zhiv?

#45 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 27 March 2008 - 18:03

Onog dana kada vishe ne bude na vlasti ( a valjda nece ko Tito da bude uvek biran sa 99,99%)
videce se da li je jedan obican ,ali ne i sitan mafijash, ili je stvarno imao na umu da Kosovo solobodi
od Srbije ,usput i od Srba. Srbija nece biti u nezgodnoj situaciji da nema nekog svog lidera
koji bi delio Nobelovu nagradu za mir sa Tachijem. :)

Poredjenja sa Beginom (koji je bio terorist,ubijao je engleske oficire) totalnu su apsurdna
iz prostog razloga sto Englezima Izrael nije nikada bio zemlja porekla. Prema tome, taj Beginov
terorizam bila je borba protiv okupatora, sto je i legitmno. Tachi (barem izvori,koji su
meni dostupni,tako kazu, a jesu srpski) licno je ucestvovao u ubijanju srpskih policijaca na Kosovu.


Verovatno da bi se srpski stanovnici osecali sigurnije na "svojim vecnim ognjistima".

Bilo je rechi u nemackoj stampi da je on licno bio i lider odredjivanja haraca za K-Albance
koji zive u Svajcarskoj i Nemackoj jer je bio sef finansija u egzilu. Zanimljivo je da je kao
i Baba Jula zagovarao marksizam i lenjinizam, a ovamo licno se ponashao kao Eskobar ;)

Ali, na kraju krajeva ,realnost je danas ta da je Kosovo nezavisna drzava i da ce za 10-20 godina
bito oslobodjena od poslednjeg Srbina. Mozda i pre.

Meni licno deluje smeshno, kao neki ficfiric(onaj sto je u Hagu mnogo ozbiljnije izgleda).
Da nema Sarkozija na sceni :huh: ja bih se uvek smejala kad vidim samo Tachija.

Nego jel i Tachi ima neku Karlu Bruni? I kad ce kod kraljice na prijem? :D


Znachi Thaci po tebi ne zasluzhuje ni naziv "terorista" jerbo se borio protiv srpske policije koji su bili u "svojim ognjishtima"
a on doshao iz vasione...
Malo si zavidna na Albance..uvek smo imali lepe priministre i predsednike isljucujuci ove zadnje na Kosovu(Rugovu i Sejdiua)...Enver Hodza je bio najlepshi predsednik sveta for all times, Bamir Topi jedan od najlepshih(sadashnji), Thachi izgleda kao maneken i josh bolje izgleda uzhivo(vitak, prav, visok), nije loshe izgledao ni Bajrami(kao amerikanac) a ni Bajram Kosumi :rolleyes: .
Kod nas rugobe kao Vladan Batic i ovaj ficfiric od ministra inostranih poslova nemaju shanse 0:)