Jump to content


Photo

Odakle si sele


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
87 replies to this topic

#46 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 25 March 2008 - 15:04

E onda dibidúz nista nisi razumela.
Naime Teksashane,Dalmatince,Dubrovcane,Svajcarce,Beclije,Bavarce i Shvabe ( Stuttgart)
boli da ne kazem sta kada ih neko podyebava. Onda tek nogom idu.

Ali nashe Vranjance,Nishlije boli kada ih neko podyebava pa zato i ne koriste svoj dijalket,
ili reaguju tako sto pokushavaju da se prilagode onima sto su bolji,lepshi i korektiniji(lingvisticki).

Zao mi je sto nishta, ama bash nista nisi razumela.

Razmisli malo drugi put pre nego sto se uspustash u ovakve diskusije.


Mi se ne palimo na provokacije, nego stanemo kraj Terazijske cesme i vikamo da nas cuju do Gornju carsiju. Tako je radio nekad Bora Stankovic, mi nastavljamo tradiciju.

Teja, kako se mogu stideti Pasinog konaka, amama, Bore Stankovic? Vranje je jedan od retkih gradova koji pleni bogatstvom jezika, dugom istorijom, tradicijom, autenticnom muzikom. Skoro sam nekom pojasnjavala da smo skloni jezicarenju i da bez problema koristimo i knjizevni. Na talasima radia 202 se povremeno javlja reporter iz Vranja, sa ponekim prilogom i ne pada mu na pamet da menja govor i izgovor, kao ni mojim zemljacima da ne kazu da izmedju crnki i plavusa, najvise vole mesano.

#47 andjelija

andjelija
  • Banned
  • 757 posts

Posted 25 March 2008 - 15:09

totalno mi je bezveze da odgovoram odakle sam. osecam se onda kao da samoj sebi lupam neku etiketu (definiciju) ko sam i sta sam, a to odakle sam, nema veze sa zivotom sa time ko sam i sta sam. mislim, ima veze, sigurno ima nekog uticaja, ali to ne predstavlja mene kao osobu.
i zato izbegavam da pitam i druge odakle su. ko kaze kaze njegova stvar....trudim se da bas cacnem u dusu coveka da spoznam ko je ta osoba u srzi.
sve je i onako vec previse komplikovano i dosta sam ogranicena sa stvarima sa kojima ne mogu da izadjem na kraj. na primer u vezi akcenata kada cujem. to mi je dovoljno da me zakopa u neka predubedjenja....tipa knjazevcani su muckare, novosadjanke drolje, bosanci nisu smesni i namazani su, beogradjani su isfolirani, niksicani su kreteni (nasilnici), hrvatice se pale na beogradjane ... kosovari drkadzije i zatucani... itd...

nije mi lako. znam.

#48 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 25 March 2008 - 15:13

totalno mi je bezveze da odgovoram odakle sam. osecam se onda kao da samoj sebi lupam neku etiketu (definiciju) ko sam i sta sam, a to odakle sam, nema veze sa zivotom sa time ko sam i sta sam. mislim, ima veze, sigurno ima nekog uticaja, ali to ne predstavlja mene kao osobu.
i zato izbegavam da pitam i druge odakle su. ko kaze kaze njegova stvar....trudim se da bas cacnem u dusu coveka da spoznam ko je ta osoba u srzi.
sve je i onako vec previse komplikovano i dosta sam ogranicena sa stvarima sa kojima ne mogu da izadjem na kraj. na primer u vezi akcenata kada cujem. to mi je dovoljno da me zakopa u neka predubedjenja....tipa knjazevcani su muckare, novosadjanke drolje, bosanci nisu smesni i namazani su, beogradjani su isfolirani, niksicani su kreteni (nasilnici), hrvatice se pale na beogradjane ... kosovari drkadzije i zatucani... itd...

nije mi lako. znam.

naravno, to je to. ja živim u Nišu.
ni moji roditelji nisu iz Niša. žvim, tu sam. dokle to besmisleno etiketiranje i podela na "ja sam - ti nisi"

#49 andjelija

andjelija
  • Banned
  • 757 posts

Posted 25 March 2008 - 15:18

a da.... iskustvo mi govori da onaj koji potencira na beograskom akcentu da:

1. ga jebe mesto rodjenja u licnoj karti (nije beograd)
2. roditelji im direkt sa sela dosli i time pokusavaju da prikriju kompleks malogradjanstine.

i automatski mi ta osoba nisko u ocima.


proverite sami pa cete videti.

#50 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 25 March 2008 - 15:27

asocijacija :rolleyes: ili se predstavljas, onda daj jos neku merku...


Novi Pazar je moj rodni grad iz kog sam otisao pre bezmalo 20 godina.

Sad je to veliki grad, ima vise od 100 k stanovnika.

Ne lici na onaj iz moje mladosti. Ljudi su drugaciji, pre svega. Podignute su nove dzamije (sad ih imao oko 40, valjda), nove kuce, prodaje se droga, oruzje, industrija teksasa i obuce je na izdisaju, a grad zivi od trgovine sa Kosovom (prevoz robe kamionima) i para koje salju ljudi koji su otisli u Evropu (Holandija, Nemacka...).

Obicno nas pitaju sta radi Suljo, Srbi iz Raske (20 km od NP) nas zovu turculjinama, Crnogorci takodje...

Kazu da je Raska oblast (ja koristim termin Sandzak) sledeca da se otcepi, ali to pricaju bezmalo od 1989.

Grad je pre imao dva zasebna sveta: Srbe i Muslimane, koji su ziveli jedni pored drugih u razlicitim svetovima. Sad imamo tri zasebna sveta: Srbe (naravno, mi smo uvek zasebni i posebni), Muslimane pro Zukorlic i Muslimane pro Zilkic. Srbi i dalje kukaju i to rade zadnjh 25 godina, otkako su najbolje kuce i imanja prodati za basnoslovne sume doseljenicima sa Pesterske visoravni i zapadnog Sandzaka (Prijepolje, Gorazde, Priboj, Nova Varos, Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Rozaje). Ovi drugi se makljaju i preganjaju i obmanjuju jedni druge, a meni nije jasno koji im je k....

Lep grad za videti, jer je to parce Male Azije u Srbiji, ima dobre cevape, mantije i momice. Ali to je drugi svet, neuporediv sa ostatkom Srbije. Polako postaje tamni vilajet. Sva deca su drogirana, belo se prodaje ko brasno... a skoro sve moje skkolske drugarice su se pokrile, pa sad nit mogu da im pridjem na ulici, niti da izadjemo negde na pice...

#51 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 25 March 2008 - 15:31

ajd, da te ne tešim
moje drugarice se nisu pokrile, a opet ne mogu sa njima na piće niti da im priđem na ulici jer ih ne prepoznajem

ovo možda troll? nema veze, off topic je :rolleyes:

#52 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 25 March 2008 - 15:33

Novi Pazar je moj rodni grad iz kog sam otisao pre bezmalo 20 godina.

Sad je to veliki grad, ima vise od 100 k stanovnika.

Ne lici na onaj iz moje mladosti. Ljudi su drugaciji, pre svega. Podignute su nove dzamije (sad ih imao oko 40, valjda), nove kuce, prodaje se droga, oruzje, industrija teksasa i obuce je na izdisaju, a grad zivi od trgovine sa Kosovom (prevoz robe kamionima) i para koje salju ljudi koji su otisli u Evropu (Holandija, Nemacka...).

Obicno nas pitaju sta radi Suljo, Srbi iz Raske (20 km od NP) nas zovu turculjinama, Crnogorci takodje...

Kazu da je Raska oblast (ja koristim termin Sandzak) sledeca da se otcepi, ali to pricaju bezmalo od 1989.

Grad je pre imao dva zasebna sveta: Srbe i Muslimane, koji su ziveli jedni pored drugih u razlicitim svetovima. Sad imamo tri zasebna sveta: Srbe (naravno, mi smo uvek zasebni i posebni), Muslimane pro Zukorlic i Muslimane pro Zilkic. Srbi i dalje kukaju i to rade zadnjh 25 godina, otkako su najbolje kuce i imanja prodati za basnoslovne sume doseljenicima sa Pesterske visoravni i zapadnog Sandzaka (Prijepolje, Gorazde, Priboj, Nova Varos, Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Rozaje). Ovi drugi se makljaju i preganjaju i obmanjuju jedni druge, a meni nije jasno koji im je k....

Lep grad za videti, jer je to parce Male Azije u Srbiji, ima dobre cevape, mantije i momice. Ali to je drugi svet, neuporediv sa ostatkom Srbije. Polako postaje tamni vilajet. Sva deca su drogirana, belo se prodaje ko brasno... a skoro sve moje skkolske drugarice su se pokrile, pa sad nit mogu da im pridjem na ulici, niti da izadjemo negde na pice...


Ne znam sta bih ti mogla reci, a da nije besmisleno...Ne razumem sve te odnose koje si opisao, ne razumem ni zaradu cega su i kome je u svemu tome dobro...

#53 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 March 2008 - 17:49

a da.... iskustvo mi govori da onaj koji potencira na beograskom akcentu da:

1. ga jebe mesto rodjenja u licnoj karti (nije beograd)
2. roditelji im direkt sa sela dosli i time pokusavaju da prikriju kompleks malogradjanstine.

i automatski mi ta osoba nisko u ocima.


proverite sami pa cete videti.

A sta je to beogradski akcent?Ovo ozbiljno pitam posto sam ocigledno izvan tokova

#54 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 25 March 2008 - 18:38

ono nesuvislo udaranje u bandere :rolleyes:

Edited by ohbabyw, 25 March 2008 - 18:38.


#55 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 25 March 2008 - 18:45

Sara ne razume i ima fobiju, a u svom avataru piše Valjevo CRKNITEEEE!

sara voli svoje valjevo (crkniteee)... rado bi ostala u njemu da ima perspektivu...
ja nemam fobiju od valjeva niti malog grada, i ponosna sam što sam ovdi rođena...
a to "crkniteee" je samo zezanje, koje razume nekoliko forumaša... :rolleyes:
pre nego što si krenula u ovu banalnu raspravu mogla si mi poslati pm da bi ukapirala zašto to stoji...

- Odakle si?
- KG.
- Toma Nikolić i Marija Šerifović! :huh:
- Mrš u pm! :)

;)
nije to ništa...
Valjevo - Željko Joksimović (lane moje ovih dana,jede mi se krem banana) :D
edit:
mada toma vuče poene

Edited by sarište, 25 March 2008 - 18:49.


#56 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 25 March 2008 - 19:38

hm... rasprava, kao prvo nije banalna, možda za tebe..
nema razloga da ti šaljem pm, pošto nije ništa lično. ovo je split jedne teme i očigledno ima neki svoj tok. #crknite# sam samo uzela kao primer. jer se pogodilo da je baš u tvom avataru.
vidiš, imati fobiju od malog grada je veoma subjektivna stvar, jer poznajem ljude koji imaju fobiju od Beograda, pa se odsele u Pariz. isto je i sa perspektivom.

#57 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 25 March 2008 - 20:17

hm... rasprava, kao prvo nije banalna, možda za tebe..

zapravo je smatram vrlo simpatičnom i šaljivom.
nije za mene banalna, banalni su mi tvoji odgovori :rolleyes:

edit:
imaš neki problem sa mojim Valjevo crkniteee...
meni je baš simpa. jer očigledno ne razumeš poentu... toga...

Edited by sarište, 25 March 2008 - 20:18.


#58 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 25 March 2008 - 20:18

Koj vi je kriv sto nemate svoj jezik, nego pricate neki koj ste u skolu naucili. Crkniteeee!
Moz’ se podjebavate s’nas ali u sustinu patite.
Nekoj sto je naucia da u svaku priliku moz’ da kaze Nis mora se s’ to pofali kad se sretne s’ Nisliju. Koj znaje kolko mu je trebalo da to nauci. Pa ajde ako ste tolko pametni naucite jos nesto.
Kako bi Teja to napisala : Pristina, Gnjilane, kosovska sela, Surdulica sve do Heidilanda via Nis ( i Zajcar).
:rolleyes: :) ;) :huh: :D 0:) 0:) -_- ;) ;)

#59 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 25 March 2008 - 20:35

zapravo je smatram vrlo simpatičnom i šaljivom.
nije za mene banalna, banalni su mi tvoji odgovori :rolleyes:

edit:
imaš neki problem sa mojim Valjevo crkniteee...
meni je baš simpa. jer očigledno ne razumeš poentu... toga...

nemam problem at all. ni sa Valjevom, ni sa Zaječarom, ni Vranjem...
jbt, što su ovde svi u fazonu da nešto neko ne razume?
koja je poenta? da ti ispričam vic za Durlance? pa da ti kažem "... ma ti ne razumeš poentu, jer ne znaš šta je Durlan.."

#60 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 25 March 2008 - 20:37

nemam problem at all. ni sa Valjevom, ni sa Zaječarom, ni Vranjem...
jbt, što su ovde svi u fazonu da nešto neko ne razume?
koja je poenta? da ti ispričam vic za Durlance? pa da ti kažem "... ma ti ne razumeš poentu, jer ne znaš šta je Durlan.."

pa rekla bih da imaš problem jer se žališ na svaki komentar ovog luckastog topica.
prava si picajzla.
gotovo kao beatris.

Koj vi je kriv sto nemate svoj jezik, nego pricate neki koj ste u skolu naucili. Crkniteeee!
Moz’ se podjebavate s’nas ali u sustinu patite.
Nekoj sto je naucia da u svaku priliku moz’ da kaze Nis mora se s’ to pofali kad se sretne s’ Nisliju. Koj znaje kolko mu je trebalo da to nauci. Pa ajde ako ste tolko pametni naucite jos nesto.
Kako bi Teja to napisala : Pristina, Gnjilane, kosovska sela, Surdulica sve do Heidilanda via Nis ( i Zajcar).
:) ;) :huh: :D 0:) 0:) -_- ;) ;) :D

dajte burek! onaj iz niš!
:rolleyes:

Edited by sarište, 25 March 2008 - 20:40.